N°. 96. GOESSCHE COURANT. VRIJDAG DEN 30 NOVEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. Hs&iLsttltlattb» Frankfort, den 25 Növembev» Omtrent de bewegingen, dievolgens reeds medegedeelde ber/gcenop het eiland Kandia zijn voorgevallenworden thans uit Kaneaonder dagteekening van 19 October de volgende nadere bijzonderheden vermeld: Wij hadden ons hier sedert lang in eene volmaakte rust ver heugd. Eenige Kretensen die tot de onder het regentschap in Griekenland opgerigte Phaianx behoord hadden en later afgedankt waren, wilden van de afwezigheid van Mustapha-Pacha, die naar Syrïe ontboden was, gebruik maken om eenen opstand te verwekken. Omstreeks twintig zulke personen kwamen by Se lino aan wal, verspreidden zich in her binnenste des eilands en trachtten hunne Jandgenooten op te ruijenonder anderen ook door het leugenachtige gerucht te verspreiden, dat geheel Syrië in opstandMustapha Pacha vermoord en het Egyptische leger vernield was. De Grieksche ingezetenen waren wijs genoeg, om 2ich aan dergelijke inblazingen niet te storen, en gaven aan de onruststokers den raad om zich weder in te schepen met bedrei ging van anders aan de regering aangifte van hunne woelingen te zullen doen. Daarentegen vonden die pogingen ingang bii eeni ge Sphakioten die te wapen' liepen het land afstrooptenhet vee wegvoerden, eenige lieden vermoordenen zelfs de stout beid haddenin een huisop weinig afstands van Kanea gele gen, door te dringen, 'waar zij (den eigenaar, de'szelfs zoon en eenen bediende ombragten en al bet geld, kostbaarheden en an dere goederen wegroofden. Inmiddels was de regerjng onderrigt dat cene andere bende van 27 Grieksche Sphakioten bij Aya Rumelia geland warenonder aanvoering van zekeren Bikko Strati, zelfs in de nabijheid van Kanea waren vijf Sphakioten, die vroe ger in den Phaianx gediend haddenaan waj[ gezet. Alle deze oproerige plannen zijn door de terugkomst van Mustapha-Pacha verijdeld geworden. Oogenblikkelyk moge de rust van tfereiland daaronder lijdenmaar ernstige gevolgen kannen daaruit niet ont staan. Tot hiertoe is men er niet in geslaagd een dezer roovers die zich in het gebergte schuil houdente vattenhetgeen de landbewoners verontrust, en hen in 'net verrigten van hunne werk zaatnheden, vooral bij den oogst, stoort. Musthpha Pacha be vindt zich sederc drie dagen in Kanea." Volgens de jongste berigten uit Konstantinopel, was het den Russischen gezant nog niet gelukr, zijn vorigen invloed op de Porte terug te bekomen. Het zenden van troepen en oor logsbehoefcen uit Konstantinopel naar Azie duurde voort. Aan den anderen kant bereidde ook Ibrahim-bassa zich in Syrië voort durend ten oorlog. Een geacht Duitsch dagblad behelst een berigr uit Stokholm, van 3 Novemberwaarin naar aanleiding van de redeneringen eri gis singen die in buitenlandsche dagbladen voorkomen omtrenr het doel van het laarste bezoek des Keizers van Ruslandhoofdzakelijk gemeld wordt,' dat de Keizer reeds sedert lang gewenschc heeft persoonlijk kennis te maken me: den Koning van Zwedenden beroemden held en den getrouwen bondgenoot zoowel van wij len zijn broeder Alexander, als van hem zeiven; dat het onlangs door den Keizer te Stokholm afgelegde bezoek ten ge volge heeft gehad de bevestiging der vriendschap van de beide monarchenen de handhaving des vredes en der goede verstand houding tusschen de beide volken; dat het eerbiedwekkende en openhartige voorkomen van den Russischen monarch eenen gun su'gen indruk op de Zweden heefc gemaakt; dat de openbare meening, welke te voren zich tegen Rusland verklaarde, blijk baar eene andere wending heefe genomen Aor buitenlandsche regeringen, zelfs nier die, welke als de vijande Jijkste beschouwd worden haat of vreest, en allezins in staat js om zich tegen eenen buitenlandschen aanvalvan daar die ook komen moge, te verdedigen; dac hec moeyejijk is des» zeifs kusten te naderenen dat bovendien een leger van bijna 100,000 man, volkomen uitgerust en geoefend, ter verdediging des land bereid is; - dat Zweden in de laatste 30 jaren de vriend schap van Rusland niet uit vrees heeft aangekweekt, en dat het niet onopgemerkt moet gelaten worden, dac hetzelve tevens de vriedschap met Engeland in stand heefc gehouden; dat ver mits alle geschilpunten tusschen Zweden en Rusland [vereffend zijn, deze volken niets van elkander te eischen hebben, en dat dit insgelijks met de'regeringen het geval is." Londen, den 24 November. In den Courier wordt het na voigetde gelezen: „Men verzekert ons, dat door het Fransch bewind eene opening aan lord Palmerston gedaan isom kenn is „te erlangen, of ingeval een Fransch leger in Belgie rukte, ten einde zich te verzetten tegen eene tusschenkomst van Pruissen „tot uitvoering der 24, artikelen, Engeland met Frankrijk zou medewerken Zijn lordschap moet naar men zegtstellig ge® weigerd hebben, aan eenige verbintenis van dezen aard deel te nemen. Men kan het toch bezwaarlijk begrijpen dac een En- gelsch minister met ingenomenheid eene verbintenis voor zijn „land zou aangaan, ten einde in eene naauwere bondgenootschap „te treden met de mannen, die tegenwoordig Frankrijk bestu- „ren. De heimelijke schending van het traktaat des vierzijdscheti Verbondsin zijnen geheelen geestdagteekent nog van te korc „en beeft te noodlottige gevolgen gehad, dan dat wij eene der voornaamste oorzaken van den tegenwoordigeo toestand van Spanje kunnen vergeten. Zoo de Koning der Franschen ge- trouwelyk zijne verbintenissen omtrent dac land vervuld had zouden de staatsaangelegenheden van Europa thans eenen ge- heel anderen keer hebben genomen. Een bondgenootschap tus- schen Engeland en Frankiijk, zonder eenige bijkomende inzig- ten, zou de zaak der vrijheid hebben bevorderd en er zou nu zelfs nier de verst verwijderde vrees bestaan voor de verbreking van den algemeenen vrede van Europa. Bijaldien dat bondge- nootschap nu zoo niet is als wij zouden kunnen wenschenen „als de belangen van de beide Rijken vorderen, kan men dit voorzeker niet aan hec Engelsch bewind wijten. Wy zijn echter niet beducht, dat Koning Lodewijk Philips en zijne tegenwoordige raadslieden er toe zouden durven over- gaanom een leger in Beigie te doen trekkenen wij gr loo ven ook nietdac de beraadslagingen der Conferentie reed^ zoo verre gevorderd zijndat zij eene aanvallende houding van Pruis» sen zouden wettigen Het Belgische vraagstuk is nog niet onc- ward uit dien doolhof van protocollen, waarmede de diploma» tie het zoo eng om wonden heeften de oorlog zonder bloed» storten zal nog in de Conferentie gedurende eenigeti cyd worden voortgezet, en de balen papieren zullen nog, voor een' gerui- men tijdde eenige wapenen zijnwelke door de vrienden van Willem en Leopold zullen gebezigd worden. De Koning der Franschen, wy hebben reden zulks re geloo „ven, maakt thans van al zijn' invloed op de Noordsche Mo» gendheden gebruik om dezelve van eene onrijdige tusschenkomst in hec Belgische vraagstuk af te houden. Hij dringt bij dezelve „aan, om nog^eenigen tijd te wachten, en den tegenwoordigeo „opgewonden geèst in Belgie te doen bedaren. Hij heefc ver- „der zoo wij wel onderrigt zijn, over de noodzakelijkheid uit- geweidwaarin hij. zich zou bevindenom maatregelen ce ne men tot bevrediging der krijgsdrift van hec Fransche volkwelke „hij, zoowel als de Mogendheden, reden hadden te vreezen. De Koning van Pruissen schijnt tot nog coe doof voor deze „redeneringen gebleven te zijn overtuigd, dat Lodewijb Philips door de binnenlandsche aangelegenheden van Frankrijk gedron - „gen, met België even zoo zal handelen, als hy in her Spaan» sche vraagstuk gedaan heeft." tauBrijf». Parijs den 25 November, Uit Oran schrijft men van den 12 November: Het is thans aan geenen twijfel meer onderwor pendat de door den Emir Abd el Kader voor het beleg vaiy Aïn-Madi (in de woestijn van Sahara) gebruikte troepen verliezen hebben geledenzwaar genoeg om aan den goeden uitslag der onderneming te twijfelen. Nog andere omstandigheden beves tigen, dac Abd el-Kader zich in eenen zeer hagchelijken toestand bevindt. De hoofden der woestijnbewoneisdie het hem gelukt 'mie tnr 7iph te trekken. hehhen hpm yprlsrpn pn hii 7ter zirh alzoo aan zijne eigene krachten overgelaten. Aan dm anderen kant vernemen wij door berigten uit her binnenland dac daar onder de volksstammen groote gisting heerschtsommigen wilden dat de Emir zijne wapenen tegen ons keerde, anderen schijnen geneigd, om het juk der onderbevelhebbers van den Sultan, door wie zij uitgezogen worden af te schudden. Uit T!em- cen aangekomene Joden verhalendat de aldaar door Abd el- Kader opgerigte geschutgieterij in volle werking isdie proef neming is onder de leiding van een Franschman ondernomér. Langs denzelfden weg vernemen wij, dat Abd-el-Kader steeds naauwe betrekkingen roet den Keizer van Marocco onderhoudt, die hem nog onlangs 5 stukken geschut en 1400 geweren heeft toegezonden. Ook is een groote voorraad buskruid voor hetn aangekomen," Hcbetrlfmbjctt. 'sGravenhageden 27 November. Uit Stettin wordt, van den ai dezer, geschreven, dat sedert eenige dagen aldaar de vor.se

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1