en beefc den moord van den luitenant steeds ontkend. Velen houden zich overtuigddat de uitspraak gestreng zal zijn. De Luxemburg is met 2000 man bezet. Al de troepen zijn in de kazernen bijeenén gereedomuitterukkenen men heeft aller wegen voorzorgen genomen tot behoud der rust. - Ter beurs wordt heden middag verhaald dat er een plan gesmeed was om de hertogen d' Aumale en de Montpensier op te ligten en hen gevangen te houden als gijzelaarsten einde het leven te bedingen der personen die thans door het Hoi der Pairs gevonnisd worden. Voorde echtheid van dit gerucht is moeije lijk in re staan doch zeker is bet dat het op de Beurs algemeen verspreid wasook voegde men er bijdat van heden ai de twee jonge prinsen niet meer ter school gezonden zullen worden. By gelegenheid dat hoogst waarschijnlijk eenige der voornaam ste schuldigen aan de laatste oproeren ter dood verwezen zullen worden hoort men van vele kanren den wensch weder uiten dat de doodstraf voor politieke misdaden moge afgeschaft worden en vindt men de woorden herinnerd die Z. M. de Koning tijdens de july-omwenteling bezigde, toen Hoogstdezelve ook verklaarde de afschaffing van de doodstraf te verlangenen beloofde daartoe een voorstel aan de Wetgevende Kamers te zullen doen. Sedert de veroordeeling der drukkers van her oproerig geschrift onder den titel van Republikeinsche Moniteurwarenzoo als men weet, wederom twee nummers van dit blad in het licht ver schenen, zonder dat men kon ontdekken waar of door wie d;e gedrukt waren, tot eindelijk de policie gisteren in een kelder in de voorstad du Temple het handschrift en de letters gevonden heefcdie tot het zetten van die bladen gediend hebbenalsmede dm vorm vaneen ander blad, tot opschrift voerende IVaarschu wing aan de PairsTen gevolge dier ontdekking zijn ettelyke personen in hechtenis geraakt. Brussel den 9 Julij% Het besluit., waarbij het dragen van Nederlandsche ridder-orde veroorloofd wordtis terstond te wetk gesteld. De luitenant kollonel Lahurevan het regimenc guides heéic het ridder.kruis van de M. Willemsorde dadelijk weder aan zijne uniform gehecht. Trouwens deze officier is eerst in 1831 van Java teruggekomenen behoort niet onder degenen, dié in 1830 hunne ridderorde schandelijk verlochend hebben. Het schijntdat de generaal Daine een wenk heeft gekregen om zich zoo spoedig mogelijk naar Mons te begeven, en dat zijn tegenwoordigheid alhier den bewindslieden niet zeer aange» naam is geweest* De Pruissische minister, de heer von Séckendorjfis alhier aangekomen, en heeft zijne functien weder aanvaard. Uit het Luxemburgsche wordt gemeld dat het geschil wegens Martelange eerlang in de minne zal zjjn bijgelegd. De onrustwegens het niet voortzetten van den keulschen ijzeren weg is verdwenen. Die weg zal worden vervolgd, zoodra het zal uitgemaakt zijn, op welk punt de belgische ijzeren weg de grenzen zal snijden. De heer de Stassari is steeds het middelpunt der liberale Oppositie, en schijnt zich dit gaarne te laten welgevallen. Ook de overgeblevene officieren van de Keizerlijke legers hebben hunne opwachting bij hem gemaakt. Koning Leopold, dien men eer gisteren op het concertten behoeve der slagtoffers der jongste overstroomingen verwachtte, heeft zich daarvan verschoond. De beruchte Ducpétiauxdie nog laacstelijk voorzitter is ge weesc van het revolutionaire genootschap geeft onder de hand een boekje uit over het openbaar onderwijs in Belgiewaarin bij Zich zeer beklaagt over de ongenoegzaamheid van hetzelve, en over hetby het uitbreken van den opstand genomen besluit ,Jom al de de verordeningen op dat stuk van de Nederlandsche regering af, teschaffen. Zoo lang echter de geestelijkheid haren tegenwoor- digen invloed op het bestuur der zaken blijft behouden zal dit beklag wel vruchteloos zijn." Het nederlandsche bewind heeft de deserteurs van de bel gische partisans, welke zich in 1833, ce Overcelpt, aan roof en moord hebben schuldig gemaakt, en sedert in Nederland zijn gevangen gehouden aan de belgische overheden uitgeleverd. Naar men verneemt v zullen zij alsnu voor den krijgsraad te Luik te regt staan. Gedurende de maand Junij zijn 188,527 personen op de belgische ijzeren wegen vervoerd. De regering van Brugge heefc premien van 20 cot 50 fr. uit geloofd aan de buitenlieden, die de grootste hoeveelheid aard appelen ter markt brengen en verkoopen, -Men verneemt nog niets naders ten aanzien Van het geschil wegens Marletange. Dit plaatsje ligt niet op den weg van Ar- Ion, welke weg, indien hetzelve aan den Groot Hertog moest verblijven noodwendig zoude behooren te worden verlegd'c welk niet zonder groote ongelegenheden zonde kunnen geschieden. De warme revolutionairen ergeren zich zeer over het ge geven verlof, om de Nederlandsche ridderorden te mogen dragen, In den Commerce Beige leest men, onder dagceekening van den 11 July „Wij hebben vroeger vermeld, dat de aangeknoopte onder handelingen tusschen de regering en commissarissen in den boe dei van den heer John Cockerill met ijver werden voortgezet. Heden verzekert men dat zij geëindigd zijnen dat er eene ver bindtenis van den minister voor de openbare werken bestaat, die van Seraiug de aïgemeene en uitsluitende werkplaats voor de ver 50 jaren. LEES HIER Die genegen zijn deszelfs GROENE MEEDE ter be» reiding in den aanstaanden Teelt aanceyoerc-n in de Meestoof de Hoopstaande te Geersdijkgeiieven daarvan opgave te doen bij den OndergeceekendenBoekhouder van voornoemde Meestoof, cot en op den 15 Augustus aanstaande., terwijl op den 16 daar aanvolgende des morgens ten 10 uretj* ten huize van P Riemens te Kolijnsplaatin tegenwoordigheid der belanghebbenden zal worden overgegaantot de Loting voor de beurten van Reedin^ P C- SWEMER.' Ter Boekdrukkerij van F, Kleeuwens en Zoon. vaardiging van al het voor hac aanleggen en gebruiken van den spoorweg noodige materieel maken wil. Ue '«geslotens overeen komst is, zoomen zege, zoodanig opgesteld dat men de goed" keuring der kamers missen kan hebbende de beide ministers die de bepalingen daarvan hebben zameogestcldzich-binnen de grenzen der crediecen bepaaldwelke zij veronderstellen dat jaarlijks voor de spoorwegen moeten worden toegestaan. Die I is echter niet aannemelijk want zoo ook een koop. van een eta blissement ten behoeve van den staat worde gesl-jcen kan cbcli geen minister de voor den spoorweg toegestane gelden voor den aankoop van een vast goed besteden; welke aankoop nog daar enboven niet wettig zou vjn bekrachtigd. In zulk een geval zou de schatkist gevaren beloopen die door de ministeriele ver antwoordelijkheid niet genoegzaam gedekt zouden zijn. Een braad eene overstrooming en elke andere ramp kan Seraing en zijn ma terieel doen verdwijnen. Wie" zou voor die verliezen kunnen waar borgen indien de ministeriele handelingen niet door de wetge» ving waren bekrachtigd -—Te Roussélaere woont zekere van P-Jaste, die de-n 5 |u« nij zijn 99ste jaar heelt bereikt en vader is van 2 kinderen grootvader van 8 overgrootvader van 15 en oud overgrootvader van 203. In 1832 van de cholera en in 1834 van de scharlaken koorts hersteld heefc hy nog het genot van zijne zintuigen en verstandelijke vermogens en het voorkomen van een man van 's Gravenhage den iojulij. Z K H de Prins van Oranje is naar Tilburg vertrokken, alwaar het hootdkwarcier zal worden ontbonden. H, K. H. Prinses Frederik is naar haar landgoed in Silezie vertrokken, en zal aldaar, zoomen verzekert, drie maanden vers- blijven. 's Gravenhage den 11 Jul ij. Men verzekeri, dat dezer dagen door Z. M. een besluie zou genomen zijn, waarbij aan de lotelingen van 1835, alsmede aan die van 1836, onbepaald verlof wordt verleend. Tevens'zou daarbij vastgesteld zijn, dat de burgerlijke ambtenaren bij hec leger ce velde zullen wordeo ontslagen en het materieel der veldartillerie in de magazijnen zal worden opgelegd. Ten gevolge van het ontbinden va» het bataljon transport trein en van decompagnien hospitaalsoldaten en werklieden, heeft Z. M aan de daarbij dienende officieren een eervol oncslag uit deze hunne betrekking verleend. Ecmge dezer officieren zyn bij andere corpsen geplaatst; andere zijn, in afwachting van nadere schikkingen, op van hec acuvueics traktement, of op het non-activiceics traktement gesteld. Naar men verzekert, zal nog in dit jaar het werk der droogmaking van het Haarlemmermeer worden voorbereid en aangevangen, mer eene verwijding van de uitwatering te ^Katwijk en' den aanleg eener kapitale sluis re Spsretidarn. Ten aanzien van den gezondheidstoestand der in de nabijheid van het meer gi« legen steden en plaatsen., gedurende en na de droogmaking vaa dezen uitgestrekter plas, zyn, naar men wil, io verband met de ingewonnen advijzen der betrokken geneeskundige colJegien zoo» danige verorderingen beraamd, dat, bij de wys, hoeaanig de ujtmahng zal worden tot stand gebragcdaarvanonder den ze*» gen des Allerhoogccengeenerlei voor de gezondheid nadeehge gevolgen te duchten staan. Ook wil mendar hij de gewestelijke autoriteiten ernstige be» raadslagingen aanhangig zouden zijneen aanzien van een ont werp, om den stoom boot dienst op hec Noordhoilandsche kanaal uit te breiden en ook te zorgen datbij wintergetijaJcyd eene opening in hec ijs gehouden zal worden, groot genoeg om de schepen ongehinderd ce laten doorgaande scoombooten^zou. den tot slepers voor de schepen dienen, die her kanaal moesten bevaren in plaats van de tegenwoordige trekpaarden. Uit een staarwegens de thans aanwezige of in aanbouw zijode nederlandsche zeemagtblijkt, dat men heeft linieschepen van 84 stukken 2 (Y/<? Zeeuw en Neptunus)van 74 stukken 6; 64 stukken 1 schip; schepen van 60 stukken 2; van 54 tot 32 stukken 19 schepen; van 28 tot 18 stukken 28; van 14 tot 7 stukken 16 schepen. Onder de laatsten zijn begrepen 5 gewapende stoomschepen. In het geheel telt men 64 bodems van oorlog, met 2377 stukken voorzien; daarbij komen 103 kannonneerbooten van verschillende grootte. Van de linieschepen van 74 stukken zijn 2 te Amsterdam en een 1 te Vlissingen in aanbouw, en te Rotterdam een schip van 60 stukken.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2