53. GOESSCIÏE 1838. VRIJDAG COURANT. DEN 29 J UNI J. NIEUWSTIJDINGEN. zDuitecïUaub. Berlijn, den 22 Junij. H. M. de Keizerin van Rusland is» in den avond van den 14, op her slot Furscensrein en den 16 re Salzbrunn doorgereisd. H. M. wordt, onder anderen, door H.K.H. Mevrouwde Prinses Frederik der Nederlanden vergezeld. Frankfort dm 1$ Junij. Hec jongste uitgegeven bulletin nopens den toestand van Z. M. den Keizer van Oostenrijk, is «gedagteekerxT Schönbrnon den 17. Hetzelve houdt in dat de ipazelen ten einde loopen. en dat de toestand van Z. M. niers te wenschen over laat. Het te Reval en Sweaborg liggende Russische eskader, sterk 11 zeilen, is den 28 Mei ip zee gestoken, om zich van Domesnesz tot Stokholm sranonsgewys te posteren, ren einde, zoo als men uit Reval meldt, den Grootvorst troonopvolger te ontvangen. <S£u0olattb. Londên, den 23 Junij. Ten hove hebben thans dagelijks receptien, concerten en andere feescen plaats, waarbij ook'de talrijke buitengewone gezanten en andere aanzienlijke personen die zich thans hier bevinden ter zake van de aanstaande krooning tegenwoordig zijn. De hertog van Nemours en de maarschalk Soult zijn thans mede hier aangekomen. In de dagbladen vindt men onderscheidene aankondigingen, betreffende de aanstaande krooning. Niet alleen hier ter stede, maar in genoegzaam alle oorden des rijks warden toebereidselen gemaakt ter viering van die gebeurtenis. Thans ziet eene officiële mededeeling van wege het bureau van buitenlandsche zaken het licht, betrekkelijk de blokkade der havens van Buenos-Ayres en der geheele Argentijnsché Republiek, door de Fransche schepen, waaruit nader blijkt, dat zich die blokkade, na den 10 Mei, tor alle schepen zonder onderscheid, ZOO in» als uitgaandezou uitstrekkende paketcen welke de bflevènmélen tusschen Rio-Janeiro en Buenos Ayres overbrengen alleen uitgezonderd, mits onder stellige verklaring der kapiteins dat er geene aan belasting onderhevige koopwaren aan boord zijn. Er zijn berigten van de Kaap de Goede Hoopvan het laatst van April. Volgens dezelve hadden uitgewekene pachrers, ot zoogenaamde boeren, een' inval in het land van hec opper bootd der Kaffers Dtngaan gemaaktvijf honderd vrouwenen meer dan 300 stuks vee gevankelyk met zich gevoerd. Eergisteren is de zaak van de Vixen op nieuw in het huis der gemeenten behandeld en wel op eene zeer levendige wijze De heer SCanning deed dien dag eene motieom de aanspraak die de heer Bell £de gewezen eigenaar van het genoemde schip •op schadevergoeding, van het Britsche bewind maaktter zake van hejt prijsverklareo van dat vaartuig door de Russen te doen onderzoeken. ,De heer ite//beweert namelijk, en ook van elders is het genoegzaam gebleken, dat zoowel de minister Palmerston als deszelfs onder-secretaris, en ook de Britsche gezant te Kon- stantinopellord Ponsonbyde expeditie van de Vixen naar Cir passie niet alleen - hebben goedgekeurd maar zelfs aangemoedigd ten einde te beproevenin hoever de Russen hunne heerschappij over Circassie tegen Engeland zouden handhaven. Nu dat zijn schip door de Russen is aangehouden en prijsverklaardter zake dat hetzelve de door hen verordende blokkade der Circassische -kust trachtte te schendenberoept de heer Bell zich op de Bric sche overheden, die hem tot de onderneming hebben aangespoord en onder andere op een brief van den gewezen secretaris der Britsche ambassade te Konstantinopelden heer Urquhartwaar in deze hem schrijft, dat, ingeval de Russen de Vixen mogten prysverklarenhet Britsche bewind hem gewis ruime vergoeding zou weten te verschaffen. Uit vorige mededeelingen cn parle mefits-zittingen is het geblekendat het Britsche bewind zich bij het kabinet van Petersburg beklaagd heeft over het gebeurde 'met de Vixendoch dat hetzelve, na eenige onderhandeling, is gekomen tot de openlijke erkentenis, dac Rusland te dien op zigte niets anders heeft gedaan dan gebruik gemaakt van deszelfs regt. Na alzoo in zijne vordering jegens Rusland te korc gesc.ho ten te zijn, ontkent thans de minister Palmerstonda: hij of eenig ander 'Britse h beambte de expeditie der Vixen regestrceks of zijdelings heeft goedgekeurden ontzegt hij aan den heer Bell alle aanspraak op schadeloosstelling van hec Britsche bewind De minister wiens verdediging duidelijke blijken droeg van de verlegenheidwaarin hij zich bevond, is ondersteund door zijnen ambtgenootlordy. Russellen door den bekenden regts geleerde dr. Lushingtondoch besrreden door den heer Peel en goot lord Stanleywelke beide zich verklaarden voor het door j den heer S. Canning begeerde onderzoek. Bij stemming zijn de ministers meester gebleven met aco tegen 184, en dus met eene meerderheid van 16 stemmen. De zaak geefr aan de tegensran- ders van het bewind natuurlijk stof tot scherpe aanmerkingen. JTrawlevijfe. Parijs, den 24 JunijMen houdr zich bij hec hof reed* druk bezig mee de feescen en plegcighedenwelke zullen plaats: hébben bij gelegenheid der bevalling van mevrouw de hertogin van Orléanswier ongesteldheid schijnt bestaan re hebben in de moeijelykheden aan haren toestand verbonden. Voornoemde gebeurtenis Wordt tegen het einde van Julij te gemoet gezien. Mén wildat de july-feescen tot dien ryd zullen worden uitgesteld. De beraadslagingen van de Kamer der pairs over her voor«J stel ter reductie der 5 pc. renten zijn onverwachts afgebroken geworden door eene mededeeling van het ministerie, waarbij ze kére luitenant der arciilerieLaity genaamd, welke in het pro cés van prins Buonapartete Straatsburg, betrokken is geweest doch door den regeer is vrijgesproken, aan de regtsmagt van de kamer} als geregtsbof vereenigd, wordt onderworpen, ter zake van het schrijven van zeker vdugschriïr over den bedoelden aanslag van dien vors: welk vlugschrift door den ministeriëleo wordt aangemerkt als zeer gevaarlijke leerstellingen.te behelzen en gelijk te moeten worden gesteld met een aanslag tegen de regering en den staar. Dit besluit der ministers wordt zeer verschillend beoordeeld. Al wat tot de partij der liberalen kan worden gerekend te be- hoorenoordeelt, dat hec ministerie, door het geregtshof der pairs te moeyen met.een biaauw boekje, 'twelk sedert verschei dene dagen hec licht zietzonder dat iemand *er veel op beeft geleteene zekere behoefte aanduidtom de gemoederen in be weging te honden, en dat zulks geenszins kan strekken tot hec behoud van die orde en rust," waarop men zooveel prijs stelt. De bewindslieden daarentegen meenen, dac het vlugschrifc van den luitenant Laity in de daad nieuwe provocatien inhoudc tot opstanden ongehoorzaamheid, en dac hér bewind verpligt is, 'da wet toetepassenwelke rot beteugeling van dergelijke misdrijven, is coc stand gebragten zwakheid zoude betoonenindien hec die wet voorbijzag. Intusschen heeft deze mededeeling de aandacht der menigte op dit boekje gevestigd. Volgens den schrijver is de mislukte aanslag van den prins Buonaparte geenszins geweest een onbe kookt ontwerp, zonder deti minsten band of zamenhang, gelijk in der tijd door de bewindslieden is voorgedragen gewordenmaar had de Napoleontische partij destijds uitgebreide betrekkingen zoowel in hec leger, als in den burgerstand; ontbrak het niet aan generaals, aan regimenten ja aan gebeele steden en gemeen ten, die, bijaldien men slechts eene kern had kunnen vormen» openlijk de partij des prinsen zouden hebben gekozen. Naar zijn oordeel was deze stemming der gemoederen het gevolg van de misslagen van 'sKonings bewind, en had de prins juist Straats burg tot het tooneel van zijne onderneming gekozenomdat in die stad de nationale garde door de bewindslieden van Koning Philips was ontbondenen de gemoederen in geene geringe mate tegen deze bewindslieden waren opgezet. Laity zelf is eergisteren vroeg in verzekerde bewaring gebragt. Sedert hebben er huiszoekingen plaats gehad, bij een aantal per sonen die in het complot van Straatsburg gewikkeld zijn geweest, of zich verdacht hebben gemaakt van daaraan deel te hebben genomen. In het boekje van den luitenant Laity vindc men een brief vatr den heer de Chqteaubriantaan den prins geschreven in Sep tember 1830, en alzoo nog bij het leven van den zoon van Kei zer Napoleonwaarin voorkomt, dat zoo lang zijn wettige Ko». ningdie zich destijds in Schotland bevondin leven washij denzei ven als zoodanig zoude erkennenmaar dat indien men een maal in Frankrijk genoodzaakt moge worden, om naar een sno der opperhoofd om te zien, dan dat, welks verheffing door de natie niet was gewettigdde naam van Buonaparte sreeds in de eerste plaats in aanmerking zonde moeten komen. Het bewind van Koning Philips schijnt den invloed der Napo- [eonisten nog zeer te duchten. Trouwens Napoleon is en blijft steeds de held van de smalle gemeente. Laity is uit de conciergerie naar het paleis van den Luxemburg gevoerd en reeds gehoord door de commissarissenwelke voor- loopig met de instructie van het regtsgeding zyn belast. ^jcbitJattbitn 's Gravèniiage, den 26 JunijBij Koninklijk besluit van den 4 Juni] II. Staatsblad n°. 16), is de onlangs te Rottèr- dam tot stand gebragte naamlooze maatschappijonder de be»

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1