den gestaakt. De aartsbisschop von Dunïn geniet steeds de meeste vryheid; telken male ziet men hem bij fraai weder onder de iin den wandelen. Men spreekt er van om te Berlijn een katholiek gymnasium te grondvesten. De Russische troon-opvolger zalnaar men uit Petersburg schrijfttegen het einde van Junij van zijne Europesche rondreis in de Russische hoofdstad weder teruggekeerd zijn. (£ttgcLtub. Londen, den 29 Mei. De Koningin van Engeland heeft den 27 Mei op het kasteel van Windsor weder een groot gastmaal aan den Grootvorst van Rusland en Prins Hendrik oer Nederlan den gegeven. Bij voortduring deelt men in de Londensche bladen opgaven mede van milde giftendie door den Rnssischen Groot vorst aan de armen en aan nuttige inrigtingen in Engeland wor den verstrekt. Z K. H. heeft aan de commissie voor de oprig ring van een gedenkteeken ter eere vaD Lord Wellington eene bijdrage van 300 ponden sterlings (ƒ3600) gezonden, In den brief van geleide van graaf Orloff worde gezegd, dat de roem van Wellington wel aan Engeland toebehoort, maar toch geheel Europa hem als een groot veldheer huldigd. Het parlement heeft den 27 zijne werkzaamheden hervat In het Lagerhuis is dien dag een voorzitter of spreker, ter vervanging van den afgetreden Abercrombybenoemd. De ministerieien hebben daartoe den heer Shaw Lefevrede leden der behoudende party den heer Goulburnop den voorgrond gesteld. Daar de radicalen zich ditmaal met de ministerieien hebben vereenigd, heeft de heer Shaw Lefevre met 317 tegen 299 stemmen over zijnen mededinger zegevierd. De benoeming van den heer Lefevre is dadelijk door de koningin goedgekeurd, In de zitting van bet Lagerhuis van den 28 heeft de minister Rus sell op daartoe hem gedane vragen geantwoorddat de Brit» sche regering wel tijdingen had omtrent het zartientrckken der Turksche en Egyptische legers aan den Eupbraac. snaar niet om trent net overtrekken dier rivier door de Turken, De minister heeft er bijgevoegd, dat hem omtrent een eisch, dien Rusland aan den Onder Koning van Egypte tot het geheel ontruimen van Syrië zou gedaan hebbenniets bekend was en dat hij aan dit feit ook geen geloof sloeg. De Times bevatonder het hoofd ene tweede beleedi- ging der Britsche vlaghet verhaal van eene ontmoeting die den iï April tusschen de Fransche brik Ie Griffon en de Engel sche KoningS'Stoomboot Medea heeft plaats gehad. De eerste heeft daarbij met 3cherp op de laatste geschoten, waardoor een matroos van de Medea gevaarlijk gewond is Te Heasleijnabij Masham woont een schoenlapper, Robin son genaamd, wiens vrouw dezer dagen het 20ste kind ter we reld heefc gebragt. Het was een zonderlinge zamenloop dat hare 20ste bevalling juist plaats had op de 20ste verjaring, harer huwelijksviering. Zy is thans 37 jaren oud. Welk een zegen des Heeren JVanfer ijfe. Pakijs den 27 Mei. De Moniteur vermelde, dat de Prins de Joinville in den afgeloopen nacht naar Toulon zou verttek kenom zich bij het smaldeel van den schour-bij nacht Lalande te voegenby welken vlootvoogd hij tot chef van den staf is benoemd. De hertog van Nemours is insgelyks vertrokken, om eene uitspanningreis op de kusten der Middelandsche zee en van den Oceaan te doenwaartoe hij zich op eene stoomboot re Cette zou inschepen en verscheidene punten van de kust bezoeken. Men zal zich berinneren, dat er van gesproken is, om den her tog van Nemours na3r Afrika te zendenopdat hij den cogt naar Hamza, zou mede maken, indien de maarschalk Valèe toe denzelven besluiten moge. Thans schijnc de maarschalk het be vel gekregen te hebben, om dien togt voorloopig onbepaald uit te stellen; de nieuwe verwikkelingen in het Oosten en de vrees voor binnenlandsche onlustenhadden het gouvernement die be sluit doen nemen. Op het ministerie van marine heeft in den afgeloopen nacht eene buitengewone drukte geheerscht, zoo met het gereedmaken van depeches aan de commandanten der havens, als met bet ver zamelen van de bouwstoven, welke de commissie van de kamer, bij het onderzoek van het aangevraagde crediet van 10 millioe- nenmogt noodig hebben. Ooit op het oorlogsbureau heeft veel drukte geheerscht. Men zou reeds aan de hoofden van corp sen gedacht hebben, die men bij eene eventuele expeditie wil in dienst stellenalsmede de havens bepaaldwerwaarts in dat geval de troepen zouden gerigt worden. Men zal zich herinneren, dat in der rijd veel gesproken is van de verschijning van een geheimeinnig blad le Moniteur Républicain welke op ongeregelde tijden overal verspreid was, de hevigste revolutionaire denkbeelden ontwikkelde, zonder dat men regt wist waar dit blad het licht zag. Thans bevat een regtskund'g blad eene akte van beschuldiging tegen negen per» sonen waaronder twee voorevlugtigdie verdacht worden daar aan deel genomen te hebben en beschuldigd worden van aan zetting tot aanslagen tegen het leven des Konings en der leden van het- Koninklijk geslacht. Den 7 der volgende maand zal die zaak voor het hot van assises alhier dienen. Al wat tot dus verre over het temmen van wilde dieren door van AkenAmbergMartin Co is vernomen, valt weg bi] hetgeen de Semaphore ("dagblad van Marseille) verhaalt. Een Arnerikaansch schip heeft van Columbia den Heer M. Oa' tayadiens zoon en eenen harddraver medegebragt. die een ge duchte mededinger onzer duiver.boden en luchtbolreizigers zal zijn. Bet is namelijk een Condor van ongemeene grootte uir de Cor- dilleres by meet in zijne vleugel uitspreiding twee en dertig voet» en is zoo tam en geleerd gemaaktdat de jonge heet Oataya zich op den vervaarlijken grooten vogel, als te paard neêrzet, en tot verbazing van allen die het zien zicb met hem tot op eene onafzienbare hoogte verheftwaarbij hij hem ment door middel van een rottingje met stalen punr. De jongeling en de vogel bereikten Florence in twaalf minuien en kwamen 's avonds nog in Marseille terug, Haarl&m, den 29 Met. Heden is het vijftigjarig bestaat» van het departement Haarlem der Maatschappij Tot Nut van Algemeenalhier plegtig gevierd, lu de Sc. Janskerk, daar toe gunstig afgestaan, zijn de leden van het departement, als mede de genoadigde provincial^ en stedelijke autoriteiten, zoo burgerlijke ais militaire en regterlijkeen voorts zoo vele andere personen, als behoorlijk geplaatst konden worden, op het voor de feesrviering bepaald uur bijeengekomenen heefc de heer VLoesj.es medebestuurder van het departement, ten aanhoore van deze talrijke schare, eene allezins doelcreffende feestrede uit» gesproken. Een overzigt over de werking van deze afdeeling der Maatschappij, sedert de viering van derzelver vijf en twintigjarig bestaanleverde den redenaar stof opom de onderscheidene in rigtingen, die gedurende dat tijdvak door het departement in stand gehouden of tot stand gebragt zijn, in derzelver edel doel en nuttige werking te schetsen en alzoo te wijzen op de heilrijke vruchten welke het bestaan der Maatschappij ook in deze hare afdeeling oplevert ter verspreiding en vermeerdering van volksbe» schavingdeugd en geluk. De spreker deed [daarbij opmerken dat het de in der tijd door dit departement; gestichte kweekschool voor schoolonderwijzers geweest is, welke den grondslag heeft uitgemaakt van de later door de hooge regering des lands hier ter stede opgerigte en sedert zoo luisterrijk bfoeyende Rijks kweekt school van gelijken aard, In den loop zijner rede herdacht hij en bragc hij in het bijzonder hulde toe ook aan zijnen hoogstver» dienstelyken vader den heer Adriaan LoosjesPz.den srichcer van dit departement der Maatschappijen tot aan deszelfs dood een der ijverigste bevorderaars harer belangen en menschlievende instellingen, Deze feestrede werd voorafgegaan afgewisseld en besloten met de uitvoering van onderscheidene muzykstukken door een groot aantal zangerszangeressen en andere toonkunstenaars wier keurige voordragt van de te dezer gelegenheid vervaardigde feestgezangen, onder de leiding van den heer J. W. Weidner den luister en her genoegen der plegtigheid m geene geringe mate verhoogde. Bij de viering van dit halve eeuwfeest, zijn door den voor» ziiter van het departement, met eene gepaste roespraak eere- medailles uitgereikt aan Marie van Lunenburg en Martinus Pollé ingezetenen dezer staddie met gevaar van hun eigen levenhet leven van drie in het water gevallene kinderen gered hebben. Deze feestviering, waarbij voor het overige eene voorbee!» dige orde heerschte zal gewis bij allen, die dezelve bijwoon» den eenen aangenamen indruk achterlaten Gisteren is op het paleis te Brussel eene groote soiree dansante gehoudenvoor welke 800 invitatien waren gedaan. Het 2de regemeoc infanterie isvan de HolJandsche gren zen komende, te Brussel gearriveerd, morgen begeefc het zich naar Mons, om daar garnizoen te houden. Glbvcvtcntun. Bij behoorlijk geregistreerd Exploit des Deurwaarders Cour lotsvan den 1 Junij 1839, is ten verzoeke van FRE- DERIK EMMANUEL VAN HESE-VERESTBierbrou wer, wonende te Sint NicolaasBeteekend aan CORNELIS MEIJVISbekend geweest als Herbergier te Sint GillesPro vincie Oost Vlaanderenédoch wiens woon- en werkelijke ver blijfplaatsen in het Koningrijk ook regtens niet bekend zijn, het Exploit van Beslagten verzoeke van genoemden Hese-Verest% den 25 der vorige maand onderhanden van de Norarissen SEIJD- LITZ en VAN DER 8REGGEN, te Hulst, door den Deur waarder de Ridder gedaantenzelfden dage aldaar Geregistreerd zslks ten laste van gemelden Cornells Meijvisop hetgeen hem toebehoorende onder gemelde Notarissen uit den Boedel en Na» latenschap van des Schuldenaars Moederzich moge bevinden rot verzekering der aan den Arrestant verschuldigde som van 667,67zoo als breeder bij dat Exploit van Arrest staat vermeld. 'tWelk verklaart, ter voldoening aan de Wet, des Requirants- Occuperende Procureur- Mr. J. C. van der MEER MOHR. ui—n— in Ter Boekdrukkerij van F, Kleeuwens en zoon»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2