N°. 27. GOESSOHE 1839# COURANT, VRIJDAG DEN 5 APRIL. NIEUWSTIJDINGEN. Zhtiteclilaub. - - Frankfort den 30 MaartSedert eenigen tijd worden door de Allgemeine Zeitung wederom berigteo medegedeelddie het publiek aan de eerlange uitbarsting van eenen oorlog tusschen de Porte en den Pacha van Egypte moeten doen gelooven.. De Augsb. Allgemeine Zeitung speelt echter daarmede eene trouwe looze rol. Uit geloofwaardige bronnen kan men de verzekering geven, dat de groote Earopesche mogendheden bereids voor ge- ruimen tijd zoowel te Konsrantinopel als te Alexandriezoo danige verklaringen hebben doen geven die volkomen geschikt zijn om den Sultan en zijnen eergierigen vazal in toom en in rust te houden. Nog nimmer zijn de grooce mogendheden zoo over censtemmend geweestals tegenwoordigom de vrede in het Oosten tot allen prijs te handhaven. Buitendien hebben zoowel Sultan Mahmoud als de Onder-koning Mehemed Alt in het in wendige hunner staten de handen zoo vol werksdat zij er niet zoo spoedig aan zullen kunnen denkenom de kwestie wegens de verhouding hunner landen toe elkander op nieuw in behan deling ce brengen. De president der Duitsche bondsvergaderingde graaf, von Munchbellinghausenzal naar men thans bepaaldelijk verneemt terstond na de Paaschdagen uit Weenen herwaarts komen. De Lieberburger Bote van den 12 Maartschrijft uit Bajda Hunijad het volgende Verleden maand was hier eene vrouw, naast de wieg van ha ren sluimerenden zuigeling, ijverig bezig met naaijen Toen het wigtje ontwaakte legde zij de naald wegnam de zuigeling aan haar borst, en at, nadat het kind gezoogd was eet? snede van het nevens haar liggende versche brood doch voelde bij het doorslikken der laatste bete eene stekende pijn in de keelover welke zy zich"! aan haren man beklaagdetoen deze van zijnen arbeid te buis kwam. Voen zij later de weggelegde naald zocht, om haar naaiwerk weder op te vatten was deze nergens te vin den. Des nachts leed zij,aan eene scekecde pijn in de borst, die echter tegen den morgen geheel bedaarde. Drïe dagen later, juist toenia tegenwoordigheid van verscheidene geloofwaardige personen zij haar kind weder aan de Dorst legde hield het plot sling op met zuigen en liet de borst varen, uit welke, tot ver bazing van alle aanwezigen, een dunne gave draad kwam uitte stelen; toen nu de vrouw de draad verder voortrok kwam ook de daaraan gestokenedrie dagen geleden vermiste en werkelyk reeds verroeste naald voor den dag. De vrouw bevindt zich ove rigen» volkomen wel. JTtattïivijfe. Parijs den 1 April. De berigten van den 3 r Maart des namiddagshouden in dat men toen vrij algemeen begon te verwachten, dat de opening der Wetgevende kamers op den 4 A-pril zou plaats hebbenzonder dat een bepaald en blijvend mi ftisterie was opgerreden. Eene soort van tusrehenbestuur zou lijdelijk en voorioopig het roer van staat in handen nemen. Dit russcheobestuur zou uit den maarschalk Soultden hertog de Broglio en de heeren Hutnann en Duchatel zamengesceld zijn en dus uit staatslieden van eene gematigde derkwijze doch die meerendeeis tot de zoogenaamde doctrinaires behooren. Met» was tot bet denkbeeldom het ministerie tot de genoemde vier staatslieden te beperken wel moeten komen omdat de pogingen tot het aannemen eener portefeuille te gelijk met hen door |de heeren DupinDufaure en Passy. mislukt waren. De optre ding dezer drie mannen in het bestuur was echter noodzakelijk omdat hetzelve daardoor de ondersteuning van een deel der linker zijde van de kamer der Afgevaardigden zou kunnen verwerven. Sommige bladen schrijven de weigering der heeren DupinDu faure en Passyom tot de nieuwe, door den maarschalk Soult beraamde schikking toe te tredenaan den geheimen invloed van den heer Thiers en van de bladendie hem voorstaan roe ofschoon zij er tevens bijvoegendat dit driemanschap alle betrekking met den heer Thiers heeft afgebroken. De taak van het bedoelde tusschenbestuur zou overigens zeer eenvoudig zijn. De opening der kamers zou zonder dat de Koning zich daar heen begaf, en dus ook zonder troonrede, plaats hebben. Bij de Pairs zou de Hertog de Broglio en bij de Afgevaardigden de beer Duchatel de zitting voor geopend verklaren. Beiden zouden tevens op de eene of andere wijze aankondigen, dat hun minis terie slechts rijdelijk zich met de zaken had belast, en zulks vooral ookomdat niet genoegzaam bekend WasWelke staat kundige denkwijze de meerderheid der kamer van Afgevaardigden voorstónd. Men zou het aan dje kamer overlaten ore door de keuze van den persoon van haren voorzitter, het wezenlijke ge* voelen der meerderheid te openbaren. Men zietdac indien deze geruchten zich bevestigden het voor het toekomstig lot van Frankrijk van overwegend aanbelang zou zijnof de meerderheid der afgevaardigden den leider der linker zijde, Odillon-Barrotden man der doctrinaires, Guizot of den heer Dupin die tusschen deze beide uitersten- staattoe voorzitter verkoos. Zekerder dan dit alles is het, dat dit gebeurde in de laatste weken veel onderlinge verbittering heeft opgewekt, en ook in andere opzigten nadeelig werkt. De klagten over de kwijning van handel en nijverheid in Frankrijk worden steeds luider. Te gelijk zijn daar lieden, die uit de moeijd ijk hedenwelke de za- mensteUing van een nieuw ministerie ontmoetaanleiding nemen om het geheele vertegenwoordigende regeringstelsel aan te tasten. In het dagblad van Bordeaux vindt men een artikelwaarin met bitteren spot wordt voorgesteld, om, daar Frankrijk toch minis ters moet hebben die de gevoelens van de meerderheid der kamer van Afgevaardigden omhelzen, de zaak te vèreenvoudigenen deze Afgevaardigden, terstond na hunne bijeenkomst door mid del van geslotene stembriefjes, eerst eenen voorzitter van 'sKo- nings raad, en daarna een zevental andere ministers te doen ver kiezen. Zoo doendezegt de schrijverzou men tot het ware wezen van het vertegenwoordigende regeringstelsel terugkeeren Het Parijssche Journal des Débatsanders een deftig blad, het welk de zaak van het misterie Molê met onbezweken ijver heeft voorgestaan, laar zich in zijn nommer van den 31 Maart op eene zeer baristogteliike wijze tegen den heer Thiers uit De ijveraars voor den heer Thierszegt dit bladberoemen zich dat zij het werk der vestiging van het nieuwe ministerie geenszins belemmeren. Zij geven voor, dat alle hinderpalen van de zijde van het hof komen. Neen, al de moeijelijkheden van de tegenwoordige crisis, al het daardoor veroorzaakte lijdenalle dreigende verschijnselen komen met al hun gewigt neer op het hoofd van den eerzuch- tigen loshoofd, die, na verwarring en tweedragt tusschen de hooge staarsmagcen te hebben gezaaid, niet» heeft weten in ie oogsten, dan de belagchelykheiddie zijne onmagt hem geeft! De heer Thiers zegt en laat drukken dat het hof alles belee heeft. Maar is het dan het hothetwelk den maarschalk Soult den heer Dufaureden heer Passy tegen hem heeft gekeerd Het hof Is dan wel magtig en die staatslieden worden wel door hunne trouw verblind! Neen, zij bebbpn gezien, duidelijk ge zien, wat aan a) de trekken, al de aanmatigingen, al de onbe schoftheden van deze laatste dagen ten grondslag ligten daarom zijn zij thans de onverzoenlijke vyanden van den heer Thiers?* De republikeinsche National verspreidt eenig licht over den waren staat van zaken, in een artikel waarvan de aanhef aldus luidt: „De toestand, waarin het Mof zich bevindt, wordt van dag tot dag moeyelyker, en het is daarmede niet onb'ekend. In dien het aan de eischen der openbare denkwijze toegeeftdatii wordt het door de democratie overvleugeldher ziet den heer Odillon Barrot achter den heer Thiersen achter den heer Odillon Barrot de geheele nationale partij, die baren steun bin-; nen 's lands in de hervorming van het verkiezingstelsel en buiten 's lands in het ten minste zeer srrenge onderzoekhetwelk hec aan de verdragen van 1815 zal doen ondergaan, zoeken zal." Parijs, den 1 April. Bij koninklijke ordonnantiën van gis* teren zijn benoemdtot minister van binnenlandsche zakende heer Gasparinpair van Frankrijk tot minister van justitie en eerediensten de heer Girod de l" Alfn pair van Frankrijktot mi nister van buitenlandsche zakende hertog van Montebellopair van Frankrijk tot minister van oorlog, de luitenant generaal Des pans Cubierestot minister van marine en koloniënde baron Tupinierlid van de kamer der gedeputeerden tor minister van publiek*onderwijsde heer Parantlid van de kamer der gede puteerden en tot minister van finantien de heer Gautier pair van Frankrijk De heer Gasparin is tevens per interim belasc met het departement der publieke wetken van den landbouw en koophandel. Bij diezelfde ordonnantiën wordt ontslag verleend aan de heeren graaf Molê, graaf de Mont olivetBar the baron Bernard de RosameldeSahandyLacave-Laplagneen Martin du Nord iLcbcvLiubciu '3 Gravrnhagf.den 31 Maart. Heden namiddag, te 6 ure, is Z. K. H. de grootvorst troonopvolger van Rusland in deze residentie aangekomen en aan het paleis van Z. K. H. den prins van Oranje afgestapt. Z. K. H. de kroonprinsen hoogsc- deszelfs drie zonen waren den grootvorst een eind wegs te gemoec ge re eten* Z; Exe, de gouverneur van Zuid Holland was reeds V

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1