fege men, bevindt zich een derdè gedeelte linierroepen. Een enkel bataljon van het 7de regiment van linie, welks gedrag overigens boven allen lof is verhevenen dat Zondag avond op het oogenblik van deszelfs komst te Parijs, naar het midden punt der insurrectie werd gezonden, heelt gedurende dien avond 15 gesneuvelden bekomen. Onder dit getal bevindt zich de dap* pere Casimir Jonquoitweede luitenant, die 17 jaren werkelij .-ken diensttijd telde. Bij den aanval tegen eene barrikade niet ver van de Porte St Martin, werd Jonquoidie met zijne kompag- nie was toegesnelddoor eene kogel in de regter borst getroffen. Bij de municipale garde telt men zes dooden en zesendertig ge kwetsten; onder deze laatste bevindt zich de luitenant Tiss andier die bij het bemagtigen eenet barrikade eene decharge in het ge 2igt ontving; in weerwil biervan had hij krachts genoeg om den man die het geweer op hem loste met den degen door en doot te steken en alzoo te dooden, Het getal der gearresteerden beloopt op dit oogenblik 584. De Moniteur bevat het volgende: De volmaakcste rust heeft niet opgehouden in geheel Frankrijk te heerschen. De telegraphische depeches heden den 10 aan gekomen vermelden d&t de openbare rust in alle onze groote ste den gewenschc is. De koning heeft eene gift van 10,000 fr. verleend ren behoeve van de huisgezinnen der nationale gardes en militairen, welke ge durende de heillooze dagen van ia en 13 Mei het leven hebben verloren. De koningin en de hertog van Orleans hebben ieder 4000 fr.H. K. H. prinses Adelaide 2000 fr.te zamen 20.000 fr tot datzelfde einde aangewezenwelke in handen van den maarschalk Gêrard is gesteld. Pakijs, den 17 Mei. Zoo ais ik u reeds in mijnen laatscco brief, gemeld heb, was de rust den 14 des namiddags niet meer gestoord geworden hetgeen ook verder aldus gebleven is. De dagbladen beginnen thans meerdere zekerheid te geven dat de ontstane ongeregeldheden ten doel hadden om eene Republiek re vestigenen dat de aanvoerders van gedachte geweest zijndat zij bij het grootse gedeelte der nationale garde en burgerij aanhangers zouden gevonden heb Den. Het tegendeel is thans echter gebleken. Er heersebt niettemin onder de burgers en vreemdelingen nog eene groote ongerustheid; sedert den 12 en 13 dezer hebben meer dan 3000 van deze laatsten Parijs verlaten, en men heeft nog geene nieuwe familien zien aankomen. Deze opstand is ook zeer nadeelig voor den koophandel. Eén soldaat der municipale garde werd gisteren avond, naar de kazerne gaandebeleedigd door drie personen, die hem tegen hielden Er ontstond spoedig eene'worsteling, en een hunner een ponjaard-mes uit den zak gebaald hebbende om de munici pale garde te treffan trok deze tot zelfverdediging zijne sabel en doorboorde den aanvaller. Deze werd dadelijk naar de Morgue gèbragtdoch :"s nog niet erkend geworden. De twee anderen hebben de vltsgt genomen. Maandag avond begaf eene jonge juffer van 20 jaren, ten huize van haren vader rue de Temple, zich naar hare kamer om ter ruste te gaan, toen een uit de straat afgeschoten geweerkogel een der glasruiten verbrijzelde en de juffer het hart doorboorde. Zij stortte op hetzelfde oogenblik dood neder, en de rampzalige vader kwam dit onherstelbaar verlieseerst des anderen daags te weten. De maarschalk Gêrard heeft twee dagorders, de eene aan de nationale garde, de andere aan de troepen van het garnizoen ge rigt. De toon vol waardigheid, betamelijkheid en gematigdheid die in deze beide stukken heerscht, verdient allen lof. De arrestatien zijn 2eer talrijk geweest, en men begint eenig Zins verlegen te worden met het onvermgdelyke proces, hetwelk daaruit voortspruit Gisteren zijn de ministers bij den maarschalk Soult vereenigd geweest Men heeft beraadslaagd over een ontwerp van wet om een pensioen aan de weduwen en weezen van diegenen, die gedurende den 12 en 13 Mei zijn gesneuveld, te verleeneo Dit ontwerp zou binnen eenige dagen aan de kamers worden voorgesteld Heden heefc de heer Thiersdie thans het hoofd der oppo sitie iseen lang gehoor bij den koning gehad waarbij eenige ambassadeurs tegenwoordig waren. Onder de opstandelingen, die den 12, terwijl zij met de tvapenen in de hand de bestaande orde van zaken omver rracht ten te werpen,, in de straten van Parijs gesneuveld zijn. behoort ook een leidekker, die in julij 1830, ten teeken van den ge Inkten opstand tegen Karei X, de toen herrezene driekleurige vlag op den toren van de Lieve-Vrouwen-kerk in de hoofdstad heeft geplant. De Ieg'timistische bladen schroomen niet, om deze gebeurtenis als een overtuigend blijk eener wrekende geregtigbeid voor te stellen. Alhier heeft men, door middel van een relegraiph het berigt ontvangen, dat de kardinaal Fesch den 13 Mei te Rome overleden is. Hy was den 3 Januarij 1763 te Aaccio. op Cor sica, geboren en een oom van moeders zijde van Keizer Napo leon. In zijn jeugd werd hij tot den geestelijken stand opgeleid maar na het uitbreken der eerste Fransche omwentelingvolgde hij de legers der Fransche Republiek in de betrekking van inten danten als zoodanig nam Hy deel aan Napoleons veldtogt in Italië van 1796. Aan den invloed van dien magcigen bloedver want had hij het te danken, dat hij door den Paus in 1801 toe Aartsbisschop van Lyon en in 1803 toe Kardinaal verheven werd. Na door Napoleon bij onderscheidene onderhandelingen mei dén Heiligen Seoel te zyn gebruikt, waarbij hy veel beleid aan den dag legde, viel hij in 1810 bij den Keizerin ongenade, omdar hij zich met nadruk regen diens toenmalige handelwijze jegens den Paus verzette. Na de terugkomst der Bourbons in Frankrijk vestigde hij zich te Rome. Men heeft hem nimmer kunnen be wegen om van zijne waardigheid van Aartsbisschop van Lyon afstand te doen, ofschoon hij aldaar reeds sedert vele jaren geen geestelijk gezag meer uitoefende. Her aartsbisdom van Lyon wordt thans door den heer Le Pinsnaarnbisschop van Amasia, be stuurd. Men meent, dat deze geestelijke veel moeite zal doen, orn thans werkelijk Aartsbisschop van Lyon te worden,-doch dat het Fransche bestuur zich daarregpc: zal verzetten, omdat de heer Le Pins als een verklaard regenstander van de tegenwoor dige orde van zaken bekend is. - De kardinaal Fesch laat eene ovsrfraaije en misschien eenige verzameling van schilderijen na. Voor eenigen tijd.,* toen men het einde van dien hoogen geesten luke reeds begon te voorzien, heeft men het gerucht verspreid, dat hy deze kostbare bezitting aan de stad Lyon vermaakt had; doch den 19 wilde men te Parijs reeds weten, dac, volgens den uitersten wil des kardinaals, de stad Rome in het bezit der ver zameling zou blyven. flghctrïanbjett. 's Gravenhagb den 21 Mei. De Hooge Raad heeft dezer dagen besiiscdac men ontvankelijk is in het beroep op cassatie, wanneer de aanceekening daartoe heeft plaats gehad binnen den bij de wet bepaalden tijd namelijk van drie vrije dagen, en dat de dagwaarop het vonnis is uitgesprokendaaronder niet wordt begrepen. Goas, den 23 Mei. Bij Zijner Majest. besluit is aan den heer C. P. Soutendameervol ontslag verleend ais Kapitein bij het 1c- bat. Mob, Schutterij, alsmede als Kapitein der dienst* doende Schutterij alhier, De kamer der volksveitegenwoordigers heeft heden namid dag de beraadslaging begonnen over het wets ontwerp betrekkelijk de regcerlijke omschrijving van Luxemburg de centrale afdee» ling stelt voor, het Belgische gedeelte tot twee arrondissementen te verminderen zonder aanwijzing van hoofdplaatsnaardien on derscheiden conflicten en vorderingen van vele steden zich verhef fen om- de voorkeur te bekomende beide arrondissementen zullen de benaming dragen van noofder en zuider arrondissement het zuidelyke zal te Arlon of te Neufchaceau en het noordelijke ce MarcheSt. Hubert of Bastogne worden gevestigd. Neufchateau dat in het middenpunt van Belgisch Luxemburg is gelegen verlangt hoofdplaats der provincie te worden het welk thans Arlon isgelegen aan de scheidslinie van het afgestane gedeelte. De centrale afdeeling slaat voorom de vaststelling der hoofd plaatsen over te laten aan de keuze van het gouvernemeot. Wat betreft de provincie Limburgdeze zal de kamer ver-» deeien in twee administratieve en judiciele arrondissementen waar» van de zetels te Hasselc en Tongeren zuflen zijn gevestigd. Het arróndiss. van Hasselt is zamengesteld uit de kantóns Has« selt, St. TruijenPeer, Beringen, Achef, Bree.Herkla viile; en dac van Tongeren uit de kantons Tongeren, MaaseijkMaas tricht (buiten), Mechelen, Looz en Biisen. V Op den 1 Mei 1839, is ingevolge de Wet, in de Al* gemeene Vergadering der Notarissen, in het Arrondissement Goes Geprocedeerc, tot de verkiezing van drie Leden in de Kamer «an Nocarissen in gedacht Arrondissement, in plaats van drie af» tredende Leden en is de Kameralsnu zamengesteld uit de vol-? gende Heeren L. LANK HORST, President. L. DE FOUWfz. Sijndic E. P. LENSHOEK, Rapporteur A. KAKEBËEKE. jz Thesaurier S. E. STOKMANS.J T A. W, RLMBGES. Leden* A, SMALL EG AN GE Secretaris Goesden 24 Mei 1839 De Kamer voornoemd, LLANK HORST President, A SMALL EGANGESecretaris KONINKLIJKE NED ERLAN DSC HE LOTERIJ. Aan het Kantoor van J. P. BURGERGedelegeerde van de Eerste Klasse, in de Voorsrad te Goes, zijn voorde 177ste Lo» cerij nog te bekomen HEELE en GEDEELTEN van LOTEN, zoo Doorgefourneerd voor Alle Klassen als in Huur voor de Vierde Klasse waarvan de Trekking begint den 27 Mei 1839» te weten In Huur. Lot f 14,00. 7,oo. - 2,80. - 1,40, Heel Half Vijfde Tiende Twintig Doorgefourneerd. Lot a 6p,00( 34 5°' - 13,80, - 6,90. - 3-45- Heel Half Vijfde Tiende Tbr Boekdrukkerij van F. Klbeuwbns en

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2