N8. 9. GOESSCHE COUEA VRIJDAG /Cj /ibu>, w itpQ-j \s£.wyj$i$f >-.' IBI Ta iöf DEN 1 FEBRDARIJ. iocsütvctt £tt dbministtfatww. PUBLICATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes en ressorte van dien, herinneren bij deze^, de Ingezetenen dezer Stad en Gemeence, aan de bepalingen der Wee j,van den aöe. Ventose, 4e. jaar, betrekkelijk de zuivering der Boomen Strui ken en Hagen, van Rupsenescen, Ringen en Netten, welke voor deze Provincie verpligcend is gemaakt, bij het Decreet van den 8 November 1810, en nader gepubliceerd bij Publicatie van Hun Edele Grooc Achtbare Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie, van den 26 January 1826, en manen fdezelventer bevordering van hun eigen belang, en dat van hunne naburen dringend aan, om binnen den bij de Wet bepaalden.tijd hunne in eigendom oi gebruik toebehoorende BoomenStruiken en Hagenvan de daarin aanwezige Rupsenesren te zuiveren ten einde niet te vervallen in de kosten en straffen daarop gesieldï als zullende aanvankelijk tegen den 9 Maart eerstkomende, en voorts van 14 tor 14 dagen, zoo lang het "saisoeo het nemen van maatregelen tot wering van Rupsen zal toelatendaarop naauwkeurige schouwingen gehouden en tegen de nalarigen Pro ces Verbaal opgemaakt worden volgens de Wet. Gedaan ten Stadhuize van Goes den 26 Januarij 1839. Burgemeester en Wethouders, voornoemd, J. H. VERSCHOOR, van Nisse Mij Bekend De Srads-Secretaris, L, DE F OUWJz. NIEUWSTIJDINGEN. Duiföd.Lvab. Frankfort, den 16 JanuarijDen 22 is, or> eene pleg tige wijs, het lijk van den overleden landgraaf van Hessen-Hom burggouverneur van de Bondsvesting Luxemburg, naar zijne resideotieplaats Homburg gevoerdnadat hetzelve twee dagen statig was ten toon gesteld. Het verlies van dien algemeen be. minden gouverneur wordt zeer betreurd. Bij het vertrek van het lijk uit Lo xemburg was het geheele garnizoen der vesting onder de wapenen, werden de klokken geluid, zag men den com man dant der ves'ing in den treinenz. Berlijn den 25 JanuarijDe jongste be-igten uit Odessa zijn, wat de granen betrelcniet zeer gunstig. Men vreesde, dat de prijs nog aanzienlijk zou stijgen, daar in de Magazijnen nibt veel meer voorhanden was. Brieven uit Rome van den 14 melden, dar de onlangs openbaar medegedeelde verklaring der pruissiscbe regering we gens de moeijelykheden met eenige r. k. geestelijken, den 8sten met een kabineis-courier uit Berlijn daar was aangebragt. Men zeidedat de pausselijke regering spoedig op die verklaring zou antwoorden. Voorts wilde men weten dat die zelfde courier rog andere belangrijke geschriften uit Berlijn had medegebragc. Het lijk van den te Rome, tengevolge eener beroerteover leden vorst Lievenis den 12 aldaar plegcig ter anrde besteld op het protestantsche kerkhof, nadat in de evangelische kapel in het paleis Carafelli, door den predikant der pruissische am bassade eene lijkrede was uitgesproken. De groorvorsr rroon op<» volger van Rusland moet door het verlies van Lieven zeer ge troffen zijn en heeftnaar men meentzelf de doodkist naar bet graf helpen dragen. Op den eersten dag dezes jaars is weder eene zware en zeer prachtige uitbarsting van den Vesuvius begonnen. Na 3 h 4 dagen eene ontzettende hoeveelheid vuur uitgeworpen te hebben, ïs de berg allengs tot rust wedergekeerd. Den 10 was hij, voor het eerst in dezen winter, met sneeuw en ijs bedekt. De weersgesteldheid was zeer ongestadig, Bij de jongste uitbarstingen van den Vesuvius hadden twee Engelschen de roekeloosheid ge had om tot zeer hoog den berg te beklimmen doch een der zelve betaalde zijne vermetelheid bijkans zeer duur daar hij do or eene menigte gloeijende steenen op den grond geworpen werd en naauweïijks kracht genoeg had om zich op te beuren en te vlugten gelukkig, dat hij er overigens slechts meteen zwaar verbrand gelaat afkwam. (Btxqclnnb. Londfn, den 16 Januarij De Courierna de wijze ge meld te hebbin, waarop de graaf Mold zijne laatste staatkundige handeling, het toetreden tot het eindbesluit der Londensche con* feremiehad bewerkstelligd, vervolgt zijn artikel aldus: Toen graaf Molêop het punt van af te treden, echter deze moeijelijke onderhandeling zoo plotseling eindigdewilde hij daardoor vermoedelijk al de onaangenaamheden voorkomen, waar aan de koning, gedurende het ministeriele inierregum, anders zoude hebben kunnen blootgesteld zijn. Op de Belgische grenzen vormt zich een gedacht Fransch leger Deze maatregel kan door onderscheidene beweegredenen verklaard tvorden. Het is mogelijk doch zeker met vermoe delijk, dat geene der beide mogendheden zich goedwillig onder- werpen zullen aan een vonnis, hetwelk eigenlijk aan geene van beiden regt laat wedervaren. Holland heeft zich vele opofferingen getroost om Belgie te bekomen, en al deze is het thans veroor deeld te verliezen zonder eene schadevergoeding daarvoor te be komen; terwijl het geweld, dat aan de bevolking van Limburg en Luxemburg moet aangedaan worden, op zijn minst genomen, streng is en misschien naderhand blijken zal niet zeer staatkundig geweest te zijn. Wij erkennen dat de kwestie uitermate moei- jelyk is, eene kwestie welke het naauwelyks mogelijk was te beslechten zonder aan de eene of andere partij onregt aan ie doen. Bijaldien noch Holland noch Belgie zich aan het vonnis onder werpen, dan wordt eene botsing tusschen dezelve troepen, die thans naast en tegenover elkander gekampeerd zijnhoogst ver moedelijk en alsdan zou de gewapende tusschenkomst van andere mogendheden tot het herstellen der rust noodzakelijk worden (Deze is voJgens den Courierde waarschijnlijkste oorzaak voor het zamentrekken van een Fransch leger bij de Belgische gren zen. Een Parijssche berigtgever van gemeld dagblad wil echter daarvoor ook eene tweede reden zien in de min gunstige gezind heid der ingezetenen van Metz en van de aan Belgie grenzende provinciën, welke, vreest men, de arsenalen ten behoeve der Belgen zouden openbreken, indien dezen door de Pruissen wer» den aangetast.} Londen, den 27 JanuarijOver de Belgische kwestiespre kende schijnt de Sun niet te geloovendat de Belgen kunnen weerstand bieden. Maarzegt hijmen gelooftdat wanneer de troepen van hec Duitsche Verbond Luxemburg en Limburg met geweld aan de Belgen ontnemendeze den Hollanders niets zullen betalen. Doch zoodra zuiks blijkt zullen laatstgenoemden de Schelde sluitenwaardoor de definitieve regeling der geschillen tusschen de beide Janden al wederom vertraging zoude ondervinden. Men leest in den Times van heden Men verzekertdat berigt is gegevendat na den 1 dezer maand geen Nederlandsch schip uit eene der Ned. Oost Indische bezittingen zeilendezal worden toegelaten in eenige haven van New Zuid-Walliszonder betaling van eenig regtgelijk laat stelijk het geval is geweest. Deze maatregelzoo men mag veronderstellen, is ten deele eene wedervergelding van de kunst greep Manoeuvrewaardoor de bijzondere regten op Britse he fabrijkanten te Batavia verdubbeld zijn." Wanneer zal de Ti mes toch te goeder trouw de zaak voorstellen Heeft er te Batavia eenige heffing van zoogenaamde dubbele regten plaats gehad wanneer niet ook Ned. schepen aan de helft van die reg ten volgens het traktaatwaren onderworpen ranfcriffc. Parijs, den 28 Januarij. In den Messager leest men; De generaal Skrzyneckiopperbevelhebber van het Poólsche leger gedurende den onsterfelyken worstelstrijd van 1831, de overwinnaar van Dembe en Iganie de held van Ostrolenka, is door Koning Leopold geroepen om onder de vanen van Belgie te dienen. Het is hem gelukt zich aan het toezigt der Oosten- rijksche regering te onttrekken. Den 24 dezer te Londen aar- gekomen bevindt hij zich op dit oogenbJik te Brussel. Wij zul len op de bijzonderheden en gevolgen terugkomen van eene ge» beurteniswaarvan onze lezers het gewigt zullen beseffen. In het Journal des Dê'bats leest men Onze bijzondere berigten uit Londen en Brussel brengen-heden tijdingen aan, welker zwaarwigtigheid ons overwaardig toeschijnt om in den hoogsten graad de opmerkzaamheid der regering en des lands op zich te vestigen. Te Londen heerschte den 25 dezer onder de staatkundige kringen veel opzien wegens de toebereid selen tot wapening, welke het ministerie had bevolen; van alle zijden haastte men zich om de arsenalen te vullen; de wapenfa brijken hadden |zoo aanzienlijke bestellingen bekomendat 2ij moeite zullen hebben daaraan spoedig te voldoen In Belgie schynen de gemoederen geweldig opgewekt, en die opwekking neemt met eiken dag toe, door de aankomst eener menigte vrij willigers. Het is niet meer het Belgische leger, hec zijn niet meer de bevolkingen van Limburg en Luxemburg, die tot her bieden van wederstand besloten hebben het is gapsch Belgie dat zich wapent om zijne nationaliteit te verdedigen.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1