N°. GOESSCHE 1838. COURANT. tü^;S DEN 2 APRIL, NIEUWSTIJDINGEN. Berlin, den 25 Maart(Uit bijzondere berigten.Sedert eenjge dagen verneemt men» dac Z. M. de Keizer van Rusland 2eer waarschijnlyk niet in Mei alhier zal komenmaar eerst in September zijne doorluchtige gemalin zal afhalen, De Keizerin en de Keizerlijke familie zullen daarentegen het voorjaar op het lustslotCharlottenburg nabij Potsdam doorbrengen, en later de baden te Eems bezoeken.1 De geruchtendat onder de verwachte aanzienlijke personen niet alleen de hertog van Nemours, maar ook de hertog van Orléans en gemalin begrepen zijn, behooren tot de verzinselen van den dag. Daerentegen zal er hier eene bij eenkomst van aanzienlijke staatsmannen plaats hebbendienaar men zegt, over onderscheidene vraagpunten van het tegenwoor dige oogenblik zullen raadplegen Parijs, den 26 MaartIn de regeringsbladen leest metis heden de volgende telegiaphische depeche uit Brestden 2£ dezer door den zeeprefect aan den minister van marine afgezonden Si MAANDAG SDuil^blaitb. „Met gespannen verwachting ziet men de komst te gemoet der Nederlandsche afgevaardigdendie zich andermaal herwaarts zullen begeventen einde door een handelsverdrag eene meerdere toenadering tot het groote Duicsche tolverbond te bewerken. Men herinnerd zibh, dat de heer Rochussen en deszelfs ambtgenoot reeds vroeger met hetzelfde doel hier geweest zijn en dat zij toen echter alleen een verdrag omtrent de scheepvaart op den Rijn tot stand bragtenzoodat het belangrijkste gedeelte hunner zen ding onvervuld bleef. Na hun vertrek vatte de mandie den eersten stap gedaan had, de bankier Wythoff, eigenaar der groote suikerfabriek van Rupe en Zoonte Amsterdam, de onderhan delingen weder op, en zijne on vermoeiden ijver is het indedaad gelukc, het vooruitzigt te openen, dat hoogstwaarschijnlijk een voor beide partijen evenzeer voordeelig verdrag tot stand zal ko tnen. Tevens is de graaf Lehonals Belgische onderhandelaar, alhier aangekomen, en daar het de ijverigste wensch van België ïs en zijn moet, voor deszelfs industriële provinciën het groote Duitschland te openenhetwelk weldra met hetzelve door ijzer- banen ten naauwste zal verbonden zijnzoo bestaat ook de hoop dat hieromtrent mede spoedig onderhandelingen zullen worden aan geknoopt, „Reizigers, die uit her zuidoostelijk gedeelte van Europa te ruggekeerd zijn, weten niet genoeg te verhalen van de geestdrifc waarmede de talrijke Protestanten aldaar alles aanhooren, wat kor telings in Duitschland gedaan is, tot instandhouding der gelijk matige verhouding tusschen Evangelischen en Katholijken. Een dezer reizigers is zelfs plegcig verzocht geworden, al zijnen in vloed bij de ,Pruissische regering te bezigenopdat dezelve toch niet toegeve aan het verlangen der Roomsche geescelijkheidbe trekkelijk de uitsluitend Ivatholijke opvoeding der kinderenuit gemengde huwelijken verwekt, daar de geringste toegevendheid ook de Protestanten buiten Duitschland, waar zij zich niet over een'geheelen gelijkstaat kunnen verheugen tot stellig nadeel zou kunnen zijn." Uit Keulen schrijft men, dat de werkzaamheden tot het aanleggen der aardbaan van den ijzeren spoorweg langs den Rijn een aanvang genomen hadden. Hoewel die werkzaamheden zoo veel mogelijk, met ijver voortgezet werden, leden dezelve nog al vertraginguit hooide van de noodige maatregelen tot ontei. gening der gronden, over welke die weg zal loopen. Men vHi de zich intusschendat deze zwarigheden spoedig uit den weg zouden worden geruimd, vooral door tusschenkomst der regering welke veel belang betoont in de bevordering dezer aangelegenheden. De meer omstandige berigten nopens die verwoestingen, welke in de steden Pesrh en Ofen zijn aangerigt, door het losgaan van den Donau, luiden uiterst treurig. Geheel Pesth stond onder water, waardoor de fondamenten der huizen ondermijnd werden. Her verlies aan menscbcnlevens was aanzienlijk daar de groote overstrooming juist te middernacht had plaats gevonden Voor Joopig berekende men het getal der omgekomene personen op 200. Den 16 was het water steeds aan het stijgen, en had toen de hoogte van 30 voet bereikt. Geen plek der stad was meer van water bevrijd vele woningen stonden tot aan de nokken der daken in het water*, bijna elk oogenblik zag men huizen instor ten, voornamelijk veroorzaakt door de weekheid der steenen welke tot het bouwen van deze huizen gebezigd worden, Groote schepen voeren door de stad, en twee stoombooteo waren sedert drie dagen onafgebroken bezig, om menschen, vee en goederen van Pesth naar Ofen in veiligheid te brengen. Op de markt van Pesth in het midden der stad gelegen zijnde de gewone stapelplaats van goederen, zag men thans schepen liggen, welke anders niet aaii op den Neder-Donau genoeg water vonden. Ook in de nabu rïge corpen van Pesth was hei cvtn rampzalig gesteld. De scha de, wordt op eenige milhoenen begroot. De Aartshertog Pala tyh was in persoon werkzaam, om zoo veel mogelijk bijstand tts verleer,en. Z. M, de Keizer heeft, ten einde in den eersten dringenden nood te voorzieneene som van 20,000 florij- nen gegeven; ook hebben H, M. de Keizerin en de verdere leden van het Keizer! ijke gezin aanzienlijke sommen verleend. De jongste befigcen tot den 18luiden echter meer gerust»' stellende. Van lieverlede was het water' gevallenzoodat menr op de straten van Pesth wederom te v,oec kon gaan, Het getal der min of meer beschadigde huizen werd op 1500 berekend. Uit Aken 16 Maart, wordt het volgende gemeld: „Zoo even ontvangt men hier eenen roridgaanden brief uit Rome volgens welken de H, Vader de keus van den heer dr- Hüsgen tot bisdoms-bestnurder nietig verklaarten de geldigheid der aoor den heer Hüsgen verleende disper.satien enz. vernietigt» De Pausselijke zaakgelastigde te Brusselde heer A. Spinellt is gelast dit - medetedeelen'aan de geescelyken van het aartsbis» dom Keulen. De heer Spinelli heeft de geestelijkheid alhier (te Aken), door middel eener circulaire, gedagteekend Brussel zfc Maart, hiervan reeds kennis gegeven." De Nisus is in 32 dagen van Haïti aangekomen. Ik hef» geen schrijven van de commissarissendoch de kapitein van de brik zegt, dat te Haïti openbare vreugdebedrijven plaats hebben dat twee traktaten met Frankrijk geteekend zijn, behelzende er kenningder schuld, vrede, vriendschap, wederkeerigheid van reg- tenen eene schadevergoeding van 60 millioenbetaalbaar va» 1838 tot 1867, waarvan reeds drie millioen met de Nisus zij» medegebragc." De berigten van de africaansche kust melden, dat men itif Constantine thans weinig meer van Achmed beij schijnt ce duch» ten en dat eene nabijgelegene stamwelke het gezag van Franke rijk had miskendnaar vereisch van zakendoor eene mobile kollonne daarvoor is getuchtigddat dit voorbeeld een goe-< den indruk heeft gemaakt, en dat de gemeenschap van Constan» tine met Bona tamelijk veilig is en weinig voorzorg vordert. In Algiers scheen de meening weder veld te winnendat mett' het laatste traccaat met Abel el Kader op den duur niet wel in: stand zoude kunnen houden en tot meer ernstige middelen moece» overgaan, om dat opperhoofd deszelfs verpligtingen jegens Frank rijk ce doen in acht nemen, Men ziet met verlangen berigten uit Londen te gemoet J nopens de eerste gevolgen van het aanbod 't welk de nederland- sche gezant, op last van zijne regering, aan de leden der con ferentie heefc gedaanen men verneemc, dat de beantwoording van de vraagof aan Belgie een deel der achterstallige rente» zal kunnen worden kwijtgescholden, eD zoo ja, tot welk bedrag, als het meest beslissende pucc moet worden beschouwd. Op het einde der zicting van de kamer van Afgevaardigde» van den 26 Maart, is de wet, waarbij de Fransche regering toe het doen der noodige voorschotten voor de Grieksche geldlee-i ning wordt geniagïigd, met 259 tegen 30 stemmen aangenomen- De heer Eusèbe Salverte heeft by den aanvang dier zitting, om den verderfelijken windhandel op de Parijssche beurs in aandeele» van maatschappijen voor ondernemingen' van nijverheid tegen te gaannietzoo ais in een bijzonder berigt gezegd werdhec spoedig in beraadslaging brengen van hec regeringsontwerp we gens de spoorwegen maar van de wet wegens de maatschappijen en commandite gevraagdwelke wet het regrstreeksch doe! heefc om hec schrobrrtelijk misbruik dat thans ten aanzien van deze en soortgelijke handels-vereenjgingen in Frankriik gemaakt worde tegen te gaan. Een der leden van de commissie, die dit laatste ontwerp moet onderzoekenheeft geantwoord, dat zij zich druk met dat onderzoek bezig hield, doch alvorens verslag te kunnen doen, de nadere toelichtingen van deskundigen wil inwinnen. Men heefc daarop aangemerktdat indien men zich riet haasttehec geheele ontwerp gedurende de tegenwoordige bijeenkomst der. kamers onafgedaan zal blyven liggen.. Het schijnt dus, dat de afgevaardigden weldra de begrootingswetten ter hand zullen ne men. Intusschen zijn nog bij hen, behalve verscheidene zake» van minder aanbelang, de zoo even genoemde wee wegens de spoorwegen en die betrekkelijk Algiers aanhangig. Voor de correctionele regtbank te Parijs wordt thans zulk eene zaak wegens de bedriegelyke trekken dergenendie maatschap» pijen van aandeelhouders oprigcen als waarop de heer Salverts heelt gedoeld, behandeld, De heer Emile de Oir ar dindie

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1