fandsche Zee gestationneerde 2eemagt te versterken. De minister drukte zich by de indiening van het daartoe betrekkelijk ontwerp van wet aldus uit! Berigten uit het Oosten geven grond aan het vermoeden dat er op de grenzen van Syrië vijandelijkheden tusschen de Turksche en Egyptische legers kunnen uitgebarsten zijn. Het is voor de regering moegelijk, nu reeds omtrent die gebeurtenis en hare gevolgen een oordeel te vellen. Maar het is van te hoog belangdat Frankrijk gereed zij om eenen we zenlijken invloed uitceoefenen en zich met zijne bondgenooten te verstaan, om den vrede te herstellenzoo die gestoord moge zijn, of de ongelegenheden te voorkomen die uit de voortzetting van den oorlog konden ontspruiten. Wij vragen een kredier van tien millioen ten einde gereed te zijnom overal de regten de eer, en de waardigheid onzer vlag te handhaven. Misschien, en wy hopen zulkszal de gevraagde som niet besteed worden in allen gevalle zal onze zeemagc niet meer versterkt worden dan de ioop der gebeurtenissen zal vereischen maar de kamer zal ongetwij feld erkennendat er oogenblikken zijnwaarop het van hoog gewigt isdar men nergens eenigen twijfel kunne voeden omtrent de krachr en het beleidwaarmede de waarachtige belangen van Frankrijk zullen verdedigd worden." In dezelfde zitting heefc de minister van Binnenlandsche zaken een ontwerp van wee ingediendwaarbij aan de leden der natio nale garde, die bij de jongste onlusten gekwetst zijn, en aan de weduwen en kinderen dergenen, die by die gelegenheid het le ven verloren hebben, pensioenen worden toegekend. Op de daarbij gevoegde lijst vindt men zeven gekwetsten en vier gesneuvelden. Nog is in die zitting door de commissie verslag gedaan omtrent het ontwerp waarbij aan de regering een buitengewoon krediet van ï,200sooo franken roe aanvulling der geheime fondsen wordt toegestaan en is door de commissie de aanneming van dit ontwerp voorgesreld. De beraadslagingen daarover werden op den28 bepaald. Parijs, den 26 Mei, Ofschoon het getal vermindert, wor den echter nog dagelijks eenige personen gearresteerd. Onder anderen, is er bij zekeren Welchtn de straat St. Antoine eene huiszoeking gedaan ten gevolge waarvan eene hoeveelheid pa tronen en vuurwapens in beslag, en hij zelf roet nog drie andere personenio hechtenis genomen zijn. Men denktdat 'slechts 15 personen voor het bof der pairs znllen verschijnenzullende hetzelve de andere bij verstek moeten veroordeelen. Omstreeks 50 personen zullen voor het Koninklijk hof teregt staan. Het is on ju'stdat Blanqui gevat zou zijnhij is onverlet in Engeland aangekomen. De ministeriele bladen maken melding van eene ontdekte ligitimisrische zamenspanning in verschillende steden van hec Zui den en voornamelijk te Avignon. Onderscheidene huiszoekin gen, in die stad gedaan, hebben de ontdekking ten gevolge ge had, waaruit bleek, dar onderscheidene jongelieden der eerste huizen daaraan deel hebben genomen. Ofschoon men een groot aantal wapensbuskruid patronen enz. gevonden heeftblijkt het tot nog toe nietdat die zamenzwering met de gebeurtenis sen van 12 en 13 Mei in verband staat. De dood van den generaal Allard wordr thans nogmaals tegengesproken. Zijne familie moet latere brieven ontvangen hebben welke zijn' volkomen welstand verzekeren. Uit Toulouse wordt gemeld dat ten gevolge der jongste vechtpartij tusschen verschillende ambachtsgezellen de bakkers 200 veel te lijden hebben, dar meer dan 150 dezelve de stad verlaten hebbenzoodat zulks op de prijzen van hec brood een' nadeeligen invloed uitoefende. Men schrijft uit Toulondat onderscheidene schepen op her punt zijn om zee te kiezen, ten einde zich naar het Oosten te begeven. De Prins de Joinville zal aan de expeditie deel nemen, De Ochtendbladen deelen een' brief uit Algiers van den 1.7medevolgens welken te Constantine eene zamenzwering zou hebben bestaan, om de zich aldaar bevindende Franschen te vermoorden. De zamenzwering was echter in tijds ontdekt en de hoofden waren in hechtenis genomen. Bijzondere brievenuit Cocstantine ontvangen maken van het bovenstaande geene melding. Goes den 30 Mei. In het Amsterdamsche Handelsblad leest men 's Gravenhage den 27 Mei. Er is over en weder betreffende het huwelijk van den Erfprins van Oranje zoo veel tegenstrijdigs ge schreven dat het uwe lezers niet dan aangenaam kan zijn dien aan gaande de volgende zekere berigten te vernemen welke ik uit eeng echte bron verzameld heb. Het huwelijk zal, gelijk gezegd is,, den i8den der.volgende maand te Stuttgard gevierd geworden. De keuze is op dien dag gevallen, niet, gelijk sommigen beweerd hebben, om dat ook het geboortefeest der vorstelijke bruid op dien dag invalt (^zijnde overigens de Prinses den 17 geboren,) maar ais herinnering aan den zoo gedenkwaardigen 18 Junij 1815, toen Napoleons reuzen tnagt bij Waterloo het graf vond. De feesten zullen zes a zeven dagen duren en eerst na het hu welijk aanvangen. Het programma der plegtigheden is bijna reeds in gereedheid gebragt. Z. K. H. de Prins van Oranje zal deze feesten een paar dagen met Hoogstdeszelfs tegenwoordigheid ver eeren. Z. K. H. de Erfprins zal reeds den 7 van hier naar Stut gard vertrekken. Men heefc ten onregte gemeld dat het doorluchtige paa? op het einde van Juni) in deze residentie verwacht werd. HH. KK. HH. zullen eerst op het einde der maand July hunnen plegdgen intogt binnen 's Gravenhage houden. In hec laatsc der maand October zullen Hoogstdezelve Amsterdam bezoeken. Men verneemt dat de Vorstelijke bruid zonder eenigen ftofstoee en mee slechts een paar kameniers uit Duitschland herwaarts zal komen. Hoogstderzelver huis zal hier en geheel uit Nederland- sche dames gevormd worden. Naar men wijders verneemt legt zich H. K. H. sedert eenigen tijd mee ijver op het aanleeren der Nederlandsche taal toe. Haar wordt in die taal onderwijs door den heer Osiander van Amster- dam gegeven. Nopens de beminnelijke hoedanigheden der jeugdige prinses, besremd om eens op Nederlands troon te prijken wordt eenpa- riglyk door aliendie her geluk gehad hebben haar van nabij ce leeren kennen de schitcerendsce getuigenis afgelegd. Hare schoon heid is ons bereids bekend door de onderscheidene bezoeken waarmede zij herhaaldelijk sedert eenige jaren die land, in ge zelschap van haren Koninklijken vader, vereerd heeft. Minder bekend is het echter dat de aanminnige Prinses evenzeer door de fortuin als door de natuur begunstigd is, wordende haar ver mogen op een jaarlyksch inkomen van p. m. zeven tonnen gouds geschat. Uit Nymegen schrijft menLaatstleden Zaturdag mor - gen ten 9 ure, heeft de begravenisplegtigheid van Z. D, H. Wil< lem KareiPrins van Saxen Weimar Eisenachplaats gehad, liet was eene aandoenlijke plegtigheid een' zoo veel belovenden Vorst, die zijn twintigste jaar nog niet bereikt had, naar den grafkuil te «zien dragen Het corps sappeurs, de tamboers der mineurs en de mazijk der 2de afdeelmg openden den plegcsratigen treiphierop volgde een der krijgsmakkers van Z. D. H.die op een kussen de or de teek en van Z. D. H. droeg; dit gedeelte van den optogt werd gesloten door eene gewapende compagnie van het corps mineurs en sappeurs. Hierop volgde het lijkgedragen door 24 onderofficieren op de lijkkist lagen de krijgsceekenen van Z. H. a's rsten luite nant bij het corps mjneurs en sappeurs» en aan het hoofdeinde bevond zich een bloemenkrans, enz. Nu volgden twee koetsen, waarin Z. D, H. de hertog van Saxen Weimareen der zonen fdes hertogs en eenige andere hooge personaadjen zich bevondenook dit gedeelte van den rouwstoet werd door een aantal krijgslieden gesloten. Z, Ëxe, de luirenanc generaal Howenmet zijnen adjudant, de generaal van Diepenbruggenplaatselijke commandant, de generaal Kuytenbrouwerde bevelhebber van het corps mineurs en sappeurs Witsenborgde majoor der genie Krayenhoffen ver* dere alhier tegenwoordige officieren sloten met een detachement: der infanterie de Jijkscatie. Op hec kerkhof gekomen hield de overste Witsenborg eene kracht- en gevoelvolle aanspraak rot zijne wapenbroeders, die met warm gevoel den edelen afgestor vene voor aller geest terug riep, „Eene talrijke en aanzienlijke menigte vergezelde de lykbaar; de dag van heden zoo vol rouw en smartzal nimmer uit het geheugen dergenen gewïscht wordendie Z. D. Hoogheid ge kend hebbenen zyn beminnenswaardig karakter en edele deug,; den op prijs wisten te stellen waardoor hij de harten van alien voor zich innam." Na afloop eer treurige plegtigheid, heefc H. D. H. Mevrouw de hertoginde kinderen en gevolgNymegen verlaten zich naar deze residentie begevende, abvaar zij eergisteren avond zyn aangekomen. 177ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERIJ. Prijzen van f 1000, en daarboven. Trekking der Vierde Klasse iste Lijst. N.° 11082, eene Premie van f 1000. N.° 5582 en 677, ieder een Prijs van 1000, 2de Lijst N,° 15375, een PfÜs van f 1500' N.° 18074 en 3-298ieder een Prijs van 1000. 3de Lijst. N.° 4544, een prijs van f 25,000. N,° 5403, een Prijs van f 1500. 4de Lijst, N.® 18131, 21478 en 4911, ieder een Prijs van 1000. 5de Lijsr. N.° 16597, een Prijs van f2.500. NA 23294, een Prijs van xovooo. N.° i68ar, 14631 en 24979, ieder een Prijs van 1000. 6de Lijst, N.° 2720, eene Premie van ƒ2500, Gibucvt entte». De Ondergeteekende heefc de eer bet geëerde publiek ce verwittigen dat hij nog voor eenige dagen alhier uitgepakt blijft bij Proosop den Aprelmet een Assortiment DOE KENLINTEN, HANDSCHOENEN, TULES, NEI- GES, KANTEN, Geborduurde MUTSEN en KRAGEN, Katoene DEKENS, GALANTERIEN, enz. T. METZ% Ter Boekdrukkerij van F, Keeeuwens en Zoon<

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2