V ij Art. g. In het jaar na de eerste oprigting der Schutterij, Cd in ieder der volgende jarenzalvoor den 1 Jungde in schrijving zich rot zoodanige ingezetenen bepalen die op den 1 Januarij van dat jaar hun 25* jaar zijn ingetredenhec register waarop dezelve worden ingeschrevenzal altijd hec eerste regis ter uitmaken en za! voorts van de registers der vorige jaren het laatste of tiende komen te vervallen. Art, 4. Tot deze inschrijving zuilen zich ook moeten aan geven die genenwelke schoon in andere gemeenten ingeschre ven sedert de laatste inschrijving in de gemeente zijn komen wonen; alsmede vreemdelingen die sedert de hatste inschrijving in de termen gevallen zijn, om volgens art. 2 der Wet, als in gezetenen te worden beschouwd. De inschrijving van deze per sonen zal geschieden in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Vervolg en Slot hierna De Publicatie wegens den aanvang van den Herijk der Maten en Gewigcen op den 15 dezer maard, za', uit hoofde van plaatsgebrek, in lu-r volgend Nummer opgenomen worden. IN I EU WSTIJDINGEN. Smischlaub. Frankfort den 6 Mei. Uit Weenen meldr tnen dat Z. M. de Keizer den 1 Jimij de reis naar Hongarije zal aannemen, ten einde den Rijksdag in persoon te openenets dat Z. M. daarna eene reis door een gedeelte van genoemd Koningrijk zal doen. Den 7 dezer werd t<? Weenen verwacht Z. Keiz. H. de Aarts hertog Reinier en familie.- Tegen het einde van Mei of het begin van Junij zónden aldaar aankomen de herrog van Modena en familie. Z. Keiz* H de Aar-shertog Paldtijn was wederom naar Ofen teruggekeerd. Een Russische courier was naar Pe tersburgeen Oostenrykscbe naar Brussel en Londen afgezonden. Men scheen wederom meer aan eene hervatting der diplomatische betrekkingen mer Belgie te denken. Den 29 April was de post uit Konstaritinopel te Weenen aan gekomen» Dezelve had niets belangrijks aangebragt. De com' tnissaris van den Grooten HeerHafis Pachawerd met onge duld van hec hoofdkwartier terugverwachtdaar men van hem mauwkeurige inlichtingen nopens den toestand van het Turksche leger verwachtte, hetgeen alsdan hec gedrag van den Sultan zon regelen. Men vleide zichsreeds, dat de vrede niet zou gestoord Worden, bijzonder daar de toestand van het Turksche leger zulks voor de Porre raadzaam maakte. Hannover den 4 Mei. Bij eene proclamatie, van gisteren gedagteekecd f heelt Z. M de onlangs geschorste Stendenverga* dering op nieuw tegen den 28 dezer bijeengeroepen. Hoogstde- zelve geeft bij die proclamatie te kennen, dat de thans te openen Zifting van korten duur zal zijn, daar de ter behandeling voor te dragen onderwerpen zichzoo veel mogelijk toi de toestem miog der noodige belastingen en eene met die vac het vorige jaar gelijkstaande verandering derzelve zullen bepalenen dat Z. M het voegzaam acht dat, ingeval de Stenden eeae com missie tot onderzoek der nog aanhangige voorstellen omtrent da afscheiding der kassen, en de wederoprigting van den raad der schatkist moge benoemen deze haren arbeid gedurende het adjoumement in dé zomermaanden zou volbrergen. Voorts wordt gezegd: „Het is ons niet onbekend gebleven, dac door een ge deelce onzer getrouwe onderdanen de in het Koninklijke patent van den 7 December 1829 vervatce bepalingen voor örtgenoeg zaam gehouden worden, en bij herhaling is ons het raadzame eener verdere ontwikkeling en aanvulling van dein dat patent ver vatte grondbeginselen der staatsregeling voorgesteld geworden, Onze reeds vroeger te dien aanzien aan den dag gelegde be doeling werd miskend, en de in onze verklaring van den 15 Fe bruarij jl, opgegeven gronden moesten ons tot het besluit nopen om vooreerst van hunne verwezenlijking ai te zien. Daar nu dé wensch naar zuik eene verdere ontwikkeling en aanvulling der bepalingen van het Koninklijk patentvan den 7 December 1819, in den jongsren tijd vao verschiileode kanten herhaald is gewor denzoo kan dit ons voorzeker slechts in onze overtuiging van de juistheid onzer oorspronkelijke bedoeling versterken, maar toch geenszins de redenen wegnemen van ons den 15 Februarg dezes jaars geopenbaard besluit. Mogt inrusschen de algemeeoe Stendenvergadering dezen Wensch, als dien van onze veelgeliefde onderdanen uitspreken en ons voorsteilen doenweike ons de hoop gevendat beide de kamers der algemeene Stendenvergadering van den ernstigen wil bezield zijn om door eene bezadigde ordenlijke beraadslaging èene overeenstemming in dit opzigt tot he:l onz^s lands te hel* pen daarstellendan zullen wij op eene verklaring daaromtrent Volgaarne acht slaan." Tenslotte verklaart Z M., dat hij zich vast overtuigd houdt, dat de kiescollegien zijne weldadige bedoe lingen op prijs zullen weten te stellen. De dagbladen van Petersburg deelen eene beschrijving mede der voornaamste vertrekken van het nieuwe winter paleis des Kei zers, waaruit biijkt, dac dit gebouw, herwelk in den tijd van slechts één jaar uit de puinhoopen van het afgebrande paleis als door eenen tooverslag herrezen is, voor verre het grootste gedeelte niet alleen volbouwd, maar ook reeds op de prachtigste wijze ter bewoning voor het keizerlijke gezin ingerig: is, In het ge heel zijn reeds hónderd vertrekkenwaaronder negen groote zalen en drie gaanderijenverdeeld in drie verdiepingen van het ge bouw voltooid. Tegen het einde van funij moeten al de ove» rige deelen van het paleis geheel afgewerkt wezen. Het ka, binet des Keizers is, even ais te voren, eenvoudig ingefigt en met kostbare schilderijen versierd. Boven hetzelve is de Kamer voor de bij de telegrafen dienst aangestelde militairen. De cele» grafen lijn loopt uit liet paleisaan den eened kant naar Kroon - stad en aan de andere zijde naar Warschau. JVanfcfftjfc. Parijs den 7 Mei Men hoort thans volstrekt niets meer van eenige ministeriele combinatie spreken en er wordt algemeen erkend dat alle onderhandelingen te deze afgebroken zijn. Een dagblad verzekert, dat de maarschalk Gérardom redenen van gezondheid, geweigerd heeft deel te nemen aan eenig ministerie, waarin zich de heer Thiers en zijne vrienden zouden bevinden. Het Journal- des Débats behelst weder een overzigc van.de jongste gebeurtenissen op hei Spaansche krijgstooneelen vindt, dac de voordeelen, welke de generaal Esp ar te ro bij Ra males be haald heeft, de eerste overwinning is geweest, weike de wape nen der Koningin sinds langen tijd hebben erlangd. Hec blad Verwacht, niettegenstaande hec weinig beteekenende van die over winning op zich zelve, daarvan gewigtige gevolgen. Ramales is echter geen zeer belangrijk punt voor de Carliscen, want hec ligt te ver van hunne grenslijn van Biscaye en te vee! naar de zijde van Kascilie» Het ware derhalve gevaarlijk voor hen ge weest om die bergsterkte te hardnekkig in te willen houden. Desniettemin is zij wel verdedigd, en heeft cie opperbevelhebber der Christino? eene aanzienlijke magtcer harer vermeestering moeten ten toon spreiden. Terwijl Espartero dit voordeel aan de uiter* ste linkerzijde van zijne linie verwierf, maakce zich zijn onder bevelhebber de Léonaan den regcerkanr, van de brug van Be® lascoaïn aan de Arga meester, welke de Carliscen hadden ver- H sterly, en van waar zij hunne strooptogcen naar gene zijde vac die rivier deden. Het nemen van die brug zal de omstreken van Pam- peluoa Zeer beveiligen. Derhalve wordt de nieuwe veldcogt gun stig voor de Christinos geopend. 's Gravenhaöe den 9 MeiIn her voorjaar van 1840 zal er weder eene tentoonstelling van gewestelijke voorwerpen van Nij verheid in de stad Groningenvan wege hec departement Gro« ningen vair de Nederlandsche maatschappij van Nijverheid, ge houden worden, Door hetzelfde departement dier maatschap pij is dezer dagen de volgende prijsvtaag uitgeschreven die voor of op ultimo September 1840 zal behooren beantwoord te zijn: Welke zijn de verfraaiing en verbeteringenwelke bij her geen reedszoo vao regeringswege ais op andere wijzen, inde laatste jaren vooralgeschied isin en om de stad Groningen nos*- kunnen worden daargesteld. Men verlangtdat hieromtrent een algemeen plan worde opgemaakt, zoo veel mogelijk in zoodanioe termijnen van afwerking verdeeld, dat ingezetenen uit de behoef tige klasse hierin gedurende eenige jaren een nuttig werk kunnen vinden.Aan den schrijver van het best gekeurde antwoord 00 bovengemelde vraag, wordt eene gouden medaille, ter innerlijke waarde van f 50 aangeboden,* terwijf daarenboven eene zilveren k medaille is uitgeloofd aan kern, die, al is hec geen volledig ant- woord evenwel genoegzaam belangrijke denkbeelden of ontwer pen betrekkelijk bovengenoemde zaakaan het departement zal heb ben medegedeeld. Volgens ontvangen berigten uit onze Oostindische bezittin gen van den 1 December ji moet de vijand bij onze expe» ditie op de zuidkust van Floris in de En.Ie baai 86 dooden en een dertigtal gekwetsten gehad hebben. Verder schrijft men dat de Endenezen zich geheel aan bet gouvernement hebben ouder worpen, en dat ook het Sandelhout eiland, bezuiden Straat Sapy, in de magt van het gouvernement is; welke resultaten niet on belangrijk zijn, vooral wijl Sandelhout steeds een voornaam ar tikel op China zal blijven. Blijkens dezelfde berigten, gaat de stichting eener F-ngelscbe kolonie op de Wicisland door, en liggen te Port Essington (Ausrraiië,) twee oorlogschepen, waarvan de bemanning bezig is met het bouwen van een etablissement. Te Montforr sur Rille eeri plaatsje in Frankrijk, in hec departement de l'Eure, is het volgende natuurverschijnsel opge merkt. Bij eene vrij sterke warmte, zag men eene dikke geel achtige wolk van het noorden kokende. Losbarstendeviel er eeo geelachtige regen hergeen de bewoners denzelven een* goudregen deed noemen. Onderscheidene droppels, welke opge- 1 vangen werden, heten, na opgedroogd te zijn, eene zeer fijne stof achter. De wolk werd verder naar het zuidwesten afgedre ven, en dadelijk gevoelde men eene merkelijk koudere luchtge steldheid. Clbücvtcutictt. Bij Ks BUITENDIJKin hec Logement de Koren- beursis tersrond een BEDIENDE ais Logement en Koffijhuis Knecht benoodigd Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon, A,

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2