tricten de krijgswet doen afkondigen. In het deswege uitgevaar- gekwetsten, het geheele artillerie-parkmeer dan 90,000 ddllars digde besluit, wordt op geheel Sicilië het dragen van wapenen, uit de veldkas enz. verloren hebben. De generaals' Mor an en zonder verlof der politieverbodenonder bedreiging van eene Urdiminea waren gedooden verscheidene andere krijgsgevan galei- en kettingstraf van 12 jaren. I trpn pemaakr. Santa C.ruy. nnrsnonm cla.N» «.O» ta; Uit Konstantinopel zijn nu berigten van 18 Mei ontvangen, uit welke blijkt, dat destijds aldaar wel geruchten omtrent het uitbreken van vijandelijkheden in Syrië verbreid waren maar dat van zoodanige gebeurtenis niets zekers bekend was. Vermits de bedoelde geruchten steunden op de uit Alexandria ontvangene op gaven van den 7 of 8 Meidie ook de bron zijn van de in hec westen van Europa verspreide oorlogzuchtige geruchren, en uit het Turksche leger zelf niets eer bevestiging van die opgaven te Konstantinopel bekend was, schijnt het, dat men nu bet er seel- I geiing van het budjec van 1836 aangevangen» Heden heeft de lig voor houden kan, dat er in de eerste dagen van Mei geene kamer ook dir ontwerp met eene overgroote meerderheid goed vijandelijkheden tusschen het Turksche en Egyptische leger waren I gekeurd. uitgebroken. Inrusschen wordt in de genoemde berigten uit Kon I De pairs hebben gjsceren en heden beraadslaagd over het voorstel stantinopel bij herhaling gemeld, dat bet Turksche leger eene v°n den heer Mountervoor eene hervorming van het legioen van eer. gen gemaakt. Santa Cruz ontsnapte slechts met 20 man. Die van Chili zullen Lima en Callao nu wei meester wordeu. Ook ter zee hadden zij een belangrijk voordeel behaald. Parijs, den 4 Junij. De kamer der afgevaardigden heeft gisteren, hec ontwerp voor het onder de wapenen roepen van 80,000 man van de klasse van 1838, met 238 tegen 13 stem men aangenomen en daarop de discussie voor de eindelijke re» beweging heeft gemaakt, die echter alleen ten doel had, om eene voor het onderhoud der manschappen en voor de beveiliging van het Turksche grondgebied meer geschikte positie inrenemen en alzoo geenszins eene vijandelijke strekking had, Is echter (dus vervolgt de berigtgever uit Konstantinopel) Hafiz-hassa verder gegaandan waartoe hij bevoegd wasof heeft hij zich door de operatieu van het Egyptische leger tot eene aanvallende beweging genoopt gezien, dan kan er iets hebben plaats gehad, hetwelk een oorlogzuchtig aanzien heeft maar. gelijk gezegd is, tot nog toe schijnt men uit het hoofdkwartier van den Seraskïer niets vernomen te hebbenhetwelk het werkelijk aanvangen van vijandelijkheden aanduidt." Bij hec vermeiden van de mede deeling, die Mehemedali aan de vreemde consuls gedaan heeft, op het ontvangen van bet berigt wegens het overschrijden der Syrische grenzen door de Turksche armee, wordt in het berigt uic Konstantinopel aangemerkt, dat die mededeeling, van belang is, vermits dezelve aantoont, dat Mekemed-ali met veel omzig» tigheid te werk gaat en de vreemde mogendheden niet ongunstig ie zijnen aanzien wil stemmen. Verder wordt uit Konstantinopel de niet onbelangrijke tijding medegedeeld, dat Reschid-bassa die nu als buitengewoon gezant re Londen is, bevel heeft beko menom terug te keeren ten einde weder het bestuur der bui teniandsqhe zaken te aanvaarden. Frankfort den 4 JunijMen meldt uit Rome van den 15 Mei het volgende: „Onze hoofdstad houdt zich op dit oogen- geribiik niet zoo zeer bezig met het overlijden van den Kardi naal FeschAartsbisschop van Lyondan wei met de plegtig- hejd welke zoo vele vreemdelingen herwaarts lokt. De toebe reidselen waarmede men sints lang in de Sr. Pieterskerk eenen aanvang gemaakt heeftworden dag en nacht met den meescen ijver voortgezet. Het marmer is reeds bedekt onder prachtige roode en witte behangsels, glinsterende van goud witteen roode rozen kroonen dragen op verschillende afstanden de festons on telbare guirlandes versieren de kolommen der kerk, en van uit bet gewelf dalen eene menigte lichtkroonen neder, welke als 200 vele klompen goudte midden van dit statige gebouw han gen. In de twee armenwelke het kruis der kerk aitmaken vermelden Latijnsche opschriften de voornaamste wonderen door de voorbede der heiligen verrigt. Op dit oogenhlik rigt men den Pauselijken troon op, die geplaatst zal zijn achter het groote altaaren gedragen door 20 prachtig behangen kolom men. Aldaar zal de algemeene Vader der geloovigente mid. den van al den praal der godsdienstomgeven van al de Kardi nalen, van meer dan 200 Bisschoppen of Aartsbisschoppenvan een aantal Generaals van geestelijke orden van de Afgevaardig den of vertegenwoordigers der Geestelijkheid van alle oorden der Katholijke wereld, den lof vermelden van eenige vrome Chris tenen en hen aan de eerbewijzing en navolging van de geloovigen des heelals voorstellen. Deze plegtigheid zal zeer vroeg begin nen, op den 26, met den plegtigen omgang, (processie) van het H Sacrament, op dezelfde wijze, als dezelve jaarlijks op den H. Sakram entsdag plaats heeft. Des avonds zal de koepel der Sc Pieterskerk verlicht zijn als op den Paaschdag en op den feestdag van den H. Petrus. <£«gela«b. Londen, den 3 JunijMen heefc thans alhier berigten uit New IJork tot den 18 Mei. Zij zijn, voor zoo veel het ge schil over de grensscheiding betreftvan eenen vredelievenden aardzijnde alle vrees voor eene botsing te dier zake geweken en de hoop op eene beslechting van het geschil langs den weg der onderhandeling vrij levendig. In Neder Canada heeft de krijgs raad die over de opstandelingen aldaar vonnis heeft moeren vel* lenna eenen arbeid van 53 maand, zijne zittingen geëindigd. Die raad heeft van 110 gevangenen 9 vrijgesproken en al de overigen ter dood veroordeelddit doodvonnis was echter nog slechts aan 12 personen uitgevoerd, bevindende de anderen zich in de gevangenis. In Opper Canada zijn de zittingen van het wetgevend ligchaamhetwelk met den Gouverneur Arthur over hoop lag en onder anderen van eene vereeniging met Neder Canada niet wilde hooren door dien Gouverneur geschorst. De berigten uit Peru zijn belangrijk. Het Peruaansch- Bolivisch legeronder Vbevel van den protector Santa Cruz was door het aanvallend leger van Chili geheel verslagen. De eerstgenoemde magcmoet 3400 gevangenen2600 dooden en In deze kamer werd gisteren de door de afgevaardigden reeds aangenomen ontwerpen betrekkelijk het crediec van 1,200,000 franken voor de geheime fondsenen betrekkelijk de militaire pensioenen aangeboden. De Moniteur hield gisteren eene ordonnantie in, waarbij de heer Bresson, directeur van de administratie der bosschen tot directeur der ingeschreven schuld wordt benoemd en her lid der kamer van gedeputeerden. Legrandin zijne plaats gesteld. De heer Bresson was een voorstander van het vorig ministerie en heefr zijne plaats moeten afstaan voor een' gunsteling van den heer Passy. Heden deelt bet regeringsblad mede, dac de heer Bresson voor genoemde betrekking bedankt heefc. - Het bewind heek, naar hec zich laar aanzien, ten opzigte Van de belangrijke voordragt, betrekkelijk den invoer der suiker een middenweg ingeslagendiegelijk gewoonlijk in dergelijke omstandigheden, de belanghebbende partijen niet voldoet. De koloniale suikerbouwers meeneo, dat zij te weinig worden ontJ last; en de inlandsche dat zij, door deze ontlasting, nog te veel zullen verliezen. Men berekent, dat hec bewind de be- lasting op de suiker in 't algemeen heek willen bepalen op 33 fr. van de 100 kilo's. Voor de teruggave der belasting, bij' den uitvoer, is aangenomen het beginsel, dat loo^kilo's ruwe suiker 70 kilo's geraffineerde opleveren. De Brieven uit Madrid van den 27 meldendat men al daar ce gemoet zag de bepaalde benoeming van den heer Xime- nes in het ministerie; - de ontbinding van de vergadering der Cortesen het herstel van de tiendenter stijving van de schat- list. Men scheen met verlangen eenig nader berigt uit Katalonie te gemoet te zien en men sprak meer dan ooit van het afzet* ten van den generaal de Meer. In Madrid liepen allerhande on. ruscbarende geruchtenten aanzien der ontwerpen van genoemde» bevelhebber. Sommigen verzekerden, dat hij de onafhankelijk, heid van Katalonie wilde proclamereo als een by zonderen Staat onder de opperheerschappij van den Infant D Francisco de Paula Uit Valencia had men geene nadere berigten. Aldaar schijnt het bewind der Koningin weder het veld tegen de heftige Con- stitutionelen te hebben behouden, Voigens de laatste berigter had Cabrera hec gros zijner krijgsm'agt in Cuenca vereenig dl Espartero heeft zijne behaalde voordeelen in de baskische prol vincien geenszins met zoo veel nadruk vervolgd, als sommigen hier co.lande zich hadden voorgesteld. Volgens de jongste be rigten^ en wel van den 28 uic Baijonnehad D Carlos zich nog niet van Durango verwijderd, en had Espartero zich be paald bij hec bevestigen van zijne stelling te Orduna. Maroto heefc zich van Amurtio teruggetrokkenen heefc bepaalde beve len verlangd, of hij Valmaseda moest verdedigenof ontruimen Naar men verneemtheeft het bewind van D. Carlos hem gelast om die plaats zoo lang mogelijk in te houden maarin elk ge val naar gelang van omstandigheden te werk re gaan. 's Gravenhage, den 5 JunijBij voortduring komt de raad van ministers zeer dikwerf bijeen. Óok op sommige ministerien heerscht eene bijzondere drukte. Men houdt er zich bezig roet de bijeenzameling der stukken, die de commissienwelke door Z. M, zullen benoemd worden, om met de Belgische commis sarissen ie Utrecht, Antwerpen en Maastricht te vergaderen tot het volbrengen van detzelver taak zullen noodig hebben. - In den avond van den 4 Junij is te Brussel en in den om trek een allerhevigsc onwedervan storm en vreessekjke regenJ buijen vergezeld uitgebarsten. Alle stroomen zijn daardoor plot seling tot eene buitengewone hoogte gerezen Vooral ook heefc hec riviertje de Senne door overstroomingen zeer veel schade aan- getigt. Te Schaerbeek hebben de landlieden hunne koebeesren door hen naar de hoogten te drijven, voor verdrinken moeten bel waren. Te Vilvoorden zijn eeronegental huizen door den aanoran» van het water ingestort. Men spreekt er van dat daar 30 of 40 personen verdronken of door hunne instortende woningen verplet terd zijn. Er is echter hoop, dat deze opgave overdreven zal zijn. Ook bij Antwerpen zijn veel boomen ontworteld en In de stad schoorsteenen oravergewaaid. Men zegt voorts, dat aanmer- keiijke, schade aan den ijzeren spoorweg van Leuven naar Luik is toegebragt. Ter Boekdrukkerij van F, Kleeuwens en Zoon»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2