De regering heeft haar gezag laren varen. Met geloofs-koro- raitté is op die oogenblik bezig een nieuw provisiooeei bestuur te kiezen; PS. Het geloofs-komitte heeft de volgende zes nieuwe staats raden gekozen: burgemeester v. MuraltHesstwee heeren SulzerHürlimann-LandisRakn-Escher. De boeren trek ken weder naar huis. De rust is hersteld. Aanstaanden Maan dag zal de groote raad vergaderen. Men verhaald dat vijf per sonen op de plek des gevechts zijn gebleven; voorts telt men 19 zwaar gekwetsten. De boeren hebben gewapend al de wacht posten bezet. (Sntgefottb. Londen, den 9 September. Men heeft thans in Engeland berigten uit Canton tot den 11 Mei, waaruit blijkt, dat de on eenigbeid tusschen de aldaar gezetene Eogelsche kooplieden en de Chinesche overheden toen nog geenszins was bijgelegd. Die overheden drongen steeds op de uitlevering der 20,283 kisten opium aan, en hadden maatregelen genomen, om, zoo lang die uitlevering niet geschied was, 16 Brirsche onderdanen ais gijze laars te Canton te houden. Inmiddels werd aan geen Europeesch schip verlof verleend, om de rivier op te varen. Na het vol« doen aan de eischen der Chinesche overhedenwaren zij voor nemens om den handel en de scheepvaart weder vrij te stellen doch de superintendanr der Britsche koopliedenkapitein Elliot had verklaard, dat na al het gebeurde, geen zijner landgenooteh in China kon blijven. Hij zelf was gezind te verrrekkenwelke afreize als het sein tot eene verdere schorsing der handelsbetrek kingen met Chinadie dan waarschijnlijk zeer lang zou duren fceschouwd wierd. In de Londensche bladen dringt men thans op het nemen van krachtige maatregelen tot bescherming van den JBritschen koophandel in China aan. Bij gelegenheid van het onlangs plaats gehad hebbende grooce feesc, door de vyf havens aan lord Wellington gegeven, waren de hechten der messen aan de tafe' des hertogs van goud, en het servies was hetzelfde dae gebruikt werd bij gelegenheid van het onthaal, door de bewoners der city in der rijd aan H.M. aangeboden Bij het gezegde gastmaal zyn gebruikt: 29 lams bouten56 schotels gebraden kalfsvleesch, 56 dito gekookt ossen- vlcesch, 28 dito roastbeef, 120 paar kuikens, 40 jonge kalkoe nen, 128 hammen, 56 ossetongen, 120 duiven pastijen, 240 wildbraad dito, 180 vruchten dito160 schalen vlade, 500 kreef ten, 200 schotels salade, komkommers, en in zuur ingemaakte spijzen (pickles) enz., desert, enz. Parijs, den 9 SeptemberVolgens brieven uit Algiers, van den 31 Augustus, wordt de hertog van Orleans tegen het einde van September in de stad van dien naam verwacht Hy zoj zich den 16 te Port-Vendres inschepen, doch beginnen met Oran te bezoeken. Men zeide te Algiers, dat de reis des hertogs met geenerlei oorlogzuchtig ontwerp in verband stondmaar dat hij enkel kwam- om persoonlijk omtrent dm waren toestand en de behoeften der opkomende kolonie inlichtingen in te winnen. de zsken in Spanje eene voordeelige weoding voorde Christinos genomen hebben, tracht men van die gelegengeid ge bruik te maken om wederom voor de regering dm Koningin aan geld te komep. De Spaansche bankier alhier is tor dat einde naar Londen vertrokken. Naar men verzekertzouden twee groote kapitalisten tot eene leening van too miliioen realen geneigd zijn. Als voorwaarden zouden zij echter, behalve behoorlijken waar borg, stellen, dat de regering te Madrid zich verbond, om met i°. November aanstaande de renten der werkelijke schuld re be talen. Naar men mede verzekert, zouden de gezanten van Spanje te Parijs en Londen pogingen bij de kabinetten aldaar hebben aangewend ten einde dezelve ove» te halenom zich toe waar borg dier leening te stellen Men twijfelt echterbij den uitge putten staat der finantien van Spanje, of voornoemde kabinetten daarin zullen bewilligen. Een telegrafisch berigt uit Bajonne van gisteren meldt, dat den 6 een vijftigtal hoofdofficieren en andere aanzienlijke per sonenwaaronder de aartsbisschop van Cuba, benevens een groot aantal aanzienlijke vrouwen, en een zestigtal officieren, beneden den rang van kapitein, aan de Aldudes zijn gekomen, en darzy door nog meer anderen zouden worden gevolgd, D. Carlos had derhalve den 6 denspaanschen bodem niet verlaten; hij had, zoo het schijnrdestijds nog soldaten bij zich die hem tegen de Constitutionelen wilden verdedigen. De monarchalen verze keren ook, dat bij Spanje niet kan, noch zal verlaten, en dat hij 'er eene tent, een paleis, of zijn graf moet vinden. Om trent de krijgsmagtover welke de pretendent nog kan beschik kenloopen de berigten zeer uiteen. Diewaarop men den meescen staat kan maken, houden in, dat D. Carlos nog op ongeveer 20 battaillons zoude kunnen rekenen doch het is te denken, dat onder dezelve, ten gevolge der jongste gebeurtenis sen eene niet geringe wanorde moet heerschen. Maroto is niet by" zijne troepen geblevenmaar naar Bilbao geweken, terwijl de castiliaansche battaillons naar Logrono zijn gezonden. De monarchalen verzekeren dat Maroto bet 'er op had toegelegd, om D. Carlos naar de grenzen te lokken; hem aldaar gevangen te nemen en door eenige vertrouwde lieden aan de fransche overheden te doen uitleveren maar dat dit ont werpdoor den opstand van het 5de battailion Navarrezen 'c welk zich van eene sterke positie op de genoemde grenzen had roeester gemaakt, is verijdeld. De bataillons van Biscaija en Guiposcoa zyn ontbondende meeste officieren vertrouwen ech* ter niet op de belofte vao Espartet oen de monarchaleo ver zekeren dat de meerderheid der manschappen naar Navarre is getrokkenom D. Carlos op nieuw hunne dienst aantebieden. Dit laatste vereischt nadere bevestigingdoch naar de houding der beurs van heden te oordeelen beschouwen de speculanten in spaansche fondsen den toestand van den pretendent steeds als hopeloos, ücltjtc. Brussel, den 18 SeptemberIn het dagblad van Luik vindt men thans weder het volgende artikelhetwelk slechts eene her haling is van betgeen door dit blad reeds meermalen is betoogd: Naar ons inzien zou het een hoogst nurtige maatregel zijn om de geheele Belgische zeemagt, of liever wat men de een voudigheid heeft 7.00 re noemen, af te schaffen en daaret?tegen het stichten eener Maatschappij voor eene geregelde sioom vaart cus schen Antwerpen de Vereenigde Staten Mexico en de West-Indi sche eilanden aan te moedigen. Die aanmoediging schijnt ons toe het best te zullen plaats hebben, indien de Belgische regering een vyfde der aandeelen in de maatschappij namop voorwaarde echter dar de regering der Vereenigde Staten zich met hetzelfde aanral aandeelen belastte. In dat geval zouden de drie overige vijfden van het benoodigde kapitaal spoedig geplaatst zijn Men zou nog kunnen bepalen, dat de helft der stoombooten in de Vereenigde Staten en de wederhelft te Antwerpen moest worden gebouwd. Al verder zou men kunnen vaststellen dat de Belgische regering des noods deze stoomvaartnigen in dienst zou kunnen nemen en ten oorlog uitrustenmits daarvoor aan de deelhebbers eene billijke schadeloosstelling betalende. Op die wijze zou men voor mogelijke I gevallen heter gewapend zijn dan thans, en zouden aan den anderen kant onze handelsbetrekkingen met de nieuwe wereld zonderling bevorderd worden. Wij willen hier alleen slechts van den uitvoer van geweren gewagen; maar er kan niemand zyn, die het groot gewigt van dit nieuw middel van vervoer voor alle andere takken van nijverheid en handel ontkent. Daarom ook raeenen wyal is het voor de twintigste maalde aandacht der regering daarop te moeten vestigen." ÏXeberL'obctt. 's Gravenhage den 12 SeptemberHet heeft Z, M. dezer dagen behaagd, in de te Vlaardingen te houden loterij van wel dadigheid voor de weduwen en weezendieten gev<?Ige van het verongelukken van drie visscherS, in de grootste ellende zyn gedompeld, voor twee duizend aandeelen, a f 1,00 per lot, deel te nemen; terwijl ook H. K. H. Mevrouw de Prinses Albert van Pruissen deze onderneming mee eene bijdrage heefc vereerd. De heeren studenten der Leidsche hoogeschool, welke in 1830 de wapenep voor Koning en Vaderland opgevat hebben, hetzij dezelve zich nog aan de akademie bevindenof dezelve reeds verlaten hebben, zijn door den Prorector Magnificus uit» genoodigd9 om zich op Zaturdag, den 2r dezer, ten 12 ure, in het gebouw der akademie te vereenigen, waar eène op die gebeurtenis toepasselijke redevoering zal gehoudenen daarna het door het studentencorps gevoerde vaandel naar eene geschikte plaats zal overgebragc worden. "!-■■■-v 'v - - j Cï b tucv tcuticif Heden Zaturdag den 14 September, heeft JAN HUIS» SEL1NK voor den Kantonregter van Goesaan GOVERT KLEM KERK verklaart spijt te gevoelen over het hem toege» voegde woord van Deugnieten hem erkend voor Eerlijk Manm Heden Avond bevie? zeer voorspoedig van een' Welge- schapenen ZOON, P. J» DE WITTE geliefde Echtgenoore van Govs, F. S. A. KNITEL. den 13 September 1839, Eenige Kenuisgeving» 11 - 1 J Heden morgen te zes ure overleed na eene korte ziekte van slechts 4 dagen, mijnen geliefden man J. J, MASSOT, in den nog jeugdigen leeftijd van 25 jaren en 5 maanden, na eene genoegelijke Echtvereeniging van ruim i§ jaar. Goes, den 16 September 1839. W. T. MASSEE, Wed. J. J. Massot. De COMMISSIE tot de (ECONOMISCHE SPIJ3- UITDEELÏNG aan de Armen binnen deze Stad, verwittigt een ieder die daarin belang stelt: dat zij op eerstkomende Don derdag, den 19 September 1839, des middags te twaalf uren, ten overstaan van eene Commissie uit den Edel Achtb. Raad dezer Stad, ten Stadhnize aldaar, in het openbaar zal doen, Rekening en Verantwoording van hare gehoudene Administratie over hec wintersaisoen van 1838 op 1839. Goesden 14 September 1839. H. C. PILAAR, Lid Secret. Ter Boekdrukkerij van F, Kleeuwens en Zoon*

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2