IV0. 48. GOESSCHE MAANDAG PUBLICATIE, L DE FOUW, Jz. Frankfort, den 10 Junij. De inhoud der jongste in Wee- nen ontvangen bengten uit Konstandnopelworden door den Oostenrijkschen Beobachter aldus opgegeven Londen, den 12 Junij. Tijdingen uit Lissabon, van den 3 dezer, melden, dat de spanning, ten gevolge van de geldelijke aangelegenheden merkelijk was afgenomen. Men verwachte eer lang de beraadslagingen over de financiële aangelegenheden, en meende, dat het bewind er coe zou overgaan, om heestellen van de buitenlandsche schuld op denzelfden voet als de binnenland- sche voor te dragen. Parijs, den 13 Junij Te Lyon zijn pogingen tot her aan^ stoken van een soortgeltjk oproer aangewend, als den 12 en 13 Mei te Parijs heeft plaats gehad doch de berigten verschillen, omtrent het meer of minder gewigt, dat men aan het daar ge beurde hechten moet. Een der dagbladen van Lyon, le Cou« rierbehelst daaromtrent, onder dagceekening van den 8 Junij, het volgende t JScstftivew «?si Sib.ittintólvatwii» BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dien, brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden: Dat het Suppletoir Kohier voor het vierde kwartaal des jaars 1838 1U39 wegens het Patentregt voor deze Stad, door Zijne Excellentie den Staatsraad, Gouverneur dezer Provincie, den 1 Junij jongstleden executoir verklaard aan den Ontvan ger van 'sRijks Belastingen, ter invordering volgens de wet toe gezonden is. Weshalven alle Patentschuldigen worden vermaand en gelast, om ten spoedigsten na bekomen berigr van gemelden Ontvanger, hun verschuldigde te voldoenop poene als bij de wet bepaald. En ten einde niemand onwetendheid zoude kunnen voorwen denzal de2e op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd. Aldus gedaan ten Stadhu'ze van Goes, den 15 Junij 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H VERSCHOOR, van Nisse, f Ter ordonnantie van dezelveu, De Stads-Secretaris, NIEUWSTIJDINGEN. StiifstMaub. „Volgens berigten uit Konstantinopel van den 2a Mei was Taijar Pacha, die naar het leger in Azie gezonden was om deszelfs toestand te onderzoeken, in de hoofdstad teruggekeerd, en had berigten medegebragcdie den staat van zaken voor het Octomannische Jegtx over het algemeen in geen ongunstig dag licht stellen en eene buitengewone groote raadsvergadering ten gevolge haddenwier besluiten men met gespannen verwachcing te gemoet zagmaar waaromtrenc by het vertrek der post nog niets stelligs bekend was Imusschen waren er sedert de terug komst van 7Vz//zzr-Pacha slechts oorlogzuchtige geruchten in omloop; sommigen beweerden zelfs dat de vijandelijkheden reeds begonnen warenmaar dit schijnt het geval niet te zijnook schijnt de buitengewone raadsvergaderingeen minste tot op dit oogenblik nog geen ander gevolg te hebben gehad dan de af zending van nieuwe vermaningen aan de kommanderende gene raals, om zich tot den strijd geieed te hojden, maar zich van alle aanvallende bewegingen te onthouden en het bevel om de vloot binnen weinige dagen te doen uitzeilen. Volgens geloof waardige berigtenhad het tweede en derde observatie korps van het Turksche leger Angora en Konieh tot den 7 Mei niec ver Jaren eene omstandigheidwelke schijnt te bewijzen dat Hafis pjcha niet verder noch spoediger voortgerukc is." Bijzondere berigten uit St Petersburg in een Frankfortsch dagblad voorkomende behelzen het volgende Buitenlandsche dagbladen spreken sedert lang en bij herhaling van groote krijgstoerustingen in Rusland, zoo ter zee als re lan de welkevolgens dezelfde biadenzouden moeren dienen om Ruslands magt naar alle kanten ui: te breiden. Zoo weinig dergelijke plannen to: de staatkunde van Keizer Nicolaas behooren zoo zeker is het ook, dat de toerustingen van Rusland nooit its anders bedoeld hebben en nog bedoelen, dan om deszelfs mili liraire positie en magt op de hoogte van de omstandigheden te houden. Dit wil zeggen dat Rusland zich in staat heeft ge steld, om, in gemeenschap met deszelfs geallieerden, te weten Oostenrijk en Pruisen het zoogenaamde status quo in Europa en Azie ce handhaven en tegen alie mogelijke pogingen tot versto» ring van hetzelve ce beschermen. Het is dus natuurlijk, dat in gouvernementenwelke het naast bij de landen gelegen zijn waar zoodanige verstoring het meest te vreezen zou zijntroepen vereenigd zijn in grooter getalle dan anderzins het geval zou we zen, en dat deze troepen in de laatste tijden vermeerderd zijn naar mate dat die bezorgdheid toenam. Bovendien moet men niec vergetendat de voortduring vao den kaukasischen oorlog die in der daad vele siagtoffers maakt bet geregeld afzenden van versterkingen vereischthetwelk gedeeltelijk van den kant der Zwarte zee geschiedt Indien ook nog in het binnenste des Rijks naar de zijde der westelijke grenzen troepenbewegingen bespeurd wordendan wordt dit opgehelderd door het reeds voorlang be kend gemaakte voornemenom groote militaire manoeuvres te doen plaats hebben bij gelegenheid van de plegcige inwiidwef van het bij Börodino, ter gedachtenis aan den in September j8 ra tegen de Franschen geleverden veldslagopgerigte gedenkteeken. Deze inwijding zal in den loop van dézen zomer plaatshebben, en te dier gelegenheid zullen slechts drie infanterie»korpsen en één gemengd kavalierie korps, benevens één bataillon en ééne divisie van elk regiment der gardevereenigd worden. Deze troc» pén zullen gezamelijk omstreeks 80 a 90,000 man uitmaken. Der zeiver veraeniging staar in geenen deele in verband met eenig plan van aanvalnoch van verdediging een aanval toch ligt geheel buiten Ruslands ontwerpen en daar dit Rijk met deszelfs naburen ja met alle europesche Scaten in goede verstandhouding staat is het moeijelijk te zeggen, tegen welken vijand hetzelve zich zou te verdedigen hebbeu." Te Berlyo maakt men reeds groote toebereidselen voor het eeuwfeest der troonsbestijging van Frederik den Orootendat in het volgende jaar gevierd moet worden. Onder anderen wore.c van het oprigcen van een standbeeld van dien Vorst gesproken dat op een der schoonste pleinen van die residentie zou wordt n geplaatst. Ook houdt zich de Koninklijke akademie van weten schappen met eene nieuwe en volledige uirgave der werken van dien beroemden Monarch bezig. igftugpeiatsb, De toestand van Jamaïka blijft, naar de jongste brieven, van den 26 April even ongunstig; de negers zijn sceeds weiger achtig te arbiedendan tegen uitsporig hooge loonen. (Eergis- teren avond is de nieuwe minisreriële voordragr omtrent Jamaïka tnec eene meerderheid van 34 stemmantegen een amendement der Tories, gehandhaafd. Men denkt echter, dat de maatregel by de lords zal worden afgewezen.j JTraufcrijlG De straat St, Méry heeft gisteren een onbegrijpeiyk cooneel opgelevert, dat regen elf ure voordenmiddag begonnen isen tot omstreeks hnlf vier ure heeft voortgeduurd. Drie of vier hon» derd personen, meestal jonge werklieden van 13 coe 18 jaren, in blaauwe kielen gekleed en met mutsjes op het hoofd, hadden zich allengs in die straat verzameld. Voor zoo ver men uiter lijk zien kon hadden zij geene wapenen by zich. Zij vorm den eene versperring in den wegmaar werden door een sterk bataillon voetvolk van linie en nationale garde verstrooid. Men heeft vijf geweerschoten op hen gelost. Zij hadden dien strengen maatregel door een pistoolschot uitgelokt." Een ander Lyonsch dagblad van eene revolutionaire kleur be-» waart over dit voorval geheel het stilzwijgen, en van de zijde der Fransche regering was daaromtrent den 11 te Parijs nog niets openbaar gemaakt. Incusschen had men daar toen brieven uit die srad van den 8, waarin alleen gezegd werd, dat men eene po» ging tot het aanstoken van soortgelijke onlustenals die van detv ia en 13 .Mei te Parijs, vreesde In een brief van den 9 uit Lyon werd vermeld, dat eenige inhechtenisnemingen aldaar had» den plaats gehaddoch dat de openbare rusr niec ernstig ver stoord was geworden. Men zegt, dat er, bij gelegenheid van de aanstaande July- feesten eene groote wapenschouwing over de nationale garde en de troepen zal gehouden worden Te gelijk zou men schijn baar om reden van die wapenschouwingal de troepen van de eerste militaire divisieten bedrage van 50,000 mannaar de hoofdstad doen komen. Gisteren hebben wederom eenige staatkundige arrestatieti plaats gehad, In den avond; zijn ro gevangenen van de concier- gerie naar la Force vervoerd. Ondör weg hebben zij de Mar* seillaise gezongen. De municipale gardes hebben hen met moeite doen ophouden, en een aantal toegesnelde nieuwsgierigen uiteen gedreven,

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1