\J^ N°. 3. GOESSC 183». COURANT. NIEUWSTIJDINGEN. /0* j£| i VRIJDAG DEN II JANUARI! jOnilschlnub. Frankfort, den 4 Januarij. Uit Posen wordt, van den 26 der vorige maand, gemeld, dat de opperpresidenc Flottwell al daar was aangekomendoch na slechts een dag vertoefd re heb benwederom was vertrokken. Sedert zijn verblijf had zich te Posen het gerucht verspreiddat de kerkelyke geschillen binnen kort op eene minnelijke wijs zouden geschikt worden. In ver band hiermede mag, misschien, beschouwd worden een byzon der berigt uit Berlijn, waarin van een gerucht wordt gesproken als of de regtstreeksche betrekking tusschen de Prnissische rege ring en het Roomsche hof sedert eenige dagen wederom zou aan geknoopt zijn. Daaruit wilde men afleidendat spoedig een min nelijke schikking op handen zou zijn. Er werdt op nieuw ver haald, dat de Aartsbisschop van Keulen vrijgelaten zou worden i en alsdan buiten 's lands in stille afzondering zou gaan leven. Reeds zou een courner met dit ultimatum naar Rome vertrok ken zijn. De briefschrijver voegt er bijdat hij die geruchren mededeelde vopr^hetgeen zij zijo zonder er de echtheid van te waarborgen. Men kan ookinderdaadaan die geruchten te minder onbepaalde geloot hechter.naardien de Pruissische rege ring in deszelfs officieel blad geene tegenspraak der bekende Pau. selijke allocutie zou hebben doen plaatsen, indien eene minnely ke schikking der kerkelijke geschillen zoo nabij was. In brieven uit Munchen wordt tegengesproken dat er reeds toebereidselen voor eene reis des Kooings naar Italië zouden ge maakt worden, evenzeer als het berigt, dat de hertog van Leuch' tenberg slechts acht dagen te Munchen zou vertoeven en zich naar Italië begeven om van daar met den Grootvorsi-troonop volger van Rusland eene reis over Srokholm naar Petersburg te doen. De hertog zal zich, integendeel, in het geheel niet naar Icalie begeven. Genoemde grootvorst wordt bepaald den 12 February te Weenen verwacht, en worden aldaar reeds voor zijne Twee roovers*vaartuigen, die sedert lang de wateren van Negropont onveilig maaktenzijn door de grieksche marine ver. _1 u't Hanover verneemt men dat de Koning geweigerd heeft den heer Rumanndie aan het hoofd van het bestuur der ge noemde residentie staatop nieuwjaarsdag ten gehoore te ontvan gen nadat die overheidspersoon verklaard 'had, dat hij ongezind was', om, zoo als van wege Z. M. verlangd werd, in dar ge hoor vergiffenis te vragen wegens de tegenkanting van het stede lijk bestuur tegen de opheffing der constitutie. Z. M. moet te veos gedreigd hebben met hec ontslag van den heer Rumann uit genoemde zijne betrekking. b 0e jongste brieven uit Athene bevestigen her vroeger be. rigt nopens eene verandering in het ministerie. De Grieksche gezant te LondenVorst Soutzodie met lórd Palmerston niet OP den besten voet staat, zou teruggeroepen endoor den gezant te Munchen, Maurohordatosvervangen worden. Soutzo zou. In plaats van Zographosbenoemd worden tot minister van bui tenlandsche zaken, terwijl deze als gezant te Konstantinopel, of, volgens anderen te Parijs zou geplaatst worden. In dit laarste ge val zou Trikupis of Kolettis te Konstantinopel worden benoemd Men schrijft uit Konstantinopel van den 12 December: Voortdurend Ontwaart men hier blijken van het verminderen v'an den Engelschen invloed bij de Porte. Zoo is hec thans weder vrij zeker; dat niet alleen de groot admiraal der Turk sche vloot, Zchmed Pacha maar ook de opperbevelhebber der landtroepen, Said Pacha, beiden bekend als aanhangers van En geland, hunne bedieningen zullen nederleggenhetgeen alleen aan den meer en meer overwegendeu invloed van Rusland wordt toegeschreven. „Verschillende geruchten wegens nieuwe oorlogstoerustingen van Rusland, waarschijnlijk veroorzaakt door den aankoop van een aantal transportschepen voor de Ruisiscbe regering, zijn hier in omloop nmar vinden weinig geloof Intusschen heerscht er in de diplomatieke wereld groote drukteen met name vallen de menigvuldige corferentien in het oogdie de Russische ge zant, von Buteniefmet den minister van Buitenlandsche Zaken houdt. „Te Varna en te Smyrna zijn indejaatsre dagen weder eenige fiestgevallen voorgekomen. Hier is daarentegen de gezondheids lövStsnd bevredigend." Uit het Badcnsche meldt men, dat door de commissie voer den daar te lande aantdeggen ijzeren weg een plan onderzocht wordtom de op dien weg te gebruiken wagens in beweging te brengen door middel van paardenwelke staan op die wagen» zeiven. Deze paarden zoudenstapvoets lóopendede wagen» 8 uren wegs in één uur doen afleggen. Londen den 5 Januarij. Met berigcen uit Nieuw York van den 13 December is hier de tijding van een nieuwen in* val der canadasche opscandelirgen in bet gebied van Canadaaan de zijde van Détroit ontvangen. Volgens het geen de noord americaanscbe bladen van dien inval mededeelen, zou dezelve van een bedenkelijken aard zijn uit hoofde van de sterkte der bende en van de voordeelen die dezelve voorshands op de britsche ttoe» pen behaald had. Men houdt hier echter dp medegedeelde op gaven voor overdreven. Te Harrisburgin Pennsylvania was de openbare orde voor het oogenblik hersteld door de tegenwoordigheid van een groot aantal troependie het gepeupel in bedwang hielden; maar de partijen waren steeds zeer verbitterd en met eikander strijdende om het bestuur. In Ierland is lord Norbury (een vermogend landeigenaar) door een moordenaar doodelyk gewond met een pisroolschot. Men schijft dezen aanslag toe aan staatkundige partijschap. Dac er in Ierland eene partij schijnt te bestaan welke door moord brandstichting, roof en dergelijke misdaden de onrusc vermeer dert, is sedert lang bekend. De slagtoffers van die misdaden zya menigvuldig. - De zaak van den bij Manchesteruit hoofde van staatskundige woeling, gearresteerden geestelijke Stephens wordt thans door de regterlijke overheid in die stad onderzocht. De gearresteerde is inmiddels onder borgtog: in vrijheid gesteld. Te Manchester, en in onderscheidene andere plaatsen van Lancashire en Yorks hire zya ,in de laatste dagen volksvergaderingen gehouden ter zake van de vervolging van de genoemde geestelijke en ten gunste van denzei ven. Parijs, den 8 Januarij. De tijdingen, die men uit Pisa om trent de gezondheid der Hertogin van Wurtemberg, dochter van Koning Lodewijk Philips, ontvangt, blijven zeer ongunstig. Haar broeder de Hertog van Nemoursbevindt zich by haar, en zij heeft een bezoek van den hertog en hertogin van Toscane ont vangen. Den 5 Januarij liep te Parijs het gerucht, dar, volg<ns de laatste brievende prinses op het uiterste lag. Zy is slechts vyf en twintig jaren oud. De stad la Roebelle is den 31 December en de beide vol- gende dagen het rooneel van betreurenswaardige voorvallen ge weest. Het volk heeft zich daar, tegen het inschepen van naar Engeland bestemde granen met geweld verzet. Verscheidene hui. zen zijn geplunderd. De overheid heefc eindelijk de hulp der gewapende magt ingeroepen en de troepen hebben op de oproe rige volkshoopen vuur gegeven. Verscheidene personen zijn daar door gekwetst geworden. Men zeide dat de stad in staat van beleg ges'eld zou worden, om het voltooijen van htt landvolk daarheen te beletten. De uirgever van het dagblad le Messager is veroordeeld tot eene geldboete van 100 fr. wegens het belasteren van den heer Gisquetin zijne openbare ambtsbetrekking Dergelijke veroordeeling wordt gelijk gesteld met eene vrijspraak, en de blaam, welke dezen gewezen ambtenaar, en degenen, die hem re werk hebben gesteld, is aangewreven, blijfc alzoo bestaan. Volgens de bijzondere correspondente uit Parijs van den 6 Januarij. is den vorigen dag door het Fransche handelsvaar tuig le Rhónevan Nieuw IJork komende, te Havre de belang rijke tijding aangebragtdat hec Fransche smaldeel, hetwelk de kusten van Mexico geblokkeerd hield zich van het kasteel van S Juan d'Ulloa, en ten gevolge daarvan ook van de koopsrad Vera Cruzheeft meester gemaakt. Men weet. dat het ge noemde kasteel, hetwelk op een eiland bij V.-ra Cruz ligt, vroe ger voor onneembaar gehouden werd, zoodac hit tijdens den Mexicaanschen onaf hanke'ijkheids oorlog jaren achtereen eene laatste en veilige schuilplaats der Spaansche troepen in die stre* ken gebleven is, en toen geheel M.xico reeds lang onafhan kelijk was, niet dm ten gevolge van hongersnood onder de be zetting den 22 November 1825 aan de Mexicanen is overge geven. Thans moec deze zelfde sterkte in weinige uren voor het wapengeweld der Franschen bezweken zijn. Een dagblad van Nieuw Orleans van den 8 December behelst hieromtrent het volgende: De regeringsstoomboor Météore is hier gisteren avond in 60 uren van Vera Cruz aangekoman, en brengt de gewigrge tijding aan van de vermeestering van het kasteel van S. Juan d' Uiloa door het Fvanscbe smaldeel, na een bombardement v-n ontvangst groote toebereidselen gemaakt.

Goessche Courant | 1839 | | pagina 1