N°. 28. GOESSCHE COURAN T. I MAANDAG DEN 8 APRIL, Bceittveu jew PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS dër stad Goes M ressorte van dienbrengen by deie ter kennis van de belang- hebbenden. Dat het Suppletoir Kohier voor het Derde Kwartaaldes jaars 1838 1839 wegens het Patentregt voor deze Stad, door Zijne Excellentie den Staatsraad Gouverneur dezer Provincieden 29 Maart jongstleden executoir verklaard aan den Ontvanger van 'sRyks belastingen, ter invordering volgens de wet toegezon den is. Weshalven alle Patentschuldigen worden vermaand en gelast om ten spoedigsten, na bekomen berigt van gemelden ontvanger, hun verschuldigde te voldoen, op poene als bij de wet bepaald En ten einde niemand onwetendheid zoude kunnen voorwen den«al deze op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd. Aldus gedaan ten Scadhuize van Goes den 6 April 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezeiven De Stads Secretaris, L. DE FOUW Jz. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes £c ressorte van dien, brengen bij deze ter kennis van de belang» hebbenden Dat, volgens bij hen ontvangene aanschrijving van Zijne Excell. den Staatsraad Gouverneur dezer Provincie van den 1 dezer maand A N.c 3712 ie. afdeeling (Provinciaal Blad N® 28,) het Zyne Majesteit behaagd heeft, te bewi'ligen, dat de Wapenschou wing over de met onbepaald verlof zijnde Schutcets der Mobiele Schutterij, welke in deze maand moest gehouden worden, eerst In de maand October aanstaande, of 200 veel vroeger als raad» zaam moge worden geoordeeldplaats hebbe. En opdat zulks algemeen bekend zijzal aan deze op de ge wone wijze publiciteit gegeven worden. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 6 April 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Ter ordonnantie van dezeiven, De Stads Secretaris L. DE FOUWJz NIEUWSTIJDINGEN. HBnit&cïiIanb. Frankfort, den 1 AprilMen meldt uit" Alexandrië van den 7 Maartdat de Turksche admiraal Osman-Bey van Cnïro aldaar is wedergekeerden zich spoedig naar Konstantinopel zou terug begeven? ""Hij keerde eigenlijk genoegzaam onverrigter zake derwaartsdaar hij den Onderkoning (die zich op reis bevindt) niet kon afwachteniets hetgeen dien sluvven Pacha allezins aan» erenaam was. Terwijl deze Vorst ook nog steeds dnalt met zich bepaaldelijk jegens Frankrijk te verklaren gaat hij voortversterking naar Syrië te zenden. Aan boord van 2 fregatten en 3 korvetten zou het te Alexandrië zich bevindende 34ste infanterie regement naar die provincie worden afgezonden. Het grootste gedeelte van Jbrahims ruiterij heeft bevel gekregen zich naar de Anaiolische grenzen ie begeven een ander deel zijner krijgsmagt staat langs de Oostelijk Syrische grenzen tegen de woestijnom eenige on rustig geworden stammen van Nurkomannen in bedwang te houden. De kortelings in Syrië uitgebroken onlusren zijn overigens van weinig beteekenis he't schijnen voornamelijk eenige strooperijen van rooverbenden geweest te zijn. Omtrent de Turksche krijgsmagt vernam men, dar dezelve ge» stadig werd vermeerderd en dat er te Konstantinopel aanzienlijke wapenrustingen plaats grepen, waar men zich tegen het status quo begint te verklaren. Daardoor wordt Turkije, zoowel als Egypte, te gronde gerigc. i Zoo onzeker men echter in het algemeen is, hoedanig men daaruit zal geraken, zoo min weet men, op welke wijs aan de beraadslagingen over het handeiStrakraat een einde zal komen. Engeland neemt de bonding aan alsof het den Pacha tot de slui ting daarvan des noods wil dwingenterwijl Frankrijk naar het sehijnr, tot geen dwang in dezen wil overgaan. Uit Keulen, 23 Maart, wordt het volgende gemeld„In dc militaire aangelegenheden is in de laatste tijden geene verande* ring gekomen. De linie troepen van het 7de en 8ste armee corps zijn nog altijd op den vou van oorlog byeen, en gedeeltelijk aan de belgische grenzen gekantonoeerd. De geest onder deze troepen is bij voortduring uitmuntend goed. Ook van den kanc dér ingezetenen betoont men aan de militairen in de kantonnemen- ten de meest vriendschappelijke gezindheidzoodat men nog ner gens iets vernomen heeft van twist tusschen de burgers en de soldaten. De te Keulen algemeen geachte kathoüjke priester Geistmann heeft dezer dagen van den Koning de roode adelaars orde bekomen." Frankfort, den 3t Maart(Uit bijzondere brieven iy De te Cleef plaats gehad hebbende onlusten hebben hier een smarcelyken indruk gemaakt. Dezelve leveren een treurig bewijs op van de aanhoudende woeling der dweepzieke propaganda en van den invloed welken de lagere volksklasse door die propa ganda op zich laat uitoefenen De spanning wegens de kerke» lijke geschillen is in de iaatste tijden in geheel Duitschiand aan merkelijk verminderd, en alomme schijnen de beschaafde lieden van de verschillende geloofsbelijdenissen tot de overtuiging gekott men te zijn, dat die geschillen niet de godsdienst zelve, maar slecht eenen louter kerkdijken strijd van de r. k. geestelijkheid tegen het staats-bestuur betrefr. De lagere volksklassen daaren tegen verkeeren in den waan dat de godsdienst zelve in gevaar wordt gebragt, en worden daarin onder de hand door de dweep zieke propaganda aanhoudend met den meesten yvef versterkt- Deze spanning te doen ophoudenis voorzeker geen gemakke lijke taak. Sommigen meenen, dat slechts door het oprigten eener duitsche kathoüjke kerk volkomen rust kan ontstaandoch daartoe wordt eenparige medewerking van alle Duitsche vorsten vereischt, welke kwalijk te verwachten is. Volgens brieven van Weenen zou de stand der oostersche aangelegenheden niet zoo bedenkelijk wezenals dezelve in de laatste berigten uit Konstantinopei is voorgedragen, en verwachte men ten minste vooreerst nog geene ontknooping van de bestaan de geschillen door een oorlog." Keulen, den 2 AprilAlhier is op eeoe half officiële wijze het navolgende bekend gemaakt: Z. H. Paus Gregorius XVI heeft, door den kardinaal staatssecretaris Lambruschitiieen zeec genadigen brief, gedagteekencf te Rome den 15 Februari) 1839* aan den aartsbisschoppelijken algemeenen vicarisden dom-deken dr. Hüsgen% doen schrijven, waarin, ten eerste, met terugwij zing op de canonieke bepaling CapCum nullus 3 de tempora ordin. in 6to en de daartoe betrekkelijke glosseuitdrukkelijk verklaard wordtdat dezelveals algemeene vicaris van den heer aartsbisschopgemagtigd isde h. h. wijding te verleenen. Ver mits het landsheerlijke placet tot dezen brief is verkregenzal de h. wijding eerlang plaats hebbenten einde aan de bestaande behoefte aan geestelijke hulp ten spoedigste te gemoet te komen» Buitendien zijn tevens verscheidene apostolische volmagten welke den heer aartsbisschop Clemens August voor den tijd vaa drie jaren waren verleentbij den afloop van dezen tijd ook voor den algemeenen vicaris vernieuwd geworden zoodat alsnu in het bestuur van het kersspel ren gunste van de geestelijke welvaart der geloovigenbehoorlijk is voorzien." De belgische gezant te Weenen, de heer Osullivan de Grass is alhier gepasseerd zich van Brussel naar Frankfort begevende» 0ugd«mb» Londen, den 30 Maart. Sedett eenige dagen houdt mea zich in de staatskanselary bezig met het vervaardigen der afschrif ten van het traktaat der 24 artikelen, welke ter teekening aan de gevolmagtigden der Onderscheidene hoven zullen worden gezonden»' Naar den toon der mimVeriele bladen te oordeelen, is ons bewind altijd zeer vredelievend met öpzigt tot de Vereenigde Staten gestemd en is het voornemens krachtdadig het hoofd te bieden aan de vorderingen tot oorlogwelke de Tories doen. Gezegde bladen meenen dat het bewind zich niet aan lafhartig heid schuldig maaktmaar zich allezins behoedzaam toontmee de gevaren van eenen krijg met de Vereenigde Staten af te wen den. Uit een en ander schijnt men te mogen opmakendat ons tegenwoordig kabinet vee! aan de eischen van Noord Amerika die trouwens met de letter van het tractaac van 1783 overeen» komen, zal toegeven. Uit eene tabelnopens den invoer van de katoen in En geland en in Europa, blijkt, dat de hoeveelheid katoen in Eu ropa op het einde van 1837, en de invoer in 1838, een geheel bedrag heefc opgeleverd van 2.352,000 balen van die hoeveel heid bleef in Europa, met hec einde van 1838, overeen be drag 458,000 balen. In 1839 men een invoer van 1,700,000 balen te gemoet, hetgeen eene pezamenlyke hoeveelheid van 2,158,000 balen oplevert, zijnde 200,000 minder dan in 1838.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1