ook de beschuldiging af, dat Barbès aan den 'Motiiteur Ré publicatn deel had gehad daar dit blad geheel vreemd aan bet genootschap der Jaargetijden was Vervolgens tot de gebeur tenissen van Mei overgaandeklom de verdediger tot derzelver oorzaak op, en meende die in de destijds bestaan hebbende mi- nisteriële crisis te vinden. De hardnekkigheid van het ministerie, om niet van het bewind af te treden ook ca den stellig uitge- drukten vvensch der kamerhad een' ongunstigen invloed op de gemoederen gemaakt, De ministeriële crisis had groote nadee- len vele verliezenontzagwekkende bankeroeten ten gevolge ge» hadwaarvan elk voor zich den invloed had ondervonden de ambachtsman had geen werken kon het brood voor zijne da< gelyksche behoefte niet koopen. Niet, dat daarom de opstand goed te keuren was, maar de omstandigheden moesten in aanmer kingen genomen worden. Het tweede deel van Zijn pleidooi wijdde de verdediger geheel om de beschuldiging van moord af te weren, zijnde uit het verhoor der getuigen genoegzaam ge blekendat niet Barbès den luitenant kon vermoord hebben. Na den heer Ar ago vatceden de verdedigers voor de verdere^be schuidigden Nouguez Rondil en Gilbert het woord op. De verdedigers toondenhet jeugdigeja kindsche der beschuldigden aandie niet zeer verderfelijk voor de Staat konden zijn en alles van het Hof der Pairs te hopen haddenwanneer zij voor de balie kwamen met de woorden: jeugdrondborstigheid en be* rouw tor zinspreuk, lp deze zitting heeft ook nog de heer Ar ago bei woord gevoerd voor Martin Bernard^ waarom trent de verdediger niet genoeg zijne verwondering te kennen kon geven, dat hij nog te regt stond, daar geen der getuigen hem erkende ais bij de gebeurtenissen van Mei gezien te hebben. ïn de zitting van heden is de verdediging der onderscheidene beschuldigden voortgezet, Onder anderenwerd nopens Bonnet aangevoerddat hij geer» deel aan de jongste onlusten had gehad An Barbès verklaard had hem vqlscrekc niet te kennen; dat hij nooit tot eenig geheim genootschap had behoordja geweigerd had er deel aan te nemen, enz. Het schijnt steiligdac het hof zichdadelijk na de sluiting der wetgevende zbtmg', op nieuw zal vergaderen, om het rap port der commissie nopens eene nieuwe categorie beschuldigden ie hooren. -Deze zijn ten getale van' 40. Volgens een der dag bladen zou het geheel getal personen wegens de Mei gebeur tenissen m hechtenis, 225 bedragen. Behalve opgemelde zou nog eene categorie crimineel te regt staan. De overigen zouden door de correctionele regtbanken geoordeeld worden. Gisteren na de audiemie van het hof der pairsis Martin Bernard vrij ongesteld geworden. De politic heelt dezen nacht zes ambachtslieden in hech tenis genomendie de Marseillaise en de Parisienne zongen. Men heeft opgemerkt datin den afgeloopen nachtde patrouilles ïn alle wijken verdubbeld waren. De Koning en de Koningin der Belgen werden tegen den 16 dezer maand te Parijs verwacht. Zoomen meende ZOn om» streeks dien tijd de plegtige doop van den Graaf vein Parijn zöotï des Hertogs j>an Orleansplaats hebben. Brussel, den 8 Junij. Bij een besluit van den 30 Junij 'heeft Koning Leopold toegestaan het dragen der decoratie, het® zij van de Militaire Willemsordehetzij van de orde van den Nederlandschen Leeuw door alle Belgen die vóór den 1 Oc tober iBgo tot leden dier orden benoemd zijn. Ten aanzien van Martelange is nog niets naders bekend. De wederziidsche commissarissen in het Luxemburgsche zijn over» eengekomen, dat al her geld, 't welk den 21 Junij in de open bare kass n was van bet afgestane gedeelteaan Belgie zal wor den verantwoord, en dat de registers enz. aan het bewind van den Groot-Hertog zullen worden overgegeven. jjXtfbcrïattfcett. *s GiïAVRNflfAGE, den 6 JulijBij besluit van den 6 dezer, heeft het Z. M. behaagd, om, te rekenen met den 15 dezer, aan Z K H. den Prins van OranjeVeldmaarschalk en opper* commandant over de krijgsmagtop te dragen de opperdirectie van het departement van oorlogalsmede om op gezegd tijdstip de algetneene directie der genie te brengen onder het onmidaeJijk roezigt van den Veldmaarschalk en oppercohlmandant over Zr. Ms- krijgsmagt. Wijders heeft de Koning, bij besluit van gelijke dagteekening goedgevonden, om aan Z, K. H. Prins Frederik der Nederlan denr, Admiraal yan de vloot en Kolonel Generaal def verschil lende wapenen van de landmagtop Hoogstdeszelfs verlangen mede met den 15 July aanstaande, te verleenen een eervol ont slag oir de betrekking van Kolonel-Generaal der verschillende wa penen van de landmagtalsmede van de opperdirectie van bet departement van oorlog en van het toezigt over de algemeene di teccie der genieen is Z. K, H, Prins Frederikten gevolge van Hoogstdeszelfs te kennen gegeven wensch, op het meerge melde tijdstip bij het laatstbedoelde besluir, weder benoemd tot Generaal der Artillerie en Grootmeester van dat wapen; blijvende het departement van den Grootmeester der Artillerie, onder de leiding van Z. K H voorloopig in deszelfs tegenwoordige ver houding rot het departement van oorlog. Men verzekertdat eerstdaags door Z. M. eene staatscom mistic zal benoemd worden ten einde het ontwerp van de ket» tingbrug over het IJvan den ingenieur W. C. Bradete on derzoeken, en daaromtrent rapport uit te brengen, alsmede dat door den auteur daarin eene aanmerkelijke wijziging is aangebragt dat de brug in verband zou gebragt worden met die der Nieuwe Stadsherberg en slechts uit ééne bespanning van 200 ellen voor de geul van het IJ zou bestaan terwijl reges en links openingen voor de scheepvaart, door draaibruggen af ce sluiten zouden aange bragt worden, waardoor de passage voorde scheepvaart, buiten den stroom gelegen, des te gemakkelijker zou worden, en de kosten der brug aanmerkelijk zouden worden gereduceerd welke dienvolgens slechts op ƒ1,100,000 zouden komen. Naar men uit Rotterdam schrijftheefc de aldaar bestaande commissietot het daarstellen van eene kettingbrug ten einde het eiland Feijenoord met de stad Rotterdam te «vereenigende concessie van het Gouvernement ontvangenom eene prijsvraag uit te schrijventot bekoming van het beste plan daartoe. Deze commissie heeft tot hare medeleden gekozen den heer Rose architect te Rotterdam, en den heer Scholtenfabnjk- eu land meter van Schieland. Men schrijft uit Arnhemvan den 8 dezerVolgens de geruchten, zouden HH. KK„ HH. de Erfprins en Erfprins van Oranje aanstaanden Zaturdag avond hier komen, en toe Maandag morgen vertoeven. Zij zouden hunnen intrek nemen bij Z, Exc. den heer gouverneur; na het bezoeken der kerk, alwaar, naar men verneemt, de bediening des nachcsmaals uitgesteld is, Zon» dags morgens by' Mevrouw van Pallandtop Klarenbeek een dejeuner aannemendes middags op Sonsbeek bij Mevrouw van Heeckeren dinerenwaarna er des avonds receptie zou zija op het gouvernement. Officieel echter moec er dienaangaande nog niets bekend zijn, Per stoomboot is van Keulen alhier aangekomen de luitenants generaal gouverneur van Luxemburgjonkhr. van Goedecke na nachtverblijf in het hotel het Zwijnshoofd gehouden te heb ben heeft Z. Exc. heden de reis naar *s Gravenhage voortgezet." Nopens de feestelijkhedenwelke, by gelegenheid der terug komst van HH. KK, HH. in de residentie zullen plaats hebben wordt het volgende gemeld: Den 16 zullen de Vorstelijke ech telingen op het Paleis in het Bosch aankomen en aldaar overw nachten. De geheele hofstoet zal zich daar almede bevinden; den 17 plegtige intogt in de residentie. De stoet gaat voorby het paleis van den Prins van Oranjealwaar .het paar eenige oogenblikken uitstapt. De autoriteicen zullen zich aan den in gang der stad bevinden en het geheele garnizoen zal in groot renue onder de wapenen staan. Des.,avonds groote illuminatie; den 18ten 12 ure groote receptie van het corps diplomatique en der hooge staatsbeambten. Ten i2| ure van de overige amb tenaren en andere personen van bet- hof Des avonds receptie voor de dames; den 19, gala tafel bij den Koning; den 20, gala-voorstelling in den Hollandscben schouwburg; den 21diner ten hove; den 22, bal by den Prins van Oranjeden 23, gala voorstelling in den Franschen schouwburg Nog verneemt mendat aan de grenzen des lands het Vorsttelyk paar door den militairen gouverneur der provincie zal worden ontvangen. Te Arnhem en te Utrecht zullen de civile gouverneurs der provinciën met de autoriteiten den Erfprins en de Erfprinses aan den ingang der stad afwachten. Uit Frankfort wordt geschreven, dac HH. KK. HH. den 5 een togtje naar Homburg gedaan hebbenom bij H K H. de Landgravin weduwe van Hessen Homburg een bezoek af te leg gen Den 4 vereerden zy met Hoogstderzelver tegenwoordig heid het diner, hun door den Wurtembergschen gezant aange boden, Den 6 zouden HH. KK HH, zich naar Bieberich be* geventen einde van de Hertogelijke Nassausche familie afscheid re nemen. Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCH» TERJ. A. BEVIER geliefde Echrgenoot van Goes, J, DE FOUWWz« 10 July 1839 OPROEPING VAN SCHULDEISCHERS. De bekende en onbekende Schuldeisschers in het Faillissement van ABRAHAM MOSES GROENgewezen Winkelier te Goes, (de Bevoorregte en de Pand of Hijpocheek hebbende daar* onder begrepen,) welke op de eersce bijeenkomst ten verificatie hunner Schuldvorderingen nier zijn verschenenworden door deze opgeroepen rer bijwoning, op Maandag den listen dezer maand Julijdes namidags ten 4 uren van de nadere verga dering welke alsdan, ten Stadhuize te Goeszal worden ge» houden, zoo om met de verdere verificatie der Schuldvordering gen voortegaan, als om te raadplegen en beslissen over het, door den gefailleerdenaan zyne gezaraentlijke Schuldeischers, aangeboden accoord. Goes, den y Julij 1839, De Curator in het Faillissement, VAN DEN BUSSCHE. Notaris Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon» 41

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2