A mj -- Ï®SÖ« COURANT. N'. 40. GOESSCHE V '1 MAANDAG DEN 20 MEI, NIEUWSTIJDINGEN. Dutlschlaufc». Frankfort den 14 Mei. Volgens berigten uit Zara van 30 April, verwachte men aldaar, dat de stryd tusscben de Monte negrijnen en de Turkendie reeds voor goed beslecht scheen te zijn, eerlang op nieuw zou béginneo. De aanleiding daartoe was door de Turken gegeven. Kort nadat met hen eene overeenkomst gesloten was, had namelijk de Vladika van Montenegro eene bezending aah Pacha afgevaardigd, om zich met hem over de naauwkeurige uitvoering der overeenkomst te verstaan, Deze bezending werd door Alt-Pacba gevangen gehouden en een aan zienlijk losgeld voor derzelver vrijlating geëischtgelijk staande met de schattingdie de Montenegrijnen hem rot hiertoe betaald hadden. Na vele vruchtelooze pogingenom hem van gedachte te dóén veranderen, zagen de arme bergbewoners zich genood zaakc de grootste opofferingen te doen, om hunne landgenooten vrij te koöpen. De losprijs werd aan AluPacha gezonden, in ae vaste overtuiging dat alsnü de afgevaardigden zouden worden vrijgelaten. Dit was echter het geval niet, en zelfs deed Ali Pacha vijf Montenegrijnendie aan de gevangenen gezonden wa ren, om hun van de betaling van den losprijs kennis te geven, vatten en om het leven brengen. De verbittering der Christelijke 'bevolking over deze handelwijze moet buitengewoon groot zijn en overal liép men te wapen, om wraak daarover te nemen. Van een anderen kant wordt geméld dat ook de Pacha op zyne beurt ernstige voorbereidselen tot eenen aanval tegen Mootene gro maakt, (£tt0clattb. Uonözn, den 15 Mei. Gisteren heeft er een groot dejeuner tén hove plaats gehad, waaraan HH, KH. HH* tie Grootvorst troonopvolger en Prins Hendrik der Nederlandenhet corps 'diplömarique de ministers en vele andere genoodigden deel namen, Zaturdag heefr graaf Pozzo di Borgo eene grooce party aan Gzarewitsch en Prins Hèndrik der Nederlanden gegeven, waar bij de leden van hnn gevolg en de ministers tegenwoordig waren. Zondag "heeft de Grootvorst den dienst in de Grieksche kerk bijgewoond. Gisteren zyn Z. Keiz. H. en Z. K. H. de Prins der Neder» landen in de vergaderingen der beide Huizen van het Parlement tegenwoordig geweest. In de beide huizen van het Parlement is het thans tot ver klaringen tusschen de wtder opgetreden ministers én de Tories gekomen. Uit hetgeen sir Robert Peel gezegd heeft, blijkt, dat H, M. slechts met veel leedwezen van hare vorige raadslieden had afscheid genomendat her ministerie Melbourne haar volko men genoegen had gegeven, doch dat het, wegens deszelfs ont slag, noodzakelijk was geworden, tot de vorming van een nieuw bestuur over te gaan dat EI. M. zeer verlangdedat de hertog van Wellington een' belangrijken post in het nieuw bestuur zou innemen, dat hij, sir R. Peelniet twijfelde of dé hertog zou 'daaraan voldaan hebben dat echter eene zwarigheid was opge komenwelke zijne pogingen tot zamenpcelliog van een bestuur haddén gedwarsboomd; dat dit was. voortgesproten uit zijne, sir Robert'smeening dat eenige verandering in het Huis van H. M. moest worden gebragtdat H. M hem hierop echter had géschrevendat zij zulks als strijdig met het gebruik en mét haar gevoel vond; dat hij hierop gemeend had, zich niet verder met de taak ter zamenstelliog van een bewind te mogen belasten, -niet zoo zeer om het behoud van deze of gene staatsdamemaar omdat hem nu een doorslaand bewijs faalde, dat de Koningin volkomen vertroowen in het nieuw bewind zou stellen. Van de zijde van lord Melbourne en lord J. Russell is hoofd zakelijk aangevoerd, dat zij, het land zonder bestuur zijnde, zich grondwettig verantwoordelijk rekendenom het bewind weder te aanvaafden, ondanks alle moeyelykheden die zich daartegen mogten opdoen. De beide Huizen zijn nu voor eenige dagen geadjourneerd. Den 57 zal de verkiezing van een niéuwen president voor het Lager huis plaats hebbendaat de tegenwoordige zijn ontslag gegeven heeft. JfVattferijfe. 'pAiijJs, dén if Mét. Volgens het Journal des Déhais heeft het tót' het óhcwerp der oproerlingen behoord, om zich van hét Talais Royal meésfer te maken, en van daar het paleis der Tui 1 lefién, waarop' de Koning en zijn gezin zich bevonden, te be sfókén. Dit ontwerp heeft echterzoo het werkelijk bestond "géén begin van uitvoering gehad. Men heeft.overigens alle maat regefeVgénooién-óft Koninga paleis kracbidadjg te verdedigen. Reeds ten zes me na den middag waren op het nabij gelegen plein zes stukken ge-.cmit grï-.rag: en wa> in den tuin der Tuilerien, waarvan de hekken ge&ioieo warenïeene geduchte krygsmagt ver zameld. Zoodra het ontoer eene eenie zins ernstige wending nam, hebben de maarschalken Soult en Clauselalsmede een grooc aantal hooge ambtenaren en ede» der kamers zich bij den Koning vervoegd. De tijdelijke ministers begaven zich naar her paleis, en smeekten Zijne Maj/snit, om a;.n den voorlóopigen staar oer regeringszaken (die, naar het ooruVJ van velen de republi keinen tot hunne tegenwoordige nieuwe poging heeft aangemoe digd een einde te maken- Er. werden werkelijk;, terwijl de maarschalk Soult steeds ly den Koning bleef, adjudanten naar staatslieden, dié voor eene ministeriële betrekking in aanmerking kwamen, afgezonden, en gisterenavond, terwijl her geweervuur zich nog in de verte booren deed, zyn de Koninklijke bevel schriften tot ontslag van het tegenwoordige tijdelijke kabinet m tot benoeming van een nieuw'ministerie geteekend, welke heden in het regeringsblad zijn verschenen. Dat blad een kort beiigc van het gebeurde mededeelende zegts Allerwege zijn de bur gers verontwaardigd over den nieuwen aanslag, die, gelijk alle vorige, her werk is der repuuljkeinsche,partijdie Vice altijd op de opeobare rust en de welvaart des lands toelegt Heden heeft eene openbare zifting van de kamer der afgevaar digden plaats gehad waar'nonder het gejuich vanleve de Koningbesloten is, om zich gezamenlijk bij den Koning te vervoegen, ten einde aan Z M het leedwezen en de veront waardiging der volksvertegenwoordiging over de zamenspanning des vorigen aags te betuigen. De maarschalk Soult heeft ver volgens kortelijk kennis gegeven, dat een ministerie onder zijne leiding was zamengestelddat het zich ten doel stelde den vrede met het buitenland, overeenkomstig 's iands waardigheid, te han- havenen de orde van binnen op de wetten te grondvesten; dac hij als oud krijger uit den tijd des Keizerryksslechts een *oem- rijken, waardigen vrede kon begeeren. Een en ander werd mede levendig toegejuichten de kamer heeft zich daarop terstond oaar het paleis begeven. Morgen zal ?y zich met de verkiezing van eenen nieuwen voorzitterin de plaats van den heer Passy bezig houden. De pairs hebben zich mede naar den Koning begeven. Er blijft geen zweem van twijfel overof de beweging van gisteren en de nog heden voortdurende gisting is her 'werk van de republikeinen.'en niets minder dan eene zamenspanning tegett de kroon en de gevestigden regeringsvorm. De zaamgezworenen hadden wapenen en krijgsvoorraad; er bestond verstandhouding op alle punten, wijkplaatsen, overal waarheen zij zich begaven zij hebben met een overleg gehandeld eene becere zaak waardig; zij hebben op den Zondagop de verspreiding der nationale gar des (van een legioen kwamen er maar 30 man op), op hunne onderlinge geheimhouding gerekenden ongelukkig is dat alles hun medegeloopenen heeft hec zware iuspanning gekost om hen te beteugelen Ofschoon het nog geen tijd is om zich vee! met redeneringen bezig te houden wijzen de vrienden van graaf Molé roch kor» telyk op deze heilooze gevolgen der coalitiewelke Frankrijk aan de revolutionairen heeft dreigen ter prooi te geven. Parijs, den -'4 Mei. De rust is hersteldde hoofdstad heeft haar gewoon aanzien herkregen. Gisteren namiddag op alle punten Teruggedreven, zochten de insurganten een laatst toevlugtsoord bij de Po.ytechnische school. Wel verre van daar ondersteuning te vinden, werd op hen ge schoten en namen zijna drie man verloren te hebben de vlugt, Deze nederlaag mag als het beslissende oogenblik voor het her stel der orde aangemerkt worden. Ten 5 ure daarvan het berigc op de Tuilerien bekend geworden zijnde heeft de Koning, ver gezeld van zijne vijf zonen en den maarschalk Gêrardte voec de nationale garde en de lioierroepeo in oogetischouw genomen. In den loop van den avond heeft zich een aanzienlijk getal pairs, afgevaardigden, ambtenaren, hoofdofficieren naar de Tuilerien be geven, om hunne verontwaardiging over het gebeurde aan den dag te leggen. Z. M heeft hun zijn diep leedwezen daarover re kennen gegeven, en tevens zijne gevoeligheid wegens de da delijke belangstelling in zijn persoon, Gedurende den avond heeft de grootste rusi gehéerscht. In de voorsrad St Marceaualwaar wanorde aangekondigd en de meeste maatregelen van voorzorg genomen warenis alles rusrig gèbleveo. In de voorsteden heeft men overal goedkeuring en 'ondersteuning aan den opstand geweigerd. De werklieden zijn op alle punten uit nieuwsgierigheid in menigte toegestroomd doch nergens hebben zij een werkelijk aandeel aan de ongeregeld heden genomen. - 'V»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1