Gedurende den nacht zijn de troepen op de meest belangrijke punten der scad gebivouacqueerd gebleven. Ook de nacht is ge heel rustig afgeloopen. Oe militaire overheden hadden eene grens linie rondom de wijk St. Martin getrokkenwelke maatregel de gelukkigste gevolgen had. De insurgencen, niet met hunne wa penen kunnende ontsnappen, ontdeden zich van dezelve, zoodac daarvan een zeer aanzienlijk getal naar de verschillende wacht* posten gebragt werden. Heden morgen hoort men volstrekt niet meer van onlusten spreken. Het bestuur gaat echcer voortmaatregelen van voorzorg te nemen. De troepen zijn op her plein le Carrousel gestationeerd doch de vrije toegang is hersteld het hek der Tuilerien is zelfs wederom geopend. De piketten der linietroepenwelke op de openbare pleinen stondenzijn naar de kasernen teruggekeerdalwaar de zelve geconsigneerd zijn. Het getal dooden en gekwetsten wordt nog verschillend opgege ven. Naar het Journal des Dèbatsmoet dat der gekwetsten 143 bedragendat der dooden bijna de helft. De wonde van kolonel Pélion moet zeer ernstig zijn. Tot den oorsprong van het gebeurde opklimmende, ziet men wederom, dat dezelve het werk is van eenige jeugdigeligtzin nige heethoofden. Blanqui (een broeder van den geachten staat kundigen schrijverdie men reeds herhaaldelijk in staatkundige woelingen heeft opgemerktis een der opperhoofden der insur rectie geweest. Hii had eene bende met zich van personenwelke hem allen toegedaan waren, en waarmede hij den aanval begon nen heeft. Hij was vergezeld van Barbèsy een van de verdedi gers der April beschuldigden. Nadat deze doodgeschoten was, heeft Blanqui al zijne veerkracht verloren. Hij is verdweoen, doch de politie doet alle moeite hem meester te worden. Men heeft de volgende proclamatiegeteekend Blanquigevonden ten huize van de zwaardvegers Lepagewier magazijnen, gelijk ge zegd is, geplunderd zijn geworden. Te wapenburgers Het noodlottig uur heeft voor de on dcrdrukkers geslagende laffe dwingeland der Tuilerien spot mee den honger, weike de ingewanden van het volk vernielt, maar de maat zijner misdaden is vol: zij zullen eindelijk hunne straf bekomen. Het verraden Frankrijk, het bloe4 onzer onthalsde broeders schreeuwen tot u en vragen wraak. Daf die verschrikke lijkzij, want dezelve heeft te lang gedraald; dat eindelijk het geweld moge vergaan, eo dat de wettigheid zegevierend haren zetel kieze op de overblijfselen vap het Koningschap en de aris tocratie. Het,voorloopige bewind heefc militaire opperhoofden gekozenom den strijd te besturendeze chefs zijn uit uwe rangen; volgt hen, zij zollen u ter overwinning leiden. Volk, sea op, en uwe vijanden zullen als de stof voor den storm ver dwijneh; sla toe, roei zonder medelijden de lage handlangers uit, welke de vrijwillige rnedepligtigen der dwingelandij zijn; maar strek de handen uit aap die soldaten, uit uw midden voorkomende en welke geene misdadige wapenen tegen u zullen keeren. Voor waartsLeve de Republiek De prefect van politie is gisteren morgen by den Koning out boden. Zoowel het Journal des Débatsals de Moniteur Pari $ien% zwaaijen hem lot toe, wegens den grooten ijver, welken hij aan den dag heeft gelegd, en de voorzorgen door hem geno men toen hij reeds vooraf van de gebeurtenissen kennis droeg. Algemeen echter wordt het gedrag van den heer Delessert afge ketirden beschuldigd men hem integendeel van nalatigheid. In tusschen zijn gisteren en heden meer dan 500 mandaten van in hechtenisneming uitgevaardigd. De personeD, welke gedurende de onlusten gevat zijnhadden meestal tusschen de 50 en 60 franken bij zich G'steren verspreidde men het gernchc, dat de kolonel Vaudreybekend door het complot van Straasburgalhier zou gearresteerd zijn; dit schijnt onjuist. De procureur des Konings heeft den heer Zqngiacomi met de instructie nopens het gebeurde belast. Er is beslist, ciac de be schuldigden voor het hof der pairs zullen te regt staan Het be« sluit daartoe is heden in de kamer der pairs voorgelezen. Ook de afgevaardigden hebben heden eene zitting gehouden Daarbij is, na eene eerste twijfelachtige stemmingde heer Sau» zet tot voorzitter gekozen, met 213 tegen 206 stemmen, wel ke laatste de heer Thiers op zich had vereenigd. Twee begrafenissen hebben den 15 de openbare aandacht te Parijs eenigzins bezig gehouden. De eene was van den her* tog van Bassano Maretdie zich van snelschrijver in de Fran- Sche nationale vergadering gedurende den omwentelingstryd rot jde hoogste waardigheden heeft weten te verheffen en wiens dood thans door velen betreurd werd. Zijn 'ijkkleed werd door de heeren de Broglio DecazesDupin en Mignet vastgehouden. De tweede begrafenis was van den nationalen garde Ledouxdie in den strijd tegen de opstandelingen is gesneuveld en tbans door velen zijner wapenbroeders naar zijne laatste rustplaats werd ver gezeld J Er bevinden zich meer gekwetsten in de hospitalendan men in den beginne gedacht had. In het Hotel Dieu zijn er 69 waaronder 20 militairen en 49 oproerigen, In het hospi taal St. Louis zijn 38 gekwetsten opgenomen waarvan de helft reeds overleden is. In het hospitaal St. Ancoine heeft men er 14 ontvangen tn 6 daarvan zijn gestorven. In de Charité be vinden zich twee gekwetsten aan de beterhand; in het ziekenhuis van de faubourg St. Denis werden er mede twee verpleegd, en in de militaire ziekenzalen van het Val de Grace waren 18 ge kwetsten ingebragt, van welke elf aan hunne wonden bezweken zijn. Zoo lang de troepen en de nationale garde in de straten en op rde plaatsen gebivouakeerd hebben', heeft de administratie zorg gedragen dat zy behoorlijk van levensmiddelen en van hout voor de wachtvuren voorzien werden. IZtibgtrïattbetu 's Gravenhagr den 16 Mei Z. M. de Koning, alsmede H. K. H. Prinses Alberthebben gisteren het paleis in 't Boch betrokken Z. Exc. de graaf van der Duyn van Maasdam is uit Stuttgardtin deze residentie teruggekeerd, Haarlem, den 15 Mei. Brieven uit Brussel, van gisteren melden het navolgende: Gisteren zijn de beraadslagingen in de kamer der Belgische gedeputeerden over de terugbetaling van den Schelde tol begon, nen, eo het voorstel van de centrale sectie, ora dien col aan al de schepen, zonder onderscheid, te vergoeden, schijnt een hevi« gén tegenstand te zullen ontmoeren. Reeds zijn er verschillende amendementen voorgesteld, zonder dat de zaait daardoor is ge vorderd, en de voorstandets van de belangen van Antwerpen, ten behoeve van welke stad de geheele maatregel is ontworpen vinden groote tegenwerking in de ijverzucht der Vlamingen. De schrijvers der dagbladen en der vlugschriftenwaarin deze aange legenheid is behandeld geworden, zijn her zeer oneens; doch pver 'talgemeen schijnt de bepaling, om dien tol ook aan de Nederlandsche schepen re vergoeden den meescen tegenstand te vindenomdat men vermoedt, dat men daardoor toch geene Ne derlanders zal uitlokken, om hunne ladingen by voorkeur naar Antwerpenin plaats van naar Amsterdam of Rotterdamte bren gen. (De voorstanders van den maatregel bewerendat Belgie niets moet verzuimen om de goede verstandhouding tusschen beide de landen te herstellenen daarvandoor de voorgestelde terug betaling, een treffend bewijs geven.) Sedert het laatste besluit over het gewijzigd tractaat, worde 'er onder de Belgische gedeputeeidennaarmate zy voor of tegen hebben gestemd, eene kennelijke tweespalt waargenomen, De dagorde van den franschen generaal Magnanen 4e in dezelve betoonde spijt, dat het de Belgische soldaten niet ver oorloofd is gewordenom den geleden smaatf, in eenen nieuwen oorlog, uiccewisschenis het bewind van prins Leopold zeer on aangenaam geweest, en de minister van oorlog, generaal Willmar heeft zijne ontevredenheid deswegens niet ontveinsd Het aantal der vreemde officieren in belgische dienst bedraagt niet meer dan 38. waaronder 16 of 17 Polen, en het schijnt niet zeker, of de fransche generaal Hurel wel in belgische dienst zal verblijven. Dagelijks komen hier verlofgangers aan, dienaar hunne haardste den terugkeeren, en men rekent, dat 'er, sedert het teekenen van het traktaat, reeds meer dan 6000 zijn gehuisvest. Men spreekt van het benoemen van eene commissietot het opstellen van de instructien voor de commissien welke Limburg en Luxemburg zullen moeten overgeven, en de financiële aange legenheden regelen. Onderscheidene der hoogste ambtenaren bij de verschillende ministerien zullen daartoe worden benoemd. (Men beweert in Belgie, dat, zoodra de senaar het verlangde* crediet van 300,000 fr. voor de te openen diplomatieke onder handelingen zal hebben verleend, de bedoelde commissien zullen worden benoemd.) Dé kardinaal aartsbisschop bevindt zich thans voor de con firmatie te Brusseldoch wordt daar weinig opgemerkt. Geheel anders is het dezer dagen in Brugge geweest, ter gelegenheid van de processie van het H. Bloed." Men is in Antwerpen niet te vreden roet de voordragt wegens de terugbetaling van de Schelde tolvooreerst omdat men dezelve beschouwt als een tijdelijk hulpmiddel't welk ieder jaar op nieuw aan goed of afkeuring der wetgevende vergadering zal moeten worden onderworpen, en ten tweede, omdat bij dezelve alleen de vergoeding wordt voorgesteld van den tol naar zeeJan^s de Wester.Schelde, maar geenszins van de belasting op de *yaarc langs de binnen-wateren, en aizoo langs de Ooster-Schelde naar den Rhyo. CcbtfcvftmHcu. V COMMISSARISSEN der ZEEUWSCflE BRAND. WAARBORG MAATSCHAPPIJ, brengen ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat de by art. 21 van het Reglement bepaalde Algemeene Vergadering zal plaats hebben op Donder dag den 23 Mei 1839 des middags ten een uurin het Lo* gemenr van F J van Oppen te Zierikzeealwaar door hen Rekening en Verantwoording zal wordeo gedaan hunner Admi nistratie over den Jare 1838, rairsgaders Verslag van den Staat der Maatschappij; en noodigen aizoo bij dezen de deelnemers uit dezelve met. hunne tegenwoordigheid te willen vereeren. Commissarissen voornoemd BOEIJE Op Last derzelve, De Secretaris J. VERVEEN. 111. 1 1- r Tér" Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zook»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2