N°. 6è GOESSCHE 1838. COUKANT. VRIJDAG DEN 19 JANUARIJ. NIEUWSTIJDINGEN» SJuitodiLuib. Frankfort, den n January. Bijzondere berigten tilt Sc. Petersburg van den 30 December, in Hamburger en Frankfur ter bladen medegedeeld behelzen eenige nadere bijzonderheden omtrent den brand in het winterpaleis des Keizers van Rusland. HH. MM. de Keizer en de Keizerin bevonden zich in den schouw burg toen men hun kwam zeggen, dat het paleis in brand stond. Op het plein voor het paleis aangekomen bragt de Keizer zijne gemalin in het ministerie van Buitenlandsche Zaken van waar dezelve den voortgang der verwoesting kon aanschouwenDe thermometer teekende 14 graden Reaumur; èn het water der brandspuiten zou dus in de lucht bevroren zijnhad men het niet vooraf warm gemaakt, eene voorzorg, die echter spoedig overbodig werdwant binnen een uur was de gloed zoo sterk en de lucht zoo brandend heet, dat men'het ijs in de Newa nabij het brandende paleis, zag smelten. 'Alle pogingen om bet vuur meester te worden, ofschoon met het grootste beleid be stuurd waren vruchteloos; langzamerhand werd hetgeheele vier leant, langs het plein van het paleis, ter lengté van 400 en ter breedte van aoo schreden door de vlammen aangetast. Het ge heele eigenlijk bewoonde winterpaleis is uitgebrand en' alleen de door een smal kanaal daarvan afgescheiden Eremitage was bij het afzenden der berigten gespaardj gebleven. Volgens berigt uit St. Petersburg van 3 Jatltiarij, had de graaf SchimmelpenninckNederlandsch gezant aldaareenige da. gen te voren een gehoor bij den Keizer van Rusland gehad om denzelven zijne geloofsbrieven te overhandgen, en was daarna aan de Keizerin en den Grootvorst Troonsopvölger voorgesteld geworden» De thans ontvangen Sr Pecersburgsche dagbladen behelzen het volgende berigt omtrent de vernieling van het Keizerlijk winter, paleis, waaruit blijkt: dat de gisteren uic bijzondere brieven me degedeelde omstandigheden minder juist waren. Onze residentie is van haar schoonste sieraad beroofdhet win- ter-paleis is een prooi der vlammen geworden Gelijk goede kin deren met diepe smart de bouwvallen van her geliefde vaderlijk huis omringenwaarin zij het leven en alle goederen der aarde ontvangen hebben, zoo treuren ook wij bij de rookende puin- hoopen van bet huis onzer roemruchte Keizers, waarin sedert 75 jaren voor ons geluk en onze roem gewaakt en het toekomstig loc onzer kinderen voorbereid werden waarin wij het nieuwe jaar als gasten van onzen goeden lands vader hoopten te begroe ten. Het door deze ramp- veroorzaakte verlies *is groot en gevoe lig, maar het bepaald zich toeh alleen tot datgene, wat door geene menschelijke magt aan het verwoestende element kon ont trokken worden. Het hoofdgebouw van het paleis is een offer der vlammen geworden; de Eremitage is Behouden, en uit her paleis zelf zijn alle kostbaarheden, alle sieraden, papieren, schilderijen boeken ja zelfs alle kleinigheden uit de vertrekken van H. M. de Kei zerin door de militairen der garde, geborgen. Naar de oor zaak van het ongeluk zal op last van Z M het naauwkeurigste onderzoek gedaan worden. Het schijnt dat de brand in het laboratorium der apotheek ontstaan is jen* zich van daar uit ver spreid heeft Dezelve begon in het oostelijk gedeelte van hei pa leis hetwelk het naaste bij de Eremitage ligt, en verspreide zichbij een hevigen windmee buitengewone snelheid daar het wegens de engte van de daartusschen liggende straat en de smalheid der trappen onmogelijk was hem met kracht re bestrij den. Onmiddelijk werd alsnu de gemeenschap met de Eremitage belet door het roemetselen der naar dien kant uitziende vengsters, en zoodoende werd dit gedeelte van het paleis gered. De vlam men deelden zich intusschen aan den zolder medé en sloegen doof het ontbranden van het dak tot alle overige deelen van het hoofdgebouw over. Denbrand woedde van Vrijdag den 129 des avonds 8 ure, 30 uren lang met onverminderde hevigheid Daar de pogingen der brandwacht en der tot hulp toegesnelde troepen vruchteloos warenom den brand te stuiten, werden de zelve bij voorkeur gebruikt om al het mogelijke uit de vertrek ken te bergen. Eenige garde.regimenten hadden tersrond in het begin alle toegangen afgezet, waardoor alle stoornis der orde voorgekomen werd. Z. M. de Keizer bevond zich schier gedu rende al dien tijd op de plaats van het ongeluken verordende zelf alle maarregelen j de onmogelijkheid ziende om het vuur te s uiten beval Z. M. alle krachten in te spannen rot redding der Eremitage, welk bevel metffgelukkig gevolg uitgevoerd en dus die bewaarplaats vanj kunstschatten behouden werd. HH. MM. de Keizer en de Keizerin hebben thans hunnen intrek in het Anirschkowsche paleis genomen. Te gelijkertijd met den brand van het paleis, brak er een brand in de Galei-haven op Wassily-Ostrow uit, Z M. de Kei- zer zond den Grootvorst troonsopvolger met het Finlandsche t' lijfgarde regementderwaartsdoch hier was het vuur spoedig gebluscht CngcLittb. Londen, den 13 January. Eene zware ramp heeft deze hoofdstad getroffen naardien de prachtige Beurs door eenen he* vigen brand vernield is, die Woensdagavond omstreeks tien uré in een der localen van Lfoyds-Koffijhuisaan den noord oost- 1 hoek van het gebouw is uitgebarsten. Des nachts ten één ure was de noord-oostvleugel reeds geheel verbrandeen uur latef stond de toren in volle vlam, en kort na vier ure leverde bet geheele uitgestrekte vierkant niets dan eene enkele vuurkolom op, de binnenmuren stortten neder en met hen de standbeelden der engelsche Koningen en Koninginnen., sedert Willem den Ver overaar tot op George IF. Al de boeken en c?e voornaamste papieren van Lloyds zijn geborgen gewordenen die belangrijke vereeniging houdt voorloopig in het Jertizalems Koffijhuis hare bijeenkomsten, terwijl zijlater in de London Tavern zal geves» tigd worden, Guildhall is aan de kooplieden tot het houden van beurs afgestaan. De Koninklijke Assurantie Compagniewelke insgelijks in eene der bovenverdiepingen van hec vernield gebouw gevestigd was zal naar Lombardstreec verplaatst worden. Tot op gisteren bestonder veel vrees, dat de uitgebrande klok» kentoren naar de zijde van Cornhill zou instortenmaar heden morgen was alle ongerustheid dienaangaande geweken. De be woners dér omliggende winkelhuizen welke de buitenzijde der Beurs omringden hebben insgelijks groore schade geleden. Men kan zich niet genoeg verwonderen over den spoed, mee welken de weikzaamheden die door dit onheil gestremd waren, hervat zijn geworden. De eersre Beurs re Londen wasonder de regering van Ko ningin Elizabeth, door zekeren sir. Th Gresham gesticht, na dat hem de grond daartoe in 1564 van stadswege was afgestaan. Bij een bezoek van genoemde Vorstin,.in January 1571 werd daaraan de naam van de Koninklijke Beurs gegeven. Dit ge bouw werd in den grooten brand van 1666 insgelijks vernield, doch weldra op nituw opgetrokken en had laatstelijk eene leng te van tweehonderd en drie bij cene breedte van honderd een en zeventig engelsche voeten. Tot in 3821 zag men in het midden van den zuidelijken ingang een zeer hoogen torenvan zönderlinge gedaantewelke in ge noemd jaar ooor eenen anderen van honderd acht en twintig voeten hoogte vervangen is. Het standbeeld van den s'ichter der eerste Beurssir Th. Greshamen dat van Karei l\ zijn de eenige welke niet ne» dergestort en geheel of ten deele verbrijzeld zijn. JfrAat&rijüu Parijs, den ir Januari]De beraadslaging over de wijze, waarop in het adres van antwoord der Kamer van afgevaardigden met opzigt tot de zaken v.n Spanje zou worden gesproken, is in de zitting dier kamer van den ra January geëindigd, en wei met eene glansrijke overwinning van bet ministerie. De gewezen minister Thiers hecfr nog bij herhaling het spreek gestoelte beklommen, om te beroogen dat door het amende ment van den heer Hébert de zinsnede in het adres wegens Spanje de beteekenis verkreeg van eenen wenschdat het ministerie in zijne werkelooze houding me: opzigc tot dar land mogt volhar den, zelfs indien de tegenomwenteling aldaar plaats had, dat is U. Carlos te Madrid op den troon geraakte. Hij noemde de gewijzigde zinsnede een blijk van goedkeuring voor het gedrag van het minisrerie onder mogelijke omstandigheden die anders voor zeker het algemeen gevoelen tegen hetzelve in het harnas zouden jagen. Engeland en de Koningin van Spanje ontvingen daardoor eene waarschuwing, dat zij in beslissende oogénblikken niet op Frankrijks hulp zouden kunnen rekenen, en D. Carlos zou door de geheele beraadslaging zijne zedelijke krachr zien verhoogen. De minister Molé heeft ook nu weder voornamelijk de aanvallen van den heer Thiers afgekeerd. Hij beeft in zekeren zin zijne vroegere g-zegdtn, dat Frankrijk in geen géval tot eene gewa» pende tusschcnkomst zou overgaan weder ingetrokken en hoofd zakelijk beweerd dar het ministerie de aanneming van het amen- dement van den heer Hébert wenschre, om in zijne latere maat regelen geheel vrij te kunnen blijven, en ten aanzien van Spanje vervolgens zoodanig te handelenals de omstandigheden, het be lang en de eer van Frankrijk zouden vorderen. Hij heeft vrij

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1