N°. 84. GOESSCHE 1838; COURANT VRIJDAG z' W. DEN 19 OCTOBER* l&issUtvtn jen Qlbmitifettf&tifiii» PUBLIEKE BESTEDING. Het Kollegie van Regenten over het Huis van Arrest ce Goes zal op Donderdag den 8 November 1838, des namiddags te een ureten Stadhuize aldaaronder nadere opprobatie van hoo gere Autoriteit, publiek en aan den minstaannemende trachten Aancebesteden Het Onderhouden der Gevangenenin het Huis van Arrest voornoemd, gedurende den jare 1839, bestaande in Voe dingt LiggingBewasschingy Verzorging der zieken en eenige bijkomende Artikelen omschreven in de voorwaar den van Aanbesteding, zoo als dezelve van heden af ter Stads-Griffie ter lezing liggen, dagelijks uitgenomen des Zondags's voormidbag van tien tot twaalf uren Goesden 18 October 1838. Het Kollegie V3n Regenten voornoemd J. H. VERSCHOOR, van Nisse^ PUBLICATIE. BURGEMEESTER bn WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van dien Gezien het besluit van Zijne ExcelL den StaatsraadGouver neur van de Provincie Zeelandvan den x October 1838, A. n.° 10452. 4de afdeeling, Provinciaal Blad n.° 88.) Herinneren bil deze de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente aan de bepalingen van Art, 27 en 42 der wet op de Personele Belasting van den 29 Maart 1833, betrekkelijk de belasting naar tydsgelang en de Suppletoire aangifte luidende als volgt: Belasting naar tijdsgelang. Art. 27. Zoo wanneer een Perceel, hetwelk op den 15 Mei niet in gebruik was, of ook een woonhpis, op hetzelfde tijdstip enkel en op den voet bij de laatste zinsnede van Art. 26 2 bepaald, door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedu rende den Joop des dienstjaars betrokken, in gebruik genomen of van mobilair voorzien wordtzal de Beiasring, volgens de vier eerste grondslagen naar de hierboven bepaalde regelen, deswege moeten worden voldaandoch slechts naar gelang van dat ge deelte des dienstjaarshetwelk op het tijdstip der in gebruik ne ming betrekking of meubilering, overig blijft. 2. Ingeval de Belastingschuldige welke zoodanig Perceel als hij 5 bedoeld, aanvaardt in het dienstjaar.bereids wegens een ander Perceel was aangeslagenen hij dit tot dien tijd toe door hem gebruikte Perceel verlaat met wegvoering van al'e roerende goederen hoe ook genaamden zooder achterlating van huisbe waarder of van andere personen in zijne dienstzal het bedrag van den te zijnen nameop het Kohier gebragcen aanslag ,fvoor al de vier bedoelde grondslagen gezamentlijk eu in evenredigheid van het 'nog te verloopen tijdvakworden afgetrokken van dat der op den voet als boven te doenen aanslagszonder dat, indien deze aan slag minder bedraagt dan den vroegerener eenige ontheffing zal kunnen worden gevorderd, CVervolg en Slot hierna NIEUWSTIJDINGEN. ««taaa&sa-»' IDuitöfiïiï«utb. Frankfort den 14 October. De Allgemeine Zeitung geeft het volgende schrijven uit Posen van den 28 September: „De hoop opeen spoedig herstel van den Kerkelyken vrede waarmede men zich bier een tijd lang gevleid heefc, verdwijnt weder meer en meer, want van week tot week hebben er voor vallen plaats, die de breuk gedurig erger doen voorkomen. De heer yon Dunin gedraagt zich wel is waar sedert eenigen tijd ge heel lijdelijk maar rhans zijn het de geestelijken van minderen rang, die zich tegen de verordeningen van het wereldlijk bestuur aankanten. Zoo heeft werkelijk in de laatste weken meermalen het geval plaats gehad, dat alle prorestanrsche doopgetuigen bij Katbolijke doopelingen door de priesters onvoorwaardelijk werden afgewezenhetgeen onder de niet Katholyke ingezetenen eene vroe ger ongekende verbittering heeft doen ontstaan, die te natuurlij ker schijnt, wanneer men bedenkt, dat in de grootere steden en met name hier in Posen een groot gedeelte der ingezetenen in gemengd huwelijk leeft. Ook vermenigvuldigen zich daar onze regering tot biertoe nog geene daden van ongehoorzaamheid ge straft ïieeftde gevallen, dat de geestelijken, bij de inzegening van gemengde huwelijken, zich niet meer vergenoegen met de mondelinge belofte dat alle kinderen in de Katholyke godsdienst Zullen opgevoed worden gelijk toch de door den Aartsbisschop deswege gegeven verordening voorschrijftmaar uitdrukkelijk eene schriftelijke verklaring daarvan eischen en ingeval van weigering de kerkelijke inzegening van het huwelijk volstrekt weigeren. Een geval van dien aard, hetwelk dezer dagen bij Bromberg heeft plaats gehadbaart hier buitengewoon veel opziens. Zekere heer van Miaskowskiwilde zich met zijne Protestantsche bruid door den Katholijken pastoor van zijne woonplaats laten trouwen en legde de mondelinge belofte af, dat hij de uk zijn huwelijk geboren kinderen in de Katholijke godsdienst zou laten opvoeden gelijk de burgerlijke wet dit ook aan de Katholyke vaders voor schrijft maar de priesters vorderde een schrifrelijken eeddien de heer van Miaskowski weigerde. Het vrij langdurige geschil dat hieruit ontstondeindigde daarmededat de heer v. M. zich tot den Ëvangeiischen geestelijke der plaats begaf en tot de Evangelische kerk overging. Wat de houding onzer regering te midden van dit alles becrefr, is het genoeg aan te halen, dar zij op dit oogenblik alleen in het regerings-discrict Brombergwaar de Evangelische en Karhoiijke bevolking nagenoeg even talrijk zyn, drie Katholyke en drie Evangelische kerken nieuw iaac bouwen.' Uit Zwitserland meldt men, dat, ter gelegenheid van de gewapende demonstratie der Franschen regen de westelijke gr en- zen van dat gemeenebesr, ook bij de Ooscenryksche krygsmagc nabij de grenzen bewegingen hebben plaats gehad. Het dagblad van Augsburg behelst het volgende berigt uit Odessa, 23 September: De ooriogs-toerustingen worden hier onvermoeid voortgezet. Voor eenige dagen heeft er eene algemeene wapenschouwing der bij Wosnes'chensk zamengecrokken Jeger-afdeeling plaats gehad. Een aantal oorlogsvaartuigen is weder naar de Circassische kust vertrokken, om de blokkade dier kust met nog meer nadruk te handhaven. De verschillende corpsenwelke allengs in het zui den des rijks, van den Pruth tot aan de noordelijke punt van de Kaspische zeeaangekomen zijn bewegen zich langzamerhand naar de uiterste grenzen. Men verkeert hier in gespannen ver wachting, en ziet met ongeduld de gevolgen der bestaande ver wikkelingen te ge'moec. Engeland heeft Rusland in Konscantinopel verdrongen. De baron Rückmanndie gedurende de afwezig* heid van den heer van Butenieff als zaakgelastigde van Rusland aldaar verbleven wasschijnt den naderenden storm nier voorzien of de noodige bekwaamheden niet gehad te hebben om deszdfs uitwerking onschadelijk te maken. Voor een oogenblik hebben wij voor de kuiperijen van Engeland moeten onderdoen; weldra zal het blijken of het den heer Butenieff (die volgens de laatste bercgten weder in Konstantinopel aangekomen en bij zyn eerste gehoor door den Sultan met groote onderscheiding ontvangen was) gelukken zal de positie weder te hernemen, die de heer Rück mann genoodzaakt werd op te geven." De Oostenrijksche internuncius in Konstantinopelde baron y. Sturmerheeft den 3 dezer de terugreis uit Weenen derwaarts aangenomen. Londen, den 14 October. Eergisteren heeft ons bewind een tractaat van koophandel, hetwelk den 17 September te Milaan, door prins Metternich en onzen gezant, sir Fred. Lambtus* schen dit Rijk en Ooscenrijk gesloten is, geratificeerd. Demi» nisterie/e bladen merken aan, dat die verdag op zich zelf niet al leen hoogst belangrijk is voor den handelmaar dat het sluiten van hetzelve aaritoonr, dat het ministerie der Whigs niet zoo on vermogend is. om met de oude mogendheden van het oostelijk Europa betrekkingen van goede verstandhouding daartestellenals deszeis tegenstanders voorgeven. Ook geven die bladen te ken nendat het bedoelde tractaat de strekking heeftom de beersch» zuchtige ontwerpen, welke aan Rusland worden toegeschreven, in het oostenbepaaldelijk ten aanzien van de zoogenaamde qua* rantaine^maatregelen aan den mond van den Donautegen te werken. Men merkt sedert gisteren eene buitengemeene verandering in de luchcsgesreldheid op het schijnt eerder winter dan herfst te zijn. Dezen morgen had men sterke vorst, en is er sneeuw en hagel gevallen. Ten gevolge van den Iaatsten stormis in het kanaal nog een schipde Drie Gezustersgezonkenéén man der equi- pagie heefc daarbij het leven verloren. Het ministeriele Avondblad bevat een scherp artikel tegen Z. M. den Koning van Hannover. Dat hij niet Engelschgezind waszegt het blad, wist men reeds lang vóór zijne troonsbeklim ming doch men dacht niet dat hy dien haat zoo ver zou drij ven omtrent een landwaarvan hij eene zoo ruime jaarwedde ge niet, en tot welks kroon hy zoo naauwe betrekking heefc. Die haat, zegt het blad, daalde tot de minste bijzonderheden af, zoo» dat de Koning by de reorganisatie van zijn leger, al het Enge*:

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1