N°. GOESSCHE t VRIJDAG DEN 10 MEI. mistier alien. xiERIJK DER MATEN EN GEWIGTEN. (Vervolg van ons vorig Nummer. Art. 6, De Burgemeesters der steden en gemeenten worden uitgenoodigdom aan den Arrondissements ijkervoor den aan vatjg van den herijk, of bij deszelfs komsi in de gemeenteeene naamlijst te doen geworden van de inwoners hunner gemeente, welke uit hoofde van hunne betrekking of hun bedrijf verpligt zijn, gebruik te maken van maten of gewigten. Tot het opmaken dezer lijsten zal het register der patentpligti gen worden geraadpleegd, en voorts op dezelve ook gebragt wor den de ambtenaren en publieke administratienwelke in derzelver ambtsbetrekkingen van urnen of gewigten tot het constateren van leverancien of werken gebruik moeten maken wordende met be trekking tot de zamenstelling der bedoelde opgaven eene bijzon dere naauwkeurigheid aanbevolen opdat in dezelve uitsluitend alle erkende ijkpligtigen en geene andere dan de zoodanigen worden opgenomeo. Art. 7. De Arrondissements-ykers zullen betrekkelijk de door dezelve in iedere gemeente in welke zij hebben gevaceerdge dane verificatie en herijk een relaas opmaken en daarbij op geven de ambtenaren publieke administratien en particulieren welke in de vorengenoemde lijsten begrepen zijndehun niet zijn gebleken aan derzelver verpligting betrekkelijk den heryk te heb ben voldaan. Afschriften dezer relazen zullen door de Arrondissements-ijkers na den afloop van den termijn, gedurende welken de herijk is opengesteld aan ons worden gezonden. Art. 8. De Arrondissements ijkers zullen ten minste tweemaal in het jaar op onbepaalde tijden en voorts zoo dikwijls zij zulks noodig achten, vergezeld van den Commissaris van Policie, of bij ontsentenis van zoodanig ambtenaar, van een Lid van het Plaatselijk Bestuurin al de gemeenten van derzelver Disrrict vi sitarien doen in de opene werkplaatsen magazijnen en winkels op de markten, vleeschhalltupublieke wagen en op de mo lens, en zich daarbij verzekeren, dat in dezelve geene dan de nieuwe maten en gewigten aanwezig zijn en dat dezelve behoor lijk zyn herijkt, Zij zullen de oude afgeschafte maten en ge wigten, alsmede die welke niet zijn herijkt, in beslag nemen, en met het deswege op te makenproces verbaal aan den Offi» cier bij de Arrondissements fegtbank van hun ressort inzenden; van hun verrigtte te dezen en van het resultaat hunner bevinding in elke gemeentezullen zij bij derzelver aan ons in te dienen rapponen omstandige opgaven doen. Art. 9, Dien onverminderd zullen de Burgemeesters der ge meenten te platten lande, naar aanleiding van art. 62 en 87 van het reglement op het bestuur re platten lande, ten minste vier malen in het jaar gelijke visitatie doen en zorgendat afschrif ten van de daarvan opgemaakte processen verbaalovereenkomstig laatstgemeld artikelaan den Staatsraad Gouverneur worden in gezonden. En worden Burgemeesters en Wethouders der sreden uirgenoodigd om de vereischte orders te stellendar gelijke op neming door den Commissaris van Policie of het Lid van her Bestuur hetwelk met de Policie is belastworden gedaan. Art, 10. Het wordt aan alle op publiek gezag aangestelde of heëedigde landmeters, wegers en meters verboden, eenige certi ficaten weeg- of meetbrieven af te geven waarin de maar of het gewigt anders dan in de nieuwe alleen wettige benamingen is uirgedrukc en zullen door dezelve geene andere dan de wettig erkende maten en gewigieo mogen worden gebezigd. Art. ri. Insgelijks wordt aan de Plaatselijke Besturen, Gods huizen of Armbesturen en aan alle Ambtenaren en publieke ad ministratien verboden, eenige actenplans, bestekken of bera mingen te doen opmaken aan te nemen of daarop regard te slaan in welke de hoeveelheden en afmetingen niet '"n de nieuwe maten of gewigten zijn opgegeven. (Vervolg hierna fti IE UW STÜDINGË N iShtiterftlattb. Frankfort, den 3 MeiVolgens brieven uit Berlijn zou het bewind op dë oorvangst van het berigtdat de belgische gezant te Londen de tractacen onderteekend hadterstond last hebben gegeven, om ten begin te maken met het huiswaarrs zenden van de onlaos opgeroepene reserve van het 7 de en 8ste armee-corps, en met de verplaatsing van de troepen naar hunne vorige garnizoenen. Van den Rijn worde dan ook gemelddat onderscheidene detachementendie nabij de belgische grenzen kantonneerdennaar hunne vorige standplaatsen terug getrokken zijn. Er worden echter nog eenige troepen tOL observatie aan die grenzen achtergelaten. Te Pforzheim (in Baden) is onder de talrijke werklieden in de bijouterie-fabrieken een opstand uitgebroken, naar men meldt ten gevolge vnn eene door de fabriekanten gemaakte ver* andering in het werkloon. De oproerigenten getale van 4 a 500 hebben onderscheidene fabrieken bestormd en vele verwoestingen in dezelve aangerigt, Tot herstel van de orde zyn den 1 dezer 200 dragonders uit Karlsruhe en Pforzheim bitmnengerukrcrj daarop zijn dadelijk ettelijke oproerlingen in verzekerde bewaring genomen. Den r5 April is een russisch eskader, bestaande uit 4 li nieschepen en een fregat, onder bevel van den admiraal Artiu kojfvan Sebastopol te Odessa aangekomen bestemd om de troepen welke ieder jaar in de Krimm tot openbafe werken gebe* zigd worden, derwaarts overtebrengen. Zoo wel in het zuiden als in het noorden van Rusland houdt de winter ongemeen lang aan. Den 10 April was de reede vara Taganrog nog met ijs bedekt en had men ook te Odessa nog vorst en sneeuw. Den 24 April was her ijs van Memel bij Tilsit nog zoo sterk, dat vrachtwagens met paarden over het' zelve reden. Den 26 is hetzelve gedeeltelijk losgegaan. Om eenen ijs-dam die zich beneden Tilsit gezet hadte verbreken is, naar men meldt ten minste gedeeltelyk met goed gevolg ge bruik gemaakt van kanonschoten- Mer. heeft berigten uit Rometot den 22 Aprilvolgens welke de Paus dien dag naar zijn landgoed San Felice is vertrok ken alwaar Z- IL eenigen tijd zou verblijven, In een schrijven uit die stad van den 18 April, leest men, dat het berigt, hetwelk sedert kort door alle Duitsche bladen medegedeeld is, alsof de heilige stoei in een onlangs aan den heer Hüsgen te Keulen gerigc schryven, denzelven wegens zyn cor dus verre gevoerd beheer lot zou toegezwaaid, of althans hetzelve op eenige wijs goedgekeurd, en daardoor zijdeling een meer toegefelijk stelsel omtrent hec Hermesianismus en de overige betwisre punten in hec Keulsche diocese zou aangenomen hebben, van allen grond ontbloot is, en alleenlijk berust op eene boos aardige vervalsching van de wezenlijke gesteldheid der dingen. De kardinaal-secretaris van staat heeft, namelijk onder dagteeke* ning van den 15 February JKaan den heer Hüsgen gemeld, dat hij deszelfs verdediging tegen de omtrent hem ingebragte be schuldigingen den Heiligen Vader had voorgelegden dat de uit spraak van Z. H. daarover te gemoet gezien werd. Verder heeft hij rer kennisse van dezelven gebragt dat, zoolang hij generaal- vicaris is, hy zich als gemagrigd mag beschouwen, om aan de te wijden geestelijken dimissorialienof brieven van inwijding, ook voor andere diocesen te verleenen zoo als het algemeenè kanooieke regt in cap. Cum Nullus 3 de temp. ordinat in 6.' voorschrijft. Z. H voegt echter de uitdrukkelijke voorwaarde daarbij: Dat hij Hüsgenniemand tot de wijding zal vermo- gen toe te laten wien zulks om een of andere reden door den „Aartsbisschop geweigerd mogt zijn, dat hij vaneen ieder, die wenscht gewijde te worden, eene verklaring zal vorderen, dac hy zich te eenenmale, opregtelijfc en zonder voorbehoud, aan- sluit aan het verdoemingsoordeel van den Apostolischen stoei over de boeken van Hermes'* De tot het geestelijk bestuur noodige, en sedert de gewelddadige vervoering van den Aarts bisschop verleende volmagc wordt overigens bij dit schrijven ver» lengd „welks grove vervalsching, door zekere dagbladendus leest men ten slotte, „bier te Rome, in de aanzienlijkste krin gen eene ligt vooruit te zïene verontwaardiging verwekt heeft. Men wenscht dat het Duitsche publiekeindelijk, door dit geval den maatstaf moge gevonden hebben voor alie van gene zijde over de kerkelijke aangelegenheden verbreide berigten.." (gngslmb. Londf.n den 4 Mei. HH KK. HH. de grootvorst troon opvolger van Rusland en prins Hendrik der Nederlanden zijn gisteren re Deptford aangekomen en met eene eerewacht en an dere aan hunne rang verschuldigde eerbewijzen ontvangen. Na door den militairen commandant op een dejeuner onthaald te zijn, zijn de prinsen met een te hunner beschikking gesteld hof rijtuig, naar de hoofdstad geredenen daar afgestapt in Mivat's hotel. Spoedig na hunne aankomst, hebben zijdaar bezoeken ontvangen van lord Melbourne en andere ministers en hooge staats beamb ten alsmede van onderscheidene leden van het corps diplomatique. H. M. de Koningin heefc gisteren eene proclamatie uitge vaardigd tegen de dezer dagen (in het noorden van Engeland)

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1