s. /vier uren. Het smaldeel beeft slechts 4 man verlorenterwijl de iVïexicanen 4 of 500 dooden hebben gehad, Ëen (Mexi caansch zaakgelastigde is met den Mètéore aangekomenom zich onmiddëlyk'naar Washington té begeven.'* Een ander der te Havre onrvangene berigten wegens deze ge beurtenis, behelst de volgende bijzonderheden wegens den plaats gehad hebbende strijd: Den 27 November zond de Fransche admiraal Baudtn een parlementair aan den Mtxicaanschen generaal Rincon om hem aan te zeggen dat hy voornemens was. om dienzelfden dag, S. Juan d* Ulloa aan te tasten. Ten twee ure nadenmiddag kwamen 3 Fransche fregatteneene korvet en 2 bombardeer-- galjooten op een kanonschot afsrands van het kasteel ten anker Zij rigtten een zoo welbestuurd vuur uit het gróf geschut tegen de vijandelijke strekte en bestookten deze zoo zeer met bommen dat binnen den tijd van vier uren het vuur der 160 stukken van bet kasteel tot zwijgen gebragtde werken daarvanwaaronder de vermaarde schans del Cabailerovernield en van de Mexi caansche bezetting 600 man gesneuveld of gekwetst waren. Tegen zes ure des avondsliet de bevelhebber van het kas teel eene vredevlag hijschenom het vuur te doen ophouden. Hij' verzocht aan den admiraal een korten wapenstilstand voor het wegvoeren der gekwetsten. De admiraal B au din antwoorde dat daarin niet' kon' toestemmenmaar dat hij aan de Mexicanen, indien zij het kasteel overgavenvrijen af'rogt wi'de toestaan. Die aanbod werd aangenomen en de sterkte door de Fransche zee lieden bezet. Het by Vera Cruz aanwezige Mexicaansche leger 'was 5,000 man sterk maar de bevelhebbers daarvan waren van oordeel, dat deze magr niet genoegzaam was, om de stad die door het vuur van bet kasteel bestreken wordt, te verdedigen. De admiraal Bauditi heelt er in toegestemd dat 1000 Mexi Caansche soldaten in de stad bleven, om voor het behoud der rust te waken." Nog vindt men in eenen te Havre ontvangen bijzonderen brief bet volgende De Fransche admiraal heeft aan de consuls der onderschei dene natiën te Vera-Cruz een rondgaanden brief toegezonden, om bun aan te kondigen, dat die zeehaveu voortaan door schepen onder allerlei vlag kon worden bezocht. „Van het Fransche smaldeel zijn, zoo men zegt, 5,000 ka nonschoten gelost, en uit het kasteel van S. Juan d'Ulioa 1700. Na een bombardement van vijf uren beeft de sterkte zich aan het Fransche smaldeel overgegeven. Parijs, den 8 Januari] De tijding der vermeestering van het kasreel van Sr. Jan d'Ulioa door her Fransche smaldeel vanden vloot voogd Baudtn is den 6 Januarij te Parijs door een buitengewoon no na nier van den Moniteur bekeDd gemaakten de Paryssche bladen van den volgende dag zijn met bijzonderheden wegens dit wapenfeit op gevuld. Behalve hetgeen daaromtrent in ons artikel hierboven is me degedeeld blijkt thans nogdat de aanval op het voor bijna het schip toen met den kop nog even boven en zal dus den kelijk weg zijn." - De belgische bewegingsparty heeft haar centraal commité in Brussel gevestigd, en van daar, onder de hand, rondgaan Je brieven naar de verdere belgische steden gezonden om in de. zelve associatien te vormen, welke zich mee het centrale com- mité in Brussel in verband moeten stellen. Het oogmerk dezer associatie is, om een genootschap te stichten, waarvan de led.-ri zich onder eede moeten verbindenom al wat hun mogelijk 1$ aantewenden, ten einde de verbrokkeling van het grondgebied te verhoeden; om tot dat einde niet alleen gelden bijeentebren- gen maar zich ook geweer aanteschaffen waarmede de vrijwil# ligers, die, in tijd van nood, zouden moeten te veld trekken, gewapend zouden kunnen worden. Zekere scheepsreeder van Brug. ge, aan wien de voorzitter van het centrale commiié de bek nde Ducpétiauxdergelijken brief had gezondenheeft niet alleen geweigerd, om deel te nemen aan dit genootstuapmaar he,cft de brieven, die hem waren gezonden, door de nieuwspapieren laten bekend maken. Hij heeft daarbij aangevoerd, dat, als Eu# ropa de vrede wil, Belgie zich moet onderwerpendat mer bij ontijdigen en onberaden tegenstand spoedig - eene blokkade onwinbaar geachte kasteel door drie fregatten, eene korvet en twee bombardeergaljoten beeft plaats gehad die gedeeltelijk door atoombooten naar hunne ligplaats zijn gesleeptdat de Fransche schepen werkelijk binnen den tijd van vier uren 8,000 kanonko gels tegen het kasteel afgeschoten en 320 bommen daarin gewor pen hebben zoodat de vestingwerken meerendeels in bouwvallen verkeerd zijn; dai de Franschen, naar hun zeggen 5 dooden en 34 gekwetsten hebben verloren, terwijl het verlies der-Mexica nen gezegd wordt 5 of 600 man aan dooden en gekwetsten te hebben bedragen dat de korvetdie aan den strijd deelgenomen heefc, la Crêole is geweest, waarop *sKonings jongere zoon, de Prins de Joinvillezich bevond; en dat dit schip door ver scheidene kogels is getroffen, terwijl de Prins zich zeer kloek moedig moet hebben gedragen. Natuurlijk zijn de ontvangene berigten in een opgewonden toon opgesteld. De Fransche con sul in Noord Amerika eindigt zijn verslag omtrent het voorgeval lene aldus: „God beschermt Frankrijk. Wat door allen voor onmogelijk geacht wordt, is voor de wapenen van dat Rijk zelfs niet eens moeijelijk. De werking van dezen goeden uitslag op het algemeen gevoelen in de nieuwe wereld zal onberekenbaar syn. Onze landgenoocen 'zijn daarover van vreugde doordrongen." *j Gravenhage den 8 JanuarijDe prins van Oude heeft gisteren het Koninklijk museum vau schilderijen, het kabinet van zeldzaamhedende Koninklijke bibliotheek en het penningkabinet bezocht. Heden heeft hij zich naar Leiden begeven, om aldaar bv t merkwaardige te bezigtigenen alsdan herwaarts terug te keeren. In de Dordrechtsche Courant leest men De beurtman op Zierikzeebij het begin der vorsrvoor» namelijk met kalk en steenvan deze stad vertrokkendoch het toen, wegens het ijs, niet verder dan de mond der Kil heb bende kannen brengen, heeft Donderdag de reis willen vervor deren, en is des avonds voor de Willemstad gekomen, waar hij, wederom veel ijs ontmoetende, te vergeefs getracht heeft binnen te loopen, en is daarop tusschen de Willemstad en Ooltgens plaat, op de zoogenaamde Vlei, aan den grond geraakt. D; schipper en zijn knecht zijn er met moeite afgekomen om in de Willemstad adsisterrie te zoeken, welke hun nog niet schijnt te hebben kuonen verleend wordenalthans volgens rapport van de gisteren avond hier aangekomen Middelburgsche stoomboot zat zoude te wachten hebben da't men dm ook thans reeds geena belgische schepen meer wil verzekeren dan zonder voor veriet van blokkade of molest ter zake van oorlog verantwoorde!; k te zijn, en dat de brusselsche associatie waarschyniyk weinig bijval in West Vlaanderen zal erlangen. Het openbaar ministerie bij de regtbank te Brussel heeft ge meend, inlichtingen nopens deze associatie re moeten inwinnen, waarvan trouwens de onwettigheid en het gevaarvolle door de bladen der bewindslieden op goede gronden wordt aangetoond. Het besluit van den scheepsreeder van Brugge om bij wc-;» gering van deelneming, den brief des heeren Ducpêtiaux open baar bekend te maken schijnt aldaar nog al goedkeuring te vin# den. De revolutionairen verkondigen niettemindat, als het be wind van prins Leopold het zoogenaamde Duitsche gedeelte van Luxemburg niet met belgische troepen bezet, men voort zal gaan met het oprigten van vrijcorpsenzonder iemand daartoe verlof te vragen. De heet Franpois, tot dus verre hoofd-adminïstrateur der po litie in Belgie, is die post ontnomen. In zijne plaacs is de heer Hody procureur des konings te Brussel, aangesteld. De. revolutionairen verzekeren bij herhalingdac de géneraal Daine als bevelhebber van Venlo is aangesteld, en, zoo men meldt, is de plaats commandant dier vesting, de kollonel Duf* resnelmee het bevel aan de grenzep van Scaats-Vbanderen belast. Men meldt uit Brusseldat de Nederlandsche officieren welke bij het Hazegras op Belgisch grondgebied zijn bevondengevan» gen zijn genomen. In Brussel schijnt nog veel wantrouwen omtrent de geldelijke aangelegenheden te heerschen. Het Antwerpsche blad le Brêcurseur heeft dezer dagen eenen uitgewerkten staat van den toestand der Belgische koopvaar dijvloot op den 31 December 1838 medegedeeld. Het blijkt daaruit, dat Belgie thans 152 koopvaarders, in staat om zee te bouwen, bezit, die deels in de eigenlijke zeehavens Antwerpen en Ostende deels te Brugge, Boom, Leuven, Brussel, enz# te huis behooren. Van deze 152 schepen meten 63 beneden de 100 ton en daaronder zijn slechts 5 van meer dan 300 ton na* meiijk de drie stoomschepen AntwerpenBrugge en Prinses Victoriaalsmede de twee driemasters Harriet en Jean Key Cïbucrfcr.f Écu. Bij Vonnis der Arrondissement Regtbank te Coesden 7 Januarij 1839 ter openbare Teregtzitting uirgesproken den 10 derzelve maand geiegisrreerd en den 11 daarna aan den Defailiant beteekendis DOMUS SMALLEGANGETimmerman gedo micilieerd te Borstelenwegens krankzinnigheid onder curatele gesteld. PUBLIEKE VERKOOPING, op Woensdag 30 Ja- nuary 1839, 'savonds 5 uren, in de Stad Goes, in het Loge ment de Korenbeursten overstaan van den Notaris L. DE FOUBVJz aldaar residerende, van eene Kapitale en aange naam gelegene HOFSTEDE genaamd het HOF KERKHOEK, nabij en tegen het Dorp Hoedekenskerkemet 40 Bunder-;. 10 Roeden HOF, BOOMGAARD, BOSCH WEI-en BOUW# LANDEN, allen gelegen in die Gemeente; doende aan Grondlasten en Waterpenningen ƒ699,045, aankomende FIL TER JANSE GLERUM, Landbouwer te Schore Intusschen is die Hofstede uit de Hand te Koopte bevragen hij den Eigenaar en bij den Notaris de Fouw te Goes, *0* Canada en Italiaansche Populiere PLANTBOOMEN te KOOP in den fVilhelmina-Polderte bevragen bij den Gezwo ren KOERT, Bij D. C. KRRTLAER is getrokken, de Premie van de f 20,000 op N.° 24792; en zijn nog bij denzei ven te be# konen BEELE en GEDEELTEN van LOTEN. Ter Boekdrukkerij van F. Kleeuwens en Zoon. 4

Goessche Courant | 1839 | | pagina 2