hardt bi; zyn voornemen, om zich niet met de zaken van het bestuur in te laten en den Koning geraden zou hebben zich we der tot de heer Thiers te wenden. ;BXjeb£*rJattb£tn 's Gravënhage den 26 Maart. Z. K. H. de Prins van Oranje is Zondag avond laat uit deze residentie naar Tilburg vertrokken. Men meent te wetendat de baron dé MaltitzRussisch gevolmagtigd minister bij dit Hof, zich morgen of overmorgen tiaar Nijmegen zal begevenom aldaar de aankomst af te wachten van Z. K. H. den Grootvorst troonopvolger van Rusland en ten einde verder Z. K. H. naar deze residentie te geleiden. Hoogst dezelve is den 19 te Stutgardt aangekomen. In Brieven uit Brussel van gisteren wordt gemelddat de Belgische senateurs, zaturdag hnnne beraadslagingen over de wet, ter aanneming van het gewijzigd tractaat van 1831 nog niet hebben kunnen ten einde brengen. Ook in die vergadering heeft meneven als bij de gedeputeerdeneene poging aangewend om door het doen overleggen van de staatkundige bescheiden, welke by de onderhandelingen zyn gewisseld het nemen van een eind besluit te vertragendoch is het voorsteldaattoe strekkendealmede verworpen. Men dachtdat het maandag tot eene stemming zoude komen. De heer Lefèvre Meuret een der hevigste voorvechters van den tegenstand, heeft den arbeid der conferentie voor het werk des Satans verklaarden is heftig tegen den heer de Gerlache uitgevaren. Over 't geheel schenen de Brusselaren weinig belang te stellen in hetgeen de Senateurs zouden goedvinden ten aanzien van het bedoelde trac* taat te verkondigen, en ook in 'tmir.st niet aan de goedkeuring van hetzelve te twijfelen. De graaf de Batllet heeft, zoo het schijnt (want de man heeft zeer schielijk gesproken) van de noodzakelijkheid gewaagdom het leger gerust te stellen en de officieren tegen de gevolgen van eene ontbinding te vrijwaren. De minister van oorlog heeft daarop geatitwoorddar Belgiealhoewel onzijdigaltijd bij magte moet zijnom een aanval afteweren dat het leger derhalve in geen geval dadelijk ontbonden zal worden, en nim mer ontbonden kan worden dan ten gevolge van een besluit der wetgevende vergadering. De minister heeft op nieuw verzekerd dat er thans nog 780 officiers plaatsen onvervuld zijn, en datder halve dienstdoende officieren geene vrees behoeven te voeden van te wotden weggezonden. De heer Gendebien heeft ook zijne betrekking als lid van den raad der godshuizenofschoon met 8 a 10,000 fr. betaald, laten varen. De raad der advocatep beeft hem door eene commis sie laten verzoeken, om het voorzitterschap te behouden. Som mige vredes gezinden hadden zich daarregen verklaarddoch zijn overstemd geworden De heer Damarêluitenant van de jagers van Chastelerheeft zyn ontslag gevraagd, omdat dit corps niet opgeroepen is geworden voor het handhaven der goede orde. Het bestaat uit erkende voorvechters van den tegenstand, en uit dien hoofde heeft het bewind van prins Leopold het ge raden geachthetzelve te laten rosten Om dezelfde reden wordt de bekende Muette de Portici niet ten tooneele gevoerd. Het blijkt nog nietdat de tijding van het aannemen van het gé wijzigd tractaat aanleiding heeft gegeven tot eenige buitenge wone bewegingen in het Luxemburgsche. De kollonel C de Broeckère en de koilonel Birê hebben een tweegevecht gehadwegens de belgische Bank, Beiden zijn ge kwetst. Het bewind had gensdarmes gezondenom het gevecht te verhinderendoch deze schijnen te laat te zijn gekomen. Men verwacht, dat de rrgterlijke magt zich die zaak zal aanirekken. Men sprak in Brussel van nog verscheidene andere tweegevechten ter zake der openbare aangelegenheden, die waren, of zouden worden gehouden. In ae zitting van den Belgischen senaat, van den 23. heeft de graaf de Baillet eene niet onopmerkelijke rede voor de aan neming van het eindverdrag gehouden. Hij achtte het wel hard, dat Belgie als het ware genoodzaakt werddat verdrag goed te keuren, doch hij erkende te gelijk, dat, indien Belgie de nietig heden van hetzelve wilde bewerenhetzelve toch het regt tegen zich hadwant het had de 24 artikelen bereids aangenomen. Hy betoogde voorts, dat het voor Belgie van groot belang was, dat deszeifs onafhankelijkheid algemeen zou erkend worden; daarna zou het eerst mogelijk zijn, om voordeelige handelsverdragen te sluitenwaarin de Nederlandsche regering in den laatsten tijd Belgie maar al te zeer vooruit was geweest De vrees, dat de bevol* king der af te scheiden gedeelten van Luxemburg en Limburg door een stelsel van terugwerking zouden lijden, verklaarde hij op grond van het persoonlijk karakter van Koning Willem en diens verlichte staatsinzigtenvoor ijdel. Tegenstand aan den wil der groote Mogendheden wasvolgens hemniet mogelijk een algemeene oorlogwaarvan de gevolgen niet te berekenen warenzou daaruit kunnen voortvloeijenen het was naauwelijks eene vraag, wat in dien oorlog van Belgie zou worden. Na deze redevoering, wierp de ridder de Boussies een inci dent op. Hij vond het zeer verkeerd, dat het bestuur de door de vertegenwoordigers aangenomene wet ter verzachting van het toltarief, ten behoeve der bevolking van de af te scheiden ge deelctn van Limburg en Luxemburg, nu reeds bij den senaat had ingezonden, en dat aldaar eene commissie benoemd was, om dit onderwerp te onderzoeken. Hy achtte het toch ergerlijk dat de minister alzoo op de beslissing van den senaat vooruit waren geloopen. Andere bestrijders van den vredesmaatregelde gra ven van Renesse en Atisemböurgondersteunden die aanmerking. De ministers hielden van hunne zijde vol, dat zij dit verwijt niet verdient hadden Men moest, volgens hen, het ontwerp tot magtiglng van vorst Leopoldom het eindverdrag te onder teekenen, slechts als het eerste artikel eener wet beschouwen waarbyna de afdoening der hoofdzaakbepalingen waren ge voegd, strekkende om net lot der af te scheiden bevolkingen dragelijker te maken. Het deed hun leed, dat de voordrag:, nopens de Limburgers, die Belgen willen blijven, niet bij de vertegenwoordigers afgehandeld en dus reeds mede by den senaat ingediend was. - De heer Joseph Meens heeft thansonder den titel van De la politique du moment en Belgique een vlugschrift in het licht gezonden waarin hij tracht te betoogen dan niet de let ter, maar de geest, van het nieuwe verdrag der 24 artikelen medebrengtdat Belgieook na de vermindering van deszeifs aandeel in de renten der Nederlandsche schuld op 5 millioen guldens, deszeifs aandeel in hec batig slot van het Amortisatie Syndikaat erlangt. De Commerce Beige meentdat het in die vlugschrift opgeworpen vraagstuk een opzenehjk onderzoek waar dig is. De bekende Bartels die nog altijd gevangen zit, schrijft thans artikels in een revolutionnair Namensch blaadje, die op eene zonderlinge wyze de taal der Fransche omwencelingsmannen van 1793 herinneren. In een dier artikels wordt in tegenover stelling van het smettelooze Namen {Natriur la purevan het eerlooze Brussel (Bfuxelles V infame} gesproken. De vriend van Bartelsde Potterschrijft van zijne zijde steeds brieven en vertoogen in de Parijschen National, die van felle verbittering tegen Vorst Leopold en diens ministers getuigen. Vooral toont hy zich thans geërgerd dat van de onlangs bij hem door eeneti Franschen commissaris van policie in beslag genomen brievendoor tüsschenkomst van den gezant Lehon afschriften naar Brussel zijn gezonden, om in het regtsgeding tegen Barthels te dienen:. QLbwevtmtim. V Heden beviel van eene DOCHTERANNA ELISA BETH FREDRIKS geliefde Echcgeooote van Goes W. van den THOORN. den 29 Maart 1839. Heel Vroedmeester Eenige Kennisgeving. V De COMMISSIE tot de (ECONOMISCHE SPIJS- UITDEELING te Goesberigt bij deze; dat de Soepbedeelin- gen op aanstaande Zaturdag den 30 der loopende maand zullen eindigen - en dat zij zoo door het Gezelschap uitmakende de Liefhebbery Schouwburg alhier, als door eene buitengewone Gift daartoe bepaaldelijk bestemdis in staat gesteldom op eerstkomende Maandag middag te half een urehare werkzaam» heden van dezen Winter, met eene uitdeeling van Brood, te besluiten. Voor de milde Inschrijvingen en Giften, tegen en gedurende den afgeloopen Winter ontvangenzij den milden Gevers open lijk den warmen dank der Commissie en dien van hare bedeel den, toegebragt; met den hartelijken wenschdat dezelve bij volgende gelegenheden de harten en handtn harer Stadgenooten zal geopend vindenom naar vermogen te offeren op het altaar der menschenliefde. Goesden 28 Maart 1839. De Commissie voornoemd, H. C. PILAARLid ff Secretaris Die iets re vorderen heeft van, of verschuldigd is aan den Boedel van MARINUS JACOBSE HUIGE onlangs te Kloetinge overleden wordt verzochtdaarvan ten spoedigsten op gaaf te doen, ten Kantore van den Notaris A, SMALLÈé GANGE te Goes V PUBLIEKE VERKOOPING, op Dingsdag den 16 April 1839, des avonds ten zes uren, te Goesin het Loge ment bij G. de Joodeten overstaan van den Notaris L. DE FOUW.Jz., van: een WOONHUIS en BROODBAKKERIf HOUTSCHUUR en ERVE, staande en gelegen in de Gaiv- zepoorrstraat te GoesWijk C0 N.° 200, aankomende JAN BARBIER. Oude VLOER-LIJEN; te bevragen bij G KLEMKERK. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon, UIT de HAND te KOOP, om met den 3 Mei 1839 te aanvaarden, eene Zware HOEFSMEDERIJ, waarbij eene HERBERG en BILJART, met een Gemetruim 40 Roeden LANDte bevragen by C. SLINKte Heinkenszand. UIT de HAND te KOOP, een groote partij Nieuwe en Oude Blaauwe en Roode DAK-PANNEN dito Nieuwe en -Willi III II II II .11

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2