Gomezdie sedert drie jaren in de gevangenis wasals be schuldigd van op zijnen beroemden togt door Spanje in 1836, aanzienlijke sommen te hebben verdonkerdis weder in vrijheid gesteld en het tegen hem ingestelde geregtelijk onderzoek gestaakt." fXeberlftttbctt. 'sGravènhage den 17 MaartDoor Z. M. is aan den heer U. Pelloutier van Nantes, domicilium gekozen hebbende ten huize der heeren Luden en Poel re Amsterdam verleend een octrooivoor den tijd van vijftien jarenop de invoering in dit Rijk van een toestelom alle soorten van water en vooral het zeewater, drinkbaar en gezond te maken; welke toestelvereenigd met eene scheepskombuisgeschikt is om op schepen van allerlei groote te worden gebezigd Een zoodanig toestel is naar het het zeedorp Zandvoort vervoerd, alwaar de heer Dclquieeen belanghebbende bij de uitvindingvan den 15 tot 21 dezer, dage lijks van elf tot drie uredaarmede proeven zal bewerkstelligen. QLbvcvtcntnn. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon» liet slechte weder heeft hem hierin belet, terwijl Espartero van zynen kant Los Arcos weder ontruimd heeften den 9 naar zijne •Vorige kantonnementeo terug getrokken is. Voor eenige dagen had een Brusselsch blad gesproken van eene proclamatiewelke door den Koning-Groothertog aan de Luxemburgers zou zijn gerigc Dit heelt zich niet bewaarheid. Thans meldt het dagblad van Luxemburg, en op dit berigt schijnt men zich te kunnen verlaten, dat de vrienden der orde in de provincie Luxemburg, den 10 dezer, een adres opgesteld en eene bezending benoemd hebben om aan den Koning-Groothertog hunne gevoelens van eerbied en gehechtheid kenbaar te maken; zij hebben de teekening van het adres tor den iq uitgesteld, ten einde al de aanzienlijken des lands zich doartoe zouden kunnen aanmelden. De Belgische vertegenwoordigers hebben Zaturdag'den 16, de beraadslagingen over de staatkundige voordragt voortgezet. Vooral trok daarbij de aandacht de rede van den heer Gendebten diein zijne bekende banstogieiyke gevoelens tegen die voor dragt volhardendeverklaardedat hij voor het laatst als Bel gisch vertegenwoordiger het woord zou voeren wanneer de voor dragt (gelijk te voorzien is) wierd aangenomen. Hij wierp al de zoogenaamde rampen van Belgie op de schouders der diplo» madedie zichvolgens hemaan allerlei kunstenarijen had schuldig gemaakt. Hij zelf was een oogenblik weggesleept, wanendedat de benoeming van den generaal Skrynecki ernst waretoen geloofde hij dat het bestuur waarlijk den tegenstand wilde, doch reeds den volgenden dag zag hij dien generaal op dispombilireit gesteld, en twee ministers uit den raad treden. Waartoe had dan die schijn van tegenstand gediend Te meer was het bestuur te veroordeeienomdat men zeer wel wistdat Frankrijk het nopens de versnippering van Belgie met de andere Mogendheden eens was, Men had het land bedrogendaarop kwam alles neder. Hij eindigde aldusDe Luxemburgers hebben zich aan uwe omwenteling aangesloten; en gy doemt hen u te verlaten, en gij treedt niet terug voor de zaak eens beuisWel nudan leg ik my den pligt op ook u te verlatenonze toestand is gelijk* soortig. ik zal een vreemdeling in mijn eigen land ziw, waar ik met de mannen van gisteren alles gewaagd en opgeófferd heb ik leg het mij ten pligt opvan u te scheidenenindien ik eenmaal genoodzaakt mogt wezen mij tot u, o Luxemburgers! te wenden, bij u heul en eene schuilplaats te vragen dan zult gy mij als een broeder ontvangen indien eenmaal mijne kinde ren eveozeer gedwongen om hun vaderland te ontgaanu eene wijkplaats komen smeken, dan zult gij hen ontvangenhun zeg gen dit zijn de kinderen van hem die de hand gehad heeft in het bewerken uwer onafhankelijkheiden die zich liever tot den dood in het staatkundige veroordeelddan toegestemd heeftom ons te verlaten en zich zeiven te onteeren." Na deze woorden gingen er uitbundige toejuichingen van de tribunes op. De spreker was bij dit slot zoo geroerd, dat, volgens de berigten de tranen langs zijne wangen biggelden verlatende bij terstond de zaalmet den zakdoek voor het aan- gezigr. Tegen verwachting werd nu bepaald, om de beraadslagingen Maandag (gisteren te vervolgen. Zondag heeft de plegtige begravenis van den plotseling over leden Belgischen vertegenwoordiger Beckaertin Brussel plaats gehadwelke door een zeventigtal der vertegenwoordigers is bijgewoond. Troepen vergezelden den stoet en waren langs de straten geschaard die aan het lijk militaire eer hebben bewezen. Uit Brussel schrijft men van Maandag den 18 Maart: *s avonds 9 ure: Wij hebben heden eene zitting gehad, welke in de parlemen taire jaarboeken van Belgie epoque zal maken'. Lang voor de opening der deuren van de kamer bevond zich eene gioore volksmenigte in de rue de TOrangerie ten tien ure werden de deuren geopend en deze massa nieuwsgierigen, begee rig om de ontknooping bij te wonen van het drama, dat uit de revolutie is voortgesproten, stoof de afgezonderde en openbare tribunes binnendie in minder dan vijf minuten opgepropt vol waren. De bij al de vroegere zittingen, genomen militaire maatregelen, waren ook ditmaal door de autoriteiten ontwikkeld, Ten elf ure werd de zitting geopenden na de lezing van eenige verzoekschriften tegen de verbrokkeling, werd de discus sie hervat over het door de regering voorgeslagen vredestraktaat; De heer Lebeaugewezen minister van buitenlandsche zaken, dezelfde die in 1831 en 183a de aanneming der 18 en 24 arti kelen heeft voorgeslagen, beklom het spreekgestoelte en ontvouwde in eene breedvoerige, schitterende rede de noodzakelijkheid van de onverwijlde aanneming des trakeaais. Die staatman heeft in den loop van zijne welsprekende redevoering, meer dan eenmaal regt laten wedervaren aan het persoonlijke karakter van Koning Willem en aan de goede trouw des Nederlandschen volks. In zonderheid deed hij met aandrang de behoefte gevoelen, om de vriendschaps- en handelsbetrekkingen tusschen Belgie en Holland te herstellen. Na den heer Lebeau werd het woord verleend aan den minister vati buitenl. zakendie zich beijverde, om de aanvallen af te wijzen waarvan hij in de laatstvorige zitting het doelwit was geweest. Vervolgens gaf de minister van oorlog volkomene, voor de vrien den van vrede en verzoening voldoende ophelderingen nopens de wapeningen, de jongste bevorderingen en de opneming van den Poolschen generaal Skrynecki. Éindelijk heeft ook nog de heer Meeuwsgouverneur der al* gemeene maatschappijmet een bijzonder talent gesproken over al hetgeen tot de aanneming cn uitvoering des traktaats betrek» king heeft. De kamer naoogden heer Bergergedeputeerde van Luxem burg gehoord te hebben, verlangde de sluiring tot welke, na vrij hevige debatten, met 61 tegen 36 stemmen besloten werd. Dit is dus eene eerste en aanzienlijke meerderheid in eene hoofdkwestie, want zij geefi den wil der vergadering ie kennen om een einde aan deze tergende discussie te maken. Vervolgens is men overgegaan tot de beraadslaging van het door den heer Pirson voor acht dagen voorgestelde amendement, strek kende tot adjourneren der stemming hetzelve werd met 60 tegen 36 stemmen verworpen. Eindelijk had na de stemopneming eene hevige discussie plaats over de wijze waarop over de amendementen zou worden beraad* slaagd. De kamer besloot met 39 tegen 35 stemmen dat geene nadere amendementen na de stemming zullen mogen worden voor* gesteld en dat alleen nog de bereids voorgestelde amendementen zullen worden behandeld. Deze laatste stemopening had plaats na dat een groot aantal vertegenwoordigers de zaal verlaten had met het voornemen om de definitieve stemming tot morgen te doen uitstellenen die verklaart het verminderde getal dergenendie gestemd hebben. Ondanks het verlangen der kamer om heden bereids een einde aan de zaak te maken, was haar zulks onmogelijk, en de zitting die ten 5! ure uiteen git?gzal morgen hervat wordenom over het amendement van heer Peeterswaarvan ik u gisteren gespro» ken heb te beraadslagen. Daarop volgt dat van den heer Pol lenus betreffende de godsdienstige gestichten en e&delijke eindstem ming over het eindsontwerp zelfwelks aanneming niet in twijfel mag getrokken worden. Dus nog éénen dag, en de wensch der vrienden van orde en vrede zal vervuld zijn. Dezen avond zijn onderscheidene koeriers naar verschillende rigcingeo met den uitslag der huidige zitting vertrokken. Brussel geniet de volmaakste rust. Uit Belgie meldt men van 20 Maart. Eindelijk is onze Ka» mer tot een besluit gekomen. Gisteren heeft zij met 58 tegen 42 stemmen het voorstel der Regeringom haar tot het onder teekenen van het tractaat der 24 artikelen te magtigen, zonder eenig amendement aangekomen. Slechts één der Representantende heer Trenteseaux was niet ter vergadering tegenwoordig De heer Henri de Brouckere die ziek was heeft zich naar de Kamer laten brengenom er voor het tractaat te stemmen. De heer Gendebien heeft, na afloop der stemmingby geschrifte zijn ontslag ais representant genomen. Maandag was met 61 tegen 36 stemmen de algemeene discus* sie gesloten en het voorstel van den heer Pirsonom het nemen van een besluit onbepaald uit te stellenmet eene dergelijke meerderheid verworpen. Voorts was in die Zitting, na eene zeer levendige discussiegedurende welke vele leden de zaal ver» lieten, met 39 tegen 35 stemmen bepaald, om op alle araende menten, die nog zouden voorgesteld worden, tot de orde van den dag over te gaan. Het bekend amendement van den beer Peeters, dat door den heet Pollenus eenigzins gewijzigd was, en strekte om te bepalen dat het tractaat eerst dan aangenomen zou worden, bijaldien de inwoners van het af te stane gedeelte van Limburg en Luxem burg verzekerd werden om in het genot hunner burgerlijke en godsdienstige vrijheden te blijven, was in het begin der Zitting van gisteren met 53 tegen 44 stemmen afgekeurd* Bij L, V/4N BROEK te Kruiningenzijn getrokken op N.° 2914 en N.° 5255, in de 176ste Loterij de Prijzen van f 1000; en zijn thanfc wederom te bekomen in de 177ste Loterij HEELE en GEDEELTEN van LOTEN, volgens Prys Courant.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2