schrift van de» beroepen hoogteeraar slechts als een wetenschap pelijk werk te beschouwen was, en dac, welke.danook de god geleerde strekking va^ hetzelve moge wezen, de tegenwoordige staat der godgeleerde studiën, althans de vruchten die daarvan aan de ingezetenen werden aangebodenw den tegenwoordigen toe stand der beschaving dermate ongenoegzaam voor de behoeften waren, dat het voordragen en onderzoeken van nieuwe leerstel Mngen op zich zelf reeds afs een belangrijk voordeel te beschou wen was, hetgeen voor de groote zaak geene andere dan heil zame vruchten zou kunnen dragen. De tegenstanders van den nieuw benoemden hoogleeraar hebben zich hoogelijk ove? deze grondstellingendie ook bij het bewind des kantons ingang heb ben gevonden, geërgerd, en thans verheft zich in alle oorden des lands de kreet dat de godsdienst in gevaar is." De jongste berigten voegen er bij, dat de staatkundige partijschap zich in de zaak heeft gemengd, en dac de gisting, die alom openlijk wordt waargenomen, ligcelyk bedenkelijke woelingen zoowel in v het borgerlijke als in het kerkelijke kan opleveren. Volgens berigt ait Mainz van den 21 Februarij, had het aldaar in bezetting liggende 38 Pruissische infanterie regement bevel ontvangen om naar Trier op re rukkenzullende hetzelve door een regement hetwelk thans in Erfurt in bezetting ligt, vervangen worden. Frankfort, den 22 Februarij. De voltrekking van het hu welijk russchen den Erfprins van Oranje en de prinses Maria van JVurtemberg bjijfc volgens de laatst ontvangen berigten uit Stutgard op de helft der maand Mei vastgesteld. Men verblijdt, zich uitermatedat deze gelukkige vereeniging in hec schoone saizoen zal plaats hebben. De gewezen Belgische gezant aan het Pruisische Hof, de Heer Beaulieu, is uit Berlijn naar Dresden vertrokken, De heden hier ontvangen berigten wegens de ter Belgische Kamer van vertegenwoordigers op 19 dezer gedane vredelievende voorstellen des gouvernements thebben aan onze beurs geenen verrassenden indruk gemaakt, omdat men uit de tot dus verre ontvangen mededeelingen geene andere dan "zoodanige voorslagen bad kunnen te gemoec ziea. Indien de minister van Buitenl, zaken in zijn verslag aan de Kamer niets vermelddewat kon te bennen gevendat de Mogendheden der conferentie dwangmaatregelen zouden in |hetwerk stelles, wanneer Beigie snogt weigerenzich aan de voorgestelde eindschikking te onderwerpen zoo mag men daaruit eeniglijk de gevolgtrekking majeen dat tot op dit oogen- biik geene bedreiging van dusdanigen aard is geschied. Intusschen staat het vast, dat. in een dergelijk geval, eene soort van blok kade tegen Belgie bij de conferentie zal worden voorgeslagen* Ik heb beden verscheidene reizigers gesprokendie uic de beueden Rijnstreken kwamen zij bevestigen bet vroegere gezegde dac daar overal de meeste geestdrift voor de Duitsche zaakvoor Koning en Vaderland heersche; alle wegen en vlekken waren bedekt met doortrekkende troepen, die naar de Belgische gren- zen in aancogt zijninzonderheid hadden Keulen en Trier een krijgsachtig voorkomen. De door deze toerustingen in Pruissen veroorzaakte kosten beloopen tot nu 10e maandelijks 50,000 tbr. r.aar men verneemt zoude evenwel200 min voor deze uitgaven ais nog gtootereeene buitengewone belasting des lands worden noodig geachtvooreerst worden hec 7de en 8ste Pruissische legercorps aan den Rijn op volkomen voet van oorlog gebragc. Brieven uit Weenen zeggen andermaal dat er middelen in werking zijnom de staatkunde van Engeland en Rusland be trekkelijk de zaken van bet Ooscen te vereffenen nietteminswij- lelt men aan het gelukken dier pogingen. Uit Berlijn wordt dd, 18 dezer geschreven, dat het met den wolhandel bijzonder stil was. In Pruissen en Rusland heeft de Engeische regering zeer aanzienlijke inkoopen van graan do eb bewerkstelligenter voorziening in de schaarschta die in Groot* Brittannie heerscht. Deze omstandigheid alleen o\oet de groote bezendingen van geld nu laatstelyk naar Rusland hebben ver oorzaakt. JfVaitfevijfe» ParïJ3 den 25 Februarij. Blijkens onze bladen van den 24 Februarij, hebben de toen "bekend gewordene beraadslagingen 30 het Britsche parlement over het gebeurde met den Prins de Joinville voor Vera Crus aldaar eenigen findruk gemaakt, De ministeriële tolken zeggen dac de tory partij in- Engeland aan deze zaak een gewigt heeft willen gevenhetwelk zij Jniet bezit. De revolutionnaire en legitimistische bladen maken van de gele genheid gebruikom tegen de Prins de Joinville uit te varen wien zij van verregaande onbezonnenheid beschuldigen. Die on bezonnenheid zouvolgens dié bladen behalve bij bet wegroo ven van eenen Mexicaanschen loods va0 een onzijdig vaartuigen bij het dwingen van dezen om toe de bestrijding van zijn vader land mede te werken, ook bij bet gevecht in Vera.Cruz geble be a zijn toen de Prins de Joinville met weinige manschappen en een enkel stuk geschut de kazerne heeft willen innemen waar uit naderhand de admiraal Baudin geene kans zag, om met zijne geheele magt de Mexicanen te verdrijven, Intusschen schijnt het geheele geschil met Mexico aan het mi nisterie Mold veel zorg te baren. Sommigen meeien dat dit bestuur thans gaarne de vroegere geweigerde bemiddeling van Engeland zou willen aannemen. Uit Toulon schrijft nun van den 19, dat toen aldaar bevel was octvaogeo pui ia aileajl eene regerings-stoomhooceene korvet en eene brik uit te rtis» ten, dié, zoo men meende, naar de golf van Mexico Wateo bestemd. Te Bordeaux wilde men den 21 weten, dar de Mexi canen volgens de laatste tijdingennog geene kaperbrieven had den uitgegeven hetgeen echter strijdig is met hetgeen men de&t wege uit Londen schrijft. Goes, den 1 Maart. Gisteren is alhier de 42ste verjaardag van Z K. H. Prins Frederik der Nederlandenop de, gewone wijze gesierd. Het Belgische bewind schijnt steeds vast besloten om alle volksbewegingendie de revolutionairen mogten willen aansto ken, met kracht te keer ce gaan. Te Antwerpen meende men den 25 dat hec daar in bezetting liggende 7de regiment van linie den volgenden dag nsar Brussel op marsch zou gaan. Het com* mitté van de zoogenaamde nationale associatieaan wier hoofd Ducpêtiaux staat, hield tot nu toe hare zittingen in de kamers, die in het gebouw van het ministerie van financiën te Brussel voor de commissie voor de nationale belooningen £de commissie Levaej zijn opgeru;md. Thans heeft het stedelijk bestuur aan deze com missie ten stelligste verboden, om hare vertrekken te leenen voor de bijeenkomst eener clubdie steeds tegen de regering arbeidc." De voorstanders van hec verwerpen van de voorstel» len der Londensche conferentie zijn blijkbaar verlegen met hie antwoord op de vraag: hoe men het noodige geld zal vinden, om den thans in Belgie plaats hebbende staat van wapenin» vol te houden. Reeds is van die zijde het denkbeeld geopperd! om tot dat einde zich de geldendie in de Brusseische bank of maatschappij tot bevordering der volksvlijt aanwezig zijn, toe té eigenen. De Luiksche Courier geeft de hoop te kennen, dat de werk lieden, die thans uit de fabriek van den heer Cockerilly te Seraing, zijn weggezondenden 5 Maart aanstaande hunnen arbeid zuJLa kunnen hervatten. Den 25 February heeschte op de Antwerpsche beurs eenige neêrslagtigheid ten gevolge der tijdingdac een handelhuis aldaar hetwelk door de voorletters A. S. wordt aangeduidzijne beta* liegen had opgeschort De Prêcurseur meentdat vooral ook Am sterdamsche huizen de nadeelige gevolgen van de nieuwe bankbreuk züllen ondervinden. 176ste KONINKLIJKE NEDSRLANDSCHE LOTERIJ, Prijzen van 1000en daarboven. Trekking der Vijfde Klasse. 17de Lijst. N.Q 6123, een Prijs van f 15,000. N.® 15833.: een Prijs van f 1000. 18de Lijsc. N.° 1875, 22306, 20814, ieder een Prijs vai» f 1000, 19de Lijst. N,° 21657, 12107, 19405, ieder een Prijs van f 1000. 20ste Lijsc. N.° 16736, een Premie van /2000. ^*3056, een Prijs van 100,000. N.Q 20039 ®en Premie van f 2000. Heden avond half 10 ure verloste zeer voorspoedig van eene DOCHTERHELENA DRONKERSgeliefde Echt» genoot van Goes B. GILJAM, Az. den 27 Februarij 1839, Eenige Kennisgeving» PUBLIEKE VERKOOPING. De BUITENPLAATS LA FAVORITE te sCravenpol derzal op Woensdag den 13 Maart 1839, des avonds te 6 ure. in het Logement de Oude Zoutkeet bij Cornells de Jonge te Goesnader geveild en voor eenen redelijken Prijs kunnen gekocht worden. Informatica bij den Heer Advocaat P. J. A. van Dam en ten Kantore van den Notaris de Fouw. Op Dingsdag den 5 Maart 1839, des morgens ten 10 uren zal de Deurwaarder DE RIDDERin het openbaar te Axel ren huize van Hendrik BeaufortPz.t Herbergier aldaar in de Noordstraat, Executoriaal Verkoopen, de ten lasre van Beaufort voors. en ten verzoeke van A. LE1JSENNAAR, te Biervlietals Voogd zijner Dochrer TANNEKE LEIJSÉN» NAAR, Gearresteerde MEUBILAIRE GOEDEREN. C. H. BAHRE van Dordrechtverwittigd zijne geëerde begunstigers dat hy is uitgepakt bij G. de Joode in de Prins va Oranje, met een goed Assortiment BEDDEN, MATRAS»! SEN DEKENSTIJKEN en meer andere Goederen, Blijft tot Woensdag deri 6 Maart Het welgelijkendkeurig op Steen gebragte POURTRET van den Wel Eerwaarden Heer C\ COLMSCHATEis van heden af, a 80 Cts. verkrijgbaar bij de Uitgevers de;er. Ter Boekdrukkerij van F, Kleeuwens en Zoon*

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2