3V". 103. GOESSOHE MAANDAG 1838. COURANT. DEN 24 DECEMBER. ISftsttitrett en ölbmiiiisrttfatictt- BUBBIEKE BESTEDING Op Donderdag den 3 Januari] 1839, des middags te twaalf uren«uilen Regenten over de Gevangennissen te Goesalsdaar toe geautoriseerd, in bijwezen vao den heer Iogenieur van den Waterstaat aldaar; publiek en aan de rainstaannémenden trachten Aantebesteden Het Vernieuwen van den Vloer en de Zóldering tusschen de Gevangenka roers genaamd de Dubbelehut en Bakenskamer in den Stadhutstoren binnen deze Stad; bestaande in Tim mer en Metselwerk Waarvan lokale aanwijzing zal gedaan worden door den Stads Architect, op Maamdag den'31 dezer maand, des voormiddags te elf uren en hei Bestek en de Conditiën van heden af ten Stad huize ter lezing liggen, dagelijks uitgenomen op Zon* en Feest dagen des voormiddags van tien tot twaalf uren. Goesden 22 December 1838. x Regenten voornoemd J. H. VERSCHOOR fvan Nissei BEKENDMAKING. oproeping voor de NATIONALE MILITIE Vervolg van ons vorig Nommer.j Art. 22 De Plaatselijke besturenna de voorschreven adressen en bijgevoegde bewijsstukken te hebben onderzocht J zenden de zelve voorzien van hunne consideratien voor den 15 Januafij aan den Gouverneur der Provincie. „Art. 23. Alle aanvragen om ontslag, ter zake voorschreven bij de plaatselijke besturen niet vóór den 15 Januarij ingekomen zijndeof waarvan de bewijsstukken niet in behoorlijke orde Zijö bevonden, zullen voor dat jaar niet worden toegestaan. „Are. 49. Om tot eenejgeregelde loting te komen, zullen overeenkomstig art. 207 der grondwetalle ingezetenen die op den 1 January van elk jaarhun negentiende jaar zijn ingetreden na daartoe bij publicatie te zijn opgeroepen, vóór den zojanu arij van ieder Jaar bij het plaatselijk bestuur van hunne woon plaats zich tot die loting doen inschrijven. „Art. 51. Ten opzigre der inschrijving en loting zal Wel in 'cbyzonder in het oog moeten worden gehouden, dat, welke aanspraak op vrijstelling iemand zoude vermeer.enwegens gebreken of anderzins te hebbendesniettegenstaande de inschrijving en loting door denzelven eveneens als door alle anderen zal moeten geschieden. Onder de inschrijving zullen ook begrepen zijnde ge huwden en afwezenden de gehuwden zullen aan de Militie Raad moeten overleggen de bewijzen van hun huwelijk. Art. 53. De ouders, voogden en regenten, zullen ver* pligt zijn hunne kinderen of pupillen, in persoon of door iemand daartoe door hun schriftelijk gemagtigdte doen inschrijven; daarin nalatig blijvende, zullen zij verbeuren, eene boete van niet meer dan honderd guldensdoch mei minder dan vijf en twintig guldensen in geval van volstrekt onvermogenmet eene gevangenis van één tot twee maanden worden gestraft00 verminderd de bepalingen ten aanzien der kinderen of pupillen, bij Art. 166 hier na gestatueerd. Art. 56. De wettige woonplaats of domicilie voor "de in scbrijving hier boven vermeldwordt gehoudenvoor hun die ongehuwd zijnde woonplaats der ouderen, en bij overlijden van beiden., die van den eerstbenoemden voogd voor de gehuwden de plaats alwaar zij hun bestaan hebbenin twijfelachtige ge vallen omtrent gehuwdenzal voor de wettige woonplaats ge houden worden, die plaats, alwaar zijop den eersten Januarij van elk jaar, tot de uitoefening van éenig beroep, patent heb ben bekomenof wel voor het middel van het personeel en mobilair, of dat hetwelk in de Plaats, daarvan zoude mogen wor den geïntroduceert beschreven zijn, en voor zoo verre zij daar in niet beschreven zijn noch patent hebben bekomen de plaars waar zij zich bevinden, met deze verdere bepalingen: dat zij die in een vreemd land, uit ouders, ter obfzike Van *slands dienst afwezend, of anderzins op reis^ zijndé, buiten het Rijk zijnzullen worden ingeschreven binnen die plaats, alwaar zij hunne wettige woonplaats hebben; dar jonge lieden, door hun vader, moeder, voogd of curator achtergelaten en geen besiaarr hebbende, op de lijsten van die gemeente 'zullen Worden gebragt, alwa.r hunne ouders, eerst in rang b noemden voogd of curaro' htc iaatst hunne woonplaats hebben gehadeo wanneer deze woonplaats niet bekend rnogt zijn of dat dezelve boitenbet Rijk is gelegen, op die van de plaats ai waar zij zich bevinden, Dat zijdie geene oudersvoogden of eigen bestaan hebben zullen worden ingeschreven in de plaats alwaar zij zich bevinden. »,Eo dat ren opzigte van de gevangenen.welke in de jaren der loting vallende regenten der gevangenissen verpligc zullen zijn, voor den 10 Januarij van ieder jaaraan het bestuur van de gemeente, alwaar die gevangenen hunne vaste woonplaats hebben, eene naauwkeurige opgave te doen van alles wat hetzelve voor de opschrijving noodig heeft te wecenmet by voeging der misdaad waar van zij beschuldigdof om welke zij veroordeeld zijn geworden, en den tijd voor welken zy zijn geconfineétd, Vervolg hierna J NIEUWSTIJDINGEN. ZBuifMftkitb. Frankfort, 16 December. Uit Konstandnopel t 26 November, wordt gemeld, dat men toen dagelijks uit Parijs de ratificatie verwachtte van Frankryks toetreding tot het tusschen de Porte en Engeland geslotene handels-verdragen dat denkelijk ook Oostenrijk tot dat tractaat zou toetreden. In afwachting van het te werk stellen van genoemde overeenkomst waarbij de scheep vaart en de hatrdel der Engelschen naar de Zwarte zee aanmer kelijk bevorderd werdennam de heer Bell, de bekende engelsche agent voor Circassiemaatregelenom eene aanzienlijke hoeveel heid krygsbehoodigdheden derwaarts te doen overbrengen om de Circassiers daardoor in staat te stellen, hun gewapenden tegen- scand tegen de Russen me: nadruk voorttezetten. Men meende te Konstantinopeldat het alleen de buicenlandsche ondersteuning en aanhitsing was, welke den tegenstand der Circassiers zoo lang deed voortduren; dat de eigene hulpmiddelen van dat volk sedert lang uitgeput warenen dat hetzelve, zonder de inbla zingen van vreemdelingenwelligt gaarne tot een vergelijk piet Rusland zou willen komen mits laatstgenoemd Rijk zich daarbij Vergenoegde met eene bloote erkenning van deszelfs suzereiniteic en zich van eene eigenlijke inlyving onthield. Voor het overige oordeelt de berigtgeverdat de warme deelneming die de en gelsche agenten voor Circassie betoonen, in den grond slechrs aan eigenbelang is toeteschryven en voor dat land zelf niets dan onheil oplevert. Berigten uit Berlijn melden dat de Opperpresident van de pruissische provincie Posen een bevelschrift aan de Land nden heeft doen afkondigen inhoudendedatdaar de Pausbij de jongste benoeming van Kardinalen, eene aanspraak heeft gehou den, betreffende der. k. kerkelijke aangelegenheden, en het den ken is, dat men afschriften van dezelve in het geheim zal trachten te verbreiden, zijlieden gelast worden, de hand te houden aan de op dat stuk van regeringswege uitgevaardigde verordeningen een iederin welks bezit een dergelijk geschrift gevonden wordt in verzekerde bewaring te doen stellendenzelven te doen ondervragen naar de wijze, op welke dit geschrift in zijne han den is gekomen en hem Opperpresident onmiddelyk van een ander berigt te geven. Het schijutdat 'het ontwerpom een huwelijk tot stand te brengen van den Kroonprins van Beijeren met eene russische Grootvorstin, mislukt is, vermits Z. M. de Koning van Beijeren den overgang tot de r. k. godsdienst van de Grootvorstin als eene eerste voorwaarde had gestelden deze overgang in strijd was met'de familie verordeningen van dé fn Rusland regerende dynastiee Naar men verneemtIs de pruissische minister van justitie de heer van Kamptzbelast geworden met de eervolle taak, om de algemeene wetten te herzien, en de gapingen, welke de-» zelve opleveren, aan te vullen. Parijs, den 18 December, Algemeen houdt men zich met de openingsrede bezig. De oppositie noemt dezelve onbeteeke- nende, ook wat het Hollandsch-Belgisch vraagstuk betreft, en beklaagt zich dat in dezelve geen woord van de conversie, noch van de spoorwegen gesproken wordt. De ministeriele bladen echrer zeggendat da troonrede openhartig en duidelijk is. Z< o verklaart la Presse de zinsnede omtrent Hotland. dat de. oplos sing van dat vaagstuk nabij is; dat Zij vreedzaam zal zijn doch datofschoon de onafhankelijkheid van België verzeke h Dat de geailimer teerden ën kinderen in godshuizen en lief' dadige gestichten zullen wordeu ingeschreven in de plaats alwaar de godshuizen zijn gelegen of de aliimentatie geschiedr,

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1