GOESSCHE 1839 NIEUWSTIJDINGEN. N°« 65. VRIJDAG COURANT. Ditifocïtlnub Frankfort, den to Augustus, Uit Hannover wordt ge meldt, dat het regcsgeding tegen het stedelijk bestuur een* aan vang heeft genomen. De burgemeester Rumann eïi verdere be schuldigden hadden reeds een verhoor ondergaan. Naar men ver nam, had de justitie van de vijftien punten van aankJagre reeds dertien afgewezenen alleen besjotende beschuldiging voort te zetten nopens de uitgifte der bezwaren van den 15 Junij, en we» gens de daarin vervatte beleedigingen tegen regeringspersonen. Intusschen kwamen er steeds dankadressen aan den heer Rumann, wegens zijn manmoedig gedragen verzoekschriften van onder scheidene steden aan den Koning, tot verandering van het kabi net en herstelling der staatsregeling. Er zijn brieven ontvangen uit Konstantinopel rot den 24, en uit Alexandrie tot den 17 Jüly. Eerstgenoemde melden, dat er den vorigen dag, in tegenwoordigheid van den jeugdigen Sul tan, eene g'oote wapenschouwiog heeft plaats gehad, waaraan 20,000 man deel namen. Voorts bevat de Oostenrijksche Beo> bachter thans een officieel rapport nopens het op den 24 Junij geleverde gevecht, hetwelk voor de Turken een* 200 treurigen uitslag heeft gehad. Daaruit blijkt onder anderen, dat de Turken aan dooden en gekwetsten hebben gehad 4000 man het verlies der Egyptenaren bedroeg 3200 man, de gewonden byna allen doodelijk. De Turksche krijgskas was gered geworden In die berigten wordt veel lof toegezwaaid aan het Turksche voetvolk, dat zich zeer wel moet gedragen hebben. Het voordeel van den slag was aanvankelijk aan de zijde der Turken. De Egyptenaren bevonden zich zelfs een oogenblik in den hagchelijksten toestand zijndena een artillerievuur van bijna twee urenhunne ammu nitie verschoten zoodat zij op de reserve moesten wachten Van dit oogenblik had men moeten gebruik maken, en de Europe- sche officieren, in het Turksche leger aanwezig, hadden dan ook aangeraden terwijl mede vier Egyptische regimenten op de vlugt geslagen waren, er met de bajonet op los te gaan. Deze raad werd echter niet gevolgd, evenmin als die, om eene hoogte, welke de Turken bezet hielden, niet ie verlaten. Hieraan wordt dan ook het verlies van den slag toegeschreven. De Egyptenaren hadden tijd om zich te herstellen en ontvingen inmiddels hunne reserve. Alstoen begon er op nieuw een wel onderhouden schrootvuur. Dit baarde verwarring bij de Turken, en men be gon de vlugt nemen Één enkel voorbeeld was genoegen niet tegenstaande de heldhaftigheid van Hafiz-Pacha en zyne adjudan ten die met den sabel op de vlugcende inhieuwen, zette alles het overhaast op een loopen de infanterie wierp hare snaphanen weg de cavalerie werd medegesleept. /fo/fe-Pacha trok met het overschot zijns legers naar Marasch terug. In deze berigten wordt nog gemelddat, niettegenstaande deze nederlaag de magr der Turken geenszins uitgeput is Het tweede legercorps van Hadschi-Ali-Pacha, sterk 30,000 man, is nog geheel aanwezig, en de porte moet nog over het geheel 80 tot 100,000 man onder de wapenen hebben. In hetzelfde half-officiële blad leest men bijzonderheden nopens de aankomst der Turksche vloot voor Alexandrie. Dezelve was den 14 tegen den avond op de hoogte van die stad aangekomen De Kapudan-Pacha begaf zich den volgenden aan land en had terstond een mondgesprek met Mehemed-Ali in het kasteel van Rass Eddin, waar hij met alle aan zijnen rang verschuldigde eer bewijzen ontvangen werd. De Turksche vloot kruiste in het geztgc der staddoch op eenigen afstand van de Egyptische. De sterkste der Turksche bedroeg, volgens een bijzonder berigt, 8 linieschepen, 11 fregatten. 2 korvetten en 2 brikken, re za men 23 zeilen; de Egyptische bestaatuic 1 r linieschepen5 fre gatten, 4 korvetten, 7 brikken, 1 stoomboot, te zamen 28 zeilen, zoodat de vereenigde vloot relt 19 linieschepen, 16 fre gatten, 6 korvetten, 9 brikken en 1 stoomboot, te zamen 51 zeilen. Eene dringende begeerte van den Kapudan-Pacha was leest men verder in dat berigt, „dat de manschappen der Turksche vloot terstond de Egyprische uniform zouden aantrekken; alle officieren en zelfs de matrozen verlangen met ongeduld naar deze verandering, en Mehemed-Ali ten hoogste daarover verheugd, heeft dadelijk de vervaardiging van 15000 uniformen bevolen De Kapudan-Pacha zelf, met zijnen geheelen staf en het grootste gedeelte der Turksche officieren, hebben reeds de zoogenaamde IVisaro-k/eeding aangenomenzij zeggen thans zijn wij Turken, vroeger waren wij Franken." Volgens dezelfde berigten, heeft Mehemed-Ali, op hét ont vangen der tijding van Sultan Mahmud?s overlijden en van d© troonsbeklimming van deszelfs zoon terstond de in het Ottoman Rische ryk bij die gelegenheden gebruikelijke geschutsalvo's doen lossenen bevel gegeven om de openbare gebeden in de rcoskeën van nu at voor Sultan AbduUMedschid te verrigt.en Z. M. de Keizer van Rusland heeft de in 1834% voorde Ugting van rekruten ingevoerde verdeeling van zijn Rijk te we ten in eene noordelijke en zuidelijke helfc, afgeschaft, en het* zelve nu in eene westelijke en eene oosterlijke helft verdeeld. Wij- ders is bepaald dat de ligting van rekruten in deze twee hellten by afwisseling zal geschiedenen dat voor het loopende jaar de ligting zal plaats hebben in de westelijke helft, Londên den 10 Augustus. De beide Huizen van het parlement hebben in de laatste dagen beraadslaagd over onderscheidene voor dragten van wet, over het algemeen uitsluitend van binnenlandsch be* lang, welke men nog in deze zitting wenscht afcehandelen. De bill omtrent het oprigteo eener sterke policie-magt in Birmingham, heefc in het Lagerhuis nog aanleiding gegeven tot levendige beraadslagin gen waarbij echter de bewindslieden op eene afdoende wijze de bovenhand hebben behouden. In deze zelfde vergadering heefc de minister lord Russell zich beklaagd over de dezer dagen door het Huis der lords genompne besluiten, betreffende de regtsbe- deeling in Ierland, en dezelve, bepaaldelijk wat aangaat het ver' leenen van kwijtseheJdihg van straf, voorgedragen als inbreuk ma« kende op de regteo der kfoon. De minister veiklaarde verder, dat hij voornemens wasom zonder acht te slaan op die be sluiten de thans gebruikelijke wijze van handelen te blyven volgen, ratiisrijfc. Parijs, den 10 Augustus. Uit Toulon wordt gemeld, dat de admiraal de la Susse aldaar is aangekomen, en zijne vlagaan boord van de Montebello heelt geheschen. De fransche linie schepen in de Levant zijn op dit oogenblik Jena Hercule Triton. TridentGênêreux en Jupiterwaarbij zich de Dia~ dèmeden eersten dezer uit Toulon gezeild, moet voegen.—- Behalve de Montabelloworden in de haven van Toulon uitge rust de linieschepen AlgerMarengo en Santi Petri. De brits:he vloot, welke, onder bevel van den admiraal Stopford aan den mond van de Dardanellen in de nabijheid van de fransche scheepsmagcmoet zijn aangekomen wordt gerekend niet min der dan elf linieschepen te tellen immersindien de genoemde vlootvoogdna door de drie laatstelijk aangekomene schepen te zijn versterktde drie bodemswelke deze schepen zoude moeten aflossen niet terug zendt De hertog van Orleans is naar Bordeaux vertrokken zon der dat de ordonnantie ter ontlasting van de koloniale suiker is uitgevaardigd. Reeds vvoidt verzekerd, dat de bewindslieden besloten hebben, om dergelijke ordonnantie niet uittevaardigen en de zaak in statu quo te laten. Van regeringswege wordt echter verklaard, dat dergelijk besluit niet genomen is, en wil men der halve de bewoners der zeehavens de hoop niet benemen dat de in dezelve zoo vurig verlangde ontlasting nog zal kunnen volgen. Dit mag men voor zeker houdendatals de kooplieden van Bordeaux in 't zekere onderrigc warendat de staat van zaken moec blijven, zoo als die is, de hertog er niet vriendelijk zoude worden ontvangen Bij het regtsgedinghetwelk den 10 Augustus voor hec hof van assises te Parijs tegen de Gazette de France gevoerd en met de veroordeeling van de verantwoordelijken uitgever van dat blad tot drie maanden gevangenisstraf en 2000 franken geldboete geëindigd iswerd de Gazette ook door den heer de Genoude den voormaligen schrijver van dat blad doch die thans tot den geestelijken stand behoort verdedigd. Het betigte artikel was vooral tegen de oprigting der gedenkzuil voor de Juiy.omwen* teling gerigt, die op het plein waar de Parijssche Bastille ge staan ^beefc, wordt geplaatst. Het hield eene veroordeeling der beide Fransche omwentelingen van 1789 en :83c) in. De heer de Genoude heeft zich bepaald rot het betoog op geschiedkundige en andere grondendar de Gazette de France te regt yan het beginsel uitgaatdat de opstand nooit geoorloofd is, -—Te Bayonne wist men den 7 Augustbs niets naders wegens de krygsverrigtingen in de Baskische provinciën en in Navarre. Uic Sarragossa werd, onder dagteekening van den 4, gemeld dat 40,00 Carlisten met 200 paarden te Sascago, en dus beneden die stad over de Ebro getrokken waven en in den omtrek een over 1 grooten voorraad levensmiddelen en anderen buit hadden wegge- roofd. De brigadier Clevaria, van hec leger der Koningin, was met eenige magt afgezonden om deze stroopende Carlisten te vervolgen doch men wilde weteodat zyyan eene waadbare DEN 16 AUGUSTUS,

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1