N°. 26. GOESSCHE 1830. COURANT. MAANDAG DEN 1 APRIL, NIEUWSTIJDINGEN. Wij zullen een woord herhalen, hetwelk eenige vermaardheid heeft verkregen: Als de veldslag gewonnen is, moet men de victorie nier verliezen." En aan dit gevaar zoude men zich bloot- Stellen indien men niet zich haastte om ai de brandtoortsen van tweedragi uit te doovenwelke de politieke listige raddraayers onophoudelijk middeo onder de sinds lang tegen elkander ijver zuchtige paatyeu uitwerpendie thans door een geheiligd belang vereenigd zijn, en die nier zonder gevaar voor het toekomstig lot der constitutionele monarchie zich verdeelen kunnen. Constitutional Heden avond verzekerde men algemeen dac tusschen de H. H Guizot en Thiers eene toenadering had plaats gehad en dat zij het over de punten eens geworden waren, die hen sedert veer tien dagen hadden verdeeld gehouden. Men scheen te getoovendat wij eindelijk een ministerie zou den hebben, en dat, op het laatst genomen, de Moniteur bin nen 48 uren de hamen der leden van het nieuwe -kabinet zoude btkend maken. In die zamenstellingen verschijnen de heer Guizot als minister van binnenlandsche zaken Duchdtel, koophandel en publieke werken Thiers buicénlandscbe zaken Passy financien Du* faurejustitie Sauzeteerediensten; Villemainopenbaar on derwijs. De maarschalk Soult als minister van oorlog en raads president. Journal des Déhatsj Deze zelfde ministeriele zamenstelling wordt ook door den Temps opgegeven, die er bijvoegt: „De Spaansche kwestie, zoude, naar tekst en commentarien van den heer Thiersaangenomen worden. De eenige moeijelijkheid zou dus nog in de toetreding van den maarschalk liggen, maar tot vry Iaat heden avond had nog de maarschalk ctie toetreding geweigerd. De Nationaldie dezelfde tijding mededeeltzegt bovendien dat de heer Barrot tot het voorzitterschap der kamer is voorge- dragen zonder dat zijne benoeming tot eene kabinetskwestie wordt gemaakt. Dit dagblad voegt er nog bij. Heden avond ten elf ure verneemt men, dat deze zamenstel ling ren gevolge van eenige tegenwerpingen van de zijde des maar schalks, weder in her onzekere is gesteld. Zoo deze difficultéiien nut overwonnen werden zoude, zege meo, de admiraal Duperré tot het raadspresidium worden geroepen. Parijs den 27 MaartWij durven de ministeriële lijst, waar van heden ochtend wederom sprake is nog niet als bepaaldelijk aam- genomen beschouwen maar het schijnt toch dat de personen waar hit de ontworpen combinatie is zarnengesteld de noodzakelijkheid gevoelen om zonder verder uitstel bet ministeriele interregnum te doen ophouden. De heer Soult alleen schijnt nier geneigd omhei presidentschap van de raad re aanvaardenwanneer de heer Guizot deel daarvan mogt uitmaken. Men wil weten, dat de admiraal Duperré als president van het coalitie-roinisterie wordr gedood- verwd. Het kabinet zoude mitsdien bestaan uirdeHH. Duperré minister van marine en president van den raad Thiers minister van buitenl. zaken Guizot minister van binnen!, zaken Ducha tel minister van koophandel en openbare werken Passy minister van finantien; Sauzet minister van eeredienstVillemain minis ter van openbaar onderwijs. Men zegt dat de Maarschalk Maison het portefeuille van oorlog zal bekomen ingeval de heer Soult mogt volharden om zich buiten deze combinatie te houden. Men ziet, dat bijaldien deze onderhandelingen slagen, er wordt teruggekeerd tot her 'ministerie van coalitie, dac voor weinige dagen werdt voorgeslagen de heer Thiers weigerde alstoen den heer Guizot in het ministerie van binnen', zaken te duldenen was men ten gevolge daarvan genoodzaakt van die combinatie af te zien. Men gelooft dat het kabinet in den Moniteur van Donderdag za! verschijnen wel re verstaanwanneer het gelukt de nog te overwinnen moajelykheden cc boven te komen. Men kan zonder twijfeling dit gezegde voor waarheid aannemen, want men wi! ten allen prijs voor j April een ministerie hebben. Reeds hebben (je kuiperijen en aarzelingen bij het daarstellen van een ministerie gedu rende èeue maand tijds vele nadeelen aan den koophandel berok kend en wanneer deze staat van zaken langer duurde zoude het te vreezen zijn, dat daaruit eenig groot onheil voortvloeide. Nijmegèn, den 26 MaartIn een nacht van zondag op maandag hebben te Kleef wanorden plaats gehadwaartoe de aanleiding aan kwalijk geplaatsten godsdienstijver schijnt te moe ten worden toegeschreven. In den laten avond heeft zich op de markt een hoop volks vereenigd welke naar de Protesrantsche kerk is getrokkenen in dac gebouw, even als aan de wonin gen der Protesrantsche leeraren en van een der boekhandelaren, de glazen heefc ingesmeten. De militaire roagcuit slechts zeer weinige P.uissisChe gendarmes bestaande, is-niet genoegzaam ge weest, om deze ongeregeldheden tegen te gaan. Thans echter zijn er troepen binnengerukt, en bij de burgers ingekwartierd, en zijn de noodige maatregelen genomen, om de lieden, welke zich aan deze wanorde hebben schuldig gemaaktzoowel als dege nen die dezelve hebben aangestookt, gestrengelijk te vervolgen. Zoo het schijnt kan het plegen dezer ongeregeldheden als niet geheel onverwacht worden aangemerkt. Men meldt dat de oproerige menigte het bijzonder op den di recteur van politie, den luitenant Simonsgemunt hééft gehad, en dat deze ter naauwernood zware personelyke mishandeling is ontkomen. In de Arnhemsch Courant leest men het-navolgende „Van eene zeer geloofwaardige zijde verreemt men, dat er, in den avond van 11. Zondag te Kleef vrij oproerige tooneeler» hebben plaats gehad, bij welke de woningen van den burgemeester Heisterden ober procurator der predikanten Fuhrmann% Eichelberg en Wellefshaus veel last hebben ge'eden en die vati der. commissaris van politie-, op wien men het voornamelijk ge* rauot had bijna geheel is verwoest. Dezen niet te huis vin* dende zocht men hem in de socieieit Concordiavan waar hij langs omwegen trachtte te ontkolenmaar gelukkig in de woning van een' Katholijk kwamdie meende, hem geene schuil plaats te moeten verleenenzoo dat hij opnieuw in handen van hollend gemeen geraakte. Met veel moeite en met gehavende kleederen ontkwam hij echter weder eenigermate het gevaar. Nu vlugtce hy in andere huizen, en zocht over de daken verder te komen, doch had bet geluk naar beneden re storteo en een zij ner beenen te breken. Dit scheen den volksoploop tot bedaren te brengen en de ongelukkige werd door eenen welgeaarden Katho lijk opgenomen die voor zijne veilige ontvlugting verder zorg droeg. De te Kleef bestaande schuttersvereniging Schützen- VereuT) heeftbij gebrek aan garnizoenhet geluk gehad den volksoploop tot staan te brengen en te doen bedaren. Eep vijf' tigtal arrestatiën heefr plaats gehad. De zamengeschooide volks menigte werd op meer dan 800 personen begroor. De regering heefc zoo spoedig mogelijk twee estafettes afgezonden de eene naar Wezelom militaire hulp te vragen; de andere naar Berlijn om aan de hooge regering van het gebeurdé kennis te geven -*-*■' Als aanleidende oorzaak van deze beweging noemen sommigen eene predikatie van eenen jongen geestelijke eri het verspreiden van oproerige geschriftenwaaronder genoemd wordt het: Ge-% sprek op den Rijn, terwijl anderen die oorzaak vinden in de uitgave van een werkje (getiteld Luther von Simonszijnde de bovengemelde commissaris van politie) hetwelk een vroeger uitgegeven boekjetegen den Protestantschen Godsdienstweer legde en waarin men eveti liefdeloos de Roomsch Kacholijke leer heefc beoordeeld. De boekwinkel, in welken men zeidé.;„ dac dit werkje was verkochtmoest dan ook in de woede deelen en ook aldaar werden de glazen ingeworpen Men melde uit Karlsruhe dat Z. Keiz. H. de Russische Grootvorst troonopvolger aldaar den 23 is aangekomen en zich den 25 naar Darmstadt, den volgenden dag naar fiildericb dachc te begeven, waar hij een bezoek bij Z D. den hertog van Nassau zou aflegger,. Vervolgens zou de Grootvorst den 27 tot Keulen, den 28 tor Dusseldorf, den 29 tot Nymegen voorc- reizen, én den 30 in 's Gravenhage aangekomen. De ontvangst van den jongen Vorst by zijne familiebetrekkin gen te Scuttgardt is allerhartelijkst geweest, en ook aldaar niets verzuimd om zijn kortstondig verblijf aangenaam te maken. Deswege schrijft men uit Nijmegen Naar wij vernemen wordt Z. Keiz. H. de Grootvorsufroon* opvolger van Rusland, mee een gevolg van 36 personen, op aanstaanden Vrijdagden 29 Maartvan Dusseldorf alhier ver wacht om in het hotel t de Plaats Royaal te overnachten en Parijs den 16 Maart. Er was heden veel sprake van eene nieuwe ministeriele Z3menstelling Zij zonde gevormd worden uit de mannen die met de meeste kracht en bekwaamheid de parlementaire beginselen hebben voorgestaanen wier unie thans welligt meer dan immer vereischc wordt om er den triumf van te verzekeren. Het is niet voldoende dien triumf te hebben ver kregen, men moet er ook de vruchten van trekken. De natie alleen heefc denzelven tregeven hare vertegenwoordigers zouden kwalijk hunne zending bevroeden, indien zlj, zonder zich boven eene oude vete te verheffen, op nieuw dargene in kwestie wilden stellen, wat dezer dagen oppermagciglijk is beslist geworden.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1