GOESSCHE COURANT. N% "76. MAANDAG DEN 23 SEPTEMBER. Frankfort Zurich van den NIEUWSTIJDINGEN. Sïuitrrcïtïatib den 15 SeptemberNaar luid van berigten uit Landdags afgevaardigden van onderscheidene kantons, ten huize van den Bernschen gevolroagtigdegehouden, en hadden toen de gezanten van Bern, Lucern, Solothurn Sc. Gallen, Aargau en Bazel land verklaard, dat zij het nieuwe bestuur van Zurich niet als eedgenootschappelijk bewind erkenden. Die van Uri Schwytz, UnterwaldenZug Freiburg, Waadt en Geneve had den zich voor het erkennen van dat bestuur verklaard. De zittingen van de Landdag zouden voorhands nog geschorst blij ven tot dat de nieuwe orde van zaken in Zurich volkomen ge» In onderscheidene duicsche dagbladen merkt men dezer da gen een berigt uit Rusland op, waarin beweerd wordt, dat het oostersche vraagstuk vooreerst niet geschikt is voor een euro peesch congres, en dat Rusland voor alle andere mogendheden, bevoegd is om in Turkije tusschenbeide te komen. Deze mee ning schijnt echter bij de overige mogendheden bepaaldelijk ook bij Oostenrijk geen bijval te vindenen men beschouwt aldaar dac vraagstuk, als zijnde van wezenlijk belang voor Europa, wel degelijk geschikt om op een curopeesch congres behffideld te worden. Volgens de laatste berigcen uk Weenenzijn de onderhandelingen tusschen de 5 mogendheden aldaar zeer leven dig, Men vleide zich daar nog altijd, dat Rusland zich niet van de overige mogendheden zou afscheiden, maar aan gemeen J schappelijke maatregelen zou deelnemen _om Mehemed Alt tor 1 eene billijke schikking met de Porte te dwingen. De president der Bonds vergadering begeeft zich morgen naar Afchaffenburg om daar prins Mettermch ce begroeten „De handel in wollen waren is op de tegenwoordige mis al» hier nog zeer gering. De prijzen zijn dalende. De bier opge slagene hoeveelheid van die koopwaren bedraagt 18 a 20000 een tenaars." Berigten uit Petersburg Weenen en Konstantinopel doen vermoeden, dat de russische ambassadeur geen regelmatig aandeel neemt aan de confereni'n van de verdere ambassadeurs nopens de oostersche aangelegenhedenomdat aan Rusland door het rractaat van Unkiar Skelassi bijzondere verpügtingen jegens de Verhevene Poriezijn opgelegd doch datdaar men hec om trent de hoofdzaak eens is, het niet veimoedelijk kan worden geacht, dat zich omstandigheden zullen opdoen waarbij Rusland zich genoodzaakt zal vinden, om zich vijandelijk jegens de ver dere mogendheden te verklaren. In een Stuttgardts blad leest men: „De Correspondent von> und für Deutschland behelst, in deszelfs nommer van den 12 dezer, een berigt, aftof 11H. KK. MH. de Erfprins en Erfprinses van Oranje binnm kort hier wer den verwacht, terwijl Mevrouw de Erfprinses zich dikwijls on gesteld zou bevindenen het klimaac der Nederlanden niet kon Wij kunnen uit eepe goede bron verzekeren, dat het gerucht eentr ongesteldheid van H K. H,, en eene daardoor veroorzaakte herhaalde reis van den lijfarts von Ludyyig naar Holland even ongegrond is, als dat van de aanstaande komsc Hunner Kooick Jijke Hoogheden te Stuttgardt." Men beeft eene reeks van brieven uit Konstantinopeldie echter geene jongere dagteekening dragen dan de laatst ontvangene. D aarin worden incusschen eenige nadere berigten medegedeeld welke nog niet bekend waren. Den 27 had er bij de Porte eene talrijze zitting van den Divan plaats gehad, welke alle mi nisters en grooten van het Rijk bijwoonden. Het onderwerp der onderhandelingen was de Paciia van Egypte en zijne betrekkingen tot de Porte. Er werdt beslotendat, daar de overleden Sultan Mahmoud reeds aan den Onderkoning de erfelijkheid van Egypte toegestaan had, dit regc door Abd-ul-Medschidden tepenwoor digen Sultan, zal bevestigd worden dat echter, indien Mehemed Ali van zijne verdere vorderingen geen" afscand deedhij alsdan in den ban behoorde gedaan te worden-. Konstantinopel bleeften gevolge der zich herhalende geruch ten van opstanden, nu in Kleir-Azie, dan in Zuideiijk-Aibanie. in een' geest van spanning en onrust verkeeren. De agenten van den Onderkoning verzuimden niets, om aan voornoemde geruch ten meerder leven bij te zetten, en her volk te beduiden alleen Mehemed AU in staac isdie opstanden te bedwingen en het land eene gewenschte rust te verschaffen, JNopeus eene eventuele interventie der Europesche Mogendhe denzijn de brieven zeer uiteenloopende. Van den eenen kant worde gemeld dac in de laatste dagen 60 nieuwe Engelsche zee officieren van Malta te Tenedos aangekomenen op de Brïtsche vloot ingedeeld zijn; dat, te oordeelen naar aljes wat men zag, er groote gebeurtenissen te wachten waren dat Mehemed Ali besloten hadIbrahim»Pacha bevel te geven om van den eenen kant tegen Smyrna en de'Dardanellenen van de andere zijde, tegen Konstantinopel op te rukken, zoo J ra de vereenigde eskaders eenige demonstratie tegen Alexandrië mogten doen. Hamburg, den 15 September. Tusschen de Hanzesteden en de Porte is te Londen, onder dagteekening van den 18 Mei jl. een handelsverdrag geslotenwaarbij aan de schepen van die steden de vaart door de Dardanellen wordt toegestaanterwijl dezelve als die der meest begunstigde natie zullen behandeld worden- Men stelt hief weinig belang in dit verdrag, doordien onze schepen zelden de Middellandsche zee bezoeken, maar hoofdza kelijk naar Amerika stevepen. Thans is de aigemeene aandacht gevestigd op de te Berlijn ver eenigde gevolmagcigden van de Staten die tot het tolverbond be-. hooren in de hoop, dac de aldaar ingediende reclames van de Hanzesteden, met betrekking ton de suiker en rijst, gunstig zul len ontvangen worden. De handel in suiker en de raffinaderijen gaan sterk achteruit hetwelk voornamelijk wordt toegeschreven aan de premien, die in Holland en Belgie op der. uitvoer van geraffineerde suiker wor den verleend. Deze belangrijke tak vata handel die zoo zeer in verval iszou weder in het leven kunnen geroepen wordenin» dien ook hier premien op den uitvoer konden gesteld worden doch het budjet van een* kleinen Staat kan zulke groote uitga ven niet goed maken, In weerwil van de onlangs door her, Fransche regeringsblad gedane verzekering, dat de geruchten wegens oneenigheid tusschen de vertegenwoordigers der vijf mogendheden te Konstantinopel geheel ongegrond waren, vindt' men thans zelfs in Parijssche mi» nisteriele bladen berigten uir de Turksche hoofdstad van den 27 Augustus, inhoudende, dat de Fvansche en Engelsche gezanten van de Porte hadden verlangddat de beide oorlogsvloten de Dardanellen mogtreti binnenzeilen en v.oor Konstantinopel komen dat Oostenrijk dit verlangen ondersteunt; dat daarentegen de Rus sische gezant gedreigd heeft om zijpe passen te vragenindien de Porte den doortogc voor de beide vloten toestonden dat ovet een en ander scherpe nota's zijn gewisseld. (ÜPtigpelftiib. Londen, den >8 SeptemberLuidens brieven uit Lissabon, zou het bestuur waarschijnlijk weder onder den hertog de Val* mella en dus in denEngelschen geestgewijzigd worden. Volgens tijdingen van de Kaap de Goede Hoop, tot den ir Julii, werden de planters aan de grenzen weder zeer door de Kaffers verontrust, Ons ministerieel Avondblad zegt, dat nog, wel is waar, geen verdrag tusschen het Fransch bewind en de republiek van Texas, tot erkenning dezer laatste, gesloten is, doch dat de on derhandelingen dien uitslag wel zullen hebben. Hetzelfde blad geeft zich veel moeite om ons bewind van den „blaam,, te zuiveren dien d e Times hetzelve aanwrijftva» door aanknooping Maroto tct het nederleggen der wapenen te hebben gebragt. De komst van D. Carlos op Fransch grondgebied heeft de Spaamche fondsen op nieuw doen vooruitgaan; doch de beurs bleef, over het geheel, gedrukt door de ongunstige berigten nopens den oogst en het gebeurde met de Amerikaansche wissels te Parijs. Parijs, den 16 September. Men verneemt, dat onze regering a3ti den generaal Espartero het grootkruis van het legioen vaa eer heeft toegezonden E.ene nieuwe prij'sverhooging van het brood heefc weder de ontevredenheid onder de mindere volksklasse verwekt; er zijtï dien ten gevolge weder maatregelen van voorzorg genomen. Den 11 hebben de stoorobooien le Crocodile en le Phare uit Toulon zee gekozen, zich naar Port»Vendre begevende, ten einde aldaar den hertog en de hertogin van Orleans af re halen. Te Sceaux heelt onlangs eene aandoenlijke plegtigheid plaats gehad. Het stoffelijk overschot van deo beroemden schrijver de Florian is aldaar geplaatst geworden onder eene gedenknaaldte zijner eere opgerigt, De russische vloot in de Zwarte zee telt 14 linieschepen, en ettelijke fregatten en bleindere vaartuigen. De brirsche vloot in de Levant bestaat thans uit 12 linieschepen, 5 fregatten en Cut ivu I 1 was aldaar dien dag eene bijeenkomst v&n vestigd zou zijn. V-'rdragen. dat

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1