N°. 14. GOESSCIIE VRIJDAG -vmèsJ COURANT. PEN 16 FEBRUARIJ. 4 NIEUWSTIJDINGEN, ÏDmfochLmb. Frankfort den io FebruaryBlijkens «en berigt oit St. Petersburg over .de bevoegdheid en den werkkring van bet onlangs nieuw ingestelde ministerie voorde rijks-domeinen, wordt de uitgestrektheid der aan deszelfs beheer onderworpen Russische kroon landerijen op niet minder dan 185 millioen dessalinen of omstreeks 1.24 millioen Nederlandsche bunders begroot, zonder nog de onmetelijke vlakten in Siberie en de Transkauk^sische provinciën mede te rekenen. Daarvan zijn aan kroonboeren, bui- ter.landsche kolonisten en rondzwervende herders stammen in pacht afgestaan 87 millioen dessatinen In Siberie heefc nog geene juiste opmeting plaats gehad, maar alleen in het westelijke Siberie schat men de aan de kroon toebehoorende landerijen op 211 mil lioen dessacinen of ru<m j40 millioen bunders. Het getal der kroonboeren en der vrije landbouwers op de kroongoederen worde op 9,505,237 personen van het mannelijke gesjaebe begroot; dat der buitenlandsche kolonisten op 135,000; en dat der herders volken op een half millioen. 7 v Men schrijft uit Sr. Petersburg van .3; Jpnuarij„Even als verleden jaar heerschc ook nu weder de griep, in eene wrij hevige mate. Eene menigte metischen van allen ouderdoih en stand maar vooral kinderen zijn sedert kort door die ziekte aangetast welke bij de minste onvoorzigtigheid van den lijder zeeir ligt kwaadaardig en tusschenbeide zelis doodelijk wordt. De gestrenge koude, die reeds sedert eene maand aanhoudt js in de laatste dagen zoo mogelijk nog heviger geworden, én de thermometer-stand wisselt dagelijks af van 22 tot 250 Reaumur, (24 graad onder nul volgens de schaal van Fahrenheit.) Daar bij is er nog altijd geen sneeuw gevallen. In verscheiden Duitsche bladen vindt njen thans eene wijd loöpige uicnoodigmg tot deelneming aan eéne maatschappij strek kende om eenen ijzeren spoorweg aan te leggen van de Noorde lijke grenzen van Beijeren naar Hanover, Bremen /Hamburgen Lubeck, onder den naam van Hanseatisch Zuid Duitsche-centra» lespoorweg. Die uitnoodiging is onderceekend dóör den heer Meijer, chef van het bibhographische instituut te Hildburghausen. De weg zal in vijf sectien verdeeld worden de eerste van Nurn berg tot aan de Koburgsche grenzende tweede van daar tor Vacha aan de Werra; de derde tot Munden aan de Weserde vierde tot aan Hamburg Bremen en Lubecken de vijfde tus- schen die drie steden onderling. Ömrrent de drie laatste sectien- worden met de regeringen der verschillende staren nog onderhan delingen gevoerd zoodat voorlóopig alleen voor de tweede sectie Inschrijvingen gevraagd Worden, tot een beloop van ruim 6 mil lioen gulden, in aandeelen van 500 gulden ieder. Bij de inschrij ving moet tot bestrijding van de kosren der voorbereidende werk zaamheden dadelijk 1 ten honderd gestort worden zullende ech ter dit 1 per cent aan de inschrijvers worden terugbetaaldin geval de uitvoering van het ontwerp onvoorziene en niec weg te ruimen hinderpalen moge ontmoeten. Omtrent de aardbeving, welke den 23 Januarij re Odessa heeft plaats gevonden, wordt van daar nader gemeld, dat de zelve vetgezeld ging van een gedruisch, hetwelk veel overeen komst had met het rijden van eenen wagen. De muren van vele woningen zijn gescheurd, de gevels waggelden het kruis op de Griekscbe kerk werd van zijne standplaats gerukt, in de huizen werden alle meubelen bewogen, lichtkroonen zwaaiden h-en en wedtr, de deuren sprongen open, in sommige woningen viel her huisraad omver en stonden de klokken stil overal hoorde men de hanen kraaijen en de honden huilen. Opmerkelijk is hec, darde aardbeving in 1829 mede bij,, eenen zoo strengen winter als thans, voorviel, en juistterwijl ook de pest heerschre. Sedert den 11 Januarij hebben de openbare vermakelijkheden te Odessa weder een* aanvang genomen. H. M de Keizerin van Rusland heefc aan de-armen van Odessa een geschenk van 5000 roebels gezondep. .-— De aardbeving, wcjke den 23 January te Odessa plaprs liaa, heeft oök in het Zevenbergsche verwoestingen ^aangerigt. Kronstadc ook Brassqw geheeten, eene vrije stad met 25*000 inwoners) is voornamelijk daardoor geteisterd, waar de aardbe viivg eere minuur en drie secondenen dus, langer dan re Odes. sa. geduurd heeft. Honderde schoorsteenen en vele gevels zijn om ver geworpen ,y de daken vielen met groot geweld in, her militaire hospiraalde caserne en andere aanzienlijke gebouwen werden zwaar beschadigd, alle huizen wankelden, de glazen er schorels vielen van de tafels en uit de kasten. Gelukkig schijnt geen mensch bi) dit scbrikrooned te zijn omgekomen, Ook ir andere oorden van Zevenbergen is deze aardbeving bespeurd; ia zeker plaatsje, onder anderen, is de Jcerktoren ingestort, en de kerk ganschelijk vernield. Londen, den 9 February. Gedurende de laatste dagen heefr men weder meer dan ëénen zwaren brand in tieze hoofdstad ra betreuren. Dingsdag avond zijn verscheiden winkelhuizen in Ou?-. Boundstreet afgebrand of zwaar beschadigd; dienzelfden dag is een huis in Lamansrreet geheel èehe prooi der vlammen gewor den, en donderdag morgen heefc eeri huis en een magazijn der marine in Souchwerk hetzelfde loc ondergaanin het eerste wacr- van bovendien eene weduwe met drie harer kinderen is omge komen - Volgens de Lissabonsche brieventot den Iaatsten Januarij, was de jonge prins, D Pedro de Alcantaraden 26 in de ver gadering der Cortes tor wettigen troonopvolger verklaarden de ze formaliteit zonder de gevreesde verstoring der rust atgéloopeo.. Noch de Koningin noch haar Gemaal had deze plegtige vergade.» ring bijgewoond, maar zij hadden het berigt van den afloop it* statelijk gehoor ontvangenen zich des avonds in den schouw* burg vertoond, terwijl de stad geïllumineerd was. De geldelijke verlegenheid bleef voortduren en ,de vrees voor een nationaal bankroet was nog geenszins geweken. Binnen wei nige dagen moest de commissie, tot onderzoek van het daartoe strekkeod voorstel van den heer Estevao benóemd, deswege in de Cortes rapport uitbrengen. Naardien de directeuren, der Lissabonsche bank in hunne verwachting bedrogen waren, dat die der bank van Oporto in hunnen gedanen voorslag, tót het verstrekken van gelden aan de regering, toe zouden stemmee hadden zij hun aanbod van 2700 op 1920 contos de reis vermin derd. Ook eenige kapitalisten hadden aanbiedingen aan de re gering gedaan. In de Cortes was de sterkte van het staande leger op veertien-' duizend man bepaald, en eene som van 2000 contos de reis ter beschikking van den oorlogs minister gesteld. Te Buenos-Ayres had men den 8 November brieven Uit Monte Video hec berigt inhoudende dat den 22 October een ge» vecht tüsscben de troepen van den President en die van Rivera had plaats gegrepen, in hetwelk de eerste totaal geslagen wasem ter naauwernood zijn leven had kunnen bergen Nogtans voedde hij hoop, zijn geleden verlies te herspellen, en had zich met hee tweede legercorps onder bevel van zijnen broeder Ignatio, ver* eenigd Volgens diezelfde berigten verkeerde Bolivia of Opper Peru itt een staat van sterke gisting regen het bestuur van S'anta-Cruz Mét congres was, buiten zijne orders, te Tacna vergaderd, zou zich denkelijk tegen de door hem gesloten confederatie casschet* Peru en Bolivia verklarenen hem rekenschap afvragen wegens de geldentot het voeren van den vroegeren oorlog aangewend, jATfUtfertjlï. Parijs, den 9 February'De heer Lajjitte is door het zes de arrondissement dezer hoofdstadmet eene groote meerderheid van stemmen, tot afgevaardigde benoemd De linkerzijde juicht hier zeer over, en toen de heer Lajjitte in de vergadering ver scheen, en zijne oude plaats hernam, welke sedert was openge» bleven, kwam men hem van alle zijden geluk wenschen. Onder- seheidene huizen in hec 6de arrondissement waren gisteren avond verlicht. In den loop van den dig was er een talrijke toeloop van personen hij voornoemden afgevaardigde, ten einde hunne namen te doen inschrijven. Heden avond is er groote vereeniging hij den heer Lajjitte'. De kamers hebben zich groocendeels mee zaken van plaatselijk belang bezig gehouden, Vorst Talleyranddie men h rhaaide malen gezegd bad dat zLk.was. bevinot zich zeer wel. bij heefc gisteren een bezoek van den Russischen gezant gehad. De minister van oorlog hec-ft de kolonels van alle regemen- ten laten aanschrijven, om tegen den 1 April eene opgave ts doen van alle officieren en soldaten, die zich nog sedert het Kei zerrijk in dienst bevinden He: doel van dit bevel is onbekend. Drie personendie in de zaak vau Hubert betrokken wa ren zijn wederom op vrije voeten gesteld. Thans ziïn er nog met Hubertte dier «ake zes personen in hechtenis. Deze zoo wel als de jufvrouw Gronvelleblijven weigeren aan den regeer" van instructie re antwoordenen zeggen, zulks voor de jury te willen doen. Steuhledie het helsch werktuig vervaardigd heefc zegt zulks niet gedaan te hebben met het oogmerk om den Ko ning te vermoorden maar om, bij het ontstaan van een gemee- nefcesttot oorlogsgebrul te kunnen dienen. Tot staving hier.

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1