N°. 75. GOESSCHE 1839. COÜIIANT. VRIJDAG DEN 20 SEPTEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. iOitit&cItlattb i Frankfort, den 13 September. Volgens berigten uit Zurich tot den 9 dezerwas de rust a/daar niet ernstig meer gestoord geworden. De dienst werd door jreguliere troepen waargenomen, en bovendien waren eenige gewigtige posten door de burgers be zet. De Groote Raad was dien dag vergaderd geweesten had. met honderd en veertig stemmen tegen ééne besloten den pro visionelen Staatsraad voor wettig te verklaren, zichzelven te onr binden en de verkiezing van leden voor den nieuwen Grooten Raad aan den Staatsraad op te dragen. De heer Hesz is rot president en de heer Gueir tot vice-president der commissie be noefnd, die de werkzaamheden der stemming, moet besturen. In de andere Kantons zijn de gevoelens zeer uiteenloopehde over het voorgevallene te Zurich, In Bern schijnt de meerder* heid der Regering van oordeel te zijn, da't ^eene eigenlijke om wenteling plaats heelt gegrepen, en dat de constitutie niet ge schoaden is, zoodat andere Kantons geen regc hebben om zich mee 4e zaken te bemoeijenvoor dat hun byscand wordt inge roepen. Daarentegen betoont de Kleine Raad van Aargau zich zeer verontrust, en heeft eene circulaire afgezonden waarbij de ove rige Kantonsbesturen opgeroepen worden om zich regen het» geen daarbij eene daad van geweld genoemd wordt eenparig te verzetten en zich zonder verwijl tot herstelling der door het Bondgenootschap gewaarborgde constitutie van Zurich te ver eenigen, De nota, welke, zoo als als wy gisceren melden, door de Porte aan de vreemde gezanten is toegezondenis volgens de Algemeine Zeitung van dezen inhoud: „Het is bekend, dat de Sultan na zijne troonsbeklimming aan den Pacha van Egypte, Mehemed-AH-Pacjiavergiffenis geschon ken en hem zelfs her erfelijk bezie van .Egypte heeft willen toe staan. Reeds was een commissaris gelast om op dien grondslag met hem te.onderhandelentoen de vertegenwoordigers der groote mogendheden bij eene nota aan de Porte te kennen gaven dat hun ten gevolge van eene gemeenschappelijke overeenkomst van hunne respective regeringen, opgedragen was, het Egyptische vraagstuk te bemiddelen en re regelen. De Porte zag zich ge noopt, daarvan terstond mededeeling te doen aan Mehemed'Ali JVJaar terwijl zij in gerustheid de uitwerking te gemoer zag der openingen welke de vijf mogendheden gelijktijdig aan Mehemed' Ali zouden doen heeft deze zeer bezwarende voorwaarden ge steld die niets minder ten doel hebben dan het verkrijgen van erfelijk gezag over alle de provinciëndie zich onder zijn be heer bevinden. Tevens heeft hy verklaarddac hy de teruggave .der Osmannische vloot afhankelijk wil maken van de vervulling zijner vorderingen alsmede dat hij veranderingen in de hoogste staatsbedieningen vordertwaarover alleen de souvereine wil des Sultans te beschikken heeften eindelijk heeft hij zich nog ver oorloofd oproerige brieven aan de Pacha's van Rumelie en Ana- tolie te zenden, om hen tot opstand aan te zetten Daar deze handelwijze des Pacha's van Egypte als eene schen ding 2yner pligten als onderdaan moer beschouwd worden, zoo wenschc de Verhevene Porte, dat de groote mogendheden, nu deze zich met de beslechting van den betreurenswaardigen twist met dien Pacha belast hebben, ojTdo middelen mogen bedacht wezen, om'den Pacha van Egypte te noodzaken, dat hij tot zijnen pligc terugkeert, de Turkscbe vloot uitlevert; van het erfelijk gezag over Syrië afziet; den onbehoorlijken eisch wegens de afzetting van den Grootvizier Chosreyr-Pacha laat varen zich van alle pogingen tot opruying der aan de Porte getrouwe pro vincien onthoudt, en in stiire de beschikkingen afwacht, welke f de groote mogendheden goed zullen vinden te nemen en die waar schijnlyk later door den Sultan bekrachtigd zullen worden. De Verhevene Porre verzoekt derhalve de heeren vertegenwoordigers deze mededeeling aan hunne regeringen te doen toekomen, de daardoor noodig gewordene instruciien van dezelve te verlangen en deze alsdan eer kennisse van de Porte te willen brengen." Londen, den 14 September. Een der ministeriële bladen hetwelk in den laatsten tijd zich doorgaans op eene min of meer scherpe wijze tegen het fransche bewind uitlaat, ten aanzien van de oostersche aangelegenheden, meldt heden dat de berigten uit KonstaDtinopel van 28 Augustus-minder ongunstig luiden nopens eene ontknooping der bestaande moe gelijkheden dan de vorige Deze gunstige verandering io den staat van zaken zon hierin be staan dat Rusland ofschoon niet willende toetreden rot eene conferentiezich bereid verklaard heeftom medetewerken tor zoodanige maatregelenals waarover de overige mogendheden het eens mogcen worden ter beslechting van de geschillen tusschen Egypte en de Porte. Dezer dagen zijn uit de Theems twee schepende Erebus $n de Terror gezeild die eene nieuwe ontdekkings-reis naar de Zuidpool gaan doen. De door zuike togren reeds beroemde kapitein James Clark Ross staat aan het hoold dezer onderne^ ming en voert op de Erebus-, een schip van 370 ton, bevel. De Terror meet 340 ton en staat onder den kapitein Crozier Met bewonderenswaardige zorgvuldigheid zijn deze beide schepen voor den moeijelijkeo togtdien zij ondernemengebouwd en ingerigt. Er bestaat, naar men verzekert, nog geen voorbeeld van schepen, welker kiel zoo goed tegen het ijs bestand is ge maakt, ais bij deze het geval is. Ook voor de gezondheid, hec gerief en tevredenheid der manschappen, is op allerlei wijze ge» zorgd. Onder anderen wordt het stelsel van verwarming, dat voor het inwendige van btide de schepen is aangenomen zeer geroemd, Zij zijn voor drie jaren van levensmiddelen voor de gezamenlijke manschap, die op ieder schip 64 koppen bedraagt voorzien. Aan wetenschappelijke werktuigen en boeken ontbreekt het natuurlijk niet, Het hoofddoel der onderneming is hec op sporen van dc gesteldheid der zeeën en landen aan de Zuidpool en zoo mogelijk het bereiken van de Magnetische pool aldaar. Onder weg zullen de schepen Sc. Helena, de Kaap de Goede Hoop en van Diemensland aandoen, alwaar door aldaar achter te laten officieren wetenschappelyke nasporingen zullen worden gedaan* jjvmkvtyk. Parijs, den 15 September. Onze berigten van heden ver» melden, dat de Fransche regering een verdrag.van koophandel en vriendschap met de repuoliek Texas heeft geslotenden nieuw opgekomen Sraacdie zich zoo als men weet, van Mexico heeft afgescheurd. De onafhankelijkheid der republiek Texas 's dus thans door Frankrijk erkend. Het gesloten verdrag is, zoo men zegtte Parijs or.derceekeod aan de eene zijde door den generaal Hamiltondie uic Texas naar de Fransche hoofdstad gezonden Is en aan de andere door den heer de Pontoiscoc nu toe ver tegenwoordiger van Frankrijk in de Vereenigde Staten, doch thans op het puntom in gelijke betrekking naar Konsrantinopel te vertrekken. Sommige bladen meenendat Frankrijk door het erkennen der onafhankelijkheid van Texas geheel in den geest der Noord Amerikaansche regering handeltdoch aan den anderen kant eene daad van vijandelijkheid jegens Mexico pleegt, met welk land toch eerst onlangs een vredes verdrag is gesloten. Een Fransch tijdschrift, hetwelk geacht wordt de denkwijze van het Parijsscbe kabinet uic te drukken komt er thans vrij stellig voor uit, dat de terugroeping van den admiraal de Roussin als ambassadeur re Konstancinopel aan de vijandschap ;e wijten is die hij voor den Egyptischen Onderkoning heeft laten doorblinken en van den Engelschen gezant scheen te hebben overgenomen. Te geiijk geeft het bedoelde tijdschrift te kennendat Frankrijk nooit in het verlangen van den Bntschen minister Palmerston die op hec blokkeren der haven van Alexandrie en op het be* zetten van hét eiland Kandia aandringt, zal toestemmen. In berigten nic Madrid van den 7 wordt gemeld dat de vergadering der Cortes waarschijnlijk des maandags daarop vol* gende zoude geconstitueerd worden. Men scheen aldaar over tuigd, dat de meerderheid niet gezind zoude zijn, om de be loften van Esparterovoor bet behoud der Jueros der baskische provinciën te bevestigen. Men had in Madrid berigtdat de generaal der Carlisten Moreno de grondteekening van de middelen van verdediging vap Tolosa aan de generaals der constitutionele legers had geleverd en de bezetting de wapenen had doen nederieggen, Het is bekenddat de genoemde generaalnaar Frankrijk willende vlug- ten door de verbitterde Navarrezen is afgemaakt, Noj blijkt het niecdat D. Carloswillens of onwillens naar Frankrijk is geviugc, en alzoo den verderen strijd heeft op gegeven. Bijaldien dit gebeurt, zal men hem denkelijk onder gestreng toezigt en buiten staat stellen om op nieuw in persoon het vuur van den oorlog aantestoken. Een telegrafisch berigt uic Bajonne van gisceren (13) meldt, dat de generaal Espartero den 12 nog in de vallei van Ulzama stond en zich aldaar ver- eenigd had met een corps, 't welk de generaal Ribero hem van de zijde van Pampelona had toegezonden. D. Carlos bevond zich te Elisondo Een berigt van heden O4) meldt, dac de preien- dent den 13 te Urdax niet verre van Elisondo, maar nog nader aan de fransche grenzenwas aangekomen,

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1