N°. 24. GOESSC HE CO UB ANT. VRIJDAG DEN 23 M A ART NIEUWSTIJDINGEN. Öuitocïtlaub. Frankfort, den 16 Maart. Volgens de jongste brieven uit Konsrantinopel van 14 Februari), werd daar weder ijverig gear- fceid aan de uitrusting eener vloot, en gaf dit, volgens gewoonte ^aanleiding tot onderscheidene geruchten en gissingen. De aan Roudende en bovenmatige krijgstoerustingen van den bassa van "Égypte, in verband met de bekende vijandige gezindheid van dien bewindsman tegen de Porte, deden velen gelooven, dat de fPorte zich tegen Egypte wapendedoch aan den anderen kan: Vond men liedendie beweerdendat de vreemde mogendheden zich zoo ernstig tegen alle vijandige ondernemingen van Mehe- vted-ali verklaard haddendat het niet te verwachten wasdat Rij tot een aanval op eetiig gedeelte van het Tuxksche rijk zou durven overgaan. Omtrent Syrië had men in de laatste dagen te Konstantinopel niets naders van een beslissenden aard vernomen tiet bevestigde zich, dat daar té lande veel gisting heerschte, en tiet scheen, dar de inwoners hier en daar werkelijk in opstand tegen de Egyptenaren geraakt warendoch het bleek nog niet dat de toestand des lands van zoodanigen aard was, dat de groote 'krijgstoerustingen van Mehemed-dWwelke deszeifs geldmiddelen geheel te boven gingenjuist daardoor vereiscbt werden. Voorts werd te Konstantinopel steeds gesproken van pogingen der Porteom in het gezag over Algiers hersceld te worden, of teil minste van Frankryk schadeloosstelling voor het verlies dier provincie te bekomen. Resehid bassa zou naar Parijs vertrekken om daar in dezen zin te onderhandelenen men vleide zichdat zijne vertoogen ondersteund zouden worden door het Engelsche bewind. De .genoem.de staatsman zou .zijne reis naar Parijs over Napels, Rome en Turin doen. De laatste berigtendie ce Konstantinopel ontvangen warén pmtrent de expeditie van den Schach van Perzie tegen Herat jbielden indat die vorst met zijne krygsmagt zich ouder de rau ren der genoemde stad bevonden reeds eenige voorwerken had vermeesterd, maar nog een heftigen tegenstand te verwachten had, vermits de vyand verklaard had de stad lot het uiterste te zullen verdedigen. In sommige brieven uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Ge- Jendschik, eene der belangrijkste russische vestingen in Circassie in handen der Circassiers gevallen is, nadat de Russen de ves tlngwetken in de lucht hadden doen springen, Dit berigt ver eischt nog bevestiging. Frankfort, den 17 Maart. Uit Rome, 7 Maart, worde gemeld, dar. bec geschrift over de Keulsche zaak, hetwelk van wege het pausselijke bewind opgesteld is ter beantwoording van Jaet Pruissische geschrift, toen gedrukt en reeds aan de vreemde ^iiplomatën rondgedeeld was. Voorts wordt uit Rome geschre f endat de Bonnsche hoogleeraren Braun en Elvenich die zich reeds sedert een geruiroen tyd daar bevonden ten einde den paus «eJijken stoel tot eene wijziging van deszeifs oordeel over de leer van Hermes te bewegeneerstdaags de terugreis zouden aanne men zonder iets van belang ui'gerigt te hebben. Daarentegen tsaren de hoogleeraar Bautain en de abc de Bonne Chose uit Straatsburg te Rome aangekomenom her geschildat reeds se^ dert vele jaren tusschen hén en hunnen bisschop gevoerd werd, aan hec oordeel van Z„ H. den Paus te onderwerpen. Dr. Hüsgendié kapittel-bestuurder van het aartsbisdom Keu Féti, heefc den 9 dezer een rondgaanden brief, betreffende de ge frièngde huwelijkenaan zijne onderhoorige geestelijken uitgevaar dtgci, waarin hekend gemaakt wordt eene in een Koninklijk be siui c van 28 Januarij jl. vervatte verklaring van Z. M. den Ko- r.ing van Proissen, inhoudende „dat het geheel onjuist is, dat, zoo als door eenige beambten schynt begrepen te worden aan <3e katholyke geestelijken van Rijnland en Westphnlen de inzege ningen van gemengde huwelijken bij kabinets orde van 17 Au gustus 1825 onvoorwaardelijk geboden zou zijndat hun in- tegendeel daarbij slechts verboden iseen stellige belofte omtrent de opvoeding der kinderen in de katholyke godsdienst te vorde- dei'en Öf schrjfcjelykVte doen gévenomdat zulks niet bestaanbaar zou zijn me.t'de wetten van den staat omtrent de opvoeding der Kiadereu uit gemengde jiuwehjken.en mei; de gelijkheid der reg- ,^en vat) dé evangelische belijdenis; dat echter.het bescheiden vragen van inlichtingen aan den katbolyken zielverzorger niet ver boden isdat, indien deze mogt meenen de ka hoiijke hu welijks inzegening niet te mogen doen, alsdan tusschen hem en den kathoiijken bruidegom of bruid, die alleen bevoegd is zijne bezwaren deswege intebreogen beslist moet worden door den diocesaan-bisschapaa.u wiens uitspraak men zich dan onver au derlijk zal moeten houden, zonder dat eenige stap bij de staats* beambten zal plaats hebbenIngevolge deze koninklijke ver klaring maakt de kapittel bestuurder des aarcshisdoms aan zijne onderhoorigen bekenu, dat de katholyke geestelijke altijd langs ten wettigen weg, zal mogen nasporen, of zich eenig bezwaar opdoet tegen de katholyke kerkelijke inzegening van een gemengd huwelijk, en dat, indien hij zoodanig bezwaar mogt vinden,, hg het aan den kathoiijken bruidegom of bruid zal overlaten zich tot deszeifs diocesaan bisschop te wenden» welke dan uitsluitend beslissen zal. Bij herhaling wordr van onderscheidene kanten openlijk door de dagbladen berigt, dat inde Pruissische Rijm provincie» bepaal delijk te Keulen, eene vereeniging van meisjes bestaat, welke zich verbinden om geenerlei omgang te houden met hare evan gelische medeburgers. Londen, den 17 Maart, Thans zijnde stukken, betrekke lijk de Noord-Amerikaansche grensscheiding, welke aan het Par lement zijn overgelegd, gedrukt. Men weet, dat in der tyd Z. M. de Koning der Nederlanden tot scheidsregter in dit geschil benoemd is, welks bestaan reeds van het jaar 1783 dagteekent. Ons ministerieel Avondblad herinnert bij deze gelegenheiddac daar genoemde Vorst de onmogelijkheid inzag, om de zaak te» genoege van beide partijen te beslechtenen hij door het uitbars ten van de Belgische revolutie met moeijelijkheden overladen werd dezelve van de beslechting afgezien, en de beide partijen gera« den heeft, om een einde aan hec geschil te smaken, door het ir» der minne bii te leggen. Deze vriendschappelijke raad (zegt genoemd blad^ werd door geene der partijen gevolgden de qutestie bleef hangende gelijk zij zich in 1783 bevond. Engeland heeft, wel is waar> aangeboden, het betwiste grondgebied in gelyke deelen te split sen doch Amerika heeft die afgeslagen De zaak wordt in- tusschen dagelijks van gewigtiger aard, daar zich hoe langs zot» meer familien op de betwiste gronden nederzetten en de bevolking aldaar niet weet, onder welken staat zij behoort, Ondanks alle behoedzaamheid der Britsche en Amerikaansche regeringenheb ben er veelvuldige botsingen tusschen de overheden van Maine en Kanada plaats. Hec ministerieel Avondblad zegt, dar, indien de Vereenigde Staten slechts eenige geneigdheid tot eene minne lijke schikkiog betoonden, de zaak spoedig teneinde zou komen; doch het schync niet te voorziendat die Staten van hunne over- drevene eischen zullen afzien. Berigcen uit Kanada, van den 20 February, houden in, dat de vroegere opstandelingen, die kortelings van Navy-Island de wijk naar de Vereenigde Staten genomen hebben, nog niet alle aanslagen tegen her bewind van Bricsch Kanada hebben op gegeven. In de laatste dagen was op nieuw een groot aantal hunner, behoorlijk uitgerust, over de grenzen van de republiek der Vereenigde Scacen in Neder.Kanada binnengetrokken, zoo het schijnt, vooral met oogmerkom de gisting in veler gemoe deren levendig te houden en aanhang te winnen. In hec Con gres van de Vereenigde Sraten was over de hernieuwde schending van de onzijdigheid geklaagd. Bij het afzenden der berigcen wast de beraadslaging deswege nog n et geëindigd. De echtgenoot van sir F. Head de aftredende gouverneur va» Opper Kanada is op hare doorreis in de Noord Amerikaansche scad Rochester door hec volk mishandeld en uit de haar gedane vragenwanneer haar man volgen zoumaakte men opdat er een plan bestond om hem op te ligten en gevankelijk naar Lock- port te voeretj. Waarschijnlijk zoude gouverneur nu langseenen anderen weg het land verlaten. Te New-York is den 18 Fqbruarij hec fraaije Bowery-Theater voor de derdemaal in den tyd van nog geen tien jarentot de» grond toe afgebrand. JfVitttfittjih. Parijs, den 18 MaartZ. K. H. de hertog de Joinville is met het linieschip le Iiercule in de eerste dagen van Januarij te Rio Janeiro aangekomen, en aldaar met vele eerbewijzen ontvangen, Gisteren zijn bij de afgevaardigden verscheidene verzoek schriften behandeldwaarin de afschaffing van de doodstraf ge- vraagd werd.Een dezer stukken was met verscheiden duizende onderteekeningen voorzien. De dichter Lamartine heeft het ver zoek ondersteunddoch hoe wegslepende zijne taal ook mogt zijn, heeft de gróote meederheid der kamer de beschouwingen van den grootzegelbewaarder Barthe tegen de afschaffing van de doodstraf voor de hare aangenomenen die afschaffing als nadee lig voor de zamenleving aangemerktzoodat zij daaromtrent tot de otde van den dag is overgegaan.

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1