i in welke het voornemen van Oostenrijk niet onduidelijk zou zijn te kenneö gegeven om zijnen gezant bij het Fransche Hol terug te roepen indien het portefeuille van buitenl. zaken aan den heer Thiers werd opgedragen. Dit gerucht verdient volstrekt geen geloot. i In de berigten van de Spaansche grenzen, op heden one vangen, wordt niets naders gemeld van den staat van zaken in Navarre en de Baskische provinciën. Het eerste berigt, dar Ma roto zich van de raadslieden van D. Carlos heeft willen ontdoen, ten einde de zaken naar zijn welgevallen te kunnen besturen doch altijd onder den naam van den pretendent is nog het waar schijnlijkste. Het is zeer mogelijk, dat hij in 't geheim door -de prinses van Beira daarin is ondersteund. Het is vrij zekerdat D. Carlos er kennis van heeft gedragen maar zich op den achter grond heeft gehouden, om, indien de toeleg moge mislukken, zich niet te veel voor zijne voormalige raadslieden bloot te stel lenen het schijnt ookdat de onderneming zoo wel bij het gros der troepen, als bij een deel der bevolking, genoegzamen bijval heeft gevonden, om eene bepaalde scheuring te verhoeden, en Espartero geene gelegenheid te geven, om zijnen verdeelden vijand met voordeel aantecasten. De laatstgenoemde is door het bewind van Madrid geraadpleegd over de besre maatregelendie ia degegevene omstandigheden, zouden kunnen worden genomen, óm de zaak der constitutionelen te bevorderen. Een geruchtals of Cabrera door een zijner onderhebbenden zoude zijn doodgeschoten, is nog niet bevestigd, Amsterdam, den 16 Maart Ons Athenaeum Illustre, on. ze Stad, ons Vaderland, de ganse be geleerde wereld verloor een barer grootste Lichten. De Hoogleeraar N. G. van Kampen bezweek, in den avond van gisteren 15 dezerna de verheffing éener ziekte, die aanvankelijk geen gevaar deed duchten, in de kracht zijns levens. Wij zijn overtuigd dat alle die den uitste kenden Geleerde zoo van nabij als van verre» uit zijnen omgang of zijne werken mogten leeven kennen diep dee'en in den rouw, in welken het bedrukte gezin gedompeld is. Sinds onderschei dene jaren mogten de studenten der Doorlucbte School en van dö seminarien de ruimste vruchten van zijn onderwijs en leiding plukken, hetwelk, in het meer gezellig verkeer vooral, voor velen hunner de grondslag was voor sedert ontluikte bekwaam heden of den weg wees langs welken het gebied van letterkunde Èn geschiedenis het nuttigst en aangenaamst kon doorkruisd wor» den, Hoe vele wetenschappelijke genootschappen in hem een van derzelver kostbaarste kleinooden waardeerden hoe vele vruch ten aan zijn omvattend brein ontleendhet sieraad zijn zoo van de üitgelezenste bibliothekenals van de beperkste boekerijen verbied ons plaatsgebrek thans op te sommen. De geleerdheid rouwt De bij ons ontvangen Javasche Couranten van 13 en 17 October 11., maken, onder anderende volgende door den gou verneur géneraal genomen beschikkingen bekend, als: Op deszelfs verzoek eervol ontslagenMr. J. H. van den 1 Boschals resident van de afdeeling Buitenzorg mee bepaling dat hij, io het belang van de Nopal en Cochenilleteelt op Java, buiten bezwaar van den lande, zal werkzaam blijven, en voor de aangelegenheden van die teelt geacht zal worden te zijn toe gevoegd aan den directeur over de culturesin verband waar jmede hem her behoud van zijnen tegenwoordige^ rang van resi dent is verzekerd geworden; zijnde voorts benoemd: Tot adsistent resident van Buitenzorgde kapftein a la suite van het op te rigten corps mariniers A, L. Weddikadjudant van den gouverneur generaal tevens belast met het beheer der civile marinezijnde hem uit zijnen voormelden militairen rang en betrekkingen tevens eervol ontslag verleend, met bepaling ver der, dat het beheer over 's lands civile schoeners en kruisboocen van den heer A. L. Wedding zal overgaan op den luitenant ter zee der iste klasse, F. C. Engelbrecktthans toegevoegd aan den hoofdadministrateur der marine. De zitring der Belgische vertegenwoordigers, van den 11 dezerisbij de eentoonig geworden beraadslagingen over de staatkundige voordrage, reeds bij den aanvang belangrijk gewor* dendoordien de heer Lebeau het voorstel deed om de zittin gen over die beraadslagingen twee uren vroeger dan tot hiertoe en dus ten j o ure des morgensre doen beginnenten einde zoo spoedig mogelijk tot eene beslissing te komen, welke geheel de bevolking met ongeduid verbeidde De heer Dümoftieren andere voor den tegenstand gestemde leden verzétteden zich te gen die poging om een eind aan de discussie te maken en kwa men er voor uitdat zij die liever zouden willen doen vertragen ten einde af te wachten, welke houding Frankrijk met opzigt tot Belgre zou aannemenna de aldaar tot stand gekomene ver, audering van ministerie. Het voorstel van den minister Lebeau is nierremin met eene meerderheid van 40 tegen 30 stemmen aangenomen. Deze be slissing is wedér een bewijsdat de vredespartij bij de kamer den boventoon heeft, en schijnt de sterkte dier beide partijen eenigermate aan re duiden. De minister de Theux heefc daarna uitvoerig weder tegen de gevoelens van hendie zich tegen de besluiten der Conferentie willen aankanten, gesproken. Hij betoogdedat men van Frank rijk, ook als de coalitie aldaar aan het bestuur kwam, geene hulp moest verwachtendaar deze vereenjging van partijen toch den vrede niet zou willen of durven verscoren. Bij verzet, ZOU Belgie's zelfstandigheid veel gevaar loopenenz. De bekende hevige grijsaard Pirson sloeg alsnu een amende* ment voor, om de beslissing over de aanhangige wet te verschuiven, coc aac de regering meenen zou dezelve op nieuw aan de orde van den dag te brengen, op grond dat de kamer nog niet ge noeg nopens het vraagstuk van het grondgebied ivas ingelicht* Hij voer bij de ontwikkeling van dir voorstel allervinnigsc uic noemde de ministers lafhartigen zelfzuchtigen ja zeide dat zg omgekocht waren. Hij meende, dat de tegenwoordige han delscrisis niet met de staackundige ongelegenheden in verband stond maar dat zij een gevolg -fvas van beursspel en de met naam* looze maatschappijen gepleegde bedriegerijen. Mij verweec by- zonder den minister Wilmar dat deze zoo voor den vrede ijverde, vermits hg of zijne bloedverwanten zich te diep met onderneming gen van ijzersmelterijenenz. hadden ingelaten. Hij beweerde, dat België gemakkelijk geheel Luxemburg had kunnen behouden, indien het zich slechts regtstreeks aan de Dultsche Bonds-verga- dering had gewend en voerde aan het slot zijner rede de schim men der gesneuvelde Septemberrnannen sprekende in dezen eene aanspraak aan Vorst Leopold in den mond liggende waarin voor- kwam, dat dezelve, als hij moed en volharding aan den dag legde een bioeijende stamhuis zou kunnen stichten maar anders de eerste en de laatste Koning der Belgen zou zijn Deze en soortgelijke uitvallen verwekten groote opschudding. Een aantal leden wilde den heer Pirson tot de orde geroepen hebben. De minister Wilmar gaf te kennen dat hij dien redenaar tot een tweegevecht zou'uitdagen indien zijne grijze haren hem niet beschermden. De minister Nothomb zeide, dat niet de ministers, maar de kamer door zulke ongepastheden voor het oog der wereld werd geschandvlekt. De heer Gendebien verdedigde den in de engte gedrevenen zoo goed mogelijk, Ten slotte zag zich de heer Pir son genoopt tie bedoelde zinsnede in te trekkenen zijn voor* - stel bleef buiten overweging. Na hem trad de abt de Foere nog als bestrijder van het eind- verdrag op en sprak ruim twee uren vooral over den Schel- detol, die hij als het uitvloeisel van de bricsche en Hollandsche handels-publiek tegen Belgie voorstelde. Dit zou onder die tol moeten bezwyken. Het versnipperen van Limburg en Luxem burg was hoogst onregtvaardig en alleen in het belang van Leo pold en de zijnen. Sïb&jevteutijeif,. In het laatst van deze Maandof in het begin van A pril j839 tijd en plaats nader te bepalen,) zal men Publiek pre senteren te Verkoopenzoo in Perceelen als in Massaeene HOFSTEDE onder Nissemet ruim 22 Bunders LANDE RIJEN. Zijnde dezelve inmiddels uit de Hand te Koopente bevragen bij den Eigenaar en bewoner JOHANNES WITTE Woensdag 3 April 1839, des namiddags 4 uren zullen de Weduwe JACOB ONDERDIJK en hare Kinderen, in de Gemeente V Heerenhoekin de Herberg bij Bi Werri ten over staan van den Notaris L. DE FOUW Jz. residerende te Goes publiek presenteren te verkoopen eene HOFSTEDE groor 26 B. 60 R, 90 E. staande en gelegen in de Gemeente V Heerenhoek. Zullende in 10 Perceelen en in Massa geveild worden. Mejuffrouw J, A. PICAT maakt aan hare geëerde Begunstigers bekend, dat zij van Donderdag den ar tot uiter- lijk Dingsdag den 26 zal uitgepakt zijn, bij den Heer Buiten dijk en voorzien is van een schoon Assortiment HAREN TOE REN en BANDAUX, alles naar de laatste Parijsche Smaak alsmede alle Soorten van Fijne PARFÜMERIEN; recomman- deerd zich in een ieders gunst, belooft eene civiele bediening. MIDDENPRIJZEN 3 VAN DE VOLGENDE ARTIKELEN TE GOES. ®Jati bun 1 tot bc» 15 iföaart 1839. Tarwe 10,15. Rogge 7,78 Vroege Gerst f 0,00, Late Gerst ƒ4.35. Boekweit f 0,00. Haver f 2,43. Wicte Boo- nen f 0.00. Witte Erwten ƒ.0,00. Groene Erwten f 6.10. Graauwe Erwten f7,50. Tarwe Meel '2,15. Rogge Meel ƒ9,43, allen per mudde. Boter f 0,78. Noord Hollandsche Kaas 50 cs, Stolksche Kaas 40 cs. Leidsche Kaas 30 cs, Witte Brood 27s cs. Tarwe Brood 145 cs. Rogge Brood 13 cs. Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 cs. Kalfs Vleesch 50 cs. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs. Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs.allen per Ned. pond. Vroege Aardappelen 0,00. Late Aardappelen ƒ1,75de mudde. Jene ver f 24,00, per vat. IJpen Hout 7,00. Essen Hout 7,00. per wisse. Groote Takkebossen f 10,00. Kleine Takkebossen f6,00, de honderd. Steen Kolen ƒ1,60, de 100 pondenHouts Kolen/ 00,00, de mudde. Turf ƒ0,60, dedubb. mudde. Kool. Olie f 46,00. Lijn Olie f 34,00 het vat. Kool Zaad f 7,98. Lijn Zaad f 0,00. de mudde. Kaarsen 65 cs. het Nedpond. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon, ZONDER DE BELASTING.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2