N°. 4. cou GOESSCHE NIEUWSTIJDINGEN. V R IJ D A G DEN 12 J ANU A RIJ. DuitscïUnnb. Frankfort, den 6 Januari}. Men schrijft uit Konstantino» pel, van den 13. December; In de laatste dagen hebben er wederom onderhandelingen no pens Algiers plaats gehad. De Porte ziet van hare regten op die provincie niet af, en heeft zich op nieuw tot Engeland, naar men zelfs zegt, tot Pruissen gewend, óm bij de Fransche rege ring te bewerken, dat dezelve eindelijk aan hare eischen gehoor verleene. Tot nog toe heeft Frankrijk standvastig geweigerd iets aan de vorderingen der Porte toe te geven veeleer] heeft het zich op deszelfs veroveringen beroepen. Thans wil de Porte de zaak echter met meerdere rust behandelen. Het tegenwoordig Fransch bewind gaat uit van het gezigtspunt, dat het voor de handelingen van het vorige niet verantwoordelijk isde verove ring van Algiers was reeds voor de Julij omwenteling geschied en de nieuwe dynastie kon dezelve geenszins te niet doen bij zonderomdat de nationale eer met het behoud der stad gemoeid was. Dit zijn echter slechts gronden, om de regtep der Porte te willen miskennenbijzonder wanneer men de latere expeditie in Afrika in aanmerking neemt, welke toch op bevel der tegen woordige Fransche regering is geschied. Men zou te Parys wel gedaan hebbenmet toe te treden tot dè voorslagen welke reeds langen tijd geledendoor het Ottomaunische ministerie gedaan zijn, en die hoofdzakelijk neder kwamen op eene schadeloosstel ling, welke Frankrijk voor het voortdurende bezit zou hebben moeten verleer.en. Daardoor zou der Porte elk voorwendsel ont nomen zijn, ooit weder op de zaak terug te komen, en men zou zich in geene verlegenheid bevinden m<st Engeland, hetwelk het verblijf der Franschen in Afrika met leede oogen aanziet en er zekér niets tegen heeftdat de Porte voortdurend daar tegen protesteert. Dat in dit oogenblik geen ernstige stap van het Londensche kabinetten voordeele der Portegedaan zal vvor. den, is reeds dikwerf gezegd; het blijft echter de vraag, wat er met er tijd zal geschieden, wanneer het vraagstuk van grond beginselen voor dat van b^laqgen zal plaats maken, en een ieder zal doen wat hem het beste dient. De onophoudelijke klagten der Porte over de aansprapk van Frankrijk op deszelfs Afrikaan* sche veroveringen rusten wel bijzonder daaropom hare regten voortdurend te doen gelden want langs minnelijken weg heeft de Porte reeds lang ingezien:* dat van Frankrijk ten deze niets zal te verkrijgen zijn. Uit Perzie Juiden de berigten steeds verontrustende. De uit gypte komende Russische consul-generaaldie naar Perzie als gezant bestemd is, heeft zich ook hier eenige dagen opgehouden, en is naar Petersburg vertrokken, om instructien te vragen, en zich alsdan onmiddely'k naar [zijn fpo c te begeven/* JfVrmkrijft. Parijs den 6 Januari]Het bevestigd zich dat de Carlis ten in" dé bergachtige streken van het noorden van Navarre een niet onbelangrijk voordeel hébben behaald. Een dagblad van Bayon ne, hetwelk wel niet van partijdigheid tegen de Christinos ver dacht kaü worden gehoudenzegt daaromtrentonder dagteeke ning van den 3 January De kolonel Quinonesdie met eene kolonne Christinos van 1500 man belast was, om de gemeen schap langs de linie van Pampeluna tot aan de Fransche grenzen open te houdenrrok vier dagen geleden de stad uitom zijne pperatieo te beginnen en sloeg den weg naar Valcarlos in. Maar vijf battaillons Carlistenvan zijn oogmerk verwittigd namen de houding aan van voor hem te wijken, doch déden een zijde- lingschen marschwaardoor het hun gelukteom hem af te snij den, en naar Ochavia te doen wijken. Daar hadden drie vijan delijke bataillons post gevat. Het kwam tot een gevecht, en na eenige uren strijdens sloeg de kolonne van Quinones op de vlugt en trachtte Valcarlos te bereiken. Dit viel den 30 December voor, Intusschen konden 600 man van Quinones niet te Val carlos binnenkomen zoodat deze eene schuilplaats te Arneguy, op Fransch grondgebied» moest ,zpeken. De Carlisten hebben een dertigtal dooden en 7,0 gekwetsten gehad; het verlies der Christinos is nog niet bekend. De naar Valcarlos gewekene man schappen kunnenzoo men verzekert, die stad niet verlaten, dan na versterking te hebben bekomenals hebbende acht of negen bataillons der Carlisten tusschen Burguette en Espinal post gevat." Volgens een ander berigt uit Bayonne, is eene der Carlistische kc'onnes, die door/)- Carlos was afgezonden, om naar het zui d n der Ebro te trekken, namelijk die van BasiJïo Garcia, in het zuiden van Navarre, tusschen Viana en Lodosa, op welk laatste punt deze bende over de rivier wilde gaan door de Christ tinos aangetast en geheel verslagen. Nadere bijzonderheden we gens dit gevecht worden nog niet medegedeeld, en het is du«ï zeer mogelijk, dat het gezegde daaromtrent onwaar of overdre- ven is. Rspartero zou op dat punt zelf de Christinos hebben kunnen aanvoerenten zij het reeds meermalen medegedeelde ge rucht, dat die opperbevelhebber te Logrono bedenkelijk ziek is, waarheid behelst. De voornaamste der door DCarJos afgezon- dene kolonnes, onder Boveday Moreno enz die'zich meer wes telijk heeft bewogen moet reeds te Frios, en dus ten zuiden der Ebro geweest zy'n, doch is, naar men beweert door de bewegingen der Christinos tot den terugtogt gedwongen. Volgens de laatste berigten uit San Sebastianverwachtce men aldaar elk oogenblik stoombooten uit Engeland, om de manschap pen van het onbondene Britsche legioen naar hun vaderland terug te voeren. Intusschen schijnt de Spaansche regering steeds po gingen te doenom dit ligioenof ten minste de daartoe be- hoorende artillerie en ruiterij nog in dienst te houdenen had zij te dien einde eenig geld overgezondenhet was echter onze ker, wat het Engelsche kabinet daaromtrent beslissen zou, In de laatste Londensche dagbladen heeft men van het gerucht gewag gemaaktdat de Engelsche ministers den tegenwoordigen bevelhebber van het legioen kolonel Cf Cornellmet zijne man schappen naar Kanada .wilde zenden- Men heeft echter dadelijk aangemerkt, dat dit zeer onvoorzigtig zou zijn, daar zich onder de soldaten van het legioen vele Katholijke Ieren bevinden, die ligtelijk voor hunne tegen het Engelsche bestuur in opstand zijn» de geloofsgenooten van Fransche afkomst partij zouden kunnen trekken, ^cbctlnubc;». *s Gravenhage, den 9 Januarij. Den 31 December is ce Havre eene bijeenkomst der deelhebbers in de naamlooze maat schappij voor de stoomvaart tusschen die zeehaven en Holland gehouden, waaruit is gebleken, dat, ofschoon eerst den tc* Junij 11,, de stoomboot dézer maatschappij, Rotterdamtus schen Havre en Rotterdam in de vaart is gebragtde winsten gedurende twintig reizen reeds groor genoeg zijn geweestom dadelijk eene uitdeeling van 7 per cent per aandeel te doen. Er is tevens besloten om het kapitaal der maatschappij van 500,000 tot een millioen franken te brengenen daarvoor eene tweede stoomboot aan te bouwen en in de vaart te brengen wélke stoomboot den naam van Amsterdam voeren zal. Staatkundige beschouwing der Handelsovereen komst tusschen Holland en de Staten van het Duitsche Tolverbond 'Vervolg van N.Q 102 tvan 1837.) Holland was eenmaal de grootste staat in den wereldhandel, en zulk een kan eerder een verlies, zelfs van koloniëndragen? want de handel is niet altijd daaraan verbonden maar meer aan de liggingde schranderheid en den reeds verkregen rijkdom der handeldrijvenden. Bezwaarlijk zullen de Duitsche groote suiker- ra ffinadeurs, in corporeook niec.de spoorweg-maatschappijen, den Hollanders derzelver ligging, handels-schranderheid, ervaring en rijkdom ontnemen kunnen, evenmin als zij dit alles op Bel gie zouden, kunnen overdragen, al scieten ook al de spoorwe gen aan Antwerpen ([de eenigste goede haven van Belgie Her beloont zeker de moeite, een bepaald onderzoek te doen, hoe veel de Duitsche Rijn-provinciëndoor de aanraking met den rijken handelstaat Holland, sinds den Westfaalschen vrede, 1S4") aan nijverheid en welvaart gewonnen hebben, en zulks in verhou ding tot Belgie, welks industrie tot her laagste peil zonk. En slechts naar groote resultaten moet men de wedcrzijdsdie verbin dingen der volkeren afwegen; niet met klein kramer gewigc. Of zou het voor het westen van Duitschland hetzelfde zijn in phacs van aan Holland, aan eene arme natie, zonder handel, te palen? Zelfs reeds de landman vraagt, na eiken goeden oogst; zal er dit jaar in Holland veel vraag zijn naar graan En al ware over het geheel de uitvoer van alle voorwerpen ui: Duitschland s'eehts gering, de werking zal gevoeld worden, het eene konu by het andere. En Holland trekt uit Duitschland oneindig meer, dm Belgie, of eenige ar.dere aangrenzende Staat. Doch dit punt a- ten wij over voor de y'verige bepaalde verdedigers van het plan des heeren ÏVijthojf, wij bepalen onze lezers toe het bloot sc;.a kundige.' De liefde der ^Hollanders tot vrijheid en onafhankelijkheid, r

Goessche Courant | 1838 | | pagina 1