N°. 35. goessche COURANT. VRIJDAG OÉW*» B p5b w \caviu-.' - DEN 29 MAART, 33c0l«x*cit «it ^bmiwistrafmt. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes, en ressorts van dienvoldoende aan zijner Majesteits Besluit van den i Maart 1831 N.° 14, brengen ter kennis van de In gezetenen Dat de door Hun Ed. Groot Achtb. Heeren Gedeputeerde Staien dezer Provincie gearresteerde Rekening dezer Stadover bet jaar 1837, met den Staat van Begrooting daartoe betrekking hebbende, van heden af aan tot het einde van de maand April dezes jaarsop iedere Maandag en Vrijdagvan des voor- middags tien tot des namiddags een uret ter Stedelijke Secre tarie ter visie zal liggen. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 23 Maart 1839. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. H VERSCHOOR, vap Nisse Ter ordonnantie van Dezelven De Stads Secretaris L. DE FOU W, Jz. NIEUWSTIJDINGEN. Zhtitocftlattb.. Frankfort den 23 MaartVolgens bijzondere brieven uit Berlyn van den 18 was het onlangs dpor het geregthof van Posen tegen den aartsbisschop van Dunin uirgesprokene vonnis toen door den Koning in dier voege bevestigd en verzacht, dat hec den prelaat opgelegde vestingarrest was veranderd in een louter arrest onder verpanding van zijn woord van eer. Deze vermindering van straf was echter slechts toegestaan in geval de prelaat dezelve aannam. Vermits hij tot dus ver tegen alge- regtelyke handelingen geprotesteerd had, betwijfelde men bet, of hy in 's Konings beslissing zou berusten en in dit geval zou zijne wegvoering naar eene vesting, ofschoon welligc na nog eenig uitstelmoeten volgen. Voorst wordt uit Berlijn geschrevendat de tot dusver plaats gehad hebbende krijgstoerustingen in Pruissen vooreerst niec ver. der uitgebreid zullen worden, Men scheen namelijk bij het be wind thans te verwachcen, dat Belgie ztch wel zou hoeden voor eenen oorlog en da: ook Frankrijk wie dan daar ook aan het bestuur mogten komen -zich tegenwoordig niet in eenen europeschen krijg zou laten slepen ten. einde in het geheel ol of gedeeltelijk bezit van Belgie te gerakenhetwelk nu niet veel meer dan eene engelsche bandels kolome was. (lËttgélattb. Londen, den 23 Maart Eergisreren avond hebben de mi- riist.-rs in het Huis der lords eene nederlaag geleden, welke zeer belangrijke gevolgen kan hebben, Een voorstel van lord Roden strekkende om her bestuurhetwelk in de laatste jaren over Ier land gevoerd is. uitdrukkelijk te gispen, ter zake van de zwak heid» die hetzelve betoond heeft tegenover de anti-protescant>che partij, en de op rekening dezer partii gestelde moorden, bland stichtingen en andere dergelijke gruweldaden isondanks den warmen regenstand der bewindslieden aangenomen met 63 tegen 58 stemmen. Bij de beraadslaging over deze aangelegenheid is inzonderheid de vorige lord-luitenant van Ierland, de markies van Normanbywelke onlangs tot minister van koloniën benoemd is in het gedrang geweest. Zijne verdediging kwam hoofdzakelijk hierop neder dat het opgehangene tafereel van de misdaden en staatkundige woeling in Ierland overdreven wasen datin ieder gevalde toestand van dat land in de laarste jaren niet slechter is geweest dan te voren. De tegenpartij heeit hierop geantwoord dat dit wel waar kon zijn, maar dat in de laatste jaren de iersche woelgeesten door het bestuur maar al te zeer zijn aangemoedigd gewordenterwyl dezelve vroeger zoo goed mogelijk beteugeld werden. Ofschoon bet voorstel van lord Roden bepaaldelijk tegen hec bewind van lord Normanby gerigt was, hebben echter de be. windslieden dadelijk gevoeld, dat hetzelve in den grond het ge heele ministerie betrof. De minister Russell heeft don ook gis teren avond in het Huis der gemeenten hec door hec Hoogerhuis gtnomene besluit ter spraak gebragt, en aangekondigd, dat hij, terstond na Paschenaan het Huis der gemeenten de vraag zou voorleggen, hoe hetzelve dacht omtrent herover Ierland gevoerde bestuur, en dat, indien deze vergadering met het Huis des lords niogt instemmenen alzco mede te kennen gevendat het mini sterie niet meer haar vertrouwen heeftalsdan de ministers hua ontslag zouden nemen overeenkomstig de meermalen door lórd Melbourne gedane verklaring', dat hij hiertoe zou overgaan zoo dra hij het vertrouwen van hec lagerhuis niet meer moge geniecea Londen, den 24 Maart. De ministeriele bladen bewerend- dat de hoop, welke de Tories aan den dag leggen, als of hec ministerie, ten gevolge van hec door hec Hoogerhuis genomen besluit omtrent Ierland, weldra genoopt zal werden tot het ne mén van deszelfs ontslag, niet bevestigd zal worden want dac er kwalijk aan getwijfeld kan worden of de groote meerderheid van het huis der gemeenten zal zich op eene stellige wijs ver klaren ten gunste van het rot dus verre in Ierland gevolgde re geringsstelselin tegenstelling van dat, hetwelk de Tory-partij voorstaat. Genoemde bladen zeggen verder, dat zij zich verheu gen dat door het gebeurde in het Hoogerhuiszich nu ein- -delijk eene gelegenheid zal aanbiedenwaarbij beslist zal wor- denwelk stelsel van regering in Terland moet gevolgd worden. - De stedelijke regering van Londen heeft, in eene afzon- derlyke audiemie, een adres aan de Koningin aangeboden, om zich re beklagen over hec ontwerp van wetdoor de ministers in de beide Parlementshuizen ter tafel gebragtwaarby hec beheer der politie en de aanstelling der politie officieren en beambten in de hoofdstad aan de burgerij zou worden ontnomenwelke die regrvan oudsher bezeten heeft. De Koningin zou, toe groote ergenis van de aanwezigen, hierop zeer koel geantwoord hebben dat de beslissing dier zaak van het parlement afhing. Eene sterke afdeeling artillerie van Woolwich is naar Nort hamptonshire getrokken, naar het schijnt, om in de fabrykplaac- senalwaar de menigte in beweging is gebragt ter zake van de korenwetten, de orde te helpen bewaren, Jfrauferijfe. Parijs, den 25 Maart. Daar de ministeriele schikkingen nog niec genoeg gevorderd waren, om te kunnen hopen dat die voor den 26 Maart geëindigd zullen wezenzoo hebben de te genwoordige miaisters moeten vergaderen en middelen beramen om aan een nieuw kabinet den noodigen tijd te laten om zich te vormen en te constitueren vóór de opening der kamers. Dienvolgens is er gisteren eene raadsvergadering gehouden bij den heer graat Mold, waarin eene Koninklijke ordonnantie ge- ceekend is, bij welke de kamers tot den 4 April worden gepro» rogeerd. Deze ordonnantie luidt aldus: Lodewijk- Philips Koning der Franschen. „Aan alle tegenwoordige^ en toekomende saluut! „Wij hebbep bevolen en bevelen hetgeen volgt: De kamer der Pairs en de kamer der Gedeputeerden, die naar ons bevelschrift vari den 2 February 1839 °P ^eR Maart „moesten bijeen komen, zullen zich Donderdag den 4 April aanstaande vereenigen, „Gedaan in de Tuilerien, den 24 Maart 1839.. Lodèwijk Philips. „Van wege den Koning, „De Pair van Frankrijk, minister secretaris van Staac bij hec departement van binnenlandsche zaken Montalivet." De vrienden van hec ministerie Molé prijzen het zeer om dezen maatregeldien het heeft moeten nemenom dar hec in allen ernst en onherroepelijk zijn ontslag genomen heeft en dus onmo gelijk den Koning vertegenwoordigen kon voor de kamers in eene zoo belangrijke daad als het openen der zitting. Al de leden van dat Kabinet hebben eenstemmig tot hefuit^ stellen van de zitting besloten Al de pogingen van den maarschalk Soult zijn vruchteloos gebleven. Ten laatste heeft hi] een Ministerie trachten op te rigten met de heeren DupinHumannPassySauzet, Du faure en Düperré. De heer Thiers was daarvan uitgesloten, en aap ivieri de buitenlandsche zaken moesten opgedragen worden, wist men niet, Men heeft voor een oogenbhk geloofd dat die plan tot stand zou komen. Allen schenen hec volmaakt eens re zijn; ondertusschen vroegen twee of drie dezer aanstaande Mi» nisters eenige uren beraaden gisteren ochtend was alles weder afgebroken. Men meende dat de invloeddien de heer Thiers op hen uitoefentniet vreemd aan hun besluit is gebleven, In den namiddag is de maarschalk Soult naar Z> M. gegaan en heeft hoogstdenzelven te kennen gegevendat hij zich tot zijn groot leedwezen genoodzaakt zag de hooge zending op te geven waarmede Z. M. hem wel had willen belasten. Daarna zijn de hertog de Broglie en de heer Dupin bij den Koning gekomen. Wat de uitslag van deze beide audienrien ge weest is weet men niet; doch men verspreidt dat de hertog vol- JU/F' S{Tr,

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1