Winsten heeft bepaald, dan in de hatste zes maanden, Zelfs vreeindelingen waren naar Parijs overgekomen om van de voor hec laatst nog opene gelegenheid om in de Parijssche speelhuizen hun iohuin te beproeven gebruik te maken. Een van dezen moet In een 'enkelen nacht 200,000 franken hebben verloren. IXebsrJanfofitt. 's GravenhAge den 1 Januarij. Men schrijft uit Amster dam van gisteren: Heden is alhier, onder behoorlijk geleide, een transport bedelaars aangebragt van Rotterdam, en bestemd naar de kolonie Ommerschans. De Belgische kamer van vertegenwoordigersdie onlangs besloten heefc, om, zoo lang zij zoo zeer met achrerscalligen arbeid bezwaard is, ook op zon- en feestdagen te vergaderen,, heeft zich den 31 December met de begrooting van het depar- temenc van ooriog bezig gehouden, Bij die gelegenheid heeft de heer Brabant zich beklaagd, dat er zoo slecht voor de oefe ning der soldaten van het leger gezorgd werd. Onze troepen, zeide hij, kunnen te naauwernood marcheren. Men oefent hen nooit in het afschieten der vuurwapenenen van de manschap pen die men dezer dagen naar Luxemburg gezonden heefczijn er velen, die nog nooit een korrel buskruid hebben afgebrand. Ik wil hiervan geen verwijt tegen de soldaten oi tegen de officie ren maken. Het Belgische leger is uic mannen van eer zainep- gesteld, die niets liever verlangen dan tegen den vijand op te rakken. Maar er heeft van de zijde van het Hoofdbesruur eéne zeer strafbare nalatigheid plaats.'' De minister van oorlog- hééft de gegrondheid dezer verwijten ontkendonder anderen aanvoerende dat telken jare aan elk korps van bet leger een ze ker aantal patronen worden toegezonden opdat de manschappen daarvan zich in het schieten zouden kunnen oefenen, Ten aan zien van hec beweerde omtrent de ongeoefendheid der naar Luxem burg gezondene troepen, heeft de minister gezegd: Van een deel der daartoe behoorende manschappen kan hec aangevoerde waarheid behelzen, maar de reden daarvan is, dat zich bij elk bataillon jonge soldaten van de ligting van dit jaar bevinden, en men heeft zeer wel gedaan van die mede te doen oprukken. Die jeugdige krijgslieden zouden tochzoo het tot een gevecht gekomen warezeer goed gestreden en den vuurdoop ontvangen hebben zonder dat hunne makkers over hen behoefden te blo Zen. Men zoo daarenboven die jonge soldaten eenigermate hebben geschandvlekt door hen achter te laten. Het is niet op een oogenblik als het tegenwoordige dat men eene schifting tusschen de manschappen maken moet. Elk is ijverzuchtig, om voor wanrts te rukkenmen mag niemand achrerlacen," - In weer wil van deze in lichtingen heeft de heer Brabant in zijne be schuldigingen volhard, bewerende hij, dat zij op de gezegden van bekwame officieren berustendie hij echter omdat dit voor hen onaangename gevolgen kon hebbenzich wel wachten zou te noemen. ilUtigsïitigim. Men vindt in een der dagbladen den volgenden wensch: Aan de aarde: den vrede. Aan de koningen en volken overeenstemming wederkeeiig ver trouwen en christelijke beginselen. Aan de gouvernementen: eene gevulde schatkist. Aan de belastingschuldigen genegenheid en onbekrompene ge* legenheid om ce betalen. Aan de nijverheid: stoom en geduld. Aan den handelspoorwegen en eerlijkheid. Aan de snelpers: minder losbandigheid bij meer vernuft en ge zond verstand Aan de vertegenwoordigende kamersgeen spiegelgevechten en gegronde kennis van de behoefcen des algemeens, bij minder provincialismus of onverschilligheid. Aan de oppositien: goede trouw, gematigdheid en minder scherpheid. Aan alle partijen een geweten. Aan de openbare meeningen: billijkheid en eenparigheid. Aan de schrijvers: gevoel, verbeelding en waarheidszin. Aan de dichters: een meer poëtisch tijdvak. Aan de docters: overvloed van anecdoten ter verstrooijing dier patiencen die ziek worden om den doceer te zien. Aan de renteniers: goede knipscharen eene gezonde maag en een politieke wonderbrilnog liever een goede zucht om met hunne kapitalen, landbouw en nijverheid te ondersteunen co ar men te helpen Aan de schoenthakers'régen, - Aan de waterboeren droog wëêr. Aan het leger: in fegén en droogte volharding. Aau de timmermans en metselaars: geen 29e November. Aan onze medeburgers: gehechtheid aan het goede oude, bij treer belangstelling in hetgeén nieuw en goed is. Aan onze éorifrères van alle kleuren: veel geabonneerden wij zijn overtuigd dac zij ons hetzelfde wenschen Aan ware verdienstenondersteuning eo aanmoediging. Aan de dwaasheid; een spiegel Aan «Henbeil. EXTRACT uit de registers van dén Burger lijken Stand der Stad Goesgedurende de maand December 1837. 109 Vrouwelijk J e€SIaclU' J ns Vrouwelijk J Slacht. 4 Vrouwelijk J 2eslacht' Heden beviel met Gods hulp van een' Welgeschapen ZOONVrouwe JOHANNA PERINA van LOOgeliefde Echtgenoote van Goes, Mr. van der BILT la MOTTHE, den 2 Januarij 1838. Eenlge Kennisgeving. V VERKOOPING op Dingsdag den 9 Januarij 1 838 des voormiddags van 130 stuks .zware OLMEN en ESSEN BOOMEN, aan den Dijk van den gvooteb Huissens Poldér in de Gemeente Zaamslag65e, District van 7xeland MIDDENPHIJZES van de volgende artikelen te goes. ffllan ben 15 tot bos 31 Skcctnfcce 1837. zonder de belasting. Tarwe f 6,75. Rogge f 4,90 Vroege Gersc f 3,50. Late Gerst f 3,30. Boekweit f 0,00. Haver f 0,00 Wicte Boo- nen f 0,00. Witte Erwten 0,00. Groene Erwten f 0,00. Graauwe Erwten 0,00. Tarwe Meel ƒ8,75 Rogge Meel f 6.55, allen per mudde. Boter 0,65;.. Noord Holiandsche Kaas 50 cs. Stolksche Kaas 40 cs. Leidselïe Kaas 30 cs, Witta Brood 22 cs. Tarwe Brood u cs. Rogge Brood 10 cs. Osse Vleesch 40 cs. Koei Vleesch 40 0. Kalfs Vleesch 50 es. Schapen Vleesch 30 cs. Lams Vleesch 30 cs Versch Varken Vleesch 50 cs. Gerookt Varken Vleesch 60 cs.allen per Ned pond. Vroege Aardappelen 0,00. Late Aardappelen f 1,10, de mudde. Jene ver f 24,00, per vat. IJpen Houc 7,00. Essen Houc t 7,00. per wisse. Groore Takkebossen 10,00. Kleine Takkebosseti 6,00, de honderd Steen Kolen f 1,85 de 100 ponden. Houcs Kolen 0,00 de mudde Tiirf o.,55, de dubb mudde. Kool Öiie f 38.50. Lijn Obe 36,00 het vat Kool Zaad o <ro. Lijn Zaad, 0,00 de mudde Kaarsen 70 cs. het Ned pond. Ter Boekdrukkerij1 van F. Kleeuwens en Zoon. Gehuwd Johannes Berkenhouer en Willemina Francisca Poole, Willem Schuijlenburg en Adriana Hermina Engelse. Geboren Den jsten. Maria Frederika, dochter van Geerard Braam.en Pieternella Jonina Etr.ond, C 2. Janus, zoon van Neeltje Rijkse, E Z07 dei: 3den Willem Adriaan Herman, zoon van Jacobus joost deüraaffsd Geertruida jacoba Engelse, A 213. Pieter Johannes, zoon van Johannes van Hove en Carolina Boom, U48. Joseph, zoon van Andreas Franain en Theresina de Wolff, L) 51, den s-.ien. jacoba, dochter van Dignus Schipper en Cornelia Kooman, C 42'. Francistu, Adrianus, zoon van' Gerardus- Josephus Feijen en Cornejia Adriana de Kokker, D 88. Pieter zoon van Cornells Westscrate en Francina de-Dreu, E 154. Maria, dochter van Adriaan Hoogerwerve en Maatje Blommers, A .5?, den 6den. Pieternella Dorothea, dochter van Jacobus Johannes Sloover en Philippina Behage, A-17. den 7den. Pieter, zoon van Cornelis van de Velde en Elisabeth Pieternella Goeiee, C 138. den i4den. Agneta Hubrëgta, dochtervan jan i a- gevos «1 Barbara van de Velde, B 4. Leuntje, dochter van Leenderc Mange, en Cornelia GeenseE 99. den i7den. Pieterzoon van Reinier Burgs en Ma ria Veekman E 3, den 22sten. Johanna, dochter van Adam Muller en Anna Maria de Schutter, D 156. Frederik, zoon van Franciscus Boenders en Pie ternella Elisabeth van Hall D 44 Den 23sten. Alexander Geerarduszoon van Geerardus Bfeeker en Gerritje Maria Snoep, D ri8 Maria Johanna, dochter van Catharina Elisabeth Franken, D 47, den 24sten. Leendert, zoon van Adri ana Glerum, A 93 den 25*ten. Appolonia, dochter van Joannes van den Wijn- gaert en "Maria Philippina Matihieu, A 152. Karei zoon van Marinas van Liere en Elisabeth Maria HürinckB 40 Samuel, zoon van Johannes deG'aag en Francina de Jonge, B 5. den 27sten. Judokus, zoon van joannes van Hese en Francisca Swartmans C 262. Dus 14 van het mannelijk- en 9 van het vrouw.lijk geslacht. In het geheel 23 perionen. Doodgeboren'. Den isten. Johannes zoon van Govert Klem kerke en Appolonia de jHeer, D 67, Overleden Den isten, Korneüs van de Volkere, oud 75 jaren, Cr. den sden. Hu- bregta Cornelia Wessels, oud 3 jarendochter Pieter en Hubregta Cornelia van den Berge, B 148 den 7den. Korneüs van Groningen, oud 4 maanden, zoon Anthonij en jannetje Makkers, E 137. Jacobus van den Bracht, oud 75 jaren. A 152 den roden. Jannetje Cornelia de Visser, -oud 37 jaren huisvrouw van jan HuisseünkB 71. den isden Adrianus vari Daepeloud 71 jaren, A 97.— den idden. Johanna ZWeedijk, oud 20 jaren, huisvrouw van johannes Geluk, D 133, den eisten. Corniera "Cornelia Gibéeoud 16 jaren, dochter van Petrus en Sara Cijsman D SO' den 22sten Francina Engelbert, oud J4 jaren, wedu ve Martinus Kouenberg, in het Gasthuis. —Cornelia Meertens oud 60 jaren, huis vrouw van Martinus Robijn, D 213, den 2ssten. Krina Abrahamiqa van den Boo gaartoud 2 jaren, dochter van Jan en Neeltje Kopmels B48 den 26s ten Pieter Verdorst, oud 7 maanden, zoon van Leendert en josina de LoozeA 152. den.29sten Maria Verplakke, oud 2 maanden, dochter van Janus en Dina de Jonge, D 193. Dus s van het mannelijk- en 8 Van het vrouwelijk geslacht. In het geheel 13 personen. Gedurende het jaar 1837, zijn in da Stad Goes, en derzelver jurisdictie.: GeborenOverleden: in van het Mannelijk "1 83 van het Mannelijk "1 220 in het geheel, 103 in het geheel. Doodgeboren 7 van het Mannelijk p 11 in hét'geheel. Hebbende er in het geheel 52 Huwelijken en 1" Echtscheiding plaats gehad. —J I lil» 11 A

Goessche Courant | 1838 | | pagina 2