n°. as. QOESSCHE 1839. COUR 'ATV T. GïAt'uos \%A -l TF ipj \&y -j-o-'vt f^ /ft/ .ZEfi VRIJDAG K - DEN 22 MAART. NIEUWSTIJDINGEN. ^Mttscïïlatib. Frankfort» den 15 Maart. De Raad van onderwijs in het kanton Zurich heefr het voorstel van den regerings raadom de beroeping van dr. Strausz meetrekken, verworpen; maar tevens, by wijze van bemiddeling, voorgeslagen, om, behalve genoemden geleerde, nog eenen anderen hoogleeraar in de god geleerdheid te benoemen. De regerings raad zou den 14 dezer bijeenkomen, om over dit antwoord van den Raad van opvoe ding te beraadslagen. Intusschen heeft den 10 dezer in de onder scheidene gemeenten van het kanton eene stemming plaats gehad over een door de centrale commissie der tegenstands party ont worpene petitie aan den Grooten raad, en is het gebleken, dat die petitie (welke ten doel heeftom dr. Strausz als hoogleeraar te weren) is aangenomen door 35,007en verworpen door slechts 74a stemmen. De berigten uit Konstantinopel van 27 February luiden even als de vorige zeer oorlogzuchtig. Men verzekerde dat de Porce in weerwil van de ernstige vertoogen der vreemde ge zanten en bepaaldelijk ook van den engelschen gezant stellig besloten had om Mehemed ali in Syrië aantetasten en derhalve ijverig voortging mee hare toerustingen ter zee en te landeten einde tot een aanval overtegaan. Men voegde er by, dat de engelscbe gezant eene ernstige nota had ingediend, waarin ver klaard werd, dat de Porte, indien zij zich tot het plegen van eenige vijandelijkheid mogr verstoutenniet langer op den bijstand van Engeland kon rekenen doch dat deze nota even als de voor stellingen der overige diplomatengeen den minsten invloed had gehad. Wat de voorgenomene expeditie det Porte betrof, hier omtrent meende men te Konstantinopeldat de toestand van Ibra him bassa in Syrië wel is waar zeer bemoeijelijkt zou worden indien zime gemeenschap ter zee met Egypte afgesneden werd terwijl by aan de landzijde door een turksch leger werd aange tastmaar dat de vlooc des Sultans nog geenszins in zoodanigen goeden staac wasdac dezelve de egvptische scheepsmagc het Voorts wordt uit het Oosten gemelddat de zaken in Brirsch- Indie meer en meer een bedenkelijk aanzien bekwamen. De in- dische regering zette hare expeditie tegen Kabul voortmaar ondervond aan alle kanten moejjelijkhedenwegens de vijandige gezindheid der mlandsche vorsten en volken. De naar Kabul bestemde troepen moesten dus langs grooce en ongebaande om wegen naar het bepaalde vereenigings punc marscheren en ver» loren daardoor zoo vee} tijd, dat zij waarschijnlijk door hec re gen saizoen zouden overvallen worden alvorens iets belangsrijks nitgerigt te hebben. Z. M. de Koning van Wurtemberg heefr dezer dagen aan de personen welke ter zake van staatkundige woelingen tot ves tiogstraf veroordeeld waren en hoogstdeszelfs genade hadden in geroepen, geheele kwijtschelding van straf verleend. Eenige van die veroordeelden hebben' geweigerd vermindering van straf te vragen doch Z. M, heeft niettemin bepaald dat zij in hunne gevangenis in plaats van den gewonen seraf arbeidhun eigen beroeps-werk zullen mogen verrigten. Uit Rome wordtin de dagbladen gemeld dat dr, Ahlerts welke voor eenige jaren, en ook onlangs, den Paus voor des- zelfs kwaal in het aangezigt heelkundige hulp heeft verleend, en re dier zake zoowel bij een groot aantal aanzienlijken re Rome, als bij Z. H. in hoog aanzien was geraaktplotselings genoemde hoofdstad heeft verlatenen welomdat de itaiiaansche genees heeren wantrouwen omtrent zijne gebezigde geneesmiddejen had den weten te verwekken, Dagelijks hebben hier nieuwe festiviteiten ter eere van den Rtissischen Troonsopvolger plaats. Het gisteren in de Orangerie van Schönbrunn gegeven feest moer, sedert de vermaarde feeste lijkheden ten tijde van het Weenerkongresdeszelfs wedergade niet hebben gehad; vooral was de verlichtingbij deze gelegen heid door middel van bet sideraaJlïchcluisterrijk en van eene zeldzame uitwerking,. De optogt van af onzen burgt tot aan Scliönbrunn was reeds indrukwekkendruim twintig hof koetsen meerendeels met zes paarden van hec edelste ras bespannenvolg den elkander in eene onafgebroken reeks en eene menigte rijtui gen van de voornaamste ingezetenen sloten zich op eene waar* dige wijze aan de vorstelijke equipaadjen. De gaosche weg van hier ror aan Schönbrunn was schitterend verlicht. De doorluch tige gast neeuic de hem overblijvende vrije óogenblikken ijverig te baat om de merkwaardigheden der hoofdstad in oogenschouw te nemen, alle openbare gestichten hebben zich mer zijn bezoek kunnen verblijden gisteren wooonde de Grootvorst de godsdienst* oefening in de kapej der Russische ambassade oij. Heden voorr middag heeft hij het wees en vondelingshuis bezocht, Tegen den middag was eene jagtpartij in hec Prater ingerigten heden avond geeft Prins Metternich in zijn zomerpaleis een groot feest. De Erfprins van Saksen Weimar is met den Grootvorst deelge» noot van al deze vreugde plegcigheden. jfvunkrtffi. Parijs, den 17 Maart. De Parijssche Momteur van heden behelst nog geene officiële bekendmaking der benoeming van nieuwe ministersofschoon volgens alle de Parijssche berigten de Onderhandelingen over de zamenstelling van een nieuw minis* terie afgeloopen zijnen hetzelve uit de volgende personen be staan moet: Den maarschalk SoUïtals minister van oorlog en president van den minister-rand Den admiraal D up er réals minister van marine. Den heer Humannais minister van financiën. Den heer Viïlemainals minister van het openbaar onderwijs* Den heer Thiersals minister van buicenlandsche zaken, Den heer Dupinals minister van justitie. Den heer Passyals minister van binnenhndsche zaken; Den heer Dufaureals minister voor den handel en Den heer Sauzet ais minister voor de openbare werken. De drie eersten dezer staatsmannen behooren tot de kamer der Pairs en de overigen tor die van Afgevaardigden. De vertraging in de openbaarmaking der bevelschriften waarbij zij worden be noemd, schijnt aan de omstandigheid te moeten worden toege schreven, dat de heer Humann nog niet in Parijs aangekomen isen men zijne aanwezigheid wil afwachtenalvorens zijne be noeming officieel te maken. Gisteren heefc Z. Excell. de graaf dpponyOostenryksch gezant, een onderhoud met den Koning gehad, hetwelk, naar men wilde weten, betrekking had toe de door Frankrijk te houden staatkunde bij de optreding van her nieuwe ministerie, Men heefc berigten uit Mexico, waaruit blijkt, dat de admiraal Baudin toegestemd heeft in de bemiddeling van Enge land; en dat, hangende de onberhandelingen alle vijandelijkheden tusschen onze magc en de Mexicanen zullen ophouden, en de blokkade zou opgeheven worden doch dac het Fransche eskader op de Mexicaansche kust zou verblijven. Intusschen hebben de onderhandelingen tot dusverre geene vol doende uitkomst opleverd, Eene conferentie van den Engelschen zaakgelastigde mee den generaal Santa Hnnadie vsn zijne won den hersteld is, en zich thans aan het hoofd der republiek be vindt, heeft tot niets geleid, daar genoemde generaal eenen zeer hoogen toon voerde, en, in plaats van aan Frankrijk de gevor derde schadevergoeding te willen toekennenzelf voor Mexico zoodanige schadevergoeding en het herstel van St. Juan d'Ulloa e'schte, Men had echter de hoop niet opgegevendac de Bric-i sche zaakgelastigde er in slagen zou een vergelijk tusschen de beide landen te treffen. Inmiddels verdient opmerking eene re.' denering, in hec Journal des Dêbats voorkomende, welke vrij ingewikkeld is, doch waarin dac blad schijnt te willen te kennen geven, dac Frankrijk des noods over zou gaan tot hec stichten van volkplantingen in Mexico, in andere woorden, tot de over- heering van dat land doch de zwarigheden daartegen ook door het blad zelve geopperd, zijn zoo groot, de de oppering van dit denkbeeld veeleer schijnt te moSten dienenom de Mexika- nen schrik aan te jagen en aldus tor den vrede te bewegendan dat het Fransche bewind in ernst zou bedacht zijn op eene on? dèroeming, welke ongetwijfeld den naijver der Britten zou opwek* ken, en de Noord-Amerikanen niet zouden dulden. Bijzondere berigten uit Bayonre van 13 Maart behelzen het volgende: Espartero heefr eindelijk eene beweging gemaakt. Na te Logrono en Lodosa den uitslag van de oneenigheid tusschen de Carlïsten te hebben afgewachtis hij den 7 met omstreeks twintig bataillons voor Los Arcos verschenenwelk stadje halverwege tusschen Logrono en Estella ligten door twee Carlistische ba.1 tailions van Hlava bezet was. Deze bezetting, geenerlei bevel van Maroto ontvangen- hebbende heeft Los Arcos [ontruimd waarop Espartero aldaar is binnengetrokken. Maroto hiervan onderrigtheeft zich terstond in beweging gesteldom de troepen der Koningin te gaan aantastenmaar #-' hoofd kon bieden. Frankfort, den 16 MaartNaar men uit Italië meldt, wordt thans bij den pausselijken Stoel onderhandeldom van den Paus toestemming te bekomen tot hec huwelijk van den hertog van Leuchtenberg met de dochter des Keizers van Rus land namelijk voor zoo veel aangaat de opvoeding van de uit dat huwelijk voomespruicen kinderen in de grieksche godsdienst.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1