N°. 41. GOESSCHE 1839. COURANT. VRIJDAG DEN 24 MEI. Besturen Sibmintjetratutu De STAATSRAAD GOUVERNEUR van de Provincie Zeeland: Herinnert bij deze alle belanghebbende Administratien en Par ticulieren in de Provincie aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815, N.u 36 Staatsblad N.° 51volgens welke van alle schuldvorderingen ten laste van her Rijk over den jare 1838 de Rekeningen Memovien oi Declaratien vóór of op den laatsten Junij aanstaandebij zoodanige Administratien, Col Jegien, Autoriteiten oi Ambtenaren, als welke de orders tot het doen van leverantien of anderzirs gegeven hebbenbehooren te zijn ingediendop poene van re worden gehouden voor verjaard en vernietigdmet uiinoodiging verder om dit uiterste tijdstip voor de indiening der gemelde pretentien niet afcewachten maar dezelve onverwijld te bewerkstelligen. Middelburgden 21 Mei 1839. De Staatsraad Gouverneur voornoemd, VAN VREDENBURCH. 2. O PROVINCIE ZEELAND. Op Donderdag den 6 Junij 1839, des voormiddags ten 10 uren zalonder nadere goedkeuringdoor den Staatsraad Gou verneur der Provincie Zeelandof bij deszelfs afwezigheid door een der leden van de Gedeputeerde Sraien en in het bijzijn van den Hoofd-Ingenieur van den Waterstaataan het locaal van het Gouvernement te Middelburgworden Aanbesteed: De noodzakelijke Vernieuwingen en Herstellingen aan de vol gende Provinciale Waterstaats-Werken en Wegente weten 0 Aan de Veerdammen van het Sloe. Aan het Paalhoofden den Aardendam, buiten den Zeedyk beoosten het Fort Bath Aan de Contrescarpen der Stad Tholen Aan de Havenwerken der Stad Veere. Aan de Werken behoorende tot het Post-Havenrje te Go- rishoek. Aan de Havenwerken te Breshens. Aan den Straatweg van Zierikzee naar Zijpe en den daar bij behoorenden Steiger of Aanlegplaats, en j.° Aan den Straatweg van den Tolpaal N 0 4 naar de Stad Sluis. Daaronder begrepen het onderhoud van al de voorschreven werken tot 1 Julij 1840 Deze Aanbesteding zal geschieden bij inschrijving en opbod. Zullende het Bestek ter lezing liggen op de plaatsen in deze Provincie waar zulks gewoonlijk geschiedt, en gedurende dtie dagen voor de Aanbesreding de noodige aanwijzing worden ge daan, terwijl bij den Hoofd-Ingenieur te Middelburgvoor de Werken in het algemeen, en by de Ingenieurste Middelburg ZierikzeeGoesTholen. Breskens en Neuzenvoor de wer ken onder elks ressort behoorendenadere informatien te beko men zijn. De Staatsraad Gouverneur van de Pro vincie Zeeland Bij deszelfs afwezigheid SPRENGER, Lid van Gedeputeerde Staten. NIEUWSTIJDINGEN. 23ntt0*ïtlattb. Frankfort, den 11 Mei. Te Göttingen zijn in dit halfjaar aan dé hoogescbool 175 studenten ingeschreven; in het vorige halfjaar beliep dat getal slechts 153, waaruit men afleidt, dat de bestaande twisren beginnen bijgelegd te worden. Van den onlangs geheel voor het publiek geopenden ijze ren weg van Leipzig naar Dresden wordt reeds veel gebruik ge maakt. In de week van 5 tot 11 Mei zijn 9618 personen langs dien weg vervoerd, Sedert eenige dagen is men tusschen Kas tel (bij Maintzj) en Wiesbaden bezig met het leggen der baren op de baan voor den Tnunus spoorweg, Naar men uit Weenen schrijft, zou het jongste verblijf van den regerenden 'hertog van Saksen Coburg in die stad niet alleen ten doel hebben gehadom- een bezoek bij zijn' broeder af te leggen maar ook om te trachten het tusschen Oostenrijk en Brlgië gerezen geschil re vereffenen De hertog zou, namens zijn' broederVorst Leopoldverzekerd hebben dat de Poolsche generaal Skrzynecki Belg'ë binnen kort verlatenen zich naar Engeland begeven zal. Dien ten gevolge zouden den hertog dac ook voldoende verzekeringen gegeven zijn, Verder wordt uit Weenen gemeld dat het hof reeds den t£ dezer het lusthof Schönbrunn zou betrekken. Naar men uit Görti schreef', was de hertog van Bordeaux voornemenszich te Kirchberg met der woon te vestigen doch alvorens eene reis door Hongarije re doen. Als een nieuw blijk van de door den Sultan met zoo veel volharding doorgezet wordende hervormingen in Jzijn Ruk mag gelden een dezer dagen door denzei ven in de hoofdstad aange plakt en door het regeringsbhd afgekondigd bevel, betreffende de verspreiding der pest. Ter bestrijding van het wegens gods dienstige bedenkingen bestaande volksvoo; oordeel regen het nemei van maatregelen toe afwending van die ziekte, wordt in dat stuk aangevoerd, dac er vele vestingen gebouwden wapenen gesmeed wordenom het land tegen den vijand te verdedigendat men zich alle moeite geeft, om eenen brand, die zich, gelijk de pest, van huis tot huis uitbreidt, te biusschen dat men ook behoedmiddelen aanwendt tegen de pokken en andere kwalen welke, evenals de pest, door de beschikking des Allethoogsten het volk treffen en waarom men dan ook niet maatregelen zou nemen tot afwending der genoemde ziektewelke jaarlijks meer geloovigen doet omkomendan gedurende honderd jaren in den oorlog sneven Voorts wordt gewezen op de heilzame werking van de in andere Staten bestaande inrigtingen ter wering van de pest. Als het eigenlijke Vaderland dezer ziekte, van waar de zelve over het Osmanische Rijk plagt verspreid te worden worde Egypte genoemd. Voorts worden verordeningen voorgeschreveo betreffende de zuivering van goederen die uit verdachte plaatsen komen alsmede behoedmiddelen tegen de verspreiding der ziekte voornamelijk bestaande in het inachenemen van zindelykheid en matigheid. Ten gevolge van de daartoe uit Berlijn ontvangene bevelen is een gedeelte van de onlangs opgeroepene reserve van het 7 en 8 pruissiscbe armee corps weder huiswaarts gezonden en wel van elk battaiilon infancetie 200 man. De battaillons zijn intus- schen nu nog 300 man sterker, dan wanneer dezelve op den voet van vrede zijn. De jager- en pionnier corpsen zijn geheel op den voet van vrede gebragt. Alleen de ruiterij en artillerie blijft voorloopig op de oorlogs sterkte mobiel. De observatie van de grenzen wordt nog door her grootste gedeelte van de oor spronkelijk daartoe bestemde troepen voortgezet, en men denkt, dat met het opheffen van dat grens cordon gewacht zal worden cot de door den kroon-prins te houden wapenschouwing der troe pen die denkelijk in het laatst dezer maand zal plaats hebben* (ï^iujelanb. Londen, den 18 Mei. De gouverneur der Ionische eilanden sir Howard Douglasheeft, naar luid van berigten van daar van het begin dezer maand, het vergaderde parlement dier ko lonie eensklaps geprorogeerd voor den tijd van 6 maandenten gevolge van een geschil met het Huis der vertegenwoordigers. Men voegt er bij dat een der ivoornaamsce leden van deze ver gadering herwaarts komt, om zich in persoon bij het bewind der Koningin te beklagen over dien maatregelwelke door de tegenstanders van den gouverneur worde voorgedragen als eene daad van loutere willekeur. HH. KK. HH. de grootvorst van Rusland en prins Hen drik der Nederlanden bezigtigen steeds onderscheidene merk-' waardigheden dezer hoofdsrad. Onder de partijen welke hoogsi- dezelven in de laatste dagen hebben bijgewoondv is een door lord Wellington aan den grootvorst gegeven bal, hetwelk ongemeen prachtig is geweest. Niet minder dan 1000 der aanzienlijkste personen waren bij die feest tegenwoordig. De zalen waren zeer prachtig ingerigc, en leverden een indrukwekkend schouw spel op. Eene derzelve werd versierd met de beeldtenissen van al de beroemde wapenbroeders des hertogs. De prachtop dit bal ten toon gespreid, ging die te boven van dat, door den her tog ter gelegenheid van de krooning der Koningin gegeven, De hier zich ophoudende prins Lodewijk Bonaparte heefc naar aanleiding van sommige berigten a's cf hij de hand zou hebben gehad in het jongste oproer te Pareis in de dagbladen een berigt doen plaatsenwaarbij hij die aantijging geheel van zich afwerpt, er bij voegende,, dat, indien hij de ziel van een complot washy ook de aanvoerder daarvan zou wezen op den dag van het gevaar; en hetzelve niet na eene nederlaag zou ver loochenen." JfrattfcrijSu Parijs, den :6 Mei. De gedurende 12 en 13 dezer omge* komen personen zijn talrijk. Tot op dit oogenblik zijn, voor zoo ver men heeft kunnen vernemengesneuveld of aan hunne bekoraeu wonden overleden 150 personen. Onder dit tedrag, 6° Ml »*-

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1