N°. 60. GOESSCHE COURANT' 1839. MAANDAG DEN 29 JULIJ jöcsiuvcu jew PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes, en ressorte van dien brengen ter kennis van eenieder die het aan gaat, dat het ie Suppletoir Kohier van Stedelyke Belasting op de Honden, over het loopende Dienstjaar, gearresteerd den 20 July 1839 en den 25 dier maand, door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincieexecutoir verklaard aan den Stedelijken Ontvanger ter invordering is toegezonden mitsdien ieder Belastingschuldige vermanende om het deswegens verschuldigdeten kantore van voornoemden Ontvanger te voldoen. Zullende aan deze de gewone publiciteit worden gegeven. Gedaanten Scadhuize van Goes, den 27 Juhj 1839, Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van Dezeiven De Stads Secretaris L. DE FOUWJz. NIEUWSTIJDINGEN. Frankfort den 22 Juli/, Uit Kaïro schrijft men van den 20 Junij. Terwijl de Sultan en Europa elkander de hand schy nen te hebben gereikc, ten einde de magtigen vazal van Egypte door verkeerde maatregelen aan te porren om zich los te scheu ren en zich onafhankelijk te verklaren vallen hem van eenen anderen kantalmede ten gevolge van Europesche bemoeijing de schoonste landen als rijpe vruchten ten buit. Zes jaren lang heeft hy naar het voortreffelijke koffijland, Sana, het bloeyenaste gedeelte van zuidelijk Arabie gedongen zonder het te kunnen on derwerpen of voordeelig aan zijn gebied te verbinden. De om standigheid dat de Engelschen zich plotseling met geweld van de haven en stad Aden hadden meester gemaaktwaarvan het ge bied aan dat van Sana grenst, had ten gevolge, dat de Iman van Sana zich liever aan zijnen tegenstanderdoch geloofsgenoot on derwierp althans zoo even ontvangen berigten van den jongeren Ibrahim Pachadd. 24 Aprilmelden dat de Iman van Sana van zijn gezag heeft afstand gedaan ten voordeele van Mehemed- y.Uien zich tevreden stelt met zijne geestelijke waardigheid en eene jaarwedde. De aankomst voor eenige weken van eenen zen deling des Imans stond hiermede in betrekking. De Onderkoning heeft hem door zijnen secretaris Sami Bey naar Sana doen terug vergezellen ten einde de 'overdragc des lands te regelen. Volgens de thans uit Servië, van den 10 dezer, ontvan gen berigten is de kortelings aan de regering gekomen Vorst Milan Obrenowitschen van wien men toen reeds vernam dat hij in eenen zeer bedenkelijken gezondheidstoestand verkeerde werkelijk bezweken en in den senaat besloten eene deputatie uit deszelfs midden naar Wallachye aan Vorst Milosch te zen den en van dezen zijnen tweede zoon den Prins Michaelals toekornsrigen Vorst'van Servië af re vorderen. Het wordt ech ter zeer twijfelachtig, of Vorst Milosch daarin bewilligen zal daar hij, kort na zijne uitwijking uit Servië en aankomst in Wal lachyeonder dagteekening van den 27 Junij, een procest publiek gemaakt, en naar Konstaminopelen Petersburg opgezonden heeft, waarin hij zegt, dat zijne abdicatie hem alleen is ontwrongen door de bedreiging van zijn leven. Zoo als uic Regensburg gemeld wordt, zal men nog in deze week eene poging doen om den Donauware het moge» lijk tot Ulm, met eene stoomboot op te varen, daar de nieuwe hiervoor bestelde stoommachine bereids te Regensburg aangeko men is. In weerwildat de gisteren uit Weenen ontvangen berigten zich heden bevestigd hebben, namelijk dat tusschen de Turksche en Egyptische armeen den 21 Junij een veldslag voorgevallen is waarbij de Turken de neerlaag hebben bekomen, zijn de fond sen te Weenen op den 18 dezer wederom belangrijk gerezen. Bankactiën, die aldaar den vorigen dag tot op 1507 gedaald wa- ren zijn tor 1517 gestegen. Zoo wel onze als de Weener beurs beschouwt deze gebeurtenis als juist daartoe geschikt, om de zaken tusschen de Porte en Mehemed Ali tot bemiddeling te brengen» Na het belangrijk geleden verlies zal hoogstwaarschijn lijk de nieuwe Sultan jegens den Pacha toegefelijker worden, en hem datgene toestaan wat sints zoo lang tusschen hem en Mah vioud oneenigheid heeft verwekt en bovendien zal het de Euro pesche diplomatie gemakkelijker vallen des Pacha's begeerde er felijkheid van het oppergezag over Egypte in zijne familie te doen toestaan eo daartegen middelen weten te beramenom hem zijne eischen niet verder te doen uitstrekken, - Deze overtuiging bragt dan ook te weegdat heden op onze beurs de fondsen volstrekt niet gedaald zijn. Alle koersen waren tamelijk vast, zelfs sluiten Holl Integr. willig op 54I h Het schijnt zich te bevestigen da: Koning Ernst vdnHano» ver in den loop van dezen zomer voor eenigen tijd in onzen omtrek komen zal. In Homburg of in Rumpenheim zal eene soort van familie congres plaats grijpenen geenszinszoo men vvelligt gelooven zoude, zal de overkomst van koning Ernst al hier in eenig verband staan met de behandeling der Hanoversche aangelegenheden voor den bondsdag. Volgens de jongste particuliere berigten uit Polen, zoude hec de bedoeling van het russische kabinet zijn nieuwe onderhande lingen met de Pruissische regering aan te knoopenom een nieuw handelsverdrag tot stand te brengenby hetwelk de beiderzyd- sche belangen op eene billijke wijze zouden behartigd worden, In het koningrijk Polen heerscht tegenwoordig de diepste rust. Zoo er in het duister zamengezworenen zich vereenigen, zijn zulks toch zeer enkele verschijnselen aan welke de natie in massa vreemd blijft. Reeds beginnen de Russische troepen zich bij Borodino tot het formeren van het voorgenomen groote leger te verzamelen. Deze troepen zamentrekking heeft, zoo men weet, volstrekt slechts één vijandig punt namelijk om der inwijding luister bij te zetten, van het geaenkteeken aan den veldslag van Borodino, in welken (7 Sept. 1812) aan Napoleon's reuzenmagt de eerste krachtige stoot bij baar voortdringen in het hart van het ijzige Noorden gegeven werd, De Akener Zeitung behelst het volgende in eene Ex* tr-Beilage. Aken, den 24 Jultj. Zoo even ontvangen wij door goed gunstige mededeeling van een handelshuis alhier het volgende be« langrijke berigt. Konstantinopelden 8 Julij, Tegen de bevelen der rege» ring is |de Kapudan Pacha, vermits*'bet tegenwoordige minister rie geheel uit zijne vijanden zamengesteld ismet zijne vloot on der zeil gegaanom aan Mehemed-Ali zijne diensten aan te bie den. De tegen Ibrahim verloren veldslag was vreesselyk. De Turksche armee bestaat schier niet meer. In Konstantinopel heerschi volmaakte rust. Ander schrijven van denzelfden datum: „Wat van het Turksche leger aan het zwaard ontkomen is, heeft zich in den Eufraat gestort, en er den dood gevonden. De tot den vijand overgegane vioot wordt gezegd uit 36 schepen te bestaan; de Kapudan-Pacha, een ijverend aanhanger van den overledenen Sultan en van de reforme heeft zich uit vrees of uit wraakzoodra hij Mahmouds dood vernam en bevel tot terugkeer bekwam, aan Mehemed Ali overgegeven. De bij de Dardanellen gestationeerde Franscbe schepen, twee in getal, konden het niet beletten. Ook moer hij den bevelhebber der Tuiksche landtroepen geschreven hebben het zelfde te doen deze uitnoodiging kwam echter te spade want deze hadden reeds, hunnen ondergang op het slagveld gevonden.** JTranfcrijfc. Parijs, den 25 Julij Men heeft thans berigt, dat Barbès io de gevangenis van Mont-Sainc-Michelaan de westelijke kusc van Frankrijk{s aangekomen. Zijne zuster, die zoo krachtda^ dig voor hem in de bres is gesprongenis voornemens, om zich in de nabijheid dier gevangenis te vestigen. Mialon bevindt zich in de bagno te Brest; doch men meent nog altijd, dat de galei® staf hem zal worden kwijr gescholden. - Men denkt, dat, bij gelegenheid der aanstaande Julij fees® tende veroordeelden wegens de jongste onlusten nieuwe ver* zachcing van straf zullen erlangen De toon van de meeste onzer bladen, na den zege van Ibrctë him is voor Egypte gestemd men prijst de krijgskunst van Ibrahim hemelhoog en wil slechts van de erkenping van Mehe* med als onafhankelijk Vorst hooren. Het bewind had heden ochtend nog geene nadere depeches uit Marseille bekomenen de bijzonderheden f welke sommig© dagbladen hebben bekend gemaakt, nopens den veldslag van Nee zibkunnen alzoo kwalijk als van echten oorsprong worden aan* gemerkt. - Dezer dagen heeft zich alhier eene comité gevormdwaar* van het bepaalde doel is, om op alle mogelijke wijs de uitbrei* ding van het kiesregt in Frankrijk re erlangen, en aan welks hoofd zich de bekende afgevaardigde der linkerzijde, de heer Odillon v -v -V

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1