val gen Engeland open toont aan dat dit verbond sedert den van het ministerie van 15 April niet naauwer is toegehaald. Het vak van den ijzeren spoorweg van Mühlhausen naar Thann, hetwelk een gedeelte uicmaakt van den grooten weg van dezen aard dien de beroemde fabrikanten KoecMinin gelijke rigting met den Rhijn, door den Elzas laten (aanleggen, is den 1 September plegtig ingewijd. Die voltooide vak is- 20,000 meters, en dus ruim drie en een half Nederlandsche uren gaans, laog. De weg loopt hellend naar Thann op. Desniettemin heeft de eerste wagentrein den afstand van IVlühlhausen daarheen in 25 minuten afgelegd en is in den buitengewoon korten tijd van 15 minuten teruggekeerd. De berigten van de Spaansche grenzen bevestigen ten volle de tijdingdat Maroto met opoffering van de regten van D. Car loseén bijzonder verdrag met Espartero heeft gesloten. Het blijkt nog niet, dat de pretendent zelf zijne zaak als geheel ver loren aanziet, en zich op Fransch grondgebied heeft begeven, en de laatste telegrafische depeche op gisteren uit Bayonneaf gezondenhoudt het volgende in: Maroto heeft zich naar Bilbao begeven, Espartero is te Tolosa aangekomen. Men ontbindt de provinciale bataljons; die van Castillie gaan naar Logrono JD. Carlos was den 4 te Lanz, en Elio dekie hem steeds met zijne Navarrezen," De Constitutionelen verzekeren, dac, ofschoon D. Carlos den strijd nog schijnt te willen volhouden, dit zeker is, dat de kracht van zijne partij als gebroken moet worden beschouwd; dat een groot gedeelte van 7\jn materieel en van zijnen kt'ygsvoor raad, door den afval van Maroto reeds in handen van Espar tefo is geraakt, en dat, al moge het waar zijn dat nog som mige zijner soldaten de hun van wege Maroto gegevene bevelen niet willen gehoorzamende constitutionele krijgsmagc zoodanig de overhand heefi bekomen op die der getrouwe Carlisten, dat 'er aan geenen verderen duurzamen tegenstand kon worden ge dacht. Zoo lang Z>. Carlos nog op Spaanscbea bodem is, meenen de monorcbnlen of legitimisten de hoop niet te moeten opge ven, dat hij den strijd zal voortzetten. Van hunnentwege wordt verbreid, dat hij willens zoude zijn, om zich naar Arragon te begeven, en zich onder de bescherming van Cabrera cestellen. Espartero heeft depeches naar Madrid gezondenwaarbij hij op eene zeer dringende wijze het nemen var# een of ander besluit dodr de vergadering der Cortes aanbeveeltwaaruic zoude kunnen worden opgemaaktdat zij niet ongenegen zonde zijn om den Basken hunne fueros te doen behouden. Hij heeft tevens drin gend om geld gevraagd, en, met behulp van de Bank, schijnt men, in datopzigc, aan zijn verlangen te hebben kunnen voldoen. Men heeft voorloopig berigt van de opening der vergadering der Cortes, en men heeft bij die gelegenheid vernomen, dat H. M. de Koningin-regentes in hare aanspraak nog geene mel ding heefr gemaakr van de plaats gehad hebbende onderhandelingen ter bevrediging der Baskische provinciën. D. Carlos heeft aan de bevolking van Navarra en de Baski sche provinciën eene proclamatie gerigt, die aldus luidt „Het snoodste verraad is gepleegd, en met onbeschaamdheid heeft zulks de verrader ter uwer kennis gebragc Voor vreemd goud en voor laaghartige zucht om eenige graden te behouden iijt gy verkocht gewordenen met u heeft men uwen God uwen Koning, uw land en uwe fueros vcrkochi. De verrader een ^rhs van f 1000, BcÏ0tC. Brussel, den 8 September. Men meldt van eene halfofficiëfe zijde dat bij het Fransche ministerie van koophandel bewerkt is geworden dat vooreerst in Frankrijk geene verhooging van reg ten op het Belgische garen en linnen zal worden voorgésteld. Dit berigt heefc over 'talgemeen, uithoofde van den kommerlij» ken toestand der Vlaamsche linnenwevers, een' aangenamen indruk gemaakr. r In het programma van de aanstaande September-feesten wordt gewaagd van hjkplegtigbeden ter nagedachrenis van de slagtoffer» der gebeurtenissen van 1830. Tot in 1838 werden deze slagc- offers in dergelijke programma's genaamd de roemrijke burgers welke bij de verdediging der Belgische nationaliteit en onafhan kelijkheid zijn gesneuveld". Dit ergert de liberale bladen gewel dig, en doet hen vragen, wat er io 1840 en later van de ver eering der revolutie zal worden?' —■'Men heefc verzekerd, en het wordt thans van meer dan ééne zijde bevestigd, da: in het Groot-Hertogdom Luxemburg onderscheidene ambtenarenals notarissen en dergelijke, van hunne posten zijn ontzet, Deze maatregel geeft de revolutionairen aan leiding tot menige aanmerking. Zoolang echter de redenen welke daartoe kunnen, hebben geleid, niet bekend zijn, dient men daar omtrent zijn oordeel opteschorten. Brussel, den 9 September. Men verzekertdat dezer dagen 1500 verschillende vorderingen, van Belgische onderdanen, ten laste van Nederland behoorlijk uitgewerkt en van bewijsstukken voorzienvan hier naar Utrecht zijn gezonden, 's Gravenhagë, den 9 SeptemberZ. M. heefc vastgesteld dat de ade algemeene tienjarige volks telling zal worden aange* gevangen op den 18 November, en zal moeten algdoopen zijn, voor den 31 December aanstaande. Naar men verneemt, wordt 'er aan gedacht, om de infan terie van liniemee uitzondering van de corpsen grenadiers en jagerste verdeelen in tien afdeelingen elk van drie veld» en een reserve bataljon. De thans bestaande afdeelingen tot de tiende ingesloten, zouden daarbij hare tegenwoordige nummers behou den, en de ontbrekende nummers zouden uit de vijf andere afdee» lingenalsmede met een der bataljons van de 8ste afdeelingwor den aangevuld, Aan de respective heeren Gouverneurs is te kennen gege ven, dat de akten van den burgerlijken stand, in België afgége* ven of van notariële en andere stukken van Belgische ambte naren af komstighier te Jande als gewoon buitenlandsche zullen moeten worden behandeld en als zoodanig worden aangenomen, onder gelijke formalïceiten als ten aanzien van buitenlandsche akten het geval is. 178ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Prijzen van 1000, en daarboven. Trekking der Derde Klasse. iste Lysc. N.° 25640, eene Premie van f 1000, N,° 13345, een Prijs van 1000. 2de Lijst. N.° 8540, een Prijs van 25,000. N.' 5135 een Prijs van 10,000. N.° 14903, een Prijs van f 1000, 3de Lijst. N°. 23951, een Prijs van f2500, N°. 12940, durft u niei eens de voorwaarden te doen kennen van den snoo den koop, dien hij een vredes-verdrag noemt. (Hier deeic D. Car los die voorwaarden mede, vooral aandringende op de omstandig heid dat voor de fueros niet gezorgd is.) Hebt gij immer eene Soortgelijke trouwloosheid ondervonden Inwoners van Bisxaye en Navarra, kiest tusschen uwen Koningen den verrader, die op eene zoo snoode wijze bet in hem gestelde vertrouwen be antwoordttusschen uwen pligc en uwe schandetusschen het wijze en regtvaardige bestuur onzer vaderen en het zedelooze en losbandige gouvernement van Madrid. Uwe beslissing, de ij aangeboren trouw en uw vertrouwen laten geenen twijfel nopens uwe keuze, en uwen Koning volgendemoogt gij verzekerd zijn dat hy u in uwe gevaren en vermoeyenissen niet zal verlaten tot dat hij voor u zal verkregen hebben eenen wezentlijken vrede geëvenredigd aan uwe opofferingen gedurende eene tijdruimte van zes jaren DCarlos beeft voorts Rafaël Maroto verklaard te zijn land verrader, strafbaar volgens de wetten tegen de misdaad van ver saad, en vogelvrij, Van zijne zijde heeft Maroto eene proclamatie uitgevaardigd waarvan wy hier de opmerkelijkste zinsnede laten volgen; Door ondervinding overruigddat D. Carlos niet geschikt is het geluk mijns vaderlands te bewerken, en in gevoelens overeen stemmende met de militaire bevelhebbers van Biskaye, Guipuzcoa, Kastilië en eenige anderenheb ik aan het land den Vrede den door allen zoo innig verlangden Vrede willen schenken." Na voorts nog gezegd te hebbendat de menschen niet van brons zijn, dat zij niet als kameleons van wurmen leven kunnen, dat het land verdrukt was en het leger in ellende verkeerde be sluit Maroto zijne proclamatie aldus: ProvincianosMoge het gevoel van vrede en vereeniging eeuwig in de harten var. alle Spanjaarden zijn laar ons voor eeu wig alle oneenigheid verbannen; deze raad wordt u door uwen krijgsmakker en generaal gegeven." 4de Liist. N.° if554» van 1000. 5de Lijst. 6de Lijst, eene Premie N°. 25141 19207 ieder een Pry's van f i$ooi 11846, 1171, 15074 en 840, ieder een Prgs N.° 16676een Prijs van fi000. N. 9909, een Prys van f 1000. van f 2500, N.( 239731 Bij vonnis der Arrondissements Regtbank te Goes den tweeden September 1839, ter openbare teregcziccicg uitgespro ken, den 5 September daaraan G regBrreerd en den 9 dier maand' aan den Defaillant beteekend, is PIETER VAN DIXHOORN Particulier te Axelwegens Krankzinnigheid, oader Curateele gesteld, Mr. van der BILT LAMOTTHE, Procureur bekend De ondergeteekende maakt zijne geëerde begunstigers dac hij wederom voorzien is van onderscheidene soor ten e'men gemaakte FRANKLIN'S KOLOMMENKOLOM STOOM-, VAAS- en BURGER-K AGCHELS KEUKEN. FOURNUIZEN met WATERKETELS en zonder, BADEN met STOOM-KETELS en mootje HAARDSTELLEN, ook BURGER KAGCHELStot de minste prijs; Beveelt zich io ieders gunst en belooft eene civiele bediening, Staat ook voor alle deze stukken voor Rooken in. A. FRANKEN, te Zierikzee Op een Kantoor binnen deze Stad is gelegenheid tor plaatsing voor een fatsoendelijk JONGELING, ter verdere opleidingadres met gesloten Brief onder letter A bij de uitgevers dezer Courant. Ter Boekdrukkerij van F, Kleeuwens en Zoon.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2