n°. 94. goessche 1838, courant. VRIJDAG DEN 23 NOVEMBER. NIEUWSTIJDINGEN. SJuitscliUttb. Berlijn, den 16 November, In Russische dagbladen leest men een berigt uit Wilna, van den 23 October, waarin gemeld worde, dat, ten gevolge van het ontdekken eener zamenzwering in het Koningrijk Polen en in de westelijke gouvernementen van Rusland, de Keizer bevolen heeft, dat op de goederen van de deelnemers aan oproerige aanslagen, overeenkomstig de bepalingen der bestaande strafwetterstond beslag zal gelegd worden en dat deze maatregel zich niet alleen zal uitstrekken tot de per sonen welke reeds, als verdachtgevangengenomen zijn, maar ook tot degenen welke in den loop van het onderzoek ontdekt zullen worden schuldig re zijn zoo dat terstond bij de gevan genneming van zoodanigen persoon ook zijn vermogen onder se» questracie zal gebragt worden. Verder houdt het berigt uit Wilna in, dat zekere Simon Karnaskieen der belhamels van de be wuste zamenzwering alsmede onderscheidene zijner medestanders, zich te Wilna in de gevangenis bevinden. Verder wordt in bij zondere brieven gemeld dat ook te Petersburg ettelijke personen wegens staatkundige woelingen in hechfenis genomen zijn en men schrijft daaraan toe dat de reis des Keizers naar het zuiden uit gesteld w3s. Uit Srokholm wordt van den 2 dezer gemeld „Bij een Koninklijk besluit van den 16 October, is de fabricatie van staljzer en alle soorten van ijzerwaren vrijgelaten zoo dat het aanleggen van nieuwe ijzerhutten en fabryken geoorloofd is aan al wie eene genoegzame uitgestrektheid bosch bezie ter voort brenging van de noodige hoeveelheid kolen. Voorheen was het zeer moegelijk om zulk eene concessie of zelfs de vergunning, la verlangen tot het uitbreiden van reeds bestaande fabrijken. Sedert verscheiden jaten was over het nemen van dezen maatregel ge- handeld, waartegen vele personen, die bij bestaande fabrijken belang hadden, zich verzet hebben. Intusschen zijn nog niet alle hinderpalen tegen de ontwikkeling van dezen tak van nijverheid weggeruimden men verwachtvolgens eene verklaring des Konings, dat er op den Rijksdag van 1840 nieuwe verordeningen toe dat einde zullen worden voo'gedragen." De erfgroothertog van Hessen is uit Munchen te Darmstadt teruggekomen, terwijl zijn gemalin eene Beijersche prinses, al daar is gebleven. Naar men verhaalt, zou de genoemde prins onverwachts uit Munchen vertrokken zjo. Het zeggen is, dat, terwijl h j met het koninklijk 'gezin aan den maaltijd zaten eene processie langs het paleis kwam, hij niet, gelijk de overige vors telijke personen, terstond van tafel is opgestaan, ten einde zijnen eerbied te betoonen, en dar deswegens eene woordenwisseling tusschen hem en een doorluchrigen persoon ontstaan is. De werkzaamheden aan het prachtig monument de Walhalla te Regensburg worden ijverig voortgezet. Hei schoone Mauso leum, in den gothischen stijlhetwelk den prins van Turn en Taxis, voor wijlen zijne gemalin, laat oprigten, en waarvan de kosten vermoedelijk 500,000 gulden, zullen beloopen, zal binnen een paar jaren afgewerkt zijn. Die kunststuk, zekerlijk een der fraai see versierselen van onze stadwordtdoor de liefhebbers der kunst drok bezocht. De beroemde Santerleuterde eerste glas schilder in Beijeren, houdt zich reeds sedert eenige jaren bezig, met de schilderstokken op glas, welke bestemd zyn, ona in dat mo nument geplaatst te worden. <Ü?KgcUmb. Londen den 7 NovemberVolgens hier ontvangene brieven uit Konstantinope! van 28 October, was de Russische invloed op de Porte toen in de laatste dagen aanmerkelijk toegenomen Ten gevolge daarvan bad de Porte de Turksche vloot, welke tor dus ver met de EngeJsche vereenigd was, uit de wateren van Smyrna naar Konstancinopel terugontboden en, ten blijke dat deze terugroeping niet geschiede uit vrees voor eenen aanslag der Russen tegen de hoofdstadtevens last gegeven dat de oorlogs traartuigendie gedurende de laatste weken in den Bosporus had den gelegenonttakeld zouden worden De Russische gezant beijverde zich nu volgens de engelscne berigtgevers, om het door de porte met Engeland geslorene handelstractaat deszelfs volko men beslag niet te doen verkrijgenen dreigdedat Rusland de ratificatie van dat tractaat zou beschouwen als eene regcstreeksclu oorlogs verklaring. De berigrgevers voegen er bij dat tusschen de bevelhebbers van de Fransche en de Engelsche eskaders in de Levant eene merkelijke verkoeling scheen te bestaan. Voorts had men te Konstantinope! berigt uit Tabrez van 2; September ontvangen, inhoudende» dat de belegering van Herat door den Schach nog niet was opgebroken',5 in weerwil van d® deswege aan den Engelschen gezant gegevene toezeggingen dat deze gezant desniettemin zijne bedreigingvan alle gemeenschap met den Scbacb aftebreken, niet volvoerd had. De courier-wissel tusschen bet minisrerie van buitenland» sche zaken en de hoven van het vaste landbepaaldelijk met'sGra» venhage, is dezer dagen weder zeer levendig. -—Verleden dirgs» dag avond is de heer Maijconsul-generaal der Nederlanden, met depeches van den heer Dedelnaar 'sGravenhage vertrokken. De fransche, pruissischeooscenrykscbe en belgische gezanten hebben gisteren op het ministerie van buitenlandsche zaken ge arbeid.Het vertrek van den Iranschen gezant, graaf Sebastiani die zich eenigen tijd naar Parijs zou hebben begevenis onbe» paald uitgesteld. Men berekent dat in de jaren 1803 1836 in de Westi Indische koloniën 33000 man onzer troepen alleen aan ziekten gestorven zijn, op eene middelbare krijgsmagt van 8 9000 man. Er wordt thans in Engeland veel gesproken van een plan, om de thans in gebruik zijnde tauxatie der brieven aan de post kantoren af te schaffen, en alle brieven binnen 'slands om het evenof zij enkelot wel dubbel zynen zonder onderscheid van den afstanddien zij te reizen hebbenslechts met ééneti stuiver port bij de verzending te belasten; zoodat, wanneer dit plan in werking mogt komen een brief, mits een zeker gewigt niet overtreffende, voor éénen stuiver naar de verst afgelegene plaats in EngelandSchotland of Ierland zal kunnen verzonden worden, zonder hem die denzelven ontvangtiets te kosten. Om dit plan, door zekeren heer HUI gevormd, en in een doorhem opzettelijk geschreven werk, uiteen gezet, nader te onderzoeken heeft het parlement eene commissie benoemd; welke commissiev na eene menigte personen vooral kooplieden en fabrikanten daar* over gehoord te hebbende voornaamste harer vindingen in druk heeft uirgegeven. Het algemeen gevoelen is dat er tegenwoor» dig tienmaal meer brieven langs alle ongeoorloofde wegendan door middel van de pusc verzonden worden, en dat dus 'slanda inkomsten bij de laagst mogelijke briefport geen schade maar veel eer voordeel zullen hebben, dewijl dan al die brieven per pose zullen verzonden worden, en bovendien de goedkoopheidgemak kelijkheid en zekerheid van den post tot vermeerdering en uitbrei ding van correspondentie aanleiding zullen geven. Het is opmer kelijk, dat bijna in alle landen de inkomsten van het postwezen aarlijks vermeerderen, terwijl daarentegen in Engeland, in weer wil van de toeneming der bevolking, en dus ook van handel, vertier en correspondentiedie inkomsten steeds dezelfde blyven. n de Vereenigde S aten zijn ze in de laacsre jaren meer dan ver» driedubbeld, en in Frankrijk met 34 pCt aangegroeid, Wij heb ben nog vergeten op te merkendat volgens het plan van deii heer Hillde port eigenlijk niet bij verzending aan het postkan toor zou betaald moeten worden maar dat een elk verpligt zou ijnzijne brieven in gezegelde couverts in te sluitenwelke van 'slands wegevoor eenen stuiver per stukoveral verkrijg» baar zouden gesteld worden Parijs, den 17 November, De Hertog de Fitz-James 13 den 15 November, in dm ouderdom van twee. en zestig jaren, op zun landgoed bij Queviflon overleden. Hij was een achter kleinzoon van den Hertog van Berwickdie zelf een naruurlijka zoon van den Engelschen Koning Jacobus II en van Arabella ChurchillMarlborough's zuster was. In zijne jeugd beboorda de Hertog de litz James tot de Fransche edelen die tijders de eerste omwenteling uit hui vaderland waren geweken. Ni 1814 werd bi] eerste kamerheer van den graaf van Artoislate? van Karei X alsmede lid van de kamer der Pairs Daar deed .hij zich door gehechtheid aan den oudsten tak der Bourbonsmaar' revens door eene verlichte staatkundige denkwijze en door indruk- wekkende welsprekendheid kennen Na de omwenteling van 1830 legde hij den eed aan Koning Lodewijk Philips af; maar in 1831 bij de afschaffing van de erfelijkheid der Pairs, nam hij als lid van die kamer zijn afscheid Hij werd echter tweemalen als afgevaardigde verkoren, en vertegenwoordigde thans een der arrondissemenren van Toulouse in de kamer Sedert eenige jaren had het gezigt wan den hertog de Fitz'James veel geleden en was zijne gezondheid wankelend geworden waaraan men het dan moet toeschrijven dat hij in den laatsten tijd het spreekgestoelte in de kamer der Afgevaardigden waar alle partijen dezen rid* derlyken voorvechter der vorige orde van zaken gewoonlijk met zeker ontzag aanhoordenniet meer beklom De beroemde de Chateaubrianddie met den Hertog de Fitz-Jamei zeer be vriend was, is thans door zijne zonen met de'taak belast, om 'stóans dood aan te kondigen. n 1 J

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1