N°. 58. GOESSCHE CO EEAN T. MAANDAG DER 2'> JULIJ Bcshircu uit Qtömintdlrftfiett.. NO TIFICAT1E* DE STAATSRAAD GOUVERNEUR VAN DE PRO VINCIE ZEELANDbrengt bij deze ter kennis der belang* hebbenden dat door Zijne Excellentie den Heer Opperhout vester voor de Noordelijke provinciën, met overleg van Hun Ed. Gr. Achtbare de Gedeputeerde Statenis bepaalddat de Jagt op GanzenEendenen Watersnippen in die provincie zai geopend ziin op den i Augustus aanstaandeme: dien ver stande echter, dat dezelve, wat de publieke Jagt aanbelangt op het water, langs de stranden en oevers van waterplassen en op lage moerassige landen alleen geopend wordt, en bepaaldelijk gesloten blijft in en langs bosschen alsmede op bouw en wei landen tot het gewone Jagtveld behoorende. üSsZuliende de opening van de Groote Jagt nader worden be kend gemaakt. Deze Notificatie zal in het provinciaal blad worden geplaatst mitsgaders de noodige exemplaren daarvan aan de Stedelijke en Gemeente Besturen ter affixieworden toegezonden. Middelburgs den ió Juiij 2839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd VAN VREDENBURCH. ADVERTENTIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes verwittigen bij deze: Dat de gewone Jaarmarkt binnen dezelve Stadzal beginnen den 37 Augustus eerstkomende en eindigen den 31 derzoifde maand. Dut op dezelve geene kwakzalvershoroskooptrekkers en der gelijke toegelaten en alle draaibordendobbelspelenrijfelaars en bedelaars geweerd zullen worden. Dat de aanvragen om plaatsen vragtvrij zullen moeten ge schieden aan de Maikrroeesters C, en A. Zifters aan wei ken een iederalvorens te kunnen worden geadmitteerd, deszelfs patent zal moeten vertonnen. Gedaan ten Stadhuize van Goes, den 6 July 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Stads Secretaris, P. H, SAAIJMANS VADERr. NIEUWSTIJDINGEN. 'iSmtacfcïatife. Frankfort, den Julij. Het oostenryksche regeringsblad behelst berigten uit Konstantinopel van den 27, en uit Alexan dria var» 17 jttnij, inhoudende dat toen inheide die steden niets bekend was van belangrijke oorlogs gebeurtenissen in Syrië. Er hadden wel cemge gevechten tusschen de ongeregelde troepen plaats gehad, maar daaromtrent hadden de wederzijdsche bevelhebbers voldoende verklaringen gegeven De vroegere geruchten vvegenS een gevecht, waarin de Turken gezegepraald zouden hebben, alsmede omtrent eenen tweeden slag, waarin de Egyptenaren gt?heel verslagen zouden zijnen waarop Ilafiz-bassa in Ancio chia zou ziin binnengerukcmogen dus nu als geheel ongegrond beschouwd worden. Voorts houden die ber'gten in, dat de rurksche vlooc nog in de Dardaoellen voor anker lagen dat de fransche en engelsche vloten zich bij Scanderoun (Alcxan drerre.) aan de syrische kust verzamelden. De in deze zelfde berigten vervatte opgaven uit Alexandria van 17 Juqlj stemmen overeen met de reeds vroeger ontvangene en medegedeelde tijdin gen uit die s'adte wetendar Mehemed Aliop de vertoogen van den uit Parijs afgezonden franschen adjudant Caillé, wei ke verroogen ondersteund waren geworden door de consuls der overige groote mogendheden, en hierop nederkwamen dat de mogendheden besloten hadden den oorlog te verhinderen en zich zouden bezig houden met het beramen van middelen om den vrede in het Oosten op eene duurzame wijze te bevestigen heeft geantwoord dat hij volgens de wenschen der mogendheden zou bandelenen aan Ibrahim bassa bevel zou zenden om niet verder voorrterukken en om, indien hij reeds de grenzen van Sy rie overschreden mogt hebben halt te houden. De egypti scbe vloot, die zich den 17 in zee bevond, bestond uit 10 linie schepen 5 fregatten 7 brikken2 kotters en 2 stoom booten Het overlijden van den Sultan, hetwelk den 1 Julij heeft plaatse gehad, is nog denzeifden dag aan de buicenlandsche ge zanten op de volgende wijs bekend gemaaktDezen morgen (den 1 Julij). omstreeks den morgen, heeft, op Gods eeuwig raadsbesluit, Sultan Mahmud Camde Keizer der Osmannen, het tijdelijke verlaten en Hoogsdeszelfs Kroonprinsde Door, luchtige, verhevene, magt'ge Sultan Abdul Medschid Cam dent troon, van zijne voorvaderen afkomstig, gelukkig bestegen, en naar oude zeden en.gebruiken des Keizerrijks, de huldiging ont vangen van alle aanzienlijke ambtenaren, de hooge geestelijkheid opperbevelhebbers der troepen de ministers der Porte en Staats beambten." Het Oostenrijksche regeringsblad het bovenstaande mededee- lendelaat nog de volgende bijzonderheden volgen Reeds, twee dagen voor het afsterven des Sultans, den 29 Junij was, zoowel aan Hafiz-Pacha als aan den Kapudan Pacha lasc gezonden om daar waar de bevelen mogten ontvangen worden met het leger en de vloot hak te houden. De volkomensce rust heerseht in de hoofdstad alle gemoe deren zijn echter met diep leedwezen vervuld. Bijzonder leven dig gevoelen de in deze landen gevestigde Christenen het verlies van den overledenen Monarch. Zij zullen de bescherming niet vergeten welke hij hun bij elke gelegenheid verleende, evenmin als de verdraagzaamheid, welke hij tegen hen uitoefende, en die hem eene onvergankelijke aanspraak op hunne dankbaarheid ver zekeren. Mahmud was de dertigste Souverein van den stam van Osmanen de vier en twintigste die in Konscantinopel regeerde sedert de verovering dier stad door de Osmannen in het jaar 1453. Hierbij kan men voegen, dat hij den 20 Julij 1785 isgeboren, en alzoo byna 54 jsren is oud geworden. De 23 Julij 1808 volgde hy zijnen broeder. -Mustafa IF op, en den 1 Augustus van dat zelfde jaar werd hij met den sabel van Osman plegcig om< gord. Zijn opvolgerAbduLMedschidis geboren den 20 April 1823 en dus eerst ruim 16 jaar oud. Hij heeft den troon onder een Regenrschap beklommen, Wanneer men de hoofdgebeurtenissen nagaat, welke voorge vallen zijn gedurende zijne een en dercig jarige regering, zoo be vindt men ongetwijfelddat menige gebeurtenis in den loop der- zelve plaatsgehad heeft, welke Europescbe gevoelens kwetsen, waarvan de aanleiding echter minder moet gezocht wórden in het gemoed des Sultans,'als wei in de plaatselijke zeden en gewoon1; ten en ook aan menige harde noodzakelijkheid moet toegeschre ven worden. Het kan niet in twiifel getrokken worden dat hy, als Monarch, het goede ernstig wilde verlichting zocht, eo zich boven eene menigte vooroordeelen verhief, welke de bescna«< ving in den weg stondenen tot welker bestrijding geen geringe moed noodzakelijk was, De dood verraschte hem, eer hij nog in staat was alle plannen door te zettenwelke hijvoor het welzijn zijns Ryksop bet oog had. De geschiedenis zal hem in alle gevallen onder de Otcomanische Vorsten eene uitstekende plaats aanwijzen." (SfjMJIÏ löttb. Londen, den 17 Julij. In den iaten avond van den 15 heb ben te Birmingham ernstige tooneeien van oproer pia3ts gehad. De zoogenaamde chartistenof liever het graauw dat aan de leiders van die partij gehoorzaamtheefcna buiten de stad bij eengekomen te zijn op het plein the Bullringwaar Nelsons's monument staat, een aantal huizen van aanzienlijke handelaars en winkeliers geplunderd, vernield, en eenige daaivan in brand ge stoken. Uitgestrekte gebouwen zijn tot den grond toe afgebrand. Twee uren lang heeft men dit werk der verwoesting laten voort duren toen heefc zich de bezettciog en politie ernstig met de zaak bemoeid, en zonder moeite hec graauw uiteengedreven. Er bleef den 16 echter bedenkelijke gisting te Birmingham heerschen. Het ministerie heeft in den avond van den 16 im het Hooger- huis van lord Wellington en anderenzeer scherpe verwijten mot; ten verduren over de onbegrijpelijke laauwheid door de ovei- heid van Birmingham aan den dag gelegd- Parijs, den ió Julij. Het hof der pairs is gisteren vergaderd gewetsr, cm kennis te nemen van 'sKonings besluit. In dit be« siuit worde gezegddat de Koningop het verzoek der familie van Barbès en op het rapport van den minister van justitie, ge nade wiiiende bewijzen in de plaats van de strengheid der wet te doen gelden, krachtens artikel 58 van het charter, gratie heefc verleend van de doodstraf, en deze in dwangarbeid veranderd; Door den president werd voorgesteld en door het hof een arrest geno men dat', even als bij de gratie van Meunier geschied is, de brieven van gratie in de registers geschrevenin de archiven be

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1