N". 5. GOESSCIIE 1839. COURANT. y RIJ DAG DEN 18 JANUARI J tstuvtn cu ClbmmistVAticu. De ARRONDISSEMENTS REGTBANK zitting houdende te GoesProvincie Zeeland'. Gezien het Reglement betreffende de wijze van Eedsaflegging der onderscheidene Regterlyke Ambtenaren, de afwezigheid, de afwisseling en de orde van de inwendige dienst van den Hoogen Raad gelyk mede van de Hoven en Regcbanken gearresteerd bij besluit van Zijne Majesteit, dato 14 September 1838. Gelet op de bepaling vervat in Art. 68 van hetzelve. Gehoord de consideration van den Heer Officier en overeen komstig dezelve. Heeft na voorafgaande deliberatie goedgevonden te regelen, zoo als geregeld worden bij dezen de urenwaarop de Griffie dezer Regtbank voor het publiek zal geopend zijn, te weten De Griffie der Arrondissements Regtbank te Goes zalmet uit» zondering van den Zondag en andere Feestdagen, geopend zijn eiken dag, gedurende den tijd van zes uren, en wel bepaaldelijk des morgens van 9 tot 1 uur en des namiddags van 2 tot 4 uren. Eu zal hiervan door aanplakking aan de Gehoorzaal dezer Regt bank en insertie in de Stads-Courant de noodige bekendheid wor den gegeven. Aldus gedaan en gearresteerd in de Algemeene Vergadering der Arrondissements Regtbank voornoemd den 2.4 December 1838. f j. de BACKER. geteekendF. N. van der BILT. I P. H SAAIJMANS VADER Voor Kopij P. H. SAAIJMANS VADER. PUBLIEKE BESTEDING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Goes zullen op Zaturdag den 2 February 1839 des voormiddags te elf urent tén Stadhuize aldaar, publiek eri aan den minscmynenden trachten Aantebesteden t Den OpboUw van de overblijfselen der voormalige Kleine Kerk binnen deze Stad, tot eene Weef-Fabriekbestaande hoofd zakelijk in Timmer- en Metselwerk. Waarvan het Bestek en de Conditiën ter Stads-Griffie ter le aing zullen liggen van Maandag den 21 dezer maand tot den dag der Bestedingdes voormiddags van tien tot twaalf uren zullende de lokale aanwijzing door den Stadr-Fabriek gedaan wordenop Donderdag den 24 daaraanvolgende des voormiddags te elf uren. Goes, den 16 Januarij 1839, Burgemeester en Wethouders voornoemd, J H. VERSCHOOR, van'Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Stads-Secretaris L. DE FOUW, J7. aldaar op 7 September 1812 tegen de Franschen geleverden veld» slag. De werkzaamheden aan het nieuwe winterpaleis te Pe tersburg waren reeds ver gevorderd. Dagelijks arbeiden 12000 werklieden aan hetzelve. Het huwelijk van de grootvorstin Maria met den hertog van Leuchtenberg zou op het verjarings feest der Keizerin (in de maand Julijj) voltrokken worden. Hetgeen door de buitenlandsche dagbladen verbreid werd omtrent de deelneming van aanzienlijke personen in Polen en Rusland aan de onlangs ontdekte zamenzweringwas geheel onwaar. De aan slag bepaalde zich tot de staatkundige woelingen van eenige jonge Polen. Even onwaar waren de opgaven dier dagbladen omtrent een opstand in Georgie en in de Kaukasische provinciën. Met het begin van dit jaar heeft de Russische regering eene tweede grer.slinie aan de zijde van Pruissen, Oostenrijk en Krakau, opgerigt. Deze lijn is getrokken op eene mijl afstand van de eigenlijke grenslijndie het Koningrijk Polen van de ge noemde staten afscheidt De tusschen deze twee lijnen gelegene landstreek is gr.ens-gordel genaamd, en het grens toezigt zal zich. voortaan over deze gtheele strook lands uitstrekken. NIEUWSTIJDINGEN. ShaiUscïtïattb. Berlijn, den il Januarij. Van het mobiliseren van on derscheidene legercorpsen is hier tot nog toe niets bekend ge worden. Vóór de aanneming van het adres in de Fransche ka mer zal deze maatregel ook bezwaarlijk ten uitvoer gelegd wor den. Dat men echter op alles is gevat, is zeer natuurlijk. Bij onze militaire verordeningen zijn er tot mo'óilisering van een ar meecorps, zoowel van het staande leger als van de landweer, slechts geringe toebereidselen noodigen binnen weinige weken staat zelfs de landweer gereed om op te rukken." Frankfort, den w Januarij. Den 7 dezer heeft Z. K. H, de Groothertog van Hessen Darmstadt aan zijne wegens staat kundige misdrijven veroordeelde of nog in iiegten vervolgd wor dende onderdanen kwijtschelding van straf en van verdere vervol ging verleend. Slechts ten aanzien van een dezer personen met Jiame Carl Zeuneris bepaald, dat hij van zijne verdere gevan genisstraf ontheven wordt, indien hij ('zich naar Amerika wil be geven. Deze amnestie heeft te Darmstadt eene zeer groote vreugde gebaard. Toen de Groothertog met zijne gemalin'savonds na het bekend worden van den genomen maatregel in den schouwburg verscheenis hij met de levendigste geestdrift toe- gejuicbr. Volgens brieven uit Petersburg, van. goederhaud afkom stig, was aldaar niets bekend van bewegingen onder de Russische krijgsmagt die eene toerusting ten oorlog aanduiden, In dco aanstaanden zomer 'zou bij Borodino eene groore vereeniging van troepen, omstreeks 100,000 man, plaats hebben, ter plegtige inwijding van het opgerigce gedenkteeken ter herinnering aan den Londen, den 12 Januarij. In berigren van de Kaap de Goede Hoop van den 5 Novemberin Engeland ontvangen leest men De voortdurende landverhuizing der boeren van Hollandsche afkomst uit het eigenlijke Kaapland naar noorde'r! ijker streken maakt hier een ongenamen indruk. De ontevredenheid schijnt diep bij hen geworteld te zijn. Naar veler meening, zou de uitvaardiging eener wee tegen de landloopers, waardoor aan de rooverijen en verwoestingen der inlandsche stammen (Tlotrentot- ten en vooral Kaffers), paal en perk wierd gesteldgenoegzaam zyn om deze landverhuizing voor te komen. De boerendie naar den omtrek van Port Natal getrokken zijn, werden toch daar toe vooral genoopcomdat zij bemerkten, dat de ambtenaren van het bewind, die daarvoor betaald worden, hen niet genoeg zaam tegen rooverijen beschermden, en maakten de berekening» dat zij, tot een ligcbaam vereenigd, zich beter met eigene kracht daartegen konden verdedigen, mits zij dan, ook daarbij geene belemmering van de plaatselijke overheden konden ontmoeten. Wel moet deze overtuiging sterk bij ben geweest zijn, daar zij er toe hebben kunnen besluitenom de landhoeven hunner vade- ren en bebouwde streken tegen onbebouwde landen in eene on bekende wildernis te gaan verruilen. Wat de regering belet, om de bescherming te verleenen welke ingezetenen die schot eti lot daarvoor opbrengenvan haar kunnen vorderen, is, misschien ten gevolge van eene onvolledige kennis van zakenmoeijelijk te raden. Intusschen heeft men berigten van Port-Natal tot hét einde van September ontvangendie den toestand der daarheen verhuisde boeren als verbererd voorstellen. Zij hebben eene aan zienlijke hoeveelheid levensmiddelen, werktuigen en andere benop» digdheden ontvangen, die voor hen uit eene openlijke inschrijving aangekocht en met een daarvoor uitgerust schip verzonden vvareti. Zij hielden zich druk met het beploegen hunner nieuw ingéno* mene landerijen en het bezaaijen daarvan met Tarwe en Maïs. be zig; ofschoon men vreesde, dat, ten gevolge van het late jaar getijde en de voortdutende droogte, de opbrengst daarvan niec van veel belang zou zijn Intusschen leggen de bewoners der Kaap stad een loffelykeo ijver aan den dag, om hen op allerlei wijze te ondersteunen. Men heeft papieren uit Grahams town tot den 26 October. Zij zijnals gewoonlijkmet verhalen van door de Kaffers' gepleegde rooverijen opgevuld. Het stelen van scha pen en hoornvee nam op zulk eene onrustende wijze toe, dat de overheden tot het besluit gekomen waren om op degenen die zich daaraan schuldig maakten, de zwaarste straf, welke r'e wet toelaat, toe te passen. Zelfs op aanmerkelijken afstand van de grenzen der Britsche kolonie namen de rooverijen der Kaffers sterk toe." Volgens een ander berigt van de Kaapstad, van gelijke dag» teekeninghad het Engelsche bewind aldaar den uitvoer van bus kruid en andere krijgsbehoeften naar de uitgewekene Hollandsche boeren verbodenten einde hen daardoor buiten staat te stellen om zich tegen de Kaffers te verdedigen en hen alzoo tot den te rugkeer op het grondgebied der kolonie te noodzaken. Men meende echter, dat dit verbod de verlangde werking niet zon doen, daar thans waarschijnlijk vreemde speculanten de vetbo- dene waren aan de uitgewekenen nabij Port Natal zouden gaan verkoopen. In het noorden van Engeland worden steeds volks-vèrgade ringen gehouden ten gunste van-den. 'wegens zijne woelingen, in regten betrokken geestelijke Stephens. In die vergaderingen wordt "eene heftige taal gevoerd, en met volksbewegingen ge» •^SjSI

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1