GOES SC COURANT. nieuwstijdingen. VRIJDAG DEN 24 AUGUSTUS. Jócotutcu Qtbmini^tvaticw. PUBLIC ATIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der stad Goes en ressorte van dien., brengen ter kennis van een ieder dié het aangaat, dat het heugelijke Verjaringsfeest van Zijne Majesteit on zen geëerbiedigde!) Koning, op Vrijdag den 24 dezer maand, binnen deze Stad, ook door het houden van eene openbare Gods dienst des voorraiddags te 10 urén zal worden gevierd, en dat gedurende deze Godsdienst-oefening alle bedrijven en openbare vermakelijkheden zullen moeten stilstaan. Overigens de Ingezetenen dezer Stad en Gemeente uitnoodi- gendeom dit hoogstgenoegelijk feestdoor alle gepaste vreugde bedrijven te helpen vieren, wordt nietremin het schieten met ge weren, pistolen en dergelijke wapenen ten screngsceu verboden. Terwijl het werpen van voetzoekers en het afsteken van yuur werkenuithoofde van de Jaarmarkt, niet zal mogen plaats heb ben op de Groote- Vlas-en Beestenmarktengelijk dit méde wordt verboden op de Kleine-Kaai en in de stratenmaar zal zulks al leen geoorloofd zijn op de Gróote kaai en op de zoogenaamde breedten in of tusschen de straten (met uitzondèring van de breedte tusschen de langevos- ganzepoort-en kioksiraat, alwaar zulks uit hoofde van den aldaar plaats hebbenden bouw aan een woonhuis, dit jaar insgelijks pier zal mogen gedaan worden); alles op ver beurte van eene boete van f 3, of bij onvermogen van een dag ge vangenis; wordende de ouders voor hunne kinderen, en ieder Ingezeten, dienstboden houdende, voor dezelve verantwoordelijk gesteld, en vermaant, hen onder behoorlijk toezigt te houden; met recommandatie aan de Ambtenaren der 'Stedelijke Politie, om daarop naauwkeurig te surveilleren. En zal hieraan op de gewone wijze publiciteit worden gegeven. Gedaan ten Stadhüize van Goes, den ,18 Augustus 1838. Burgemeester en WethoiTders voornoemd J. H. y ERSCHÖÖR van Nisse Ter ordonnantie van dezelven, De Scads-Secrerans, L. DÈ FQUW, Jz jfiVcbcrlrtubctu Goes, den 23 Augustus. Gisteren is alhier de tweede ver jaardag van de zoon van Uil. KK. HH Prins en Priases Frederik der Nederlandenop de gewone wijze gevierd. In het Amsterdamsch Handelsblad van den 22 dezer leest men het volgende.: Op het oogenblik dat wij deze regels ter neder stellenis onze regering waarschijnlijk bekendmet het eenstemmig gevoe len der conferentie, nopens het voorstel-, dezerzijds gedaan, om thans de 24 Artikelen, met de vijf Hoven door welke ze ons in der tijd zijn aangebodente teekenen* Mogt Holland zich in den beginne niet het vooruitzigt vleyen dat het ondubbelzinnig bewijs, op nieuw door den Koning ge geven van hoogstdeszelfs opregt verièngen om de zaken met Belgie te eindigen, naar waarde géschat: en niet door het vorderen van nog grootere opofferingen beantwoord zou worden dat voor uitzigt is op dit oogenblik ver van zich te zien verwezentlijken. Is onze correspondent te Londen wél ónderrigtgelijk tot nu toe altijd het geval was dan hebben de gunstige gezinningehdoor de vijf Hoven aan den dag gelegd, töeri zij van's Konings besluit hadtien kennis bekomengeene vruchten hoegenaamd voortgebrngt Wij hebben reeds in eèn onzer vórige, Nommersaan onze le zers kennis gegeven dat Engeland en Frankrijk op nieuw willen negotieren en daarbij tot grondslag riemen het ontwerp van trak taat waarvan, in 1833, onderscheidene artikelen door den Neder, Jandschen gevolmagtigde te Londen triet die def vijf Hoven ge parapheerd waren. Intusschen schijnt mefi hiérbij uit het oog ie verliezen, dat die onderhandelingen in 1833 geopend, ten doel haddenom Holland voorwaarden vé.n scheiding te bezorgen minder drukkend dan die bij de 24 Artikelen omschreven ter wijl thans die onderhandelingen wederom zouden worden opge vat om de voorwaarden van scheiding voor ons nog ongunstiger te maken dan zij door de bloote aanneming der 24 Artikelen reeds zouden zijn gewórden. In den aanvang eischren Engeland en Frankrijk alleen dat wij zouden afstand doen van den door Belgie vérschuldigden acjitefstarid vèrVolgéns1 is men nog een stap ver-' der gegaan, en heelt men eene nieuwe verdéëlin'g der schuld op hét tapijt gebragt, zooda? men ons jaarlijks niets meer dan zes mlltioènèn of daaromtrent zou willen toekennen. Wij hebben zoo dikwijls het onregtmatige van eene daar te stellen verandering in de 24 artikelen aangetoond, dat het over bodig zoude zyn daarbij langer stil té staan, maar iets waarvan wy tot nog toe niet gesproken hebbenomdat wij. zulks niet konden noch tnogten veronderstellen., doch wat wij thans tot ons bitter leedwezen voor bijna zeker moeten houdenisdat ook de vertegenwoordigers der hoyen van Weénen, .Petersburg en Berlijn de hand leenen aan het nieuwe onregt, dat men ons wil aandoen, en dat, alzoo het antwoord door de -conferentie óp 'sKoniugs voorscel gegeven, ofschoon wel niec definitief, eebtee eenstemmig is. x c Zoo zal dé wereld dati nogmaals hét Schouwspel zien door den naneef voorzeker onder de fabelen geteld, dat een zedelijk vredelievend en aan vorst en Wet getrouw volk, door vijf ge kroonde hoofden wordt opgeofferdaan de spoorboze eischer* van afvallige omwentelingsgezindere, die zich aan het gezag van een edel en hen liefhebbend Koning hebben ontrokken omdat zij niet rijp waren voor het genot eener betamelijke vrijheid en die dan ook welhaast ren prooi zullen worden van den magtigen nabuur die ze thans beschermt De vrees voor Frankrijk verlamt dus nogmaals de drie hoven, door wier krachtdadige ondersteu ning wy hadden gehoopt, ten minste dat geen te zullen verkrij'- gen wat eens geheel Europa als de uiterste grens beschouwde dér opofferingen, die riten van Holland kon verlangen in het be. lang des algemeenen vredes! Wij zullen in deze hoogstgewigtige en moeijelyke omstandigheden door geetie onberadens redenerin gen de gemoederen opwinden en ons bestuur daardoor misschien in deszelfs handelingen belemmerenmaar dit kunnen wij niet na» laten té vragen: Ingeval de vrees vóór Frankrijk genoegzaam is om Zelfs Rusland, Oostenrijk, Pruissefl en Engeland de hancï te doen leenen aap eiken maatregel die het volkenregc verkracht, en Holland van deszelfs welvaart en zelfstandigheid beroofd, wac nut hééft idan de met zoo veel bioeds eri schatten gekochte vaL van Napoleon aan de wereld aangebragt De op het Badhuis te ScheVefiifigefi logerende prinsen von Wied hebben heden namiddag bij Z. K. H, Prins Frederik der Nedt r- landen gedineerd JUcHijcluigcU. DE ZENUWEN. 'Vervolg van ons vorig Kommer,') Met allen grond zoude men kunnen vaststellen dat de zenu wen eigenlijk den wil van den mensch uitmakenen dat hij dooi* de zenuwen tevens de magt verwerftdien wil ten uitvoer te bren gen. Zonder de heerschappij der zenuwBn zy wij werkelaoze vleeschklompenverre beneder. de beséhaving van onzen tijd ge zonken. Wie heeft, zonder zenuwen, eénige aanspraak op on derscheiding en wie gevoelt er de uitwerking niet van? Ikzelf die jaren geleefd heb, zonder aan zenuwen te denken, moet na inderdaad gelooven dat de zenuwen mii de pen hebben leerent opvatten Hoe weldadig en vertroostend zijn zij, van eenen an deren kant beschouwd Wat al verkeerdheden, wat al misslagen en achteloosheden kunnen niet op rekening van de zenuwen ge stéld worden en wie kan er iets tegen inbrengen ieder gevoeld toch hare magt, en daar zij zoo wel eene morele als physiéko uitwerking hebben, is hec immers te voorzien, dat, bij cents nog hoogere verfijning, alle misslagen, alle zinnelijke oyèttre dingen in vergetelheid zullen geraken; men zal er geene na^eti voor behouden men Zai slechts uitwerkingen der zenuwen ken nenen de aandoenlijkheid der zenuwen zal zelfs den strengsteti fegter belettenvonnis daarover te vellen. Ik weet: wel, dat er nog onhandelbare menscbeo gevondenr Worden, dié dé laauwe dranken, als eené oorzaak der verslapping (wij meenen verfijning) der zenuwen afkeuren en wat heeft mni nieï al door het Magnetlsniut te weeg trachten te brengen, ijdele pogingen En waarom zouden wij ons tegen eene ver H l ning verzetten, die ons zooveel voortreffelijker maakt dan oft zo voorvaderen, die ook zenuwen als ankertouwen hadden. Deze onnopzéie menschen wisteri ook- van niets dan van geld te win nenvan schepen te Iaden of telossen, van naar Oost of West- Indien te varen, deden hun middag op het uur, waarop thans eén man van smaak zijne oog en uitwrijfc, zaten bij hunne onge manierde turfvuren, in eene damaste japón gewikkeld, de kranc te lezen op den tijd waarin wij ons kleedenom partijen bij te wónen gingen te bed, wanneer wij door een glaasje Petit Bourgogne of Chateau Mar got den levenslust willen aanwakke ren: en wij zouden eenen terugkeer verlangenom achter, kruis ramen dé winsten van jarén te berekenenen den looms 11 gang 's Gravenhage den 21 Augustus, Z, K. H, de Pcirsva,t órdnje is gisteren namiddag ten 3 ure, en Hoogstdeszelfs dochter Prinses Sophie ten 5, ure van Tilburg in deze residentie terugge keerd. HH. KK. HH de drie Prinsen zonen van Z. IC H. den Prins van Oranje, wórden heden alhier terug verwacht

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1