COURANT. N°. 4. GOESSCHE MAANDAG 4?i m 'ISS9. NIEUWSTIJDINGEN. 23uil5c(ilaub. Berlijn, den 6 JanuarijVolgens te Petersburg onlangs in het licht verschenen tabellen, zijn er aldaar, in het jaar 1837 onder de bewoners van den Griekschen godsdienst 11,120 kin deren geboren, waarvan 2707-onechte en zes vondelingen. Het getal der overledenen in die gezindte bedroeg 11,711der ge huwden 1962 paren. Den 27 December was de koude te Petersburg felde thermomether stond 11 graden. Te Tobolsk was het tusschen den 17 en 19 November zoo koud, dat 13 mans en 2 vrouwen, die zich naar het veld begeven hadden, doodgevrozen zijn. De belgische zaak houdt hier schier uitsluitend de openbare aandacht bezig. Eene beslechting van die zaak wordt in Duitsch land vorig verlangd. Men vleit zich hier steeds, dat ook de Fransche regering opregtelijk en ernstig eene afdoening van dat geschil wenschten, al mogr ook de kamer der gedeputeerden in haar adres van antwoord zich op eené oorlogzuchtige wijze ten behoeve van Belgie verklaren betgeen men echter niet waarschijnlijk acht zich hierdoor niet zal laten bewegen tot eene regtstreeksche ondersteuning van Belgie tegen de volvoering van het traktaat van 1831en alzoo tot eene verstoring der vriend schappelijke betrekkingen met de overige mogendheden. De overgroote meerderheid van rïe Duitsche dagbladen verklaart zich thans ten gunste van Noord-Nederland, en doet daarbij het be lang opmerkenhetwelk ook Duitschland heeft by eene afdoe ning van het geschil op de vastgestelde grondslagenslechts eene kleine partywelke tevens de tolk is. vap de ultramontanenver klaart zich regtstreeks voor de eischen van Belgie. Hier wordt (even als re Dresden) gesproken van het mobiel maken van een corps saksische troependochof dit gerucht eenigen grond heeftblijkt niet. Het Saksische contingent voor het Bónds-Ieger bedraagt 12000 man.'* De Pruissische regering heefc onlangs aan de verschillende regeringen der Duitsche Bondsstaten, welke de kerkelijke pro vincie van den Boven-Rijn uitmaken eene uitnoodiging doen toe komenom mededeeliog van de bestaande wettelijke verordenin gen en gebruikenbetreffende de zoogenaamde gemengde huwe lijken» Zulks doet vermoedendat de aangekondigde nieuwe pruissische verordeningennopens deze aangelegenheid niet zoo spoedig te wachten, zijnals men, na het medegedeelde door de pruissische Staatszeitungmeende te mogen verwachten. In de hoogere financiële kringen schijnt steeds hoop te wor den gevoed, dat het-uitvoeren van het uactaat der 24 artikelen, wat het grondgebied betreft, geenszins ihilitaire maatregelen zal torderen. Frankfort den 7 Januarij. Eergisteren is alhier overleden de weduwe van zekeren Feist Schijerindenhoogen ouderdom yan 102 jaren. Uit Unterwalden, in Zwitserland wordt gemeld, dat het bestuur bij eene geldboete verboden heefteer lezen en verspreiden van twee dagbladende Eedgenooten en Bondscourant genaamd als gevaarlijk voor Kerk en Staat beschouwd wordende. Uit Rome wordt, van den 27 der vorige maand, geschre vendat voor eenige dagen in het Vaticaan eene groote congre gatie van kardinalen en verscheidene der eerste geestelijken ge houden is. De Paus zat in die vergadering persoonlijk voor. Daarbij moeten onderscheidene belangrijke punten behandeld zijn, waarvan men in 1839 ^en uitslag te gemoet zag. Het had te Rome in geringe mate gesneeuwd. Te Napels heeft men den 20 het berjgt ontvangendat de Koning dien dag nog niet terug verwacht werdten gevolge der ziekte van de beide Prinsen. H. M. de Koningin zou haar ver blijf te Palermo nog verlengen. Sedert de Etna rustig is begint de Vesuvius wederom meer levendig te worden, In de nachten van den 18 en 19 was er veel vuur zigebaar, en werd er nog al een aanzienlijk getal steenen uitgeworpen. Keulen, den 7 Januarij'Uit bijzondere berigten) „Se dert de laatste ernstige bewegingen, is werkelijk de orde alhier niet verder gestoord gewordenook hoort men sedert eenigen tijd niet meer van aanvallengelijk zich het volk vroeger tegen afzonderlijke op post staande schildwachten veroorloofde. Dit beeft dan ook ten gevolge gehad, dat een groot gedeelte der wachten verminderden slechts alleen de posten welke buiten de stad staan, met scherp geladen zijn. De Belgische aangcle ger heden schijnen alle anderé belangen op den achtergrond te stellen. De meest avontuurlijke plannen wofden door onze staat ■kundige tinnegieters optworpenelk plan vindt zijn verdediger-, doch algemeen is de wensch lot behoud vap den vrede. De burger en de koopman genieten te veel welvaartgevoelen zich te gelukkigen hébben te veelvuldige betrekkingen met Belgie, dan dat zij een' oorlog zouden wenschen die in alle gevallen voor den handel nadeelig zou zijn. Als stellige waarheid kan men verzekerendat tot nog toe niet de minste garnizoensvernnderjng aan den Rijn heefc plaars gevonden. Even zoo zijn de geruchten onwaar bevonden welke nopens de reis van den generaal yon Grolman verspreid zijn. De general von Phueldie mede per estafette naar Berlijn zou vertrekkenheefc Munster nog mee verlaten. Londen den 9 JanuarijHet berigt der vermeestering van hetkasreel en de haven van Vera Cruz door de fransche scbpsmagt heeft hier een zeer ongunstigen indruk gemaakt. Men herbaalt bij deze gelegenheid de reeds vroeger geuite bedenkingen dac het fransche bewind deszelfs eischen tegen Mexico overdreven en volscrektelyk eene billijke schikking van het geschil gewei gerd heeftten einde ook daar te lande zich te nestelen dac die twist met Mexico hoogst nadeelig is voor de belangen van den britschen handel; enz. De kooplieden beklagen zich nu bovendien, dat ons bewind de zorgeloosheid zooverre heeft ge» dreven, dat ofschoon een aanval van het Fransche eskader stel lig re wachten was, zich geen enkel britsen oorlogsvaartuig voor Vera Cruz bevonden heeftom de engelsche bewoners te bescher men en aan boord te nemen- In de verledene week heeft de bekende heer Urquhart te Huil eene eeremaal bygewoondea bij die gelegenheid zich heftig beklaagd, zoo wel over de staat kunde der Franschen, als over die der Russen, als regcscreeks tegen Engeland vijandigen als meer en meer gevaarlijk wor dende. De spreker vestigde daarbij de aandacht inzonderheid op Mexico en op Spanje. Jftfftttfsrijfr- Parijs, den 7 JanuarijDe gemalin van Vorst Leopold is gisteren avond op de Tuilerien aangekomen. Zij zal zich ecbur niet naar Pisa begeven, omdat, volgens de laatste berigten, men de hoop niet heeftdat zij hare zusrer nog zou in leven vinden. Bij het afgaan van genoemde berigten, werd aan de Prinses het laacste oliesel toegediend. Heden morgen zijn twee couriers uit Brussel aangekomen de een voor Vorstin Leopoldde andere voor den minister van buitenlandsche zaken. Parijs den 8 JanuarijIn den loop van heden is alhier de treu rige tijding ontvangen, dat de Prinses Marietweede dochter van Koning Lodewijk Philipsen sedert 1837 met den Hertog IVurtemberg gehuwdden 2 January te Pisa, in de armen vau haren gemaal en van haren broeder, den Hertog van Nemours overleden is. De tijding van die afsterven was ongetwijfeld reeds sedert een paar dagen aan den Koning bekend doch isnaar méti meent, geheim gehouden, om de Koningin daarop voor te be reiden. De Hertogin van IVurtemberg leedsederc zij voor eenige maanden van een prins bevallen was, aan eene kwijnende kwaal. De hoopdie men koesterde dat zij daarvan onder de zachtere lucht van Italië zou herstellenis maar al te spoedig verijdeld." Haar dood is voor geheel het Koninklijk gezin een zwaar/ver»» lies; daar deze Prinses een zeer beminnelijk karakter bezat en door buitengewone talenten, met name ook voor de schilder» kunstuicmuntte. Haar stoffelijk overschot wordtnadat in de; hoofdkerk van Pisa eene plegtige lijkdienst voor haar gehouden is, naar Frankrijk gevoerd, om in de kerk van Drenxalwaar de begraafplaats der leden van het geslacht van Orleans zich be vindt te worden bijgezet. De Hertogen van IVurtemberg en van Nemours keeren zoo spoedig mogelijk naar Parijs terug. Reeds weet men door den celegraaph dac de Hertog van Nemours den 8 Januarij te Toulon is aangekomen. De Moniteur kon digt aan, dat de Koning voor twee maanden, te beginnen met den 9 Januarijden rouw over den dood zijner dochter zal aan nemen. Het ministeriele Ochtendblad van gisteren bevatte een artikel, hoofdzakelijk tegen de heeren Thiers en Guizot gerigt. Het blad vraagt zich af, of er in Frankryk slechts twee mannen zijn die het regt hebben zich de organen der meerderheid te noe. men of het ministerie noodzakelijk aan den heer Thiers of Gut zot moet behooren? of, indien de keus des Konings op iemand anders valt, er dan schending der staatsregeling zou bestaan, of dit grond zou opleveren om tot uirerste maatregelen toe be» dreigende adressen toevlugt te nemen Eene vergelijking rus schen de coalitie van 1830 en de tegenwoordige makende, zegt het Journal' dat dezelve hemelsbreed van elkander verschillen; da: men, zonder eerstgenoemde, nog onder de Julij wetten zou DEN 14 JANUARIJ

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1