meerdere of mindere belangrijkheid dier volksbewegingen vrij wat twistgeschrijf gevoerd. Men is het echter genoegzaam eens dat men uit de volkshoopen kVeeten ais deze: Te wapen! Het brood tegen 12 sous! Leve de Republiek! geboord heeft. Ook schijnt het zeker, dat eenige doldriftigen de winkels van drie of vier zwaardvegers hebben willen openloopen en berooven, doch daarin nog in tijds door de gewapende, magr verhinderd zyn. Parijs, den 7 April. Nog altijd blijft de onrust in deze hoofdstad voortduren De openbare magt heeft zich genoodzaakt geziengisteren avond eene buitengewone kracht te ontwikkelen om de pogingen tot oproer te beletten, Elk bataljon nationale gardes heeft roo man geleverd, om door ae straten te patrouil leren, terwijl laat in den avond deze troepen nog door een ba taljon vat» linie en een detachement municipale gardes te paard versterkt werden. Alle wachtposten waren verdubbeld en dé tiiili tairen in de casernes geconsigneerd. Deze maatregelen hebben echter weinig gebaatom de zamenscholingen te beletten. Ge durende den geheelen avond was eene overgroote menigte in de naburige stracen tusschen de poorten St. Dénis en Sr. Martin opeen gehoopt. Te vergeefs hebben de agenten van politie en de gewapende magt de bijeenscholingen willen doen uiteengaan .^daar de oproermakers door den grooten aandrang der niêuwsgie rigen beschermd werden. Eerst laat in den avoöd is de menigte Uiteengegaan. In de straten Vendóme, Messley en andere tot op het midden van de Marais, zijn vele lantaarnen aan stokken geslagen. Hier en daar moeten er personen slageh met den stok en met den sabel bekomen hebben. De patrouilles hebben een groot aantal lieden, die republikeinsche gezangen aanhieven, in hechtenis genomen. De Moniteur begroot dit getal op 2 of 300. Naar men verneemt.zijn 30 dezer van de prefecture van politie naar la Force overgebragc. Meden morgen ten 8 ure waren meer dan 400 werklieden op het plein la Grève vereeoigd. Onderscheidene stads sergeanten hadden zich derwaarts begeven, Men Zegt dat de commissaris sen van politie bevel hebben ontvangen, zich heden avond aan het hoofd der patrouilles te plaatsen, Öe nationale garde moet daartoe wederom haar contingent leveren, 's Gravenhage den 9 AprilNaar men verneemtheeft het 2, M. behaagd te bepalen, dar aan Huig Huigzoon Haasnoot ter beloóning van zijn manmoedig gedrag by gelegenheid van het verongelukken eener pink op de hoogte van Katwijkin den nacht van den 21 February 11., zal worden uitgereikt eene zil Veren medaille van de eerste grootte, meteen schriftelijk bewijs Van Zr. Ms. goedkeuring en tevredenheid. Bij Koninklijk besluit zijn benoemdde heer Avan der Eb resident der kuste van Guinea, tot vice gouverneur aldaar over het Hantasche grondgebied en de daaraan onderhoorig ge stelde landschappen de heer IV. G. F. DerZadsisrent-resident ter genoemde kusterot 2den boekhouder en ontvanger aldaar tevens belast met den dienst van intendant van oorlog voor de administratie van bet depot der Afrikaansche werving te Eimina én elders, en de heer/, A. Bosschaartschoolonderwijzer van den aden rang, laatstelijk gediend hebbende als korporaal bij het voorn, depot, tot schoolonderwijzer, met rang van adsistent ter kuste van Guinea, Men verneemt dat de heer Kruséman alhier weder een over- schoon kunstvoortbrengsel een stervenden Christus heeft ge wrocht. Voor den Zaligmaker ligt eene geknielde Magdalena 'bejdt! beelden zijn van eene heerlijke bewerking. Van een ande ren aardmaar mede uitmuntend geschilderd is het, stükin de zaal Diligentia ten toon gesteld van den heer Radin Saleheen ïèeuwengevecht voorscèllende. Verscheidene andere voorname Kunstschilders ter dezer stede hebben voortreffelijke stukken on derbanden. - Men verneemr, dat hei huwelijk van Z. K. H. den Erf* ?mms van Oranje in den loop van de maand Junij aanstaande te Siungard zal worden voltrokken. Den 4 dezer is alhier, in hetr. k. bestedelinghuisover leden Anna Maria ElslngerWed. van Jökaünes Meyerin den hooien ouderdom van 108 jaren Zij was geboren in Zwit seriand, "en is na den dood van haren man, negentien jaren in het bovenvermelde huis verpleegd geworden. Laatstleden vrijdag avond heeft te Zwyndrecht een felle brand gewoed die ontstond in het huis door den zoutzieder 45. van Epenhuizcn bewoonden zoo snel roenam dat de vlam tmen tot de belendende gebouwen en her rietendak der zoutzie derij van de heeren C. van Hoogstraten en Zoonaan de an* dere zijde van den dijk oversloegen Het eerstgenoemde buis is geheel uitgebrand, van de zoutziederij is nog een aanzienlijk ge deelte behouden geblevenen door de spoedig aangebragte hulp der brandspuiten uit het naburig Dordrecht was men omstreeks half negen ure den brand geheel meester. De ijverige pogingen der werklieden uit de aldaar bestaande glasfabrijk hebben veel tot voorkoming van verdere verwoesting bijgedragen. - Uit Utrecht schrijft men het volgendes Dezer dagen zijn de werkzaambèden begonnen aan den Mac Adamweg van Zeist naar het huis ter Heijdewelke naar men verneemtin July aanstaande zal behooren afgewerkt te zijn. Hierdoor zal eene regtstfeeksche gemeenschap Tangs straatwegen, tusschen Zeist en de hoofdplaats van het arrondissement Amers foort bestaan, en het verkeer tusschen Amersfoort en Utrecht, over het belangrijk dorp Zeist, allezins bevorderd worden." Blijkens eene aankondiging van het Belgische bewind, zul len er, te beginnen met den 15 Apr llangs de onderscheidene rakken van den Belgischen spoorweg wagentreinen vertrekken die bepaaldelijk en uitsluitend voor het vervoer van koopwaren bestemd zyn. De Brusselsche Indèpendant noemt dezen maat regel een wezenlijken vooruitgangmaar meentdat het bestuur van den spoorweg nog een stap verder had moeren gaanen voor de door deszelfs cusschenkorast te verzenden koopwaren dezelfde .verantwoordelijk op zich te nemen, als de postwagendiensten en verdere inrigtingen tot het vervoer per as. Het bewindzege dit blad, moet thans meer dan ooit het gewigt inzien, dat men aan het vervoer van koopwaren langs den spoorweg hechten moet. De schitterende uitzigtendie men omtrent her vervoer van rei zigers had gedroomd hebben Zich ongelukkig niet verwezenlijk^ De ontvangsten voor dit gedeelte van de dienst mogen aanzienlijk: zyn geweestde daardoor veroorzaakte kosren zijn in eene nog sser- kere verhouding toegenomen, en het zou zeer goed kunnen ge* beurendat betgeen men gedurende de laarste jaren als een'e bij komende zaak van Weinig aanbelang heeft beschouwd, ten minste voor zoo veel de zuivere winsten betrefthec belangrijkste wierd. Welk eene uitbreiding het vervoer van koopwaren kan erlangen laat zich daaruit opmaken dat gedurende het laatste halfjaar van 1838, de spoorweg van Liverpool naar Manchester 54,215 pon-* den sterlings beeft opgebragt, niettegenstaande er als middelen van gemeenschap tusschen die beide steden eene rivier en twee kanalen bestaan. Van de reizigers werden gedurende hetzelfde tijdstip Op dien spoorweg slechts 79,000 ponden sterlings ont vangen en als men nuvolgens onze reeds verkregene ondervin ding, het overgroot verschil in het oog houdt, dat tusschen de kosten van vervoer van reizigers en van koopwaren bestaat, fearir er wel geen twijfel aan zyndat de laatsten het meest tot de zuivere opbrengst hebben bijgedragen. Prins Leopold heeft, in plaats van den heer d'Hfudrtt deri gedeputeerde Desmaisieres tor minister van financien benoemd. De heer Desmaisieres is afgevaardigde van de stad Gend en bevelhebber van de burgerwacht aldaar. Bij de beraadslagin gen over het gewijzigde traktaat der 24 artikelen, heeft hy niet eerder zijne stem aaö die overeenkomst gegevendan na vruch teloos onderscheidene amendementen op het voorstel der regering voorgedragen te hebben. Hij staat in Bejgie bekend als een ij verig man, wien het niet aan bekwaamheeid ontbreekt. De be geerte van het bewind, om aan de belangrijke provincie Oost* Vlaanderenwelke geen vertegenwoordiger in het kabinet had, genoegen te geven, schijnt veel ce hebben bijgedragen tot deZe benoeming. Den 5 is een kabinets courier uit Brussel naar Londen vertrok ken en gisteren zou de minister Notkomb insgelijks de reis der waarts aannemen. Te Brussei was het gerucht verbreid, dat deze feis van den minister in verband stond met voortdurende onder handelingen tot verandering van hec traktaatdoch de voorstan* ders van eene afdoening der zaak meenden, dar. zoo dit gerucht al eenigen grond raogc hebben door de regering met opzet hoog werd opgegeven van zoodanige onderhandelingen ten einde de te- genstands partij te believen, en dat er nu in de daad nog maar te Londen gehandeld werd over formaliteiten betrekkelijk de on* derteekening van het traktaat. De heer Gendebien heeft zijn ingediend ontslag als battennier van de orde der advocaten weder ingetrokken, en schijnt zich ook te willen doen bewegen tot het intrekken van zijn ontslag als lid van de Kamer der gedeputeerden; Uit Brussel worde gemeldedat alle detachementen der gendarmeriewelke sedert zes weken aldaar waren aangekomen om de bezetting te versterkennaar hunne brigades teruggezoó» den zijn. Ook schrijft men, dat vele miliciens van ^829 en 1830 tot nader orde naar hunne haardsteden zullen terugkeeren. Gl&ttétftetitiett- Het behaagde den Almagtigen God, die niet antwoordt van zijne daden, heden avond omstreeks 7 urena een kort stondig doch Smartelijk lijdenmijne geliefde huisvrouw TAN NETJE de HAAS in den ouderdom van 56 jaren en 7 maan den uit deze wereld opteroepenwenschende dat het de Heer van leven en dood behagen moge, mij en mijne Behuwd- Kinderen in dezen zijnen weg te doen berusten; geve ik hiervan bij deze kennis; A. van dé VELDE, Cz. Goes den 9 April 1839. Mede uit naam mijner Behuwd-Kinderen. Op Regterlijk Bevelzal de daartoe gecommitteerde Notaris STOKMANSden 26 April 1839 des namiddags 5 ure, in de Herberg bewoond door B. Werrire^s Hecrenhoek Veilen en Verkoopeneen WOONHUIS SCHUUR en ERVE staande en gelegen te 's Heererthoekaan den Smidweg, ge merkt N.° 30, Kadastrale Sectie AN" 193; gemeenschap- pelijken eigendom, der Erfgenamen van CORNELIS P1ETERSE en ADRIANA BEK. Ter Boekdrukkerij van F, Kleeüwens en Zoon»

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2