N'. 74. GOESSCHE COUBA N T. MAANDAG DEN 16 SEPTEMBER, NIEUWSTIJDINGEN. Zhtiteclilattbs Frankfort, den 8 SeptemberHet oostenrijksche regerings blad deelt berigten uit Konsrantinopel van 21 Augustus mede, waarin het volgende voorkomt Z. Kr H. de prins van Joinville heeft den 14 deze hoofd stad verlatenom een uitstap naar Nicomedle en Brussa te onder nemen en alsdan naar het in den Arch'pel gestationeerde fransche eskader terugtekeeren. De opperste Rijksraadwelke tot oog toe zijne zittingen in het serail hieldis gelast in het vervolg in het paleis der Porte bijeentekomen. De raad der Potte daarentegen houdt zijne zittingen in de woning van Reschid*bassaminister van 'ouiten- landsche zakendie zich reeds op zyne terugreis uit Engeland bevindt. De ottomanische gezant in ParijsAdmed Fethi bassais herwaarts geroepen. De werkzaamheden aan het bouwen van een nieuw paleis der Porte, in plaats van het in 't verledene jaar afgebrande zijn reeds begonnen. Naar men verneemt, zal hetzelve uit drie af deelingen bestaan, welke door hooge brand muren van elkander gescheiden zullen zijn. De eerste dezer afdeelingen moet bestemd wezen voor den groot-vizierde tweede voor den minister van binnenlandsche zakenen de derde voor den minister var» buiten* landsche zaken. Het nieuwevan steen vervaardigde gebouw voor de in en uitgaande regten te Galata is voltooid en ook reeds in gebruik Voor hetzelve is eene ruime landingsplaats gemaaktbij welke verscheidene schepen tegelijk hunne ladingen kunnen aan wal brengen, hetgeen voor den handel een groot voordeel oplevert. - Z. M. de Keizer van Rusland wordt, op zijne reis naar Moscau en Borodino, vergezeld door den grootvorst Michael en den hertog Max. van LeuchtenbergDe groocvorst-troon- opvolger is een paar dagen vóór den Keizer derwaarts vertrokken. De aartshertog Albrecht van Oostenrijk en prins Alexander der Nederlanden zouden den Keizer binnen weinige dagen volgen. De Keizerinde grootvorstinnen en de jongere grootvorsten blij ven te Petersburg. De Augsburger Allgemeine Zeitung geeft den volgenden brief uit Konsiantinopel van 29 Augustus Nadat de Fransche kapitein Anselme met den Turkschen gevolrragtigde den 15 dezer onverrigter zaak van Alexandria terug gekeerd was, noodigde de grootvizier den volgenden dag de ver* tegenwoordigers der groote mogendheden uit tot het houden eener conferentiewaarin bèt antwoord van Mehemed Ali medegedeeld en allerlei voorstellen cpzigteiijk de thans te nemen ernstiger maatregelen gedaan werdenzonder dat men tot een besluit kon komen. De vertegenwoordigers van Oostenrijk Engeland en 'Frankrijk hebben nog dien eigen dag eenen renbode naar Weenen gezonden om van de daar vereenigde conferentie nadere instruc tien te vragen. Intusschen is het niet te verwachten, dat men tot de attreding van Chosrew Pacha zijne roestemming geven zal daar hij in de tegenwoordige omstandigheden de eenige isdie met goed gevolg de zaken besturen en orde en rust bewaren kan. De zendelingen van Mehemed Alidie met eene Egyptische brik te Salonichi aangekomen waren, zijn, 03ar men zegt, aan gehouden en zullen herwaarts gebragt worden. Niemand twijfelt ■wel is waar, of zij hadden het misdadige oogmerk om de on derdanen der Porte in Macedonië en Albanië tot opstand aan te zetten maar men hoopt in de bij hen in beslag genomen pa pieren het bewijs te zullen vinden, en daarmede Europa te kun nen overtuigen, dat de Onderkoning zijne vijandelijke handelingen tegen de Porte nog geenszins gestaakt heeft." Drie der zes zendelingen van Mehemed Ali hebbennaar men den 26 der vorige maand re Konsrantinopel wist, het vaar» tuig dat hen naar Salonichi gebragt had nog weten te bereiken en zijn naar Alexandria teruggezeild. De brief van den Onder koningdoor deze lieden aan den Pacha van Salonichi overge- bragt, onderscheidt zich daarin van de bekende circulaire, on* langs aan al de Pacha's vari het Turksche Rijk afgezondendat de poging tot opruijing daarin veel meer onbewimpeld geschiedt. Al deze Stadhouders hebben echter een eenparig bewijs van gei trouwheid gegevendoor die circulaires aan de Porte op te zenden. Volgens brieven uit Alexandrie van den 16 Augustus, door het dagblad van Augsburg medegedeeld, hield Ibrahimin goe den welitandzich rog altijd te Marasch op. Hafis bassa be vond zich ten noorden van Marasch, maar zonder troepen want de weinige duizend mar» ruiterij, welke hij na zijne nederlaag had weten te vereenigenwaren gelijk Ibrahim melddeweder uit* eengeloopen, zonder dat men wist war van die troepen gewordea was. Het Egyptische leger leed in het uitgeputte land veel ge» brek. Met dit al waren de manschappen welgemoed ieder dachc dat de marsch naar Konstantinopel onverwijld aangenomen zou worden. De oorlog (aldus vervolgt de berlgrgeverj worde tegenwoordig alleen met proclamatien gevoerd een aantal agenten zijn in bet geheele turksche Rijk ijverig werkzaam 'Mêhemed* AH tracht zijn invloed naar alle kanten uitcebreidenen van alle kanten stroomen er aanbiedingen naar hem toe. Dit is alles wat men thans omtrent de syrische zaken weetin het binnenland zal de gisting allengs ophouden; door de strenge maatregelen, waarmede Ibrahim nooit draalt, zullen binnen kort ai de stam» men, die zich zoo hardnekkig verzetteden geheel onderworpen zijn. - De kapudan bassa ismet den egyptischen vice-admi- raai, naar Kaïro vertrokken. Onder de Turken op de vloot heerscht veel ontevredenheid, en deze ontevredenheid zal binnen eene maand nog grooter worden omdat dan de vloot zonder geld. zal zijnen Mehemed dezelve evenmin betaling zal geven als aan zijne eigene. Bovendien zijn ofschoon het thans het ge- zondsce jaargetijde is, reeds vele ziekten onder de Turken uit gebroken; meer dan 2000 zieken liggen in de hospitalen. Heden den 16) zijn twee oorlogsvaartuigen hier binnengeloopen eene fransche brikdie in 4 dagen van Tenedos is gekomen waar de fransche en engelsche vloten bij eikander liggen, en eene Oostenrijksche korvet. Deze vaartuigen moeten belangrijke depeches hebben medegebragt, van welker inhoud nog niets is uitgelekt Voor eenige dagen is eene goelee v3n Mehemed Ali naar Svrie en naar andere gedeelten van Turkije vertrokken, zij moet een manifest van den bassa overbrengen." Uit Zurich meldt men van 6 September8| ure des morgens. In de kruiskerkgemeenteeen half uur van hier, wordt op dit oogenblik storm geluid. De boeren uit den omtrek van Us- tem hebben zich in het nieuwe hospitaal gelegerdgewapend mee knuppels, jonge boomstammen, wier takken derwijze zijn ge snoeid dat zij eene soort van morgenster vormenmet zeisen er* spiesen. Zoo even hoort men twee pelotons vuren, 10 ure. Ons tuighuis. Is heden bezet door eene wacht van Zurlcher dragonders Men ziet zoo even eene groote kolonne met geweren gewapend volk in donkere kleeding, naar het tuig huis oprukken, Eenigert derzelve'leggen hunne snaphanen op de dragonders aan twee van laatstgenoemden ziet men vallen. Alles in onze stad is in groote verwarring. Omtrent de nadere toedragc der zaak verneemt men bet volgendeOnze regering had zich. wederom bedachtzij heeft den dagdie tot het geven van ant woord was bestemdwaartoe Donderdag 5 dezer was bepaald tot Maandag den 9 verschoven, ais wanneer de groote raad moet bijeenkomen. Het volk, zich bedrogen wanende, schoolde te zamen in de rondom het meer gelegene dorpen. Heden in den vroegen ochtend zond het eene deputatie aan de regering alhier en begeerde ooverwyld antwoord, anderzins zoude er in de kruis» kerk storm geluid en aizoo het teeken tot storm luiden in her gansche kanton worden gegeven. De regering voldeed echter niet aan den éisch des volkszoodat het onweder losbarstte. Anti de boorden van het meer moeten ongeveer 10,000 goed gewa pende mannen vereenigd zijn. Ook moet men van den kant der regering gedreigd hebben met vreemde troepen. Deze bedreiging verbitterde het meest. Men wil thans de regering onderst bo ven werpenvoor dat vreemde militairen den tijd hebben binnen te rukken. 11 ure voormiddag. Zoo even verspreidt zich de tijding, dat op de Weinplats worde gevochten, Verscheiden dragonders moeten het leven hebben verlorenook een jong koopman Guc> kenbühl genaamd. Men hoort op nieuw schieten. Bij het tuighuis vooral schijnt het warm toe te gaan,. 12 ureMetr verneemt nog niets naders omtrent den afloop des gevechts, De stad is gesloten. 1 ure, De dragonders, meerendeels burgers van Zurichver* laten een voor een de stadom zich te redden Zij hadden daar» toe den last bekomennadat men de onmogelijkheid van het her stellen der orde had ingezien. De aanvang van het gevecht was te weeg gebragt door het schot van eenen ijzerhandelaar, etnen radikaal denkenden man die nabij het tuighuis woont en uit het venster op de volksmenigte vuur gaf. Dit deed de verbittering sterk toenemenhet gevecht begon. Op de militairen die de orde wilden handhavenwerd geschoten. Eene hierop gevolgde decharge der soldaten werd door het volk beantwoord, Zelfs eenige leden der regering, die zich als bemiddelaars wilden doen hooren bleven niet gespaard een derzelve ontviog eene doodelijke wonde. Her getal dooden en gekwetstendat niet gering schijnt te wezen is mij nog niec b ijkend»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1