JfVanfcrijfc, Parijs, den 2,1 Junij, De opening der openbare verhooren en pleitgedingen voor het hof der pairs in de zaak der oproe rige bewegingen van den 12 en 13 Mei is thans stellig op den 24 Junij bepaald. Men mag hopendat die regtszaak geene aanleiding tot onlusten zal gevendoch geheel zeker is dit wel niet, daar de revolutionaire party te Parijs, in weerwil der ge- Jedene nederlaag, niet ophoudt te woelen. In de bladen, welke die partij in mindere of meerdere mate voorstaan, wordt thans op een stuitenden toon over het zoo even vermelde gewapende oproer gesproken en wil men het reeds doen voorkomen als of die gebeurtenis, waarbij toch meer dan honderd menschen het leven hebben verloren, slechts eene zaak van ondergeschikt aanbelang ware, waaraan de regering ui: staatkundige inzigcen meer gewigt wil gehecht hebben dan zij verdient. Ook be vestigt hec zich, dar in de Fransche hoofdstad een nieuw nom mer van den Moniteur républicain in hec licht verschenen eu zelfs aan aanzienlijke ambtenaren toegezonden is. Dit nom mer draagt hetzelfde vignet, als de' vroegere, voor het drukken en verspreiden waarvan nog slechts voor weinige dagen viér per sonen tot vijfjarige gevangenisstraf veroordeeld zijn. liet is echter daar de politie zich van de geheime drukkerij, waaruit de vroe gere nommers zijn voortgekomenheeft meester gemaakt met eene andere letter gedrukt. De inhoud van hec blad bestaat voor namelijk in vertoogen over de oorzaken die den opstand van den 12 en rg Mei hebben doen mislukken: men schrijft die misluk king in dezen Moniteur aan het verraad van so nmige aanvoer ders der opstandelingen toe. Dezer dagen heefr men langs een groot gedeelte der boulevards te Parijs plakschriften waarin het volk tot oproer werd aangezecgevonden die aldaar gedurende dtn nacht waren geplaatst. De politie heeft zich in den vroc gen ochtend dadelijk met het afscheuren en uitwisschen dezer ge schriften, die gedeeltelijk in olieverw waren geschilderdbezig gehouden Uit Toulon is thans ook de regeriogs-stoomboot le Papin raar het smaldeel van den vlootvoogd Lalande in de Levant ver trokkenten einde voortdurend daarbij te blijven, Die afzending werd te TouJon als eene nuttige zaak beschouwd meenende men daar, dat bij den tegenwoordigen toestand van het zeewezen geene vloot van eeoig aanbelang zulk een vaartuig missen kan Men rekentdat in de eerste dagen van July de vlootvogd La lande e'f oorlogschepen onder zijn bevel zal hebben waaronder Zes van linie en de genoemde stoomboot. De bevelhebbers der havens van Brest, CherbWrgen Tou louse hebben aan den miniscer van marine berigt, dat de schepen waarvan de wapening bevolen is, tegen hec einde van July zul len gereed zijn, om zich bij bet eskader van de Levant te voe gen. Men hield zich thans druk bezig met de werving van matrozen. Naar men wilZal onze scheepsrange in de Levant in twee es kaders verdeeld worden, waarvan het eene aan den mond van den Bosphorus moet verblijven het andere op de Egyptische kus ten kruisen. Van het oogeublik dat de oorlog verklaard was of de gebeurtenissen dreigender werderzouden de beide afdee- lingen zich met het Engelsche eskader vereenigen. Brussel, den 19 JunijIn het ministeriële blad, de Indé pendantleest men, dat de divisie generaal Daineopperbevel hebber van Venlo, zoowel als de troepen, welke de bezetting dier vesting uitmaken, haar den 21 dezer maand verlaten moer. De overgifte der plaats aan de Nederlandsche overheid zal ver volgens binnen den in art. 24 van het verdrag vastgestelden ter mijn plaats hebben en za! door een burgerlijk commissaris be werkstelligd worden welke te dien einde door de Belgische regering zal worden aangewezen. Dezen ochtend heeft de Belgische Moniteur aangekondigd dat de heer de Stassart als gouverneur van Braband is ontslagen gewordenen dat het hem is vrijgelarenom zijn regc op het erlangen van een jaargeld te laten gelden. De bekendmaking van het daartoe betrekking hebbende besluit is voorafgegaan door een rapport van den minister de Theux aan den Koning waarbij in scherpe bewoordingen wordt verklaard, dat dc gewezen gouver neur Zr. Ms. bewind beefc misleiden misbruik gemaakt van hec in hem gesreld vercroiuven, en dat hem alleen jaargeld zoude be hooren te worden vergund uithoofde zijner gevorderde jaren en vroeger bewezene diensten, De Koning is niet dan schoorvoetende tot het nemen van dit besluit is overgegaanen nier, dan nadat de mmister de Theux had verklaard, dat, of hij, of de heer de Stassartvan het bewind behoorde te worden verwijderd 's Mans opvolger is voor loopig de heer Vironlid van het provinciaal bewind, en be hoorende tot de ulcra-kathoJyke partij. Men wil doen dit ver eischc nadere bevestigingdat de genoemde betrekking den heer Dubus de Ghïsignies is opgedragen. Ofschoon de daden en gevoelens van den heer de Stassart geenszins de algemeene goedkeuring wegdroegenvindt zijne han delwijze thans bijvalwordt hij als een slagtoffer aangemerkt van ministeriele willekeuren schijnt de weinige populariteitdie Koning Leopold in Brussel was overgebleven, de bodem te zijn ingeslagen. De maatregel is eene zegepraal van de partij,der gees* elijkheid op de vrijmetselaren, die als de liberalen optreden.- Dë laatsren zullen gewisseiijk zich op nieuw doen gelden, en waar® schijnlijk nieuwen aanhang verkrijgen doch de invloed der hoogê geestelijkheid is te zeer ten platten lande gevestigd en verzekerd, om daarvoor beducht te zijn, en de Koning heeft dus ditmaal weder de zijde van den sterksten gekozen. i, Tevens is offiiieel aangekondigd, dat de heer Tiechman is benoemd om uitterlijk den 22 bezit te nemen van Lilio en Lief- kenshoek, en de bteren Monville en d' Huartleden van de provinciale raden van Limburg en Luxemburgom dat gedeelte van beide de provinciën'twelk bij traktaat is afgestaanaan de Nederlandsche overheden overtegeven. Antwerpen, den 19 Junij. Men leest in een der gouver- nements-bladen dac de vesting Venlo den 2t door de Belgische bezetting zal worden ontruimden dat 'er-een burgerlijke com - missaris zal wofdeö benoemd, om dezelve aan de Nederlandsche overheden overgegeven. De revolucinairen verzekerendat de Belgische militairen, die de vaartuigen begeleiden, welke, met krijgsbehoeften, uic Venlo af ko nstig, de Maas opvaren, menig werf door de oever-bewoners worden uitgejouwd en gehoond. Men verhaalt hier ter stede, dac de inwoners van Venlo, nier willende duldendac die vesting geheel zoude worden ontwapen f, de oranje vlag.zouden hebben opgestoken, nog voor het vertrek der troepenen dat het daarop cusschen dezelve tot dadelijkheden zoude zijn gekomen. Een der Lüiksche bladen beklaagt zich, dar de bevelheb^ ber der artillerie in die plaats, de befaamde Kesselsde bezen» dingen buskruid uit de ontrninade magazijnen van Venlo, welke aldaar langs de Maas doorkwamen, om 'paar Namen Charleroy en Bergen vervoerd te worden op eigen gez-ig heeft aangehouden en geheel dien voorraad in de buitenwerken van het kasteel der stad heeft opgelegd, De reeds vrij aanmerkelijke hoeveelheid buskruid, aldaar aanwezig, wordt ditri ten gevolge met 3,000 tonne-jes vermeerderd. Hec bedoelde blad weide uic over de ge varen, welke daardoor de volkrijke stad Luik bedreigen en mesne, dat de stedelijke regering tegen deze onvoorzigo'gheid luide hare stem moei verheffen, 2jïcbcvl,mï>cti. *s Graveniïaöb den 20 Junij Mer den aanleg der ijzeren spoorbaan tusschen Amsterdam en Haarlem, worde zeer ijverig voortgegaanen zijn daaraan zoo vele arbeiders werkzaamdat men zich vleijen mag, dien weg op den 24 Augustus eerstko mende, des Konings geboortedag, te zullen zien openen. Goes, den 24 JunijDen 20 dezer is bij/. Haverhoeh landman te Kloetinge, een duif in huis gevlogen en opgevangen, gemerkt onder de regter vleugel C. E, F. en hebbende onder aan destaart vastgehecht twee briefjes, inhoudende de beurs note ringen van Londen dd. 17 Junij en die van Parijs van 18 Junij. Goes den 24 JunijDe breede Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier heeft op heden uit het voren gemaakte twaalftal van Predikanten, het navolgende zestal (aiphabetisch gesteiuj gekozen, L. van Haaf ten, te Deijl en Enspijk P, Jas, Th. Dr. te Purmerend R. Posthumus Meijeste Rhenen; A. H. Fareau te ZuilenJ- Sluiterce Voorschoten en C. Swaluete Znndvoon. 'ifpie KONINKLIJKE NEDERLANDSCHETOTERIJT3 Prijzen van f 1000, en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse, 15de Ljjst. N.° 7779, een Prijs van f 1000, tóde Lijst N.° 16 <66, een Prijs van J 30.000, N.° 8822 een Prijs van 1000. N.ü 2237, eene Premie van ƒ2000, V, De COMMISSIE van LANDBOUW in ZEELAND genegen zijnde om één a-twee Jongelingen, buiten derzelrer kostenop de Veeartsenij-School te Utrecht te plaatsen, noo» digc 0ij deze zoodanige Jongelingen uic, welke wenschren tot Veearts re worden opgeleid, om. zich in persoon of met ge frankeerde brieven, ten spoedigste aan gezegde Commissie" ce adresserende vereischten welke zij daartoe moeten bezitten zijn een legaal bewijs van ouderdom welke is bepaald met beneden zestien en niet boven twee en-twintig jiren en van on besproken zedelijk gedrag, mitsgaders grondig ervaren in hec Lezen, Schrijven en Rekenen, en ofschoon hiermede kunnende vo staanis eenige kennis in de Fransche en Hoogduirsche Talen en andere voorbereidende Wecerschappen van hec grootste belang. Middelburgden 21 Juoij 1839 Namens de Commissie, J- H LIEBERT. Secretaris Alle die eénige Vordering hebben, of iets Verschuldigd ziin aan de Nalatenschap van wijlen MARINUS DUIVEN- WAARD, in leven Tapper te Middelburg en aldaar overleden woiden verzocht, voor den 30 Junij 1839, daarvan Opgave of Betaling te doen aan de Notarissen D f. van der HORST SERLE te Middelburg,, ot S, E. STOK MANS te Hein» kenszand. Ter Boekdrukkerij van F. Klebuwens en Zoon.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2