aankomst te Londen reeds is aangekondigd. Thans zijn er na- sporingen op de Belgische grenzen gerigt. Alhier wordenernstige maatregelen van voorzorg genomen om bij het openbaar regtsgeding voor het hof der pairsin de zaak van het oproer van den 12 en 13 Mei, welk geding den 27 moet beginnen, de openbare rust krachtdadig te handhaven. Rondom het paleis der pairs zijn verscheidene nieuwe wachthuizen gebouwd, en men is bezig, om in den tuin daarvan schuttingen te zetten, ten einde den aandrang des volks ie verhinderen. Ook in andere gedeelten der hoofdstad zijn de wachtposten meer dan te voren tegen eenen overval beveiligd. De schildwachten hebben hunne geweren met scherp geladen, en men spreekt er van, dat tegen den 27 alle manschappen der nationale garde bevel zullen ont vangen, om in hünne woningen te blijven ten einde bij de eerste oproeping tot uittrekken gereed te zijn. De tolken der revoïutiö naire partij ergeren zich aan de2e voorzorgen. Het is, zeggen zij, als of wij in eene vesting leven, die van nabij door den vijand bedreigd wordt. Ook acbt men het belagchelijk, dat men voor de leden der vijandige clubswier aantalvolgens het verslag van den heer Mérilhounaauwlijks 1000 beloopt, zoo beducht isterwijl Parijs toch eene bezetting van 30,000 man heeftdie desnoods uic den omtrek nog 50 000 man kan worden versterkt. Meer gematigden keuren de genomen voorzorgen goed ook op grond def in omloop zijnde geruchren van her ondekken eeher nieuwe zamenspanning der republikeinen, die ten doel had, om tot bevrijding der gevangene makkersals dezen voor de balie der pairs zullen verschijnen, eene poging te'wageti In hoeverre deze geruchten eenigec grond hebben, blijkt niet met zekerheid maar dat men bij de hooge overheid niet volkomen gerust is, schijnt onder andei'en uit het volgend artikel in den Moniteur van den 23 Junij te blijken Verscheidene dagbladen hebben aangekondigd, dat, op de vertoogen der geweermakers de onlangs uitgevaardigde politie verordening waarbij dezen gelast worden om de in hunne win*, kels aanwezige geweren voortdurend buiten staat om vuur te ge ven te houdeneenige wijzigingen had ondergaan. Dit nieuws is ongegrond. De bedoelde politie verordening wordt naauwgezet uitgevoerd, en de overheid houdt daaraan gestrengelijk de hand." Den 22 heeft de minister van oorlog in de kamer der afge v nrdigden het vóorstel gedaan, om eene grootere som, dan vroeger was aangevraagd, aan de stad Parijs voor het in dienst nemen van nog 1500 man stadssoldaten toe te staan. Men heeft thans berigten uit Algiers tot den 15 Junij die over het algemeen gunstig luiden. De magtïge binnenlandsche vorst Abd el-Kader maakte nog wel altijd oorlogstoebereidselen doch had te kennen gegevendat hij een nieuwen togc tegen de stad Aïn-Madiaan den zoom der woestijn van Saharawilde ondernemen. Ook had hij blijken gegeven van geene vredebreuk met de Franschen te wenschen Den 2 Junij heeft de gtooc vicaris van den bisschop van Algiers een nieuw gebouwd dorp in den omtrek dier stad't welk naar den bekenden maarschalk den naam van Clauzel bourg dragen zal, plegtiglijk ingewijd. In de provincie Constantine breidt zich het gezag der Franschen meer en meer uit; en men roemt op de toenemende levendigheid van handel, die zich zoo wel in het nieuw aangelegde Philippe- ville, als in de voor korten tijd bezette zeehaven Djigelli open baart. Behalve een aanval van eene bende Arabieren op eene brievenpost, die onder geleide van een'ge ruiters, van Philip» peviile naar Constantine vertrokhebben in den laatsten tijd geene vijandelijkheden in de Fransche bezettingen plaats gehad. U* Brussel» defi 23 Junij, De Maatschappij van wetenschip pen en fraaije letteren heeft voor eenigen tijd, als eene in 1840 te beantwoorden prijsvraag uitgeschreven i het opsporen en be oordeelen der middelenom het plaats hebben van gaz-ontvlartv mingen bij het arbeiden in steenkolenmijnen te beletten. Koning Leopold heeft thans, bij een besluit van den 22 Junij bepaald, dat bij den eereprijsdien de maatschappij aan den steiler der èéstgekeurde verhandeling over dit ontwerp heeft uitgeloofd uit 's rijks kas eene som van 2,000 franken zal worden gevoegd Het geldt hier, ook blijkens hec beslui:, vooai het voorstehen van verbeteringen in het thans gevolgde stelsel omtrent het bren gen van versche lucht in de mijngangen en het gebruik van licht door de mijnwerkers. By voortduring klaagt men in Belgie over den kwijnenden toestand van veie fabrijken. De Commerce Beige beweertdat ir.en ten onregte aan het bestuur daa-van de schuld geeften dac men de oorzaak van het kwaad eensdeels zoeken moet in de laatstelijk plaats gehad hebbende staatkundige omstandigheden en oe vrees voor eene vredebreuk in het Oosten anderdeels in de te groote uitbreidingdie men onvoorzigiigiyk aan het fabryk- wezen gegeven heeft. Den 22 is een bactaillon nederlandsche troepen, met eenige ruiterij, uit Maastricht vertrokkenden wegnaar Sittard inslaande denkelijk om Roermond te gaan bezetten. Tevens zijn van daar Hoepen naar Valkenburg en Vaels gezonden. Den 21 hebben de belgische troepen Venlo ontruimden \heefi de burgerwacht zich met de dienst belasttot de komst der ne* derlaodsche troepen, welke den 22 werden verwacht. jficfccrLtttbetu 's Gravenhage den 25 JunijIn den namiddag van den 18 tusschen 4 en 5 ure, had in de groote marmerzaal van het Ro- ninklljk paleis te Stuttgardr de plegtige, door den hofprediker von Grüneisen voltrokkene, inzegening plaats van het huwelijk van Z. K. H. den Erfprins van Oranje met H K H. de Prin ses Sophia Frederika Mathilda van Wurtemberg, waarbij de aanwezig zijnde leden van het Koninklijke Wurtembergsche ge slacht, Z. K H« de Prins van OranjeHII, HH. de mark» graaf en markgravin Wihelm van Badende geheele hofstaathet corps diplomatique, de ministers, de leden van den Koninklijken geheimen raad de aanwezige leden der eerste kamer en eene be zending uit ,de kamer der afgevaardigdenalsmede eenige vreem delingen Tegenwoordig waren. Na het volbrengen der plegtig- heid ontvingen de jonggehuwden de gelukwenschingen der daartoe genoodigde personen in de daarvoor bestemde vertrekken van bet paleiswaarop in de groote witce zaal het dineronder het los branden van het geschut fay den toast ter eere van het Vorstelijke paar, en des avonds ten 8 ure polonaise-bal in de kleine marmer-» zaal gehouden werd. Den 19 hadden er groote krygsmanoeuvres plaats in de nabij heid van hec Koninklijk buitenverblyf Rosenstein, een klein uur van Stuugardt gelegen. De Koning begaf zich omstreeks 8 ure des morgens te paard, vergezeld van zijnen schoonzoon en Z. K. H den Prins van Oranjealsmede van den Kroonprins van Wurtemberg, den marktgraaf van Baden en de overige booge bloedverwanten van het Koninklijk huis, en gevolg, van uit her residentiepaleis, door den hoftuin. waarvan de lanen tot aan den voet van den Rosenstein voerennaar de genoemde plaatswer- waarts de dames in rijtuigen volgden, ten einde aan het schouw spel van goed geoefende troepen deel te nemen. De Erfprinses van Oranje reed met de Koningin en hare Doorluchtige bloed* verwanten in een der Koninklijke rijtuigen Zij was gedost in een kostbaar kleed en manteau van wit goud. het hoofd en den hals versierd met diamanten en smaragden. Overal op den weg derwaarts werd H. K. H. door de talrijk vergaderde nieuwsgie rigen met geestdrift begroet, Welke blijken van gehechtheid door Hoogstdezelve allerminzaamst werden beantwoord. De in slag» orde geschaarde troepen maakten door hunne schoone houding en de juistheid hunner bewegingen eenen verrassenden indruk op de aanwezige Vorstelijke personen, waarvan vooral de beide Door* luchtige legerhoofden herhaaldelijk hunne vleijende betuigingen te kennen gaven Bij het voorbijtrekken stelde Z. M, zich aan het hoofd der troepen en voerde hen langs de Nederlandsche Prinf sen voorbij. Na den afloop der inspectie begaven de Vorstelijke personen zich naar Stuttgardr terug om te ontbijten. In den na middag werd er familie-diner gehouden en vervolgens vrije too* neel vertooning in den prachtig geïllumineerden schouwburg, waar de jeugdige Koninklijke echtelingen te midden hunner Door luchtige famiiie ip de groote loge vërschenen Na den afloop der cooneelvoorstelhng hebben de Vorstelijke personaadjenin rijtuigen gezetenonder escorte der burger cavalerie, de prachtige iUüminatien in oogenschouw genomen. Z M. de Koning van Wurtemberg en Z. K. H. de Prins van Oranje waren niet onder den stoetmaar bezigcigden de stad te V paard. Tor verdere viering van de heugelijke gebeurtenis, zou er den 20 dejeuner-dansant op den Pwosensteinden 2t groot muzijkfeesc in de nieuwe koninklijke manege, en den 22 groot gemaskerd bal in den hofschouwburg p/aars hebben. Na hec einde der hu» welijksfeesten zou hec jeugdige Vorstenpaar nog eenige dagen bij het Koninklijk gezin vertoeven en alsdan de reis naar de Neder landen aanvaarden, 177ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ^ Trekking der Vijfde Klasse. 17de Lijst. N.u 24103 en 9778. iedereen prijs van/ 1000. 18de Lijsc. N.° 3 3, 18617, 6167 en 8021, ieder een prijs van f 1000. 19de Lijst, N 0 4593i een Prijs van f 1500, N,° 5290 en 19558 ieder een Prijs van xooo. aoste Lijst, 16915, een Prijs van/1000. 21ste Lijst, N." 7955een prijs van f 20,000. N0. 3971 een prijs van »ooo N 0 23244, een prijs van f 15,000. 22ste Lijst. N° 20, 2789 en 9194 ieder een prijs van f 1000. N.° 1007a, een prijs van f 1500 ^bucvfcufteu. L. SCHILLEMANS LzMr. Schrijnwerker te Dord* rechtberigc het geacht publiekdat hij van heden af twee dagen te spreken of te ontbieden istot het leveren van MAHONIJ- en ÈIKEN-HOUTEN MEUBELEN, enz; ten woonhuize van C. Dronken Beurtschipper op Dordrecht, belooft eene allezins prompte en civiele bediening. Goes den 28 Junij 1839. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon» V Antwerpen, den 23 Junij. Gisteren in den namiddag is de belgische vlag van de forten LilJo en Liefkenshoek gèheschen. De nederlandsche kannonneer sloepen zijn naar Bath afgezakt. Prijzen van 1000, en daarboven.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2