N". 51. GOKSSCUE COURANT. MAANDAG DEN 25 JÜNÏJ. NIEUWSTIJDINGEN. - De regering dezer stad heeft aan de bestuurders der ver sehHlertde Israëlitische gemeenten een (rescript gezondenbetrek kelijt de wyze van het uitoefenen der Israëlitische Godsdienst, en daardoor een nieuw bewijs gegeven van het opregte belang hetwelk het Oostenrijksche gouvernement iiv alles stelt hergeen sot verlichting der bevolking kan bijdragen de inhoud van dat Stuk bevat in substantie het volgendehet is den voorzitters van ée Israëlitische gemeenten riet onbekend, dat de regering dezer stad belast is zoowel de uitoefening der Israëlitische Godsdienst re doeni verbeterenen ongevoelig de vooroordeelendie betrek king hebben op de opvoeding van de Israelite!)-, te doen ophou detleven zoowel- als te waken dat de insiruccien en de Gods» dienstige oefeningen beantwoorden aan het zuivere geloof, dat, afgescheiden Van' alle staatkundige gevoelensten doel heeft,- om het verstand der menschen te verlichtenen waarlijk godsdienstig te maken. Dien ten gevolge zijn de hoofden der gemeenten en Rabijiwn uitgenoodigdbijeen te komen en zich over de maat regelen te verstaan, die het best gepast zullen geoordeeld worden voos de godsdienstoefening in al de Sijnagogen. Deze bijeen komst heeft niets anders ten doel dan het welzijn van alle leden der gemeenten; zij bewijst hun hoe de Regering ver verwQ- derd is om door dwang de misbruiken te willen tegengaan men wil dezelve alleen door overtuiging weren als zynde het beste middel om de verbeteringen gemakkelyk te maken en de uit br-eiding van staatkundige- regten te bevorderenwelke men den Israeliten wenseht toe staan die echter, stijfhoofdig aan de voor ©drdeèlenen de voorouderlijke gewoonten gehecht blijvende, Jhet aan hUn zelve zullen te wijten hebben, indien de regering mogt nalaten in overweging te nemen zekere, schoon met de zuiverste titeefcing voorgestelde aanvragedaar enkel eene verbetering der opvoeding het vergunnen eener groocere mate van burgerlijke vrij b'dd .véroorloofc. *-• Z. M. de Keizer van Oostenrijk alsmede de aartshertog Frans zoon van den aartshertog Frans Kareizijn door de ma kelen aangetast. Naar omstandigheden bevinden zij zich echter wel enUvetwekt de ziekte geene bekommering. Het laatste op Schön- brun uitgegeven bulletinvan den 11des morgens ten 7 ore houdt indat de koorts des Keizers matig wasen zich geene buitengewone toevallen vertoonden. Hor ace Fernetdie volstrekt niet meer dan 10,000 th. van Z. M. den Keizer van Rusland Heeft willen aannemen voor ftet-dooF hem vervaardigde schilderstuk voorstellende eene groote revue door Napoleon gehouden, is door dien vorst met de orde van St. Stanislaus, 2de klasse, vereerd, en heeft hij een prachtig in briljanten gezet hoofdsieraad voor deszelfs echtgenoot ontvangen Men leest in de Hannoversche Zeitungdaar men ver neemt, dat het geruchc zich heeft verspreid, dat Z. M. de Ko mhn- de cteputarië vatf de Regering der stad Hanover op Hoogsc öeszelfs gebööfttedjig', tèU' gevolge' va» algemeene ontevredenheid niet de regering étt' rtet de burgerij der Stad, had geweigerd te ontvangeniöo zijtrëwij van hooger hand gemagtigd, te verkla ren dat de weigering om eene deputatie te ontvangenwaartoe M.ofschoon ongaarne, zich genoodzaakt zagalleen [de regering betreft, eningeenen deele den Koninklijken onwil tegen de burgerij heeft willen aanduiden, daar Z. M. dezelve opregt genegen is, en gaarne bare deputatie ten gehoor zoude hebben toegelaten. - Van de ItaÜaanscbe grenzen wordt onder dagteekening van den 4 geschreven dat men uit zekere bronnen uit Florence vernam, dat her voorgenomen huwelijk van den graaft St Lett 'Lodcwijk Napoleongeen voortgang zou hebben. In die zelfde be/igren wordt ook tegengesproken dat, hetgeen door som mige dagbladen was verhaald die graaf in oneenigheid met zijn* zoon, Prins Lodewijk Napoleonzou zijn, wordende deze b:n« nen kort uit Zwitserland te Florence verwacht. Düsseldorf den 18 julij, Eeven als ieder jaar, werd ook heden wederom door de krijgsmakkers, welke de slag van Wa terloo hadden bijgewoond en die uit onze omstrekenwelke zich herwaarts hebben begeven, roet g?paste vrolykheid een feesc gevierd. Verschillende toasten werden op het welzijn van Z M. den Konirg en de koninklijke familie ingestelden de harcelyk- ste gulheid heerschte onder de aanw. zigen. Parijs, den 19 Junij. Men verneemt met genoegen, dat da regering er eindelijk ernstig op bedacht isom een monument op te rigtenter eere van den beroemden Abc de VEpéedte zichdoor zijne pogingen tot verbetering van het loc der doof stommen, zoo verdienstelijk jegens de lijdende menschheid heefc gemaakt. De heer Dupinvoorzitter van de kamer der afge vaardigden is aan het hoofd der kommissie geplaatstdie mee deze taak is belast geworden. De maarschalk Soult is naar Londen vertrokkenten eif)de aldaar den 20 aantekomen en alzoo twee dagen na den verjaardag; van den slag van Waterloo. Het herdenken aan die nederlaag baart den Franschen steeds grooie smart, en men verzuimt zelden, eene gelegenheidom de menigte te doen gevoelendat Frank rijk door het behalen van eene even gewigiige overwinning dezen smaad behoort uittewisschen. Onlangs werd aan de beroemde tooneelspeelster mile. Mars uit haar huis, rue Sdn Lazare, eene kostbare en fraai gewerkte gouden kroon ontvreemd, aan welke blaadjes waren aangebragt- op elk van dewelke de naam van eene der rollen, waarin zij* gedurende hare lange dramatische loopbaan heeft uitgemunt, ge grift stond. Alle nasporingecom het kleinood terug te vinden, bleven vruchteloosen evenmin kon men den dief ontdekken acht of tien dagen nadat deze ontvreemding had plaats gehad ontwaarde de kamenier van mademoiselle Marsop eenen mor gen, dat de spiegel in de deur van deyzere kast gebroken was- waarin de reeds eenmaal gestolen juweelen van hare meesteres be sloten waren. Men doorzocht het geheele huis en vond eindelijk in een keldertje nabij de bedzaal een manspersoondie men wel dra voor eenen vroegeren bediende vaa mile. MarsGarden genaamdherkende. Reeds twee dagen te voren was hij in het huis geslopen en wel door zich bij avond aan de bak van het rij tuig tusscheti de wielen te hechten en in den stal geraaktvan waar hij des nachts den kelder had weten te bereiken, die zoo als heul bekend was, nimmer werd bezocht. Om het venster te bereiken- waaruit hij na de diefstal volbragt te hebben dacht te ontkomen moest hij door de slaapkamer gaan van mile. Marsen ofschoon hy verklaarde geen voornemen gehad te hebben haar eenig leed toe te brengenzoo heeft men toch in de slaapkamer zelve onder het overtreksel van eenen leuningstoelwaarop een kussen ,!ag een keukenmes gevonden. Garein heefc bekend aan het ont vreemden van de gouden kroon deel te hebben en reeds twee zijner medepligtigen daarbij aangewezendie dien ten gevolge ia hechtenis zijn genomen. Men meldt u'c Toulondat een der fraaiste schépen der egyptische oorlogsvloot dezer dagen in brand is geraakt en tot op het water verbrand. Dit onheil werd door velen op rekening gesteld der vijanden van den Onder-Kóning. Naar men verneemt is deze laatste het behoud van verscheidene andere schepen die groot gevaar liepen van mede te worden aangestokenterschul» digd aan den ijver en de welwillendheid van den bevelhebber der britsche koninklijke stoomboot Spitfierewelke dezelve da. delijk op het sleeptouw heeft genomen en in veiligheid gebragt. Sedert eecen geruimen tijd wordt 'er weder vati nieuwe blij ken van tweedragc gesproken tusschen de Verhevene Porte en den j Onder-Koning van Egypte, en alzoo van de noodzakelijkheid, om de fransche vloot in de Levant te versterken, ten einde, bij elke voorkomende gelegenheidhet gezag van Frankrijk te kunnen doen gelden. Men heeft tijdingen uit Bonatot den 5 dezeren uit Constantine tot den 31 der vorige maand ontvangen. De colonne van den generaal Négrier was den 26 in laatsgenoemde stad Te ruggekeerd. Die togt had zeer voldoende uitkomsten opgeleverd de troepen waren cot op tien of twaalf mijlen van de woestijn van Biscara genaderd, zonder een schot te laten. Achnied-J3«y, Frankfort, den 20 Junij. In het Piemontesche word veel gesproken over de wijze staatshuishoudkundewaarmede Koning Karei Albert de ingetreden meerderjarigheid van zijnen oudsten 2pon den hertog van Sardiniëkenmerkt. De Koning heeft namelijk, eene der aanzienlijkstevruchtbaarste en meest bevolkste streken der domeinen van de kroon in Sardinië tot eene bijzon dere gemeente verklaard, en daaraan den oaam van zijnen zoon gegeven en dezelve als onvoorwaardelijk eigendom aan een ge nootschap van akkerbouwkundigen afgestaan, onder de verplig tirig, dat hetzelve aldaar eene soort van model-landerijen zal aan leggenen welks voornaamste zorg zal zijn de voorkeur te be ivijzenwelke bijzondere eigendommén boven het oude leen stelsel verdienen. Z. M. de Koning heeft verklaarddie inrig ting onder zijne persoonlijke bescherming te nemengedurende veertig jaren zal het genootschap van alle lasten en opbrengsten bevrijd zijn. De majoor Carjponnariinspecteur der genie, en Jcweekeling van de polytechnische school te Parijs, is met het bestuur der kunstwerken belast.

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1